Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Czy Władysław Warneńczyk był gejem?

Ile jest prawdy w stwierdzeniu, że Władysław Warneńczyk był gejem? Na ilustracji portret króla pędzla Bacciarellego.

fot.domena publiczna Ile jest prawdy w stwierdzeniu, że Władysław Warneńczyk był gejem? Na ilustracji portret króla pędzla Bacciarellego.

Męskie rozkosze, noc spędzona w ramionach tureckiego chłopca, a nawet stały związek ze starszym mężczyzną. Osoby homoseksualne odwiedzają grób młodego króla, uznając go niemal za swojego patrona. Orientacja tego syna Jagiełły wciąż budzi kontrowersje. A jak było naprawdę?

Od wielu lat toczy się zażarta dyskusja na temat seksualności Władysława Warneńczyka. W 2008 roku na urodziny króla organizacje LGBT planowały wystawić na rynku w Krakowie plenerowe przedstawienie pod tytułem „Gejowskie miłostki króla”. Rok później Marsz Tęczowej Tradycji i Kultury obrał sobie za punkt docelowy symboliczny grób Warneńczyka w Katedrze Wawelskiej. Lista argumentów za tym, że ten władca Polski i Węgier był homoseksualistą, jest długa. Czas jednak sprawdzić, czy argumenty te wytrzymają zderzenie z rzetelną krytyką historyczną.

Władysław nigdy się nie ożenił

Wątpliwości co do orientacji Warneńczyka wzbudza już sam fakt, że mimo czterech prób nigdy się nie ożenił. Jest to jednak mocno naciągana linia dowodzenia.

W 1434 roku, tuż po jego wstąpieniu na tron, wysłano z Krakowa poselstwo z prośbą o rękę wnuczki króla Czech i Węgier Zygmunta Luksemburskiego, Anny Habsburżanki. Jagiellończyk miał wtedy 10 lat. Anna zaledwie dwa, ale cóż z tego, skoro miała kiedyś odziedziczyć ziemie dziadka. Zygmunt jednak nie zgodził się na ślub.

Żoną Władysława III chciała być wdowa po Zygmuncie Luksemburskim, Barbara Cylejska.

fot.domena publiczna Żoną Władysława III chciała być wdowa po Zygmuncie Luksemburskim, Barbara Cylejska.

Po śmierci Luksemburczyka w 1437 roku o rękę Władysława zabiegała… wdowa po nim, Barbara Cylejska, „zaledwie” 30 lat starsza od króla Polski. Kobieta liczyła, że związek z 13-letnim Władysławem pozwoli jej utrzymać władzę na Węgrzech. Gdy jej zięć Albrecht Habsburg usadowił się na tronie, ten kuriozalny mariaż przestał jej się opłacać.

Dwa lata później zmarł Albrecht Habsburg, więc Jagiellończykowi rajono ciężarną i dwukrotnie od niego starszą wdowę po nim, córkę Barbary (a matkę Anny), Elżbietę Luksemburską. Kobieta liczyła, że w ten sposób utrzyma się na tronie, gdyby urodziła kolejną córkę. Ale kiedy wydała na świat syna, prawdziwego dziedzica tronu, przestało jej zależeć na ożenku z młokosem.

Czy wiesz, że ...

...Polacy wcale nie zmarnowali zwycięstwa pod Grunwaldem? Zdaniem profesora Roberta Frosta bitwa doprowadziła do kryzysu, który zapoczątkował nową wojnę trzynastoletnią. I który doprowadził do ostatecznej klęski zakonu i do podziału jego ziem.

...święta Jadwiga śląska znalazła nietypowe zastosowanie dla wody, w której obmywały nogi mniszki? Mianowicie polewała nią swoją twarz i głowę, a w dodatku urządzała w niej kąpiel dla... swoich wnucząt!

...w Bizancjum istniała tak zwana "studencka fala? Możemy się tego domyślać na podstawie wydanego przez Justyniana Wielkiego zakazu wszelkich studenckich „zabaw”, które są niegodne, ohydne i „powodują tylko krzywdę”. 

Komentarze (20)

 1. Nacotopocotojest Odpowiedz

  Wprawdzie badaczem rękopisów i historii królów polski nie jestem, ale zwykłe oczytanie i naturalne osłuchanie z językiem polskim każe mi sądzić, że piewcy tezy o homoseksualizmie naczytali się za dużo Witkowskiego, a za mało literatury z epoki, którą badają. Wprawdzie to żaden dowód przeciw, ale choćby w „Raz w roku w Skiroławkach” Nienacki pisze o „przyjemności męskiej”, mając na myśli po prostu seks. Tak samo opisuje „przyjemność żeńską”. Chodzi tu po prostu o sprawy „płciowe”, czy – by rzec dosadniej – genitalne. Sądzę, że autor nie wymyślił sobie tego określenia, tylko przejął z tradycji (może nawet ludowej). Jeśli ktoś kojarzy, gdzie wcześniej pojawia się określenie „męskich przyjemności/rozkoszy”, niech podrzuci – będzie to solidniejszy argument. Z jednej strony spoko, że chce się pokazać marginalizowane historie, wymazywane z kronik informacje i odkłamać obraz epoki, ale robienie tego za wszelką cenę i w oparciu o tłumaczenie z polskiego na polski to tylko produkcja kolejnych kłamstw i to o jeszcze krótszych nogach.

