Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Ten hitlerowski feldmarszałek zrobił zawrotną karierę u komunistów. Jak do tego doszło?

Powojenne losy Friedricha Paulusa do dzisiaj wzbudzają wiele kontrowersji i wątpliwości.

fot.Bundesarchiv Bild/ CC BY SA 3.0 de Powojenne losy Friedricha Paulusa do dzisiaj wzbudzają wiele kontrowersji i wątpliwości.

Był jednym z najwyższej postawionych niemieckich wojskowych. Należał do grona najbardziej zaufanych ludzi Hitlera. Na procesach norymberskich pojawił się jednak… u boku bolszewików, jako świadek oskarżenia. 

Na początku 1943 roku sytuacja Niemców na froncie wschodnim była beznadziejna. 6. Armia, dowodzona przez generała Friedricha Paulusa, od miesięcy stała już pod Stalingradem. Mimo ponawianych wysiłków nie mogła sforsować radzieckiej obrony miasta. Na dodatek od końca listopada 1942 roku wojsko zamknięte było w kotle. Żołnierze cierpieli też z powodu fatalnego zaopatrzenia. Zamiast jedzenia i sprzętu, w transportach znajdowali ordery i… prezerwatywy.

Nie zważając na opłakane położenie swojej armii, marszałek bronił się do samego końca. Tym samym przyczynił się do śmierci wielu tysięcy żołnierzy. Zarzuty głupiej defensywy i zbyt późnej kapitulacji wracały do niego jak bumerang przez całe życie.

Słabeusz w niewoli

Paulus poddał się 31 stycznia 1943 roku. Niedługo wcześniej został awansowany przez Hitlera na feldmarszałka. Nominując go, Führer chciał sprawić, by generał razem ze swoją armią popełnił zbiorowe samobójstwo. Tak się jednak nie stało i resztki 6. Armii trafiły do radzieckiej niewoli. Wprawiło to wodza w prawdziwą wściekłość. „Żaden niemiecki feldmarszałek nie poszedł do niewoli! Paulus to słabeusz!” – krzyczał podobno Hitler. Propaganda zdążyła tymczasem podać, że żaden z niemieckich żołnierzy nie przeżył bitwy pod Stalingradem.

W pierwszych miesiącach niewoli Paulus sprawiał wrażenie nieugiętego i niedostępnego. Mimo przebytej wcześniej depresji nie dawał się złamać groźbom NKWD. Liczył na to, że Niemcy wymienią go na syna Stalina, porucznika Jakowa Dżugaszwilego. Ale przywódca ZSRR nie chciał o tym słyszeć. Stwierdził, że nie wymienia się marszałka na porucznika. Sami Niemcy też nie byli zbytnio zainteresowani wymianą. Liczyli przecież na to, że Paulus popełni samobójstwo…

Wilhelm Adam był jednym z najbliższych współpracowników Friedricha Paulusa podczas wojny z ZSRR.

fot.Bundesarchiv Bild/ CC BY SA 3.0 Wilhelm Adam był jednym z najbliższych współpracowników Friedricha Paulusa podczas wojny z ZSRR.

Marszałek trafił do obozu jenieckiego w Krasnogorsku. Tak pierwsze dni obozowe relacjonował generał Wilhelm Adam w książce „Trudna decyzja. Z Paulusem pod Stalingradem”:

Pobyt w niewoli przynosił z sobą zrazu jakiś rodzaj napięcia i oczekiwania. Z pewnym podnieceniem oczekiwaliśmy na niewiadome – więcej: na niepewne. Uczucie to minęło jednak szybko w monotonii przyzwyczajeń: wstawanie, trzy posiłki, spacery, odpoczynek poobiedni i nocny stanowiły główne punkty porządku dziennego. Wcześnie rano i późnym wieczorem oficer służbowy robił obchód kwater. Raz w tygodniu szliśmy do kąpieli, do „bani”.

Czy wiesz, że ...

