Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Kot. Najbardziej znienawidzone zwierzę w dziejach?

Czarownica i czarny kot. Kiedyś oskarżenie o taką kombinację groziło stosem, zarówno podejrzanej kobiecie, jak również jej pupilowi . Na ilustracji obraz pędzla Paula Ransona (źródło: domena publiczna).Przez wieki były poddawane okrutnym prześladowaniom. Masowo łamano im kości i obcinano ogony, palono je żywcem, wieszano i torturowano na wymyślne sposoby. Dla żartu, rozrywki i ochrony przed czarami. Przedstawiamy całą prawdę o kociej historii.

Niełatwe było w dawnych wiekach kocie życie. Nie dość że to psy żyły w lepszej komitywie z człowiekiem, to jeszcze futro z dachowca uznawano za niezły zamiennik króliczego. Jakby tego było mało, ludzie średniowiecza wymyślili sobie, że kot to diabeł lub czarownica w przebraniu. A czary to była już poważna sprawa. Skoro wystarczały do skazania człowieka na okrutną śmierć, to cóż dopiero powiedzieć o zwierzęciu?

Nieprzypadkowo ofiarami nagonki uczyniono właśnie koty. Bezszelestny chód, nocny tryb życia, widzenie w ciemności, stereotyp już w średniowieczu wiążący je ze starszymi i samotnymi kobietami. Dla potwierdzenia demonicznej natury zwierzaka wskazywano nawet na… świecące oczy. Przesądy powstałe w średniowieczu w zachodniej Europie przetrwały aż do początków XIX wieku.

Czarne koty przez wieki nie miały łatwo. Jednoznacznie łączono je z czarownicami, co wiele czworonogów przypłaciło życiem. Na ilustracji XIX-wieczna litografia T.A. Steinlena.

Czarne koty przez wieki nie miały łatwo. Jednoznacznie łączono je z czarownicami, co wiele czworonogów przypłaciło życiem. Na ilustracji XIX-wieczna litografia T.A. Steinlena.

Jak obronić się przed kotem?

Wierzono, że w kotach drzemie zło, a przez to mogą być wykorzystywane w ramach plugawych rytuałów magicznych. W „Historii Kotów” autorstwa Madeline Swan czytamy m.in. o szkockiej czarownicy Agnes Thompson, która w 1590 roku przyznała się na torturach do wywołania sztormu. W tym celu:

Wzięła kota, ochrzciła go, po czym do wszystkich członków zwierzęcia przywiązała główne części ciała nieżywego człeka oraz kilka stawów jego. Kolejnej nocy rzeczonego kota wyniosły na środek morza wszystkie czarownice, co żeglować potrafiły rzeszotem lub sitem, podobnie jak wyżej wspomniany.

Tak oto kot znalazł się nieopodal Leith w Szkocji. Następnie zerwał się taki sztorm, że gorszego nigdy wcześniej nie widziano.

Agnes miała być jedną z wielu czarownic, które zebrały się jakoby na sabacie w North Berwick i zdecydowały się m.in. zatopić wspomniany wyżej statek, na którym płynął król Szkocji Jakub VI Stuart z małżonką. Monarcha przeżył, ale rzekomym wiedźmom to nie pomogło – wszystkie skazano na śmierć.

Nic zatem dziwnego, że unikano tak niebezpiecznych zwierząt, a nawet aktywnie je tępiono. Prześladowania dotknęły przede wszystkim koty czarne. W efekcie to umaszczenie jest dzisiaj stosunkowo rzadkie.

Czarownica i jej czarny kot, czyli według przesądów nierozłączna para.

Czarownica i jej czarny kot, czyli według przesądów nierozłączna para.

Jak najlepiej uchronić się przed urokiem rzuconym przez wiedźmę pod postacią kota? Okaleczyć go! Uważano, że kot z połamaną nogą, obciętym ogonem czy opalonym lub wyrwanym futrem traci moc i nie może brać udziału w sabacie. Niejednemu kotu złojono skórę w nocy, by rankiem odkryć siniaki na ciele kobiety podejrzewanej o czary…

Kocia muzyka – kocie tortury

Torturowanie kotów było też zwyczajną rozrywką popularną w całej nowożytnej Europie. I trzeba powiedzieć, że nasi przodkowie wykazywali się dużą pomysłowością w zadawaniu bólu Bogu ducha winnym futrzakom.

