Damy - empik

Stalking po polsku. Nasi rodacy naprawdę potrafili być psychopatycznymi prześladowcami

Autor: | 2 kwietnia 2016 | 13,285 odsłon

Strach przed prześladowaniem może być nieraz bardzo uzasadniony... (fot. oka Petr "che" Novák, lic. CC BY-SA 2.5, fot. dziurki Thegreenj, lic. CC BY-SA 3.0).Nękali, śledzili, dzwonili, nachodzili. Stalkerzy gotowi byli na wszystko, by osiągnąć swój cel. I choć motywy mieli różne, od chęci zaistnienia na salonach do zemsty za odrzucenie, cechowała ich ta sama brutalność i zawziętość.

Życie polskiej arystokratki Katarzyny Rzewuskiej było pełne przygód. Urodzona w Petersburgu, została żoną księcia Adama Radziwiłła, polskiego emigranta mieszkającego w Berlinie. Ślub wprowadził ją na berlińskie salony.

Polowanie na Rhodesa

Nie lubiła tego miejsca i przy każdej okazji okazywała swoja niechęć do cesarskiego dworu. Pod pseudonimem napisała książkę „La Nouvelle Revue”, w której przedstawiła dwór berliński jako siedlisko intryg, plotek i seksualnego rozpasania. Wywołany skandal bardzo ją bawił, jednak ona pragnęła czegoś więcej. Fascynowała ją polityka. A że jako kobieta nie miała do niej dostępu, postanowiła zostać dziennikarką.

Księżna Katarzyna Radziwiłłowa wyłania się z chaosu. Czyżby autor obrazu, Giovanni Boldini, trafnie ujął nieposkromiony charakter Polki? (źródło: domena publiczna).

Księżna Katarzyna Radziwiłłowa wyłania się z chaosu. Czyżby autor obrazu, Giovanni Boldini, trafnie ujął nieposkromiony charakter Polki? (źródło: domena publiczna).

Cięty język Katarzyny doprowadził do tego, że w roku 1885 została „poproszona” o opuszczenie Berlina. Wyjechała do Petersburga, ale nigdy nie pogodziła się z faktem wyrzucenia z berlińskiego dworu.

Jej małżeństwo się rozpadło, dzieci nie chciały mieć z nią nic wspólnego. Trzydziestoletnia Katarzyna wiedziała, że to już ostatni dzwonek, by odnieść sukces. Potrzebny do tego był jednak ktoś, kto pozwoli jej wypłynąć na szerokie wody. Szybko znalazła taką osobę.

W lutym 1896 roku, podczas przyjęcia w Londynie, poznała wpływowego polityka z Afryki Południowej – urodzonego w Wielkiej Brytanii Cecila Rhodesa. Od razu zrozumiała, że tylko on może zapewnić rozwój jej kariery politycznej, sławę i wysoką pozycję społeczną.

Sir Cecil Rhodes miał nieszczęście stać się obiektem manii księżnej Radziwiłłowej. Szkic Violet Manners (źródło: domena publiczna).

Sir Cecil Rhodes miał nieszczęście stać się obiektem manii księżnej Radziwiłłowej. Szkic Violet Manners (źródło: domena publiczna).

Zaczęła wysyłać do Rhodesa listy, w których pytała o różne rady. Potem przyszedł czas na drobne prezenty i komplementy. Z czasem stawała się coraz bardziej nachalna. Rezerwowała bilety na te same rejsy do Afryki, co Rhodes. To zmuszało polityka do ciągłego przekładania podróży.

W lipcu 1899 roku Cecil w tajemnicy pojawił się na statku płynącym do Kapsztadu. Gdy wydawało mu się już, że uwolnił się od swojej prześladowczyni, nagle w jadalni do jego stolika dosiadła się… Katarzyna!

Księżna zamętu

Po dotarciu do Afryki Rhodes popełnił największy błąd w swoim życiu – zaprosił kobietę do domu. Nie chciał słuchać współpracowników, którzy nazywali Radziwiłłową „Księżną zamętu”. A kobieta rozpowiadała plotki o ich związku, a nawet zaręczynach.

