Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

TOP10 niewiarygodnych ciekawostek historycznych

szok-i-niedowierzanieDzisiaj Prima Aprilis, ale my nie będziemy Was nabierać. Wręcz przeciwnie. Zapraszamy do zapoznania się z dziesięcioma historiami, w które na pierwszy rzut oka trudno uwierzyć, a jednak wydarzyły się naprawdę.

Poniżej TOP10 niewiarygodnych historii. Czytając je w pierwszym odruchu powiecie sobie, że to niemożliwie, ale wszystko poparte jest faktami. A czy Wy znacie takie historie, w które trudno uwierzyć? Jeżeli tak, to podzielcie się nimi w komentarzach. Może poświęcimy im osobny artykuł. Zresztą, może sami go napiszecie?

Trudno w to uwierzyć, ale…

01. Auschwitz I - brama

1.

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu zbudowano… w 1917 roku. Kompleks baraków pod miastem postawiły władze Austro-Węgier. Pierwotnie był to obóz dla emigrantów i robotników sezonowych (przeczytaj więcej na ten temat).
 02. Adolf Hitler Bundesarchiv

 2.

W II RP można było trafić na 3 lata do więzienia za obrażanie Adolfa Hitlera.Ofiarą tego przepisu padł w 1935 roku warszawski kupiec, Naum Halbersztadt (przeczytaj więcej na ten temat).
 03. Mlody Pilsudski

 3.

Józef Piłsudski jako 19-latek sparaliżował carską administrację. Dokonał tego podczas pobytu na syberyjskim zesłaniu. Wystarczyły mu dwa ruble, by na długie miesiące zaangażować kilkudziesięciu rosyjskich urzędników (przeczytaj więcej na ten temat).
 04. Karanie samobojcy

 4.

Od średniowiecza aż do XVIII wieku w Europie wykonywano wyroki śmierci na samobójcach. Ich zwłoki trafiały na szubienicę, palono je, a nawet wrzucano w beczkach do rzek (przeczytaj więcej na ten temat).
 05. Wittmann i jego Tygrys

 5.

Jeden niemiecki czołg był w stanie zdemolować cały brytyjski pułk pancerny. Takiego wyczynu dokonał w 1944 roku Michael Wittmann. W przeciągu 20 minut zniszczył 21 wrogich maszyn (przeczytaj więcej na ten temat).
 EKSHUMOWANE CIALA POLSKICH OFICEROW W KATYNIU. KATYN, 1943. ADM

 6.

Kilkuset Polaków przeżyło KatyńZ rąk siepaczy NKWD poległo 21 000 polskich żołnierzy, oficerów i policjantów 400 ocalało. Do dzisiaj nie jest jasne dlaczego pozwolono im przeżyć (przeczytaj więcej na ten temat).
 07. Mussolini

 7.

Mussolini wygrał wojnę z Abisynią dzięki finansowym machlojkom. W afrykańskim państwie używano srebrnych talarów Marii Teresy. Duce pożyczył zabytkowe stemple do ich bicia z muzeum w Wiedniu. To wystarczyło, by wywołać lawinową inflację (przeczytaj więcej na ten temat).
 08. Beleary

 8.

W średniowiecznej Hiszpanii prawdopodobnie rządził Polak. Niejaki Mudżāhid był słowiańskim niewolnikiem. Bardzo możliwe, że pochodził z państwa Mieszka I. Około 1015 roku przejął władze nad Balearami i częścią Walencji (przeczytaj więcej na ten temat).
 Potiomkin

 9.

Słynny bunt na pancerniku „Potiomkin” wybuchł z powodu zepsutego mięsa. Dokładnie tak. Za jednym z symboli rewolucji 1905 r. nie stały żadne wielkie idee, tylko sprzeciw wobec marnego karmienia (przeczytaj więcej na ten temat).
 wojsko-japonskie

 10.

Polska w XX wieku wypowiedziała wojnę tylko jednemu państwu. Co ciekawe, akt ten nie został przyjęty do wiadomości przez drugą stronę (przeczytaj więcej na ten temat).

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.