Noc świętego Bartłomieja, zakończenie konferencji w Poczdamie, Powstanie Warszawskie, "Cud nad Wisłą", zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę, Kradzież Mony Lisy... Co łączy te wydarzenie? Wszystkie miały miejsce w sierpniu!
Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Kolejne rocznice możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.
Jakich sierpniowych wydarzeń nie należy wyrzucać z pamięci?
1 sierpnia 1944
1 sierpnia 1944 roku Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka wylądowała w Normandii. Polscy żołnierze byli przygotowani do zażartej walki z wycofującym się Wehrmachtem. Nie wiedzieli jednak, że będą wystawieni także na ataki wyprowadzane przez własnych sojuszników. Alianccy lotnicy okazali się równie niebezpieczni, co niemieckie czołgi.
2 sierpnia 1945
2 sierpnia 1945 roku zakończyła się konferencja w Poczdamie. W jej trakcie okazało się, ile warte były polskie sojusze. Jak zawsze w takich przypadkach, zwyciężyła chłodna, polityczna kalkulacja. Nasz rzekomo wielki przyjaciel, Winston Churchill, starał się wszelkimi sposobami nie dopuścić do przekazania nam Ziem Odzyskanych!
4 sierpnia 1944
4 sierpnia 1944 roku walcząc w szeregach batalionu „Parasol” poległ w Powstaniu Warszawskim Krzysztof Kamil Baczyński. Ten zaledwie 23-letni poeta mimo młodego wieku zapisał się złotymi zgłoskami w polskiej historii. Jego pochodzenie może zaskoczyć niektórych z Was!
6 sierpnia 1945
6 sierpnia 1945 roku nad ranem nad japońskim miastem Hiroszima eksplodowała bomba atomowa Little Boy, zrzucona z amerykańskiego bombowca Enola Gay. To pierwsze użycie broni jądrowej w konflikcie zbrojnym wstrząsnęło światem. Mało kto przez to pamięta, że bombardowanie Tokio kilka miesięcy wcześniej przyniosło podobną liczbę ofiar.
10 sierpnia 1932
10 sierpnia 1932 roku podniesiono banderę na ORP Burza. Od tego czasu okręt był chlubą polskiej marynarki wojennej. W kwietniu 1939 roku brał udział w niezwykłej akcji: porwaniu polskiego okrętu podwodnego ORP Sęp z holenderskiej stoczni Droogdok Maatschappij w Rotterdamie. A to wszystko przez Niemieckie machinacje.
15 sierpnia 1920
15 sierpnia 1920 roku została stoczona Bitwa Warszawska, w trakcie której polskie wojsko powstrzymało bolszewicką nawałę. Wiele wskazuje na to, że można było ją wygrać miesiąc wcześniej i to sześćset kilometrów od stolicy. Jeśli doszło do niej na przedpolach metropolii, to nie z winy Lenina, ale przez rozdęte ego Józefa Piłsudskiego.
19 sierpnia 1587
19 sierpnia 1587 roku Zygmunt III został wybrany na króla Polski. Dziś myślimy o nim jako o założycielu dynastii Wazów polskich. Jednak XVI- i XVII-wieczni Polacy traktowali go jak przedstawiciela i kontynuatora… rodu Jagiellonów.
21 sierpnia 1911
21 sierpnia 1911 roku dokonano kradzieży najsłynniejszego obrazu świata. „Mona Lisa” zniknęła z Luwru i na długi czas przepadła jak kamień w wodę. Odzyskano ją tylko dzięki… nieudolności złodzieja.
23 sierpnia 1572
23 sierpnia 1572 roku rozpoczęła się w Paryżu noc świętego Bartłomieja, czyli pogrom hugenotów. Uważa się, że inspiratorką tej rzezi była królowa wdowa Katarzyna Medycejska. Jednak królowa uczyniła też wiele dobrego dla Francji. To właśnie jej zawdzięczamy wykwintną kuchenną rewolucję nad Sekwaną.
26 sierpnia 1939 r.
26 sierpnia 1939 r. w Polsce po raz pierwszy oficjalnie wyemitowano program telewizyjny. Urządzenie do jego odbioru nazywano wówczas tele-superheterodyną z okiem elektrycznym. Początki telewizji nad Wisłą sięgają jednak czasów jeszcze wcześniejszych, a nasi konstruktorzy wprost prześcigali się w pomysłach na przesyłanie ruchomego obrazu na odległość!
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.