Inspiracją do napisania artykułu był serial CBS Reality pt. „Morderczy stalking”.

Inspiracją do napisania artykułu był serial CBS Reality pt. „Morderczy stalking”.

Cecil szybko zrozumiał w co się uwikłał i poprosił ją o opuszczenie Afryki. Było już jednak za późno. Zaczął ukrywać się przed Katarzyną, ona jednak osaczała go coraz bardziej. Wkrótce stali się największymi wrogami.

Księżna groziła, że ujawni kompromitujące telegramy Rhodesa. Skąd je miała? Nie wiadomo. Dodatkowo zaczęła podrabiać jego podpisy na własnych wekslach, chcąc wyłudzić 24 tysiące funtów. W porę oszustwo wyszło na jaw i Katarzynę aresztowano.

Przed procesem Radziwiłłowa postanowiła uprzykrzyć Cecilowi życie kolejny raz, tym razem ostatni. Gdy dowiedziała się, że polityk z powodu choroby serca jest umierający, zaczęła przychodzić pod jego dom. Całymi dniami spacerowała wokół jego posiadłości. Osiągnęła swój cel – zastraszony Rhodes nie wytrzymał napięcia i kilka dni później zmarł na zawał.

Cecil Rhodes na szkicu powstałym rok przed jego śmiercią. Czyżby na tej wcale niezbyt starej twarzy malował się strach przed polską prześladowczynią? Szkic Mortimera Menpesa (źródło: domena publiczna).

Cecil Rhodes na szkicu powstałym rok przed jego śmiercią. Czyżby na tej wcale niezbyt starej twarzy malował się strach przed polską prześladowczynią? Szkic Mortimera Menpesa (źródło: domena publiczna).

Sąd skazał Katarzynę Radziwiłł za oszustwa i fałszerstwa na dwa lata więzienia. Po wyjściu na wolność dalej kłamała, oszukiwała i ujawniała skandale rodzin panujących. Zmarła osamotniona w Nowym Jorku, w 1941 roku.

Wielbiciele gorszycielki

Z jednej strony skandalistka, intelektualistka i gorszycielka, z drugiej oddana kochanka i kochająca matka. Taka była Irena Krzywicka – feministka, pisarka i publicystka, propagatorka wolnych związków i edukacji seksualnej. Urodzona w roku 1899 w żydowskiej rodzinie, wychowana była przez matkę w tolerancyjnym i racjonalistycznym duchu. To ukształtowało jej sposób bycia.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2 3

Powiedz innym co myślisz:

Łukasz Włodarski - Samozwańczy popularyzator historii i twórca bloga "W mroku historii". Miłośnik zabytkowych ruin oraz wszelkiej maści legend, tajemnic, krwawych opowieści i czarnych charakterów - o tym czyta i o tym pisze...

Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę

Już dziś możesz kupić "Damy ze skazą" na empik.com.

Niemka, która zapewniła Chrobremu królewską koronę i ruska księżniczka, która sprawiła, że jego imperium obróciło się w pył. „Damy ze skazą”, które wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont, to zupełnie nowe spojrzenie na początki państwa polskiego. Historia bez lukru i kompromisów. Kup już dzisiaj!

22 października 2016 | Czytaj dalej...

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

Impotent
średniowieczni władcy często nosili bardzo niepochlebne przydomki? Król Kastylii Henryk IV Bezsilny zawdzięczał swe miano zerowemu zainteresowaniu żoną, która narodziny trójki dzieci zawdzięczała zaangażowaniu kochanków…

Dywizjon_303_in_color
brytyjscy piloci myśliwców, by podrywać kobiety, podszywali się pod Polaków? Polscy piloci mieli takie powodzenie u płci pięknej, że ich angielscy koledzy musieli nosić naszywki „Poland” na mundurach, by zdobywać serca dam.

Elzbieta
podejrzewano Elżbietę I o bycie… mężczyzną? Według te teorii pod ciężkim makijażem ukrywała zarost, a olbrzymie kołnierze maskowały jabłko Adama.