Polskie Imperium

Najciekawsza książka tygodnia. Flirtując z wrogiem w okupowanej Polsce

Autor: | 20 listopada 2016 | 1,580 odsłon

Dwudziestoletnia Hanka Zach (oryginał zdjęcia w sepii - materiały prasowe wydawnictwa Poradnia K, koloryzacja Aleksandra Zaprutko-Janicka)

Dwudziestoletnia Hanka Zach (oryginał zdjęcia w sepii – materiały prasowe wydawnictwa Poradnia K, koloryzacja Aleksandra Zaprutko-Janicka)

Przywykliśmy do bardzo przejrzystej narracji – Niemiec w czasie drugiej wojny światowej był dla każdego Polaka wrogiem i basta. Pamiętnik pewnej młodziutkiej dziewczyny mieszkającej w okupowanej Warszawie pokazuje, że nic nie było czarno-białe.

Jeśli chodzi o pamiętnikarki z czasów wojny, bodaj najsłynniejszą z nich jest Anna Frank. Opowieść Hanki Zach to jednak zupełnie inna historia. Czasem trudno odróżnić w nim, co jest literacką fikcją, wytworem bujnej wyobraźni nastolatki, a co prawdą.

Oprócz tego usłyszymy historię jednej z najsłynniejszych ubeckich oprawczyń, poznamy zapomniane oblicze Krakowa oraz przeniesiemy się za mury dalekowschodniego więzienia wraz z bohaterami kryminału.

Mój wróg, moja miłość. Pamietnik dziewczyny z okupowanej Warszawy, Hanka Zach (Poradnia K)

Hanka Zach to dziewczyna z krwi i kości, która chce cieszyć się, stroić, chodzić do kina i się zakochać. Z wszystkim tym ma jeden zasadniczy problem – mieszka w kraju ogarniętym wojną i okupacyjnym terrorem. Nie może bezkarnie oglądać się za przystojnymi umundurowanymi mężczyznami, bo wszyscy oni są Niemcami. Najpierw zachwyca się nimi, wzdychając do pięknych lotników, by po chwili łajać sama siebie za zdradę idei narodowych i słabość do wroga. Lektura tego pamiętnika daje nam szczególny obraz Warszawy tamtych lat.

Wbrew temu, co chcielibyśmy oglądać na kartach wszystkich opowieści, nie każdy młody człowiek działał w tamtym czasie w konspiracji. Nie każdy brał udział w akcjach małego sabotażu, a wreszcie nie każdy rzucił się do walki pamiętnego pierwszego sierpnia.

Opowieść Hanki Zach przedstawia w pewnym sensie drugą stronę medalu, czyli życie osób dla których każdy kolejny dzień był wartością samą w sobie, a wojna i zwalczanie wroga należały do rzeczy, które wypcha się ze świadomości.

Krwawa Luna, Iwona Kienzler (Bellona)

krwawa-lunaJulia Brystygier. To imię i nazwisko budziło grozę w czasach terroru aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej.

Ta kobieta zostawiła w annałach polskiej historii krwawy ślad. Jak nikt inny lubowała się w przemocy. Torturując więźniów każdego dnia dawała upust swoim sadystycznym skłonnością. Czy to możliwe, by ten potwór pod koniec życie doznał cudownego nawrócenia?

Kraków. Zapomniane obrazy, wpływowe kobiety i królewskie tajemnice, Zbigniew Leśnicki (Wydawnictwo WAM)

Dawna stolica Polski skrywa niezliczone tajemnice i jeszcze więcej anegdot. Zbigniew Leśnicki stara się przybliżyć czytelnikom ten nietypowy obraz miasta. Zamiast hermetycznie pisać o zabytkach i wydarzeniach rodem z podręczników szkolnych, zabiera nas w nieco szaloną podróż w czasie.

Z jego książki dowiemy się między innymi nieco o romansie krakowskiej mieszczki i Zygmunta Starego, „hurtowym” pogrzebie władców, czy o zaginionym obrazie Kossaka.

Poeta, strażnik i więzień, Lee Jung-myung (Świat Książki)

W 1944 roku w zakładzie karnym w Fukuoce zostaje popełnione brutalne morderstwo. Choć wokół toczy się wojna, młody strażnik musi rozwikłać zagadkę, a po drodze dowiaduje się, że nic nie jest takie, jak by się wydawało.

Do zbrodni przyznaje się młody poeta, którego wiersze potrafią skruszyć nawet najtwardsze serca…

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Christian-Krohg-Struggle-for-Survival-1
…w Londynie pod koniec XIX wieku żyło ponad 4 mln biedaków? Dla porównania w 1900 roku Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań, Łódź, Lwów i Wilno łącznie liczyły nieco ponad półtora miliona mieszkańców. W stolicy Imperium Brytyjskiego tylko nędzarzy było dwa i pół razy więcej!


…Kazimierz Moczarski, szef Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, doświadczył w ubeckim więzieniu aż 49 rodzajów tortur? Umieszczenie w jednej celi z hitlerowskim zbrodniarzem Jürgenem Stroopem miało być 50. z nich.mini2
…w komunistycznej Rumunii panował kult jednostki, a gdy Ceaușescu wyruszał na prowincję, spryskiwano drzewa zieloną farbą i wieszano na gałęziach dorodne jabłka?