Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Jedyny w swoim rodzaju poradnik podrywu. 10 wskazówek od prawdziwego Casanovy!

Sztuka uwodzenia według Casanowy? Oto kilka wskazówek od samego mistrza! (źródło: domena publiczna)Był tak wprawnym uwodzicielem, że jego nazwisko na stałe weszło do słowników. Ale przecież Casanova istniał naprawdę. I najwyższa pora sprawdzić jak on TO robił. 

Gdyby nie spisał swoich wspomnień, imiona ponad stu dwudziestu jego kochanek zaginęłyby w mrokach historii. Co gorsza, Casanova zabrałby ze sobą do grobu sekrety uwodzenia. Ale dzięki jego „Pamiętnikom” mamy dla Was 10 porad, jak podrywać kobiety w stylu największego amanta wszechczasów!

Swoją drogą – o życiu Casanovy i polskich wątkach jego kariery możecie przeczytać klikając TUTAJ.

1. Podkreślaj swoje atuty

Nie jesteś klasycznym przystojniakiem? Nie szkodzi, to nawet lepiej! Casanova też miał pewne mankamenty. Ponoć miał „porażającą” aparycję z ciemnooliwkową cerą, dość dużym nosem, wysokim czołem, wydatnym podbródkiem, długą szyją i wyraźnym jabłkiem Adama.

Z drugiej strony wyróżniał go wysoki wzrost, atletyczna sylwetka i błękitne oczy, nietypowe dla Włocha. Nosił się modnie, ubierał ze smakiem. I szczycił czymś, czego brakowało wielu jego rywalom: niespożytą energią fizyczną i umysłową. Cechowała go niezwykła pamięć do poezji i muzyki, wspaniale tańczył, znał biegle francuski, interesował się matematyką i astronomią.

Specyficzna uroda Casanovy nie przeszkadzała mu w zdobywaniu kobiecych serc. Na ilustracji bohater artykułu sportretowany przez swojego brata Francesco (źródło: domena publiczna).

Specyficzna uroda Casanovy nie przeszkadzała mu w zdobywaniu kobiecych serc. Na ilustracji bohater artykułu sportretowany przez swojego brata Francesco (źródło: domena publiczna).

Z natury był aktywny, w karty grywał czasem dwie doby bez przerwy, ale lubił też wypocząć – potrafił przespać dzień i noc. Dzięki temu przez długie lata wyglądał na dziesięć lat mniej niż miał w rzeczywistości. Jaki z tego wniosek? Zarówno ciało, jak i intelekt są orężem w sztuce uwodzenia.

2. Otaczaj się ciekawymi ludźmi

Jestem dumny, ponieważ jestem niczym – mawiał o sobie. Jako syn pary aktorów nie mógł pochwalić się urodzeniem ani pozycją, a przez większość życia przebywał na wygnaniu. Ale wykorzystywał wszelkie okazje, by obracać się w ciekawym towarzystwie. Bywał na wielkich dworach, przyjaźnił się z możnymi, korzystał z ich protekcji. Na pewno pomógł też fakt wstąpienia do masonerii – to dało okazję do poznania wielu interesujących postaci.

Dzięki podróżom mógł raczyć wytworne towarzystwo egzotycznymi opowieściami. Na przykład podczas pobytu w Konstantynopolu Casanova zaprzyjaźnił się z zamożnym arystokratą i myślicielem Josouffem Alim, z którym spędzał wiele godzin, dyskutując nad zawiłościami chrześcijaństwa i islamu. Zwłaszcza nad rolą kobiet.

Mapa XVIII-wiecznego Konstantynopola. To właśnie tutaj Casanova poszerzał swoje horyzonty (źródło: domena publiczna).

Mapa XVIII-wiecznego Konstantynopola. To właśnie tutaj Casanova poszerzał swoje horyzonty (źródło: domena publiczna).