Określenie kocia muzyka nie wzięło się wcale od hałasów harcujących swobodnie dachowców, lecz wiązało się z grą na tzw. kocich organach. Zamykano powiedzmy dwadzieścia kotów w drewnianych pudełkach, z których wystawały tylko ogony.

Do ogonów tych przywiązywano sznurki i ciągnięto za nie za pomocą specjalnych klawiszy, co wywoływało przeraźliwe miauczenie męczonych zwierząt. Taki „koncert” urządzono np. w Brukseli w 1547 roku na cześć samego cesarza Karola V Habsburga (1500–1558). Bywało też, że sznurki zastępowano kolcami wbijającymi się w ciała kotów.

A to dopiero początek. W Burgundii nie trudzono się konstruowaniem „organów” i po prostu ręcznie wyrywano kotom futro. Działo się tak w pełnych kakofonii karnawałowych pochodach, które służyły wykpiwaniu zdradzanych mężów. Koty miały tego pecha, że oprócz czarów kojarzyły się ludziom również z seksem…

Wbrew pozorom związek frazeologiczny kocia muzyka nie ma nic wspólnego z dźwiękami wydawanymi przez harcujące koty. Na ilustracji fragment XIX-wiecznej francuskiej pocztówki z muzykalnymi kotami.

Wbrew pozorom związek frazeologiczny kocia muzyka nie ma nic wspólnego z dźwiękami wydawanymi przez harcujące koty. Na ilustracji fragment XIX-wiecznej francuskiej pocztówki z muzykalnymi kotami.

W Ypres we Francji co roku urządzano festyn, w czasie którego zrzucano koty z wieży. Zwierzęta rozbijały się o bruk ku uciesze gawiedzi, ale radość przynosiły również te, które przeżyły. Zwiastowało to urodzaj.

W dzień św. Jana Chrzciciela (24 czerwca) Francuzi praktykowali inny rytuał. W nadziei na zapewnienie sobie powodzenia wrzucali do ognia wszystko, co miało ich zdaniem magiczne właściwości – głównie koty. W Saint Chamond uganiano się po mieście za podpalonymi futrzakami. W innych częściach kraju palono je na stosach całymi tuzinami lub przywiązywano do ozdobnych słupów i również podpalano.

Genialny Leonardo da Vinci był wielkim miłośnikiem kotów. Twierdził, że "nawet najmniejszy kot oznacza dzieło sztuki". Trudno się z nim nie zgodzić.

Genialny Leonardo da Vinci nie zgadzał się z powszechną „modą” i był wielkim miłośnikiem kotów. Twierdził, że „nawet najmniejszy kot oznacza
dzieło sztuki”. Trudno się z nim nie zgodzić.

We francuskim Semur w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu dzieci opiekały koty nad ogniskami. W Aix-en-Provence Boże Ciało było okazją do podrzucania kotów tak wysoko, by zabijały się, uderzając o ziemię. W Londynie okresu reformacji protestancki tłum ogolił pewnego razu kota w taki sposób, by przypominał księdza. Następnie ubrano zwierzę w szatę udającą ornat i powieszono.

Zagadnienie krótko podsumował historyk Robert Darnton. „Przykłady można by mnożyć, ale wypływający z nich wniosek byłby jeden: nie było nic nadzwyczajnego w rytualnym zabijaniu kotów” – stwierdził.

Koniec prześladowań

Znęcanie się nad kotami ustało w XIX wieku. W Ypres dopiero w 1817 roku zrezygnowano ze zrzucania kotów z wieży. Jak pisze wspomniana już Madeline Swan:

Obecnie co trzy lata odbywa się w mieście Festiwal Kotów. Zamiast żywych zwierząt na karnawałowych platformach występują wielkie kocie kukły różnych kształtów.

Festiwal odwzorowuje symboliczne palenie czarownic, czemu towarzyszą pokazy sztucznych ogni. Jest to dość osobliwy sposób na ukazanie skrajnych opinii na temat kota oraz upamiętnienie bolesnego okresu prześladowań z przeszłości.

Obecnie Festiwal Kotów w Ypres to radosne święto. Jednak 200 lat temu koty nie miały tam łatwo (fot. cirdub; lic. CC ASA 2.0).