...polska lekarka, Stefania Perzanowska, gdy za swoją działalność w podziemiu została aresztowana i wywieziona do Majdanka, od razu zakasała rękawy i na przekór Niemcom zaczęła ratować ludzi. Udało jej się zorganizować w obozie szpital, który szybko stał się ogromnym przedsięwzięciem, a ona sama była w nim… jedynym lekarzem.

...jeden z rosyjskich naukowców postanowił skrzyżować człowieka z szympansem? Chociaż próba krzyżówki się nie powiodła, Iwanow wpadł na inny pomysł - do zapładniania kobiet chciał wykorzystywać spermę pobraną od ssaków naczelnych.

...liczba tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa była najwyższa w ostatniej dekadzie istnienia PRL i mogła sięgnąć nawet 100 tysięcy?

... dla członków Armii Krajowej wyzwolenie spod okupacji niemieckiej nie oznaczało wolności. Gdy wpadli w ręce ubecji, czekała ich droga przez mękę. Jeśli nie udało się złapać samych członków podziemia, władze potrafiły pastwić się nad ich najbliższymi. Tortury były na porządku dziennym

Komentarze (20)

 1. jaca_placa Odpowiedz

  Luksusowe warunki pobytu feldmarszałka w niewoli, jakże odmienne od warunków milionów zwykłych Niemców w gułagach i kopalniach Workuty!

 2. bezpodpisu Odpowiedz

  Nie miał odwagi przeciwstawić się Fuhrerowi i wyrwać się z domykającego się okrążenia, mimo że miał na to dość czasu i mógł ocalić dziesiątki tysięcy swoich żołnierzy. Były zaś do tego prawne podstawy, m.in. dekret OKW mówiący o tym że oficer ma prawo odmówić wykonania rozkazu jeśli bazując na posiadanych przez niego danych dojdzie do wniosku że jest on kontrproduktywny. Były też i precedensy, wbrew rozkazom Fuhrera swoje wojska z pułapki wyprowadzili między innymi von Reichenau, Guderian, Manstein i Hoth. Wszystko co ich za to spotkało to bura i co najwyżej dymisja, najczęściej później i tak anulowana. Niewielka cena za życie tysięcy wiernych, oddanych i bitnych żołnierzy, których strata przyczyniła się zresztą walnie do Endniederlage. Nie miał odwagi odejść wraz ze swoimi żołnierzami, których jego, powiedzmy eufemistycznie, niezdecydowanie kosztowało śmierć. Najczęściej w męczarniach. Miał natomiast odwagę zdradzić i na bolszewickiej smyczy zeznawać przeciwko własnemu narodowi podczas parodii sprawiedliwego procesu zwanego norymberskim. „Drecksau und Verrater!” wrzasnął Goring słysząc jego wywody i trudno się w tym punkcie z Reichsmarshallem nie zgodzić.

  • Jarek Odpowiedz

   Nie „Verrater” lecz „Verräter”, nie „Reichsmarshall” lecz „Reichsmarschall”.

   Takie błędy popełnia folksdojcz usiłujący coś napisać po niemiecku.

   • adi Odpowiedz

    nie podniecaj się tak Jareczku, przecież to nie ma wpływu na sens tego wpisu, który jest dobry. Pytanie trzeba by zadać autorowi książki i jego roli w wydarzeniach pod Stalingradem

  • cqc Odpowiedz

   Tysiące by uratował a setki tysięcy by pogrzebał, na Kaukazie utknęła grupa armii A, Paulus wycofałby się a za nim milion żołnierzy radzieckich odcinających drogę Kaukaz – Ukraina na linii Donu, zeznawał przeciwko gangowi zakapiorów Hitlera

 3. Gdynowski Odpowiedz

  Przykład Hotha jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Wiec dlaczego Paulus trwal nadal w kotle ślepo wykonując rozkazy Hitlera?

