Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Najbardziej zabójcze kobiety epoki prohibicji [18+]

Pragnęły wielkiej miłości i intensywnych przeżyć, marzyły o sławie równej hollywoodzkim gwiazdom. Dlatego nie cofały się przed niczym – wykorzystując swój seksapil i zabójcze piękno nie tylko towarzyszyły swoim gangsterom, ale same stawały się gangsterami.

Prohibicja, wielki kryzys gospodarczy, epoka emancypacji… W burzliwych latach trzydziestych wiele kobiet podejmujących bunt przeciw wszelkim nakazom, źródło wolności dostrzegało w tym, co zakazane i dotąd zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn: w adrenalinie, niebezpieczeństwie, zbrodni.

1. Piekielna Blond Alibi

Louise May Rolfe, znana jako piekielna Blond Alibi. Urodzona 7 maja 1906 roku, zmarła 21 lutego 1995 roku. Członkini gangu Outfit, na którego czele stał słynny Al Capone.

fot.Everett Collection/ EastNews Louise May Rolfe, znana jako piekielna Blond Alibi. Urodzona 7 maja 1906 roku, zmarła 21 lutego 1995 roku. Członkini gangu Outfit, na którego czele stał słynny Al Capone.

Od dziecka marzyła o zostaniu gwiazdą. Już jako dziesięciolatka wygrała konkurs piękności, a wkrótce potem rzuciła szkołę, aby rozpocząć karierę modelki i aktorki. Urodzona 7 maja 1906 roku w Indianapolis Louise May Rolfe, gdy przybyła szukać szczęścia do Chicago zrozumiała, co znaczą rozczarowanie i rozgoryczenie. Zamiast hollywoodzkich reflektorów czekały ją kabaretowe występy w pubach. Podczas jednego z nich poznała kluczowego członka gangu Ala Capone. Chociaż nie o takiej sławie, będąc dziewczynką, marzyła – dzięki Jackowi McGrunowi zyskała rozgłos jako piekielna Blond Alibi.

Poznali się w 1928 roku. On – były bokser, ona – niedoszła gwiazda. Oboje w stałych związkach i oboje niebezpieczni. Zwany “Rozpylaczem” Jack był prawą ręką szefa chicagowskiego Outfitu. Louise miała już na koncie kilka ludzkich istnień w wyniku, wyjątkowo często przytrafiających się jej, wypadków samochodowych. Każda chwila była przecież dobra na ulubiony napój, wysokoprocentowe Daiquiri, co jednak nie powstrzymywało kobiety przed prowadzeniem pojazdu. Czyżby pociąg do zła i adrenaliny były głównymi motorami jej działań?

Tak i nie. Znacznie silniejszym bodźcem okazywała się wyjątkowa pasja Louise do manipulowania płcią przeciwną. Uwielbiała patrzeć jak mężczyźni zwijają się z bólu, świadomi, że nie mogą jej mieć. Dokładnie wiedziała, co należy zrobić, aby leżeli u jej stóp. Wyjątkowy styl tej kobiety, nonszalancję i talent do kokieterii dostrzegł Jack. To właśnie Louise zapewniła mu alibi na czas jednej z największych mafijnych zbrodni – słynnej masakry w dniu św. Walentego w 1929 roku, gdy ludzie Ala Capone zastrzelili sześciu przedstawicieli konkurencyjnego gangu.

Potrafiła owinąć sobie wokół palca nie tylko policjantów, ale i sędziów. Jej ukochany, który był głównym podejrzanym uniknął odpowiedzialności za dokonaną zbrodnię. Nie przewidział jednak, że prawdziwe zagrożenie miał u swojego boku.

O najbardziej niebezpiecznych kobietach amerykańskiego półświatka przeczytasz w książce Diane Ducret zatytułowanej "Kobiety mafii" (Znak Horyzont 2017).

O najbardziej niebezpiecznych kobietach amerykańskiego półświatka przeczytasz w książce Diane Ducret zatytułowanej „Kobiety mafii” (Znak Horyzont 2017).

Czyżby to właśnie Louise doprowadziła do śmierci tego jednego z najgroźniejszych gangsterów Outfitu? Zabójstwo McGruna do dziś nie zostało wyjaśnione. Koleżanka gangsterki zeznała, że tuż przed morderstwem to właśnie Louise zadzwoniła do męża, by upewnić się, że nie zapomniał o wizycie na kręgielni, gdzie – niemal zaraz po wejściu – został podziurawiony kulami z pistoletów. Nie znaleziono jednak żadnych dowodów obciążających Louise. Jak pisze Diane Ducret w nowej książce Kobiety mafii:

Tak długo, jak żyła z Jackiem, była tą piekielną Blond Alibi, na której punkcie szalały media, elegantką pozwalającą zatryumfować swej miłości. Tylko że teraz staje się kobietą przeklętą, kryjącą masakrę, której autorów nigdy nie ukarano, potencjalną pomocnicą, ladacznicą, lesbijką i złą matką. Zabawa skończona. Louise farbuje włosy na czarno, by móc przemykać niezauważona, zmienia nazwisko na brzmiące bardziej włosko: De Vito, po czym znika z radarów. Zarówno policja, jak i dziennikarze gubią jej ślad.

Czy wiesz, że ...

...niewiele brakowało, by Włodzimierz Lenin został aresztowany tuż przed wybuchem rewolucji październikowej? Gdy szedł do Instytutu Smolnego,  by być bliżej centrum wydarzeń, dwójka młodych oficerów zapytała go o dokumenty. Wymknął się im tylko dzięki pomysłowemu koledze, który zaczął… udawać pijanego

...z powodu zatrucia grzybami zmarł sam Budda? Nastąpiło to po tym, jak zjadł potrawkę z grzybami podaną mu przez pewnego kowala. Zanim jednak następnego dnia wyzionął ducha, to przebaczył temu, kto zaserwował mu przez pomyłkę toksyczne danie.

...w powstaniu wielkopolskim zginęło 2289 osób? Są to jedne z najdokładniejszych danych dotyczących poległych w walce o granice II Rzeczypospolitej.

…pierwowzorem stereotypowego fryzjera geja był polak Antoni Cierplikowski? Żona tego króla fryzjerów musiała patrzeć, jak trwonił pokaźny majątek na utrzymanków.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.