Damy - empik

Najciekawsza książka tygodnia. Prawdziwy radziecki celebryta

Autor: | 21 maja 2016 | 1,300 odsłon

Zdjęcie opublikowane na licencji CCA BY-SA 3.0, autor V.Vizu.Zwykły chłopak z radzieckiej wsi, Jura Gagarin, stał się gwiazdą światowego formatu. Kiedy powrócił ze swojej wiekopomnej wyprawy w kosmos, musiał sobie poradzić z zupełnie nieznanym problemem. Stał się dobrem narodowym i zapanowała prawdziwa gagarinomania.

Jak w tym wszystkim odnalazł się mąż i ojciec, który nagle został gwiazdą większą od Lenina i Stalina razem wziętych?

Dowiemy się także, co właściwie zmalowali nasi rodacy w Europie i jak to się stało, że Polska była za ich czasów prawdziwym imperium. Poznamy też historię dowódcy patrolu AK Jana Wąchały „Łazika”, zabitego z rozkazu „Ognia”. A na koniec kilka metod nauczenia najmłodszych tego i owego na temat symboli narodowych.

Gagarin, Lew Daniłkin (Wydawnictwo Inicjał)

gagarinAmerykanie mieli Kapitana Amerykę, który walczył z nazistowskimi Niemcami. Rosjanie nie potrzebowali nikogo takiego, mieli swojego Gagarina. Chociaż nie był najlepszy, ani najodważniejszy spośród radzieckich kosmonautów, na zawsze pozostanie pierwszym człowiekiem w kosmosie. Kiedy wrócił na Ziemię, stał się niezwykłą ikoną, najprawdziwszym romantycznym bohaterem, który dosłownie dotarł per aspera ad astra.

Do zostania absolutnym pomnikiem brakowało tylko spektakularnej śmierci i dokładnie taka spotkała kosmonautę. Zamiast po swoim słynnym locie orbitalnym osiąść na laurach, Gagarin nadal robił, to co kochał – pilotował samoloty. Siedem lat po wyprawie w kosmos zasiadł za sterami treningowego MiGa-15. Wokół przyczyn katastrofy, która miała miejsce 27 marca 1968 roku narosło wiele wątpliwości. Także i przed nimi nie ucieka auto biografii kosmonauty.

Polskie imperium, Michael Morys-Twarowski (CiekawostkiHistoryczne.pl)

polskieGdy prześledzimy dokładnie polskie dzieje okaże się, że nasi panowali w różnych zakamarkach globu. Weźmy na przykład Tobago. Ta niewielka wyspa na Oceanie  Atlantyckim, porośnięta palmami, o piaszczystych plażach i wyglądająca niczym sceneria filmu o piratach, była grobem dla wielu wypraw kolonizacyjnych, zabitych przez choroby i pożartych przez kanibali… Dlatego Polak, który postanowił skolonizować wyspę podszedł do tego od zupełnie innej strony i zebrał wielką bandę kryminalistów. Chcesz poznać więcej takich historii? Koniecznie przeczytaj książkę.

Oddział. Między AK i UB – historia żołnierzy „Łazika”, Jerzy Wójcik (Wielka Litera)

oddzialKsiążka Jerzego Wójcika to fabularyzowana opowieść o Janie Wąchale „Łaziku”, dowódcy patrolu likwidacyjnego Armii Krajowej na Sądecczyźnie. W tym regionie krzyżowały się losy sowieckich sołdatów-maruderów, polskiej milicji obywatelskiej i partyzantów polskiego podziemia, którzy nie złożyli broni po zakończeniu wojny. Słowem – beczka prochu. Gdzieś w tle rozgrywał się konflikt pomiędzy „Łazikiem” i „Ogniem”. Ten pierwszy miał wykonać na Kurasiu wyrok śmierci. I choć końcowo tego nie zrobił, „Ogień” mu tego nie zapomniał.

Orzeł biały. Znak państwa i narodu, Alfred Znamierowski (Wydawnictwo Bajka)

orzelekJuż w podręcznikach dla najmłodszych pojawiają się informacje o symbolach narodowych, słynnych Polakach i najważniejszych wydarzeniach z naszej historii. Kiedy trzeba dokładnie wyłożyć dociekliwemu siedmioletniemu dziecku o co chodzi z Lechem, Czechem i Rusem, czy dlaczego na szkolnej ścianie wisi „taka dziwna tablica z narysowanym ptakiem”, wielu rodziców staje przed nie lada wyzwaniem. Z pomocą przychodzi im wydawnictwo Bajka. W książce znajdziemy odpowiedzi na wszystkie pytania „a dlaczego?”, które mogą się pojawić w kontekście godła.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę

Już dziś możesz kupić "Damy ze skazą" na empik.com.

Niemka, która zapewniła Chrobremu królewską koronę i ruska księżniczka, która sprawiła, że jego imperium obróciło się w pył. „Damy ze skazą”, które wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont, to zupełnie nowe spojrzenie na początki państwa polskiego. Historia bez lukru i kompromisów. Kup już dzisiaj!

22 października 2016 | Czytaj dalej...

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

Nixon2
…postać Imperatora w „Gwiezdnych Wojnach” wzorowana była na prezydencie USA Richardzie Nixonie? To nie jedyna inspiracja czasami wojny wietnamskiej. Imperium symbolizowało Stany Zjednoczone, a Ewokowie reprezentowali Wietkong.


…kpt. Piotrowski, jeden z zabójców Jerzego Popiełuszki, miał kontakty z oficerami KGB? To nie jedyny trop wskazujący na to, że zlecenie zamordowania księdza wyszło z Łubianki.

estrees
…renesansowe francuskie dwórki wiedziały, jak się zabawić? Podczas jednej z inspekcji w komnatach dam dworu znaleziono ogromne sztuczne fallusy. Wiele na pozornie cnotliwych panien prowadziło też bujne życie seksualne bez udziału mężczyzn.