Ciekawostki Historyczne

Friedrich Wilhelm Paulus (1890-1957)

Paulus stanął na czele 6. Armii mimo braku doświadczenia operacyjnego.fot.Bundesarchiv / Mittelstaedt, Heinz / CC-BY-SA 3.0

Paulus stanął na czele 6. Armii mimo braku doświadczenia operacyjnego.

Friedrich Wilhelm Paulus (1890-1957) – niemiecki feldmarszałek. Urodził się 23 września 1890 roku w Breitenau w Niemczech (ob. Austria). Pochodził z rodziny mieszczańskiej (jego ojciec był urzędnikiem) więc spotykana nieraz forma nazwiska „von Paulus” nie jest uzasadniona. Kształcił się w gimnazjum w Kassel, następnie studiował prawo w Monachium. W 1910 roku wstąpił do 3 badeńskiego pułku piechoty w Rastatt. W październiku 1911 roku został podporucznikiem. W roku następnym ożenił się z rumuńską arystokratką, Eleną Konstancją Rosetti-Solescu. Mieli trójkę dzieci.

Podczas I wojny światowej służył zarówno na wschodnim, jak i na zachodnim froncie, głównie w sztabach. Awansował do stopnia sztabskapitana 48 dywizji rezerwowej. W 1919 roku pomagał formować paramilitarne jednostki, chroniące granicy z Polską. Okres międzywojenny spędził na różnych stanowiskach sztabowych. Jego kariera przyspieszyła po przejęciu władzy przez nazistów w 1933 roku: 1 stycznia 1939 roku był już generałem majorem. Zajmował stanowisko szefa sztabu w grupie armii generała Waltera von Reichenaua, przemianowanej kolejno na 10., a następnie 6. Armię. Brał udział w kampaniach 1939 i 1940 roku. Od września 1940 roku uczestniczył w przygotowaniu planu inwazji na ZSRR. W styczniu 1942 roku, mimo braku doświadczenia polowego, z polecenia Reichenaua objął dowództwo 6. Armii, liczącej około 300 tysięcy żołnierzy.

Okazał się przywódcą bardziej humanitarnym, niż poprzednik – zakończył trwającą wcześniej współpracę 6. Armii z Einsatzgruppen. W maju 1942 roku walczył pod Charkowem, a w lecie podszedł pod Stalingrad. W listopadzie 1942 roku, w wyniku radzieckiej kontrofensywy, jego wojska zostały otoczone. Adolf Hitler nie pozwalał mu się wycofać ani podejmować prób wyrwania się z oblężenia – na zachętę mianował go nawet feldmarszałkiem. Mimo to 31 stycznia Paulus podjął decyzję o kapitulacji. Jego przegrana stanowiła punkt zwrotny II wojny światowej.

Marszałek – wraz z pozostałymi przy życiu żołnierzami – dostał się do niewoli, w której przebywał do 1953 roku. Pod koniec wojny stracił wiarę w zwycięstwo Hitlera. W 1944 roku wzywał nawet do jego obalenia, współdziałając z Komitetem Narodowym Wolne Niemcy. Po zwolnieniu osiedlił się we wschodnich Niemczech. Zmarł 1 lutego 1957 roku w Dreźnie.

Dowiedz się więcej o Friedrichu Paulusie:

Druga wojna światowa

Ten hitlerowski feldmarszałek zrobił zawrotną karierę…

Był jednym z najwyższej postawionych niemieckich wojskowych. Należał do grona najbardziej zaufanych ludzi Hitlera. Na procesach norymberskich pojawił się jednak… u boku bolszewików, jako świadek…

9 czerwca 2017 | Autorzy: Arkadiusz Grochot

Ciekawe materiały na temat Friedricha Paulusa z portalu TwojaHistoria.pl:

Druga wojna światowa

„Nawet jeśli każę im się poddać,…

Pod koniec stycznia 1943 roku uwięzieni pod Stalingradem żołnierze 6. Armii niemieckiej byli skrajnie wyczerpani. Wbrew rozkazom Hitlera marszałek Friedrich von Paulus w końcu się…

10 kwietnia 2018 | Autorzy: Antony Beevor

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.