Ciekawostki Historyczne

W starożytnym Egipcie otaczano je boską czcią. W nowożytnej Europie ich mięso uchodziło za prawdziwy przysmak. W czasie polowań na czarownice tysiące zginęło na stosach. Obecnie potrafią wywołać międzynarodowy skandal. Oto 10 faktów z historii kotów, o których zapewne nie słyszeliście.

Jak zawsze wszystkie pozycje w TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach.

Tym razem były to teksty poświęcone historii kotów.

Pewnie nie wiedzieliście, o tym że…

10.

Określenie kocia muzyka wcale nie wzięło się od hałasów harcujących dachowców. Tak naprawdę wiązało się z grą na tzw. kocich organach. Ten makabryczny „instrument” przysparzał ogromnych cierpień zamkniętym w nim czworonogom, które manifestowały to przeraźliwym miauczeniem (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

W Stanach Zjednoczonych dwukrotnie o miejsce w Białym Domu ubiegał się kot Morris II. Był on prawdziwą ikoną popkultury. Swoją sławę zawdzięczał występom w reklamach karmy dla kotów.  W obu przypadkach przegrał w wyborach przedwstępnych minimalną liczbą głosów (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

W XIX-wiecznej Belgii sportem narodowym były… wyścigi kotów. Dyscyplina ta cieszyła się ogromną popularnością. Właściciele wypuszczali swoich pupili na obrzeżach miasta. Wygrywał ten kot, który jako pierwszy dotarł do domu (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

Z powodu imienia kota Hindusi z Thiruvananthapuram spalili kukłę George’a W. Busha. Wszystko przez to, że prezydent USA nazwał swojego czworonoga India. W efekcie, aby zażegnać międzynarodowy skandal, Bush musiał wydać specjalne oświadczenie, w którym wyjaśniał, że jego kotka nosi imię na cześć bejsbolisty Rubéna Sierry, nazywanego również „El Indio” (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

W okresie polowań na czarownice panował przesąd, że wiedźmy potrafią zamieniać się w czarne koty. Dlatego też były one obiektem prześladowań. Uważano bowiem, że kot z połamaną nogą, obciętym ogonem czy opalonym lub wyrwanym futrem traci moc i nie może brać udziału w sabacie (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

W drugiej połowie XIX wieku Brytyjczycy używali kocich mumii jako nawozu. W tym celu z Egiptu sprowadzono dziesiątki tysięcy zmumifikowanych kocich zwłok. Tona kocich mumii kosztowała Wyspiarzy cztery funty (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

W średniowieczu z kotów robiono ubrania. Francuzi uwielbiali nosić czapki i kaftany z kota. Na jarmarkach sprzedawano kocie wyroby oraz gotowe do obdarcia ze skóry „koty w worku”. Rekordy popularności biły kocie dywaniki i obszyte kotem poduszki  (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

We Francji przez stulecia wierzono, że palenie kotów przynosi szczęście. Wiązało się to z obchodami dnia św. Jana Chrzciciela. W nadziei na zapewnienie sobie powodzenia Francuzi wrzucali do ognia wszystko, co miało ich zdaniem magiczne właściwości – głównie koty. Palono je na stosach całymi tuzinami lub przywiązywano do ozdobnych słupów i również podpalano (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

W nowożytnej Europie kocie mięso uchodziło za prawdziwy rarytas. Jego smak porównywano do królika i podawano na najwykwintniejszych ucztach. Szczególną popularnością cieszyło się na Półwyspie Iberyjskim  (przeczytaj więcej na ten temat).

1.

W starożytnym Egipcie koty były składane w krwawych ofiarach.  Działo się tak dlatego , że uważano je za potężne symbole życia. Ich zabalsamowane zwłoki czyniły z nich pośredników między światami ludzi i bogów. Podczas religijnych rytuałów egipscy kapłani zabili miliony kotów (przeczytaj więcej na ten temat).

KOMENTARZE (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zhoe

Punkt 5 i 1 to ten sam artykuł,

    borysk5

    Zdarza się.

gatto nero amico vero`

Odkąd poznałem ludzi wolę koty.

Zobacz również

Brytyjski humor razy 10. Historia wyspiarzy jest naprawdę pełna absurdów…

Mieszkańcy Wysp Brytyjskich od stuleci działają z humorem, którego Monty Python by się nie powstydził. Nadzy kucharze. Szpieg z licencją na rozśmieszanie. Absurdalne zgony. Kuriozalne...

10 stycznia 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

10 faktów, po których poczujesz się lepiej jako Polak

Spektakularne sukcesy polskiej husarii. Imponująca akcja polskich komandosów pod Monte Cassino. I Brytyjczycy przyjeżdżający do Polski... na zmywak. Te historie poprawią humor każdemu Polakowi.

15 lutego 2015 | Autorzy: Rafał Kuzak

10 ciekawostek historycznych TYLKO dla dorosłych [18+]

Ostra pornografia w egipskiej mitologii. Wybitny malarz zdemaskowany jako obmierzły pedofil. I mroczne tajemnice brytyjskich położników. Przedstawiamy dziesięć historii na tyle drastycznych, wulgarnych lub przepojonych...

28 grudnia 2014 | Autorzy: Kamil Janicki

Masz już dość smoka wawelskiego? Te 10 historii przypomni Ci dlaczego w Krakowie nie można się nudzić!

Znów na Rynku o mało nie stratowała Cię kolejna wycieczka, obwarzanek staje ością w gardle, a na dźwięk hejnału zaczyna Cię boleć głowa. Spokojnie! Już...

20 listopada 2014 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

To się mogło wydarzyć tylko u nich! 10 ciekawostek dzięki którym zrozumiesz rosyjską historię

Podatki zbierane w wiadrach chmielu, maminsynkowaty charakter młodego Lenina i zupa zrobiona z paszy dla bydła. Te 10 faktów z przeszłości sprawi, że już nigdy...

10 maja 2014 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.