Ciekawostki Historyczne

O nazistowskich zbrodniach napisano już wiele, jednak sposób, w jaki zrobił to Steve Sem-Sandberg, pozwala przyjąć nową perspektywę. Szpital psychiatryczny, gdzie chore i udręczone dzieci miały znaleźć pomoc i ulgę w cierpieniu, zmienia się dla nich w przedpiekle, a personel w białych kitlach to nie anioły miłosierdzia, a kaci.

Kim byli tytułowi wybrańcy, których szczątki odnaleziono po latach w podziemiach  szpitala Spiegelgrund, opowie nam jeden z najciekawszych współczesnych szwedzkich pisarzy. Oprócz tego dowiemy się, kim naprawdę była Lukrecja Borgia widziana okiem pewnego noblisty, co robiły ze swoim życiem dzieci najsłynniejszych dyktatorów oraz czy powtórka z holokaustu może się zdarzyć dzisiaj.

Wybrańcy, Steve Sem-Sandberg (Wydawnictwo Literackie)

zestawienie okladka duzaObsesja nazistowskich Niemiec odnośnie czystości „rasy panów” zebrała w czasie drugiej wojny światowej śmiertelne żniwo. Jej ofiarą padli Żydzi, Romowie, czy homoseksualiści. Na co dzień nie pisze się natomiast o najmłodszych ofiarach.

Steve Sem-Sandberg w „Wybrańcach” pokazuje anatomię niewyobrażalnego bestialstwa, którego doświadczały jedne z najbardziej bezbronnych istot – mali pacjenci szpitala psychiatrycznego.

Ponure świadectwo tego, co działo się w latach świetności Trzeciej Rzeszy w murach szpitala, odkryto w piwnicach pod dawnym prosektorium w 1997 roku. Poustawiane w równych rzędach, ponumerowane słoje, zawierające zatopione w formalinie dziecięce szczątki…

Zobacz również:

zestawienie okladka malaCórka papieża, Dario Fo (Znak Horyzont)

Posiadacz literackiej nagrody Nobla bierze się za obronę honoru Lukrecji Borgii. Znamy ją jaką jedną z najgroźniejszych femmes fatales swej epoki, rozpustną trucicielkę, bezwzględną intrygantkę i największą kurtyzanę Rzymu. Tymczasem Dario Fo pokazuje nam kobietę, która została sprowadzona do roli przedmiotu w politycznych rozgrywkach swego zasiadającego na tronie piotrowym ojca.

zestawienie okladka mala2Dzieci dyktatorów, Jean-Christophe Brisard, Claude Quetel (Znak Horyzont)

Co dzieje się z psychiką dziecka, którego ojciec jest dyktatorem i ma cały kraj u swoich stóp, a jednym skinieniem może skazać na śmierć dziesiątki osób? Jak pokazują historie opowiedziane przez francuskich historyków, raczej nic dobrego. „Dzieci dyktatorów” to opowieść o strachu, przemocy, propagandzie, rozpasaniu i szaleństwie.

zestawienie okladka mala3Czarna ziemia, Timothy Snyder (Znak Horyzont)

Czy możliwe jest, by teraz, w dwudziestym pierwszym wieku, powtórzył się holokaust? W pierwszym odruchu chcemy natychmiast zaprzeczyć. W naszym cywilizowanym świecie to przecież niemożliwe. Wybitny amerykański historyk wylewa nam jednak na głowy kubeł zimnej wody. Strach przed obcymi, niechęć do „innych”, którzy zabierają miejsca pracy i przestrzeń życiową… Brzmi znajomo?

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. W czym tkwi sekret geniuszu?

Dziewiętnastowieczny brytyjski podróżnik stwierdził, że Geniusz to mężczyzna, co do którego świat świadomie przyznaje, że jest mu dłużny. A skąd właściwie bierze się geniusz i...

12 marca 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czy mężczyźni mają obsesję na punkcie waginy?

Część ciała jak każda inna. Jak łokieć, oko, nos, czy kostka. Tymczasem od wieków mężczyźni robią z niej wielkie tabu. Panowie mają - delikatnie mówiąc...

27 lutego 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Kiedy zaczęliśmy myć zęby?

Czy zastanawialiście się kiedyś, od kiedy właściwie ludzie zaczęli myć zęby? A może nurtowało Was pytanie, kiedy wprowadzono strefy czasowe i jak radzili sobie z...

13 lutego 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Taka mała polska flota, takie wielkie męstwo

W pewnych sytuacjach mówi się, że rozmiar nie ma znaczenia. Cóż, doskonale udowodniła to polska marynarka wojenna w czasie drugiej wojny światowej. Choć Najjaśniejsza Rzeczpospolita...

6 lutego 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Alianci i Niemcy walczą o Atlantyk

Bitwa o Atlantyk była jednym z najważniejszych zmagań w drugiej wojnie światowej. Gdyby Amerykanie nie wytrzymali szaleńczych rajdów U-bootów i załamali się po jednej z...

23 stycznia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czytamy z trupów. Dosłownie

Wydawać by się mogło, że trup to tylko trup. Sztywny, zimny, blady, ewentualnie zabalsamowany lub rozkładający się powoli. Nic bardziej mylnego. Są na świecie ludzie,...

16 stycznia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.