Obecnie Festiwal Kotów w Ypres to radosne święto. Jednak 200 lat temu koty nie miały tam łatwo (fot. cirdub; lic. CC BY-SA 2.0).

Pozostaje cieszyć się, że okrucieństwo wobec zwierząt, nie tylko zresztą kotów, jest dziś powszechnie potępiane. Jeszcze nie tak dawno było zupełnie odwrotnie…

Bibliografia

 1. Robert Darnton, Wielka masakra kotów i inne epizody francuskiej historii kulturowej, PWN, Warszawa 2012.
 2. Madeline Swan, Historia kotów, Znak Horyzont, Kraków 2015
 3. L. A. Yeoman, North Berwick witches (act. 1590–1592), [w:] Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press 2004.

Czy wiesz, że ...

...zesłańcy na Syberię podążali w miejsce odbycia kary, tak zwaną Władimirką? Droga ta budziła grozę w więźniach, ponieważ cała usiana była kośćmi.

...w noc poślubną Piotr, mąż przyszłej carycy Katarzyny II nie spieszył się do żony, bo w międzyczasie… zamówił kolację. A gdy w końcu zjawił się w komnacie, śmierdzący alkoholem i tytoniem, niemal natychmiast zasnął.

...współczynnik wsobnego rozmnażania wśród hiszpańskich Habsburgów w ciągu 200 lat wzrósł z 0,025 do 0,254. Na 11 zawartych w tym czasie małżeństw do 9 doszło pomiędzy bliskimi krewnymi! Kazirodztwo nie było jednak jedynym grzechem tej dynastii.

...do dzisiaj nie wiadomo, co stało się z mieszkańcami Zaginionej Kolonii na wyspie Roanoke? Gdy w 1590 roku dotarła tam kolejna ekspedycja, zastała osadę całkowicie opuszczoną. Mieszkańcy zniknęli. Nie było zwłok ani śladów walki. Jedyną wskazówkę dla poszukiwaczy stanowiło wyryte na palisadzie słowo „Croatoan”. 

Komentarze (51)

 1. mx Odpowiedz

  Zwierzęta odetchnęły, gdy Kościół stracił tak potężny wpływ na ludzi jak w średniowieczu. Ta religia nie tylko ludzi mordowała, ale wszelkie „stworzenie boże” – szczyt hipokryzji.

  • mg Odpowiedz

   Jakoś wszystkie przykłady w artykule dotyczą czasów nowożytnych. No i tak samo krajów protestanckich jak katolickich.

  • NOP Odpowiedz

   podaj mi przykład religii, która ” nie morduje ludzi”. Bo pro pos twojego wpisu, to tylko katolicy są kolokwialnie mówiąc ” bee”. Średniowiecze się skończyło, a w Indiach, kilku afrykańskich krajach (sic!), czy już nawet w Europie mordują ludzi, w imię religii! „Katole ” przestali, inni jakoś chyba zaczęli …….Szkoda tylko kotów (posiadam dwa, w tym czarnego)!

   • qwr Odpowiedz

    buddyzm np. – i znalazło by się więcej – ale co ty uważasz za religie ?
    większość to są dyrdymały tak jak np. muzułmanie czy jechowi – wiara w takie pierdoły to obraza dla inteligentnego człowieka – wiara w jakieś dziewice czekające w niebie albo że krew jest święta a szczepionka to szatan – mnóstwo ludzi wierzy chorym psychicznie ludziom którzy niby słyszeli boga

    • Bartosz

     Buddyzm „azjatcki” nie ma ludzi na sumieniu?!
     A co do umaszczenia kotów może być tak, że umaszczenie czarne jest recesywne, bo gdyby było dominujące, to 200 lat to całkiem sporo na odtworzenie populacji. Poza tym skąd autor wie, że mało jest w populacji dachowca umaszczenia czarnego? Bardzo prosiłbym o źródło tej informacji.

    • Nasz publicysta | Autor publikacji | Roman Sidorski

     Informacja została zaczerpnięta z książki Madeline Swan. Być może autorka się myli.

    • Ups

     Pytanie nie brzmi czy buddyści itp zabijali ludzi (bo zabijali), tylko czy próbowali usprawiedliwić to swoją doktryną. W ogóle nie rozumiem trochę tego równania w dół. Dlaczego zamiast powiedzieć że źle robiono i odciąć się od tego, ludzie wolą twierdzić że skoro nie siedzą w gównie sami to znaczy że jest ok? Czy skoro Hitler zabił miliony Żydów, to oznacza że jeśli zabiję tylko jednego to nie będę zły?