  • Bombacjusz Odpowiedz

   Myslę, że cały dowcip w tym, że Paulus był oficerem sztabowym, a nie liniowym. Sztabowiec to zupełnie inna mentalność, inny sposób działania. A 6 Armia w ogóle pod tym względem była postawiona na głowie, bo szefem sztabu był oficer liniowy, ale kiepski sztabowiec

 4. marinero Odpowiedz

  No ! i pojechali,Jak falszowac historie to falszowac.Zygac sie chce na te farmazony be zpokrycia.Autor – fanatyczny narodowiec an adodatek studencina bez grosz przy duszy juz odbyl praktyke jak nadstawiac odbytu aby sie oplacalo :)
  Paulus po wojnie nie wspolpracowal z komunistami.Byl przez nich caly czas bacznie obserwowany bo n ie ufali mu.Trzymali go krotko. Jakasie wychylil to odmawiano mu opieki medycznej.Jest na YTB klip gdzie opowiada o nim jego corka, z ktora sie spotkal 1 raz przed smiercia i opowiedzial co przezywal w NRD.
  No! ale przeciez mamy nowy kurs w historii narodowej i mozna pisac co slina na papier nacieknie .Grochot jest studentem wiec jak mu zaplacili to napisal .Troche przesadzil bo klamac trzeba umiec. i okazuje sie ze jest gluprzy od czyelnikow.
  Zastanawiam sie kiedy ten portal zacznie pisac ze Gomulka to nie byl Polak ale Zyd ! Ten portal juzu niczym nie zaskoczy. Kompletne dno! jako zrodlo informacji,Za to znakomite jako dezinformacji bo pomysly maja nawet niezle !LOL Goebbels by im dal bonusa ! za kreatywnosc.LOL

  • Arkadiusz Grochot Odpowiedz

   Po pierwsze to w tekście nie ma kłamstw, a wszystko jest oparte na źródłach, które ma pan podane w bibliografii. A po drugie proszę sprawdzić pisownię słowa „głupszy”. Przyda się w kolejnych komentarzach.

  • Zbytni Odpowiedz

   Całkowicie się z Tobą zgadzam. Ale co może wiedzieć przepisujący na zasadzie kopiuj-wklej, student pasjonat, realizujący się w zmianie historii, na zalecaną. Polecam tobie, studencie książki Sven-a Hassel-a. Potem podkoloruj, oprzyj się na Suworowie, takiemu ..jak kukliński i będziesz błyszczał na salonach. Może wziętym autorytetem zostaniesz?
   Ps. Pisarz Sven Hassel jest ok, walczył w przeciwieństwie do Grochota.

 5. satyr Odpowiedz

  Paulus wypełniał swój żołnierski obowiązek do końca. A na jego postawę należy spojrzeć również z drugiej strony. Zamiast tchórzliwie palnąć sobie w łeb, udał się do niewoli wraz ze swoimi żołnierzami. No imała dygresja: Goering, Jodl i Keitel i wielu innych feldmarszałków i generałów również nie „palnęli sobie w łeb”. W „nagrodę” zostali powieszeni (oprócz Goeringa, który się otruł). Będąc w niewoli, siłą rzeczy zorientował się w bezmiarze hitlerowskich zbrodni (o sowieckich siłą rzeczy nie miał informacji). To mogło mieć wpływ na jego postawę. Za to dla Rosjan był bezcenny. Jako jeniec, a w późniejszym okresie jako „obywatel” socjalistycznego państwa niemieckiego DDR. Do Republiki Federalnej i tak by go nie wypuszczono

  • Zbytni Odpowiedz

   Na pewno mniej niż ci twórcy artykułów, którym wydaje się, że pomagając prostować, przeinaczać historię, dorobią się”nazwiska”

 6. Anonim Odpowiedz

  Podobno Hitler miał powiedzieć „dlaczego nie postąpił tak jak Warus” (Quinktilius po klęsce w Lesie Teutoburskim).

 7. Anonim Odpowiedz

  panowie eurydyci licytuja sie na autorow i ich dziela czy jest wiarygodny przyrzad do mierzenia fantazji literackich nie czepiam sie tylko tak zapytalem

 8. Leszek Odpowiedz

  Szefem wydziału personalnego w 6armii był pułkownik Wilhelm Adam,wymieniony w przypisach.On też poszedł na współpracę z sowietami,i też wrócił z Paulusem do DDR.Tyle,że mianowano go komendantem szkoły oficerskiej i awansowano na generała.Taka ciekawostka.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.