Damy - empik

Najciekawsza książka tygodnia. Prawdziwy radziecki celebryta

Autor: | 21 maja 2016 | 1,315 odsłon

Zdjęcie opublikowane na licencji CCA BY-SA 3.0, autor V.Vizu.Zwykły chłopak z radzieckiej wsi, Jura Gagarin, stał się gwiazdą światowego formatu. Kiedy powrócił ze swojej wiekopomnej wyprawy w kosmos, musiał sobie poradzić z zupełnie nieznanym problemem. Stał się dobrem narodowym i zapanowała prawdziwa gagarinomania.

Jak w tym wszystkim odnalazł się mąż i ojciec, który nagle został gwiazdą większą od Lenina i Stalina razem wziętych?

Dowiemy się także, co właściwie zmalowali nasi rodacy w Europie i jak to się stało, że Polska była za ich czasów prawdziwym imperium. Poznamy też historię dowódcy patrolu AK Jana Wąchały „Łazika”, zabitego z rozkazu „Ognia”. A na koniec kilka metod nauczenia najmłodszych tego i owego na temat symboli narodowych.

Gagarin, Lew Daniłkin (Wydawnictwo Inicjał)

gagarinAmerykanie mieli Kapitana Amerykę, który walczył z nazistowskimi Niemcami. Rosjanie nie potrzebowali nikogo takiego, mieli swojego Gagarina. Chociaż nie był najlepszy, ani najodważniejszy spośród radzieckich kosmonautów, na zawsze pozostanie pierwszym człowiekiem w kosmosie. Kiedy wrócił na Ziemię, stał się niezwykłą ikoną, najprawdziwszym romantycznym bohaterem, który dosłownie dotarł per aspera ad astra.

Do zostania absolutnym pomnikiem brakowało tylko spektakularnej śmierci i dokładnie taka spotkała kosmonautę. Zamiast po swoim słynnym locie orbitalnym osiąść na laurach, Gagarin nadal robił, to co kochał – pilotował samoloty. Siedem lat po wyprawie w kosmos zasiadł za sterami treningowego MiGa-15. Wokół przyczyn katastrofy, która miała miejsce 27 marca 1968 roku narosło wiele wątpliwości. Także i przed nimi nie ucieka auto biografii kosmonauty.

Polskie imperium, Michael Morys-Twarowski (CiekawostkiHistoryczne.pl)

polskieGdy prześledzimy dokładnie polskie dzieje okaże się, że nasi panowali w różnych zakamarkach globu. Weźmy na przykład Tobago. Ta niewielka wyspa na Oceanie  Atlantyckim, porośnięta palmami, o piaszczystych plażach i wyglądająca niczym sceneria filmu o piratach, była grobem dla wielu wypraw kolonizacyjnych, zabitych przez choroby i pożartych przez kanibali… Dlatego Polak, który postanowił skolonizować wyspę podszedł do tego od zupełnie innej strony i zebrał wielką bandę kryminalistów. Chcesz poznać więcej takich historii? Koniecznie przeczytaj książkę.

Oddział. Między AK i UB – historia żołnierzy „Łazika”, Jerzy Wójcik (Wielka Litera)

oddzialKsiążka Jerzego Wójcika to fabularyzowana opowieść o Janie Wąchale „Łaziku”, dowódcy patrolu likwidacyjnego Armii Krajowej na Sądecczyźnie. W tym regionie krzyżowały się losy sowieckich sołdatów-maruderów, polskiej milicji obywatelskiej i partyzantów polskiego podziemia, którzy nie złożyli broni po zakończeniu wojny. Słowem – beczka prochu. Gdzieś w tle rozgrywał się konflikt pomiędzy „Łazikiem” i „Ogniem”. Ten pierwszy miał wykonać na Kurasiu wyrok śmierci. I choć końcowo tego nie zrobił, „Ogień” mu tego nie zapomniał.

Orzeł biały. Znak państwa i narodu, Alfred Znamierowski (Wydawnictwo Bajka)

orzelekJuż w podręcznikach dla najmłodszych pojawiają się informacje o symbolach narodowych, słynnych Polakach i najważniejszych wydarzeniach z naszej historii. Kiedy trzeba dokładnie wyłożyć dociekliwemu siedmioletniemu dziecku o co chodzi z Lechem, Czechem i Rusem, czy dlaczego na szkolnej ścianie wisi „taka dziwna tablica z narysowanym ptakiem”, wielu rodziców staje przed nie lada wyzwaniem. Z pomocą przychodzi im wydawnictwo Bajka. W książce znajdziemy odpowiedzi na wszystkie pytania „a dlaczego?”, które mogą się pojawić w kontekście godła.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

rycheza

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

zapowiedz2-miniatura

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Imperium

Czy wiesz że...

Kopciuszek
…historia Kopciuszka wydarzyła się naprawdę? Porzucona przez rodziców dziewczyna, która za młodu pasła indyki, została żoną jednego z najsłynniejszych królów w historii.

Irena
…słynna skandalistka II Rzeczpospolitej Irena Krzywicka, miała problemy z wieloma stalkerami? Jeden z nich nawet jej się znienacka oświadczył!

trucicielka
…w dawnej Polsce jednym ze sposobów na rozwiązywanie kłopotów małżeńskich była trucizna? W 1624 roku Agnieszka Klimuntowiczowa została w ten sposób wdową. Za swój czyn zapłaciła głową.