Ciekawostki Historyczne

Dzisiaj Prima Aprilis, ale my nie będziemy Was nabierać. Wręcz przeciwnie. Zapraszamy do zapoznania się z dziesięcioma historiami, w które na pierwszy rzut oka trudno uwierzyć, a jednak wydarzyły się naprawdę.

Poniżej TOP10 niewiarygodnych historii. Czytając je w pierwszym odruchu powiecie sobie, że to niemożliwie, ale wszystko poparte jest faktami. A czy Wy znacie takie historie, w które trudno uwierzyć? Jeżeli tak, to podzielcie się nimi w komentarzach. Może poświęcimy im osobny artykuł. Zresztą, może sami go napiszecie?

Trudno w to uwierzyć, ale…

01. Auschwitz I - brama

1.

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu zbudowano… w 1917 roku. Kompleks baraków pod miastem postawiły władze Austro-Węgier. Pierwotnie był to obóz dla emigrantów i robotników sezonowych (przeczytaj więcej na ten temat).
 02. Adolf Hitler Bundesarchiv

 2.

W II RP można było trafić na 3 lata do więzienia za obrażanie Adolfa Hitlera.Ofiarą tego przepisu padł w 1935 roku warszawski kupiec, Naum Halbersztadt (przeczytaj więcej na ten temat).
 03. Mlody Pilsudski

 3.

Józef Piłsudski jako 19-latek sparaliżował carską administrację. Dokonał tego podczas pobytu na syberyjskim zesłaniu. Wystarczyły mu dwa ruble, by na długie miesiące zaangażować kilkudziesięciu rosyjskich urzędników (przeczytaj więcej na ten temat).
 04. Karanie samobojcy

 4.

Od średniowiecza aż do XVIII wieku w Europie wykonywano wyroki śmierci na samobójcach. Ich zwłoki trafiały na szubienicę, palono je, a nawet wrzucano w beczkach do rzek (przeczytaj więcej na ten temat).
 05. Wittmann i jego Tygrys

 5.

Jeden niemiecki czołg był w stanie zdemolować cały brytyjski pułk pancerny. Takiego wyczynu dokonał w 1944 roku Michael Wittmann. W przeciągu 20 minut zniszczył 21 wrogich maszyn (przeczytaj więcej na ten temat).
 EKSHUMOWANE CIALA POLSKICH OFICEROW W KATYNIU. KATYN, 1943. ADM

 6.

Kilkuset Polaków przeżyło KatyńZ rąk siepaczy NKWD poległo 21 000 polskich żołnierzy, oficerów i policjantów 400 ocalało. Do dzisiaj nie jest jasne dlaczego pozwolono im przeżyć (przeczytaj więcej na ten temat).
 07. Mussolini

 7.

Mussolini wygrał wojnę z Abisynią dzięki finansowym machlojkom. W afrykańskim państwie używano srebrnych talarów Marii Teresy. Duce pożyczył zabytkowe stemple do ich bicia z muzeum w Wiedniu. To wystarczyło, by wywołać lawinową inflację (przeczytaj więcej na ten temat).
 08. Beleary

 8.

W średniowiecznej Hiszpanii prawdopodobnie rządził Polak. Niejaki Mudżāhid był słowiańskim niewolnikiem. Bardzo możliwe, że pochodził z państwa Mieszka I. Około 1015 roku przejął władze nad Balearami i częścią Walencji (przeczytaj więcej na ten temat).
 Potiomkin

 9.

Słynny bunt na pancerniku „Potiomkin” wybuchł z powodu zepsutego mięsa. Dokładnie tak. Za jednym z symboli rewolucji 1905 r. nie stały żadne wielkie idee, tylko sprzeciw wobec marnego karmienia (przeczytaj więcej na ten temat).
 wojsko-japonskie

 10.

Polska w XX wieku wypowiedziała wojnę tylko jednemu państwu. Co ciekawe, akt ten nie został przyjęty do wiadomości przez drugą stronę (przeczytaj więcej na ten temat).

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasz publicysta | Redakcja

Komentarz z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

Dziewczyna Która Opowiada: Taki żart, że nie ma żartu ^^

Zobacz również

Z procentami przez wieki. 20 dowodów na to, że alkohol rządzi światem

Przez stulecia wpływał na stosunki społeczne i finanse państw. Ludzie pili go dla zabawy albo z nałogu. Wpływał na życie pisarzy, polityków i... świętych. Pojono...

13 grudnia 2015 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

10 historycznych dowodów na to, że Amerykanie nie zawsze grzeszą inteligencją…

Amerykanie są przekonani o własnej nieomylności i moralnej wyższości. Tymczasem historia pokazuje, że często nie byli lepsi od przedstawicieli innych narodów. A w wielu przypadkach...

19 lipca 2015 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Topkocepcja. Najpopularniejsze topki 2014

Ich popularność przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Z każdą z nich zapoznały się dziesiątki tysięcy Czytelników. Łącznie zebrały kilka tysięcy polubień na Fecebooku. Nierzadko wywoływały również...

17 stycznia 2015 | Autorzy: Redakcja

Średniowiecze

Nie chciałbyś żyć w średniowieczu! Udowodnimy Ci to w 10 punktach

Szlachetni rycerze, piękne damy, honorowe turnieje i pobożni mnisi? Średniowiecze wcale nie było epoką wyjętą żywcem z bajek. I uwierzcie nam – nie chcielibyście przenieść...

7 października 2014 | Autorzy: Redakcja

10 faktów z polskiej historii, o których wolelibyśmy nie pamiętać

Polscy szabrownicy. AK-owcy odmawiający pomocy warszawskiemu gettu. Tysiące krakowian w służbie Hitlera. Nie ze wszystkich epizodów w naszej historii możemy być dumni. Dzisiaj przedstawiamy te, o których...

28 lipca 2014 | Autorzy: Kamil Janicki

Starożytność

10 dowodów na to, że żyjemy w pruderyjnych czasach

Wydaje Wam się, że współczesna kultura ocieka seksem? Razi was bezsensowna golizna w reklamach śrubokrętów i gładzi szpachlowej? Chcielibyście żyć w czasach, kiedy nie wszędzie...

11 czerwca 2014 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.