Panowie doszli do wniosku, że chrześcijaństwo przecenia rolę celibatu, ponieważ albo mężczyzna grzeszy zgodnie z naturą albo zostaje świętym wbrew niej. Alemu na tyle się to spodobało, że obiecał Casanovie rękę swojej pięknej córki, piętnastoletniej Zelmi oraz uczynienie go swoim spadkobiercą, o ile przyjmie islam.

3. Bądź cierpliwy i uważny!

Casanova był cierpliwy w zalotach i nie poddawał się łatwo. Pisał: O, jakże uroczy jest ów upór kochanki, który tylko po to opóźnia chwile rozkoszy, by nabrały smaku! Dla niego nie było spraw beznadziejnych. W 1744 roku w Ankonie poznał na przykład pięknego kastrata imieniem Bellino. Podejrzewał, że tak naprawdę jest kobietą w przebraniu, a udawanie mężczyzny to jedyny sposób, by mogła występować na scenie w Państwie Kościelnym. Długo zabiegał o względy owej sopranistki, aż w końcu udało mu się ją zdobyć.

Cierpliwość popłaciła też w przypadku pewnej młodej mniszki, która po wyszukanych zabiegach uległa „przez sen”, by ocalić honor. Nie pozostał też obojętny na wdzięki pewnej zdeformowanej garbuski. Schadzka z tą ostatnią była trudna ze względu na budowę dziewczyny, która zamiast mieć ten interes pośrodku, miała go na jednej czwartej wysokości, pozostałe trzy czwarte składały się z samych ud i łydek. Dwóch kochanków nie pozbawiło jej cnoty, ale sprytnemu Casanovie się to udało.

Inspiracją do napisania artykułu był serial "Casanova". Pierwszy odcinek można obejrzeć 7 lipca o 23:35 na kanale CBS Europa.

Inspiracją do napisania artykułu był serial „Casanova”. Pierwszy odcinek można obejrzeć 7 lipca o 23:35 na kanale CBS Europa.

Poza cierpliwością, cechowała go w miłości niezwykła skrupulatność. Wypracował własne metody, każdy przypadek traktował indywidualnie, z największą uwagą i ku pełnemu zadowoleniu drugiej strony.

4. Dbaj o jej uczucia!

Casanova był kochliwy, ale wbrew pozorom nie złamał wielu serc. Skąd to wiemy? Przez karty jego „Pamiętników” przewijają się te same imiona. Co więcej – upływ czasu wcale nie sprawia, że bledną wspomnienia o dawnych kochankach.

Nadmuchiwanie prezerwatyw aby sprawdzić ich szczelność... Czy Casanova faktycznie był tak niepoprawnym lowelasem za jakiego go uważamy? (źródło: domena publiczna).

Nadmuchiwanie prezerwatyw aby sprawdzić ich szczelność… Czy Casanova faktycznie był tak niepoprawnym lowelasem za jakiego go uważamy? (źródło: domena publiczna).

Sam siebie znał na tyle dobrze, że nie podejrzewał się o chęć ustatkowania przy ołtarzu, a jednak cechował go pewien rodzaj przywiązania do dawnych miłości. Po wielu latach nadal wspominał czule swoją pierwszą, zupełnie niewinną miłość, Bettinę, u której łóżka czuwał, gdy zachorowała na ospę.

Żadnej z kochanek po latach nie wyśmiewał, nie wykpiwał, nie wspominał w sposób złośliwy. Żadna z kobiet, które kochał lub twierdził, że kocha, a potem rzucił, nie czuła też do niego żalu. I nie tylko dlatego, że prawie zawsze udawało mu się znaleźć następcę – kochanka, narzeczonego lub męża, lecz dlatego, że póki związek trwał, Casanova był partnerem idealnym: szarmanckim, troskliwym, czułym i najczęściej wiernym.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Komentarze (6)

  1. Frauxtal Odpowiedz

    Szanowna Redakcjo, archetyp to prawzór jakiejś postawy, osoby. Nie ma więc czegoś takiego, jak ,,archetyp uwodzicielki”, co najwyżej ,,archetyp uwodzenia”.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.