    • edkrol

     Inteligentny człowiek uważa religię za „pierdoły” a nie zna ortografii, toż to nieuk po prostu jak powiedział rabin a nie inteligent.

  • fddgdfs Odpowiedz

   Ludowe zabobony wywodzące się z pogaństwa. Co to ma do wspólnego z Kościołem? Odwal się od Kościoła. Ateiści też mają mnóstwo krwi na rękach, tylko oczywiście łatwiej dostrzec drzazgę w oku bliźniego niż belkę we własnym.

 2. Anonim Odpowiedz

  Oj chyba jakiś chochlik się wkradł w zdanie: ,, W „Historii Kotów” autorstwa Madeline Swan czytamy m.in. o szkockiej czarownicy Agnes Thompson, czarownicy Agnes Thompson…”

  A ogólnie fajny artykuł. Pozdrawiam!

  • ok Odpowiedz

   Mordowali tez indian, innowiercow czy heretykow. Kosciol i zabobony to najwiekszy morderca. Montezuma zginal bo rzucil biblia (czlowiek ktory nie wiedzial co to ksiazka nie mowiac o tym co tam jest spisany za stek bajek).

   Koty sa jednymi z moich ulubionych zwierzat domowych.

 3. ixs Odpowiedz

  Ta czarownica na rysunku co leci na miotle, to chyba daje na wstecznym. Toż to wbrew prawom aerodynamiki latac na miotle tyłem do przodu.

 4. Tomek Odpowiedz

  Autor uzywa ciągle zwrotu: my , my i my…. a przytacza opowieści flamandzie, angielskie oraz z Francji…. To może niech pisze angielscy lub flamandzcy zwyrodnialcy a nie „my”.

 5. Anonim Odpowiedz

  stare dobre czasy… aż się łezka kręci w oku, szkoda że teraz tak nie ma, wtedy wiedzieli jak się bawić i nie było takiego panikowania jak teraz że coś jest niehumanitarne…

   • rozsądny Odpowiedz

    Wiesz, jesteś równie poryty, co ten miłośnik tortur, jak można torturować kogoś za to, że nie lubi jakiegoś zwierzęcia? Są ludzie co kotów nie lubią, a nawet się boją, i się od nich odpierdol, ale torturowanie kotów oczywiście również jest chore.

 6. Wakara Odpowiedz

  Ja tu widzę tylko jak zwykle w takich różnego typu prześladowaniach przykłady z zachodniej Europy a żadnego z Polski więc nie uważam że powinniście pisać że to nasi przodkowie. W każdym narodzie znajda się debile i okrutnicy ale Polacy nigdy nie dorównują naszym zachodnim sąsiadom.

  Jakoś nie zauważyłem żeby czarnych kotów było szczególnie mniej niż innych kolorów no przynajmniej w Polsce… W sumie czarny obok pręgowanego jest najbardziej popularnym kolorem.

  • Kk Odpowiedz

   To nieprawda, że w Polsce było inaczej. Czarne koty były tak samo uważane za demoniczne i do dziś kocie fundacje mają problem ze znajdowaniem domów właśnie dla tak umaszczonych futrzaków.

  • kelebrianacre Odpowiedz

   My, czyli średniowieczni mieszkańcy między innymi Krakowa, uznawali za doskonałe choćby kocie futro do podszywania kaptura, czy wyłożenia rękawów. koty domowe musiały być znakowane jak bydło jeśli chciało się je uchronić od wyłapania przez „przedsiębiorczych” handlarzy. A i to nie zawsze pomagało. Stąd pokutujące nadal powiedzonko o kupowaniu kota w worku. Kocie elementy występowały też w medycynie ludowej. Koty nie miały lekko i na naszych terenach.

  • Encepence Odpowiedz

   Kocia skórka na korzonki i bóle reumatyczne byla stosowana. I to wcale nie tak dawno, na rewelacyjny pomysł takiego okładu wpadł mój osobisty dziadek jakieś 20 lat temu i cichcem bezpanskiego kota, goszczącego czasami w stodółce, życia pozbawił. Twierdzę z pelnym przekonaniem, że żywy i zadowolony kot lepiej grzeje (+wibracje od mruczenia gratis), niemniej z takim samym przekonaniem i ubolewaniem twierdzę również, że ten środek nadal jest stosowany gdzies po wsiach zapadłych.