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Agnieszka Wolnicka Odpowiedz

   Bardzo ciekawe spostrzeżenie. Do takiego wniosku dochodzi zresztą większość badaczy – że chodziło o sprawy płciowe, ale niekoniecznie jednopłciowe…

  • klapaucyusz Odpowiedz

   W łacińskim oryginale mamy coś, co we współczesnej polszczyźnie najlepiej brzmiałoby chyba w formie „ulegający męskim żądzom”. Można się domyślić, że chodzi o żądze Władysława, a nie innych mężczyzn, bo w przeciwnym razie Długosz użyłby bardziej nieprzychylnego określenia owych. Krótko mówiąc, nie ma w tym zdaniu niczego, co podpowiadałoby homoseksualizm.

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Agnieszka Wolnicka Odpowiedz

   Proszę bardzo, oto dalsza część rzeczonej wypowiedzi profesora Sroki:

   >>Oryginał po łacinie brzmi „qui in marium libidinem proclivum”. W XIX wieku tłumaczono to: „zbyt cielesnym chuciom podległy”, dopiero w 2004 r. pojawia się tłumaczenie o „rozkoszach męskich”. Zresztą co to jest ta męska rozkosz? Przecież to równie dobrze może być rozkosz z niewiastą.<<

 2. Machno Odpowiedz

  Nie wydaje się Państwu, że „cuchnące nieczystości”, „haniebna zbrodnia”, „ubliżanie Bogu w ohydny sposób” itd. niezbyt pasują do zwyczajnego, heteroseksualnego chędożenia pozamałżeńskiego, które w epoce było na porządku dziennym, nie tylko wśród monarchów zresztą?

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Agnieszka Wolnicka Odpowiedz

   Faktycznie, nie brzmią jak zwykłe pozamałżeńskie wyczyny, ale pamiętajmy, że nie tylko sodomia była potępianą formą współżycia. Należały do nich także „sprzeczne z naturą” pozycje z partnerką. A także kazirodztwo, które – jak udowadnia dr Krochmal – pojawia się nawet w treści u Długosza.

 3. Ogi Odpowiedz

  Chyba jednak był gejem, bo coś ma za słaby PR w Kościele jak na gościa, który młodo poległ w boju o wiarę z pohańcami…

 4. Ewa Odpowiedz

  To ból naszych czasów, że wszelkie zażyłości pomiędzy osobami tej samej płci traktujemy jako związki. A gdzie relacje przyjacielskie, gdzie zwyczajne ludzkie przywiązanie?

 5. StA Odpowiedz

  Mam pytanie do autora tekstu… podczas lekcji historii, jeszcze w liceum dowiedziałem się, że Warneńczyk przystępując do bitwy był chory… na ciele miał odleżyny (lub czyraki)… które były wynikiem noszenia ciężkiej zbroi i nienajlepszej higieny w tamtych czasach… Mogły one odegrać znaczącą rolę i przyczynić się do wyniku bitwy w której zginął Warneńczyk.
  …w późniejszych latach próbowałem natrafić na publikacje potwierdzające te informacje, niestety nie znalazłem takich.
  …czy autor artykułu posiada wiedzę potwierdzającą lub wykluczającą tę informację?

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Agnieszka Wolnicka Odpowiedz

   Drogi/a StA,
   niestety, w publikacjach i tekstach źródłowych, z których korzystałam podczas przygotowywania artykułu, nie znalazłam żadnych informacji na ten temat. Jeśli na coś natrafię w przyszłości, na pewno dam Panu/i znać.

 6. Danuta Odpowiedz

  A nawet jeśli był homoseksualny, to co? Był z tego powodu gorszym królem? A z panem Długoszem to też dziwna sprawa – raz mu wierzymy, raz nie, zależy z jakiej strony wiatr wieje….

  • Rola Odpowiedz

   Tak byl gorszy. Sodomici nie powinni kierowac panstwami, ani miastami bo nie potrafia kierowac wlasnymi, chorymi i zboczonymi sklonnosciami

    • Mycha

     :))) i zaraz Rola Ci odpowie – „A kto to był Aleksander Wielki” ;)). Dla tych typkowi nie jest istotne CO kto osiągnął w życiu, tylko w czyj otwór lubił celować. Ot, taka psychiczna dewiacja charakterystyczna dla tzw. katotalibów.

    • Obrona

     Akurat nie ma pewności co do Aleksandra Wieliego że był „inny”, podobno to była tylko Atenskia propaganda by go dyskredytować.

 7. bart Odpowiedz

  Nie ma boga nie ma grzechu, a ludzie zmanipulowani w religie, politykę itd. matrix dalej wałkują ten temat jakby to miało znaczenie :)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.