 7. Anonimowa Odpowiedz

  A ja poproszę o przykłady z okresu średniowiecza. Często szafuje się tym, że w tych czasach to tylko zabobon, brud, smród i ubóstwo, a podaje się przykłady po 1500 roku, już z epoki nowożytnej. XIX-wieczna historiografia wyrządziła olbrzymie szkody w postrzeganiu tej epoki, która nie była tak zacofana, brudna i bezmyślna, jak to wszędzie jest powtarzane. Nie mówiąc o tym, że to jednak zbyt długi okres, żeby jednoznacznie ujednolicać wszystkie występujące wtedy zjawiska.

 8. Bartek Odpowiedz

  Niektórzy ludzie nadal torturują koty, bo myślą że kogoś zaczarują. Łapią i mordują. Niestety mieszkają nie daleko mnie. Nigdy nie widziałem jak koty mordują ale widziałem jak je łapią, później już nie wracały. Czasami było słychać miałczenie przeraźliwe. Wszyscy się boją tych ludzi.

 9. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

  Kilka komentarzy do artykułu z naszego profilu na Fb:
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1233857996642857

  Urszula B.
  : Teraz kochane , kiedyś nienawidzone. Nawet ja pamiętam jak ponad 20 lat temu kotami gardzono. Że śmierdzi, że siercuch, że chadza własnymi drogami, że głupie, że na imię nie reaguje, że fałszywe…. W współczesnym, zagonionym świecie, nagle okazało się, że to najlepszy przyjaciel człowieka z którym nie trzeba wychodzić co kila godzin na spacer

  Marcin T.
  : Upośledzone umysły są w stanie dopuszczać się złego traktowania zwierząt, nawet w dzisiejszych czasach jest spora grupa „ludzi”. Cóż za wszystko przyjdzie zapłacić, jak siejesz tak zbierzesz, czy to w tym życiu czy po drugiej stronie

  Zywia K.: Ciemnota jest największym zagrożeniem ludzkości

  Szymon K.: To istny cud że one przetrwały do naszych czasów .

 10. Jarema Odpowiedz

  Kot to jest za wspaniałe i za inteligentne zwierzę jak na człowieka. I to jest sedno problemu bo człowiek chciałby mieć wszystko pod swoją kontrolą i dlatego tak zawsze hołubił psa- zwierzę podporządkowane, na pewien sposób bezmyślne ale to dla większości ludzi nie robi problemu, byle rozumiał pewne komendy i był wierny. Kot za to jest zwierzęciem lubiącym wolność i do tego w odróżnieniu od psa nie potrzebuje człowieka bo poczciwy dachowiec da sobie radę na wolności, najwyżej zmiesza się ze żbikiem. I ludzie mają z tym problem. Ja należę do tej mniejszości która zdecydowanie woli koty i jedynie fakt prześladowania tego zwierzęcia zraża mnie do średniowiecza,

 11. Kociara Odpowiedz

  Co ciekawe, koty były tępione przez zachodnią Europę, przez kościół rzymskokatolicki. Natomiast w Prawosławiu, np: w Rosji, kot był (i jest) traktowany jak bóstwo domowe. Rosjanie zawsze bardzo się oburzają, jak słyszą, co zachód wyprawiał z tymi biednymi kotami. A w Rosji to nawet specjalnie tak się budowało cerkwie, by koty mogły do nich swobodnie wchodzić! Wniosek- Rosja i wschód (Arabowie też!) kochali i kochają koty, a zachód koty tępił i do dziś wierzy, że biedne czarne koty przynoszą pecha.

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Droga Kociaro, Pani wiedza jest naprawdę imponująca – chociaż wpis jest dość krótki, nie trudno się domyślić, że ma Pani wiele lektur za sobą. Mamy nadzieję, że jedną z nich jest również „Historia kotów” Swan, a jeśli nie – zachęcamy do zapoznania się z książką. Pozdrawiamy :)

 12. zalajkowane Odpowiedz

  Przypomniała mi się historia kota Oscara, który po tym jak przeżył zatonięcie kilku statków stał się „persona non-grata” na pokładzie, bo niby przynosił pecha :)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.