Polskie Imperium

Polscy terroryści uprowadzają samolot. Uderzają prosto w moskiewski wieżowiec

Autor: | 11 września 2014 | 35,973 odsłon

Osiem tysięcy polskich terrorystów...Taki scenariusz mógł się wydarzyć. Naprawdę niewiele brakowało: wystarczyłoby, żeby Polska nie odzyskała niepodległości. Al-Kaida nie mogłaby się nawet porównywać z nadwiślańskimi organizacjami terrorystycznymi. I są na to twarde, historyczne dowody.

W 1906 roku polski robotnik Henryk Baron złożył zeznania na temat tego, jak spędził kilka gorących, sierpniowych dni:

Dnia 15 sierpnia (…) o 12 godzinie 30 minut w południe podszedłem do VII policyjnego cyrkułu i rzuciłem dwie bomby, które wywołały straszny wybuch, po którym natychmiast siadłem do dorożki i odjechałem do miasta, gdzie po godzinie policja mnie aresztowała, ale po krótkim badaniu zwolniła. (…) Prócz tego przyznaję, że ja osobiście zabiłem dwóch stójkowych i pięciu czy sześciu rewirowych.

Tak, jednego rewirowego zabiłem przy ulicy Pawiej, koło więzienia  śledczego. Drugiego rewirowego zabiłem na rogu ulic Piwnej i Świętojańskiej. Trzeciego zabiłem na ulicy Ogrodowej w pobliżu ulicy Żelaznej. Czwartego vice-rewirowego zabiłem na ulicy Solnej dnia 15 sierpnia 1906. Tegoż dnia na ulicy Dzikiej zabiłem dwóch stójkowych.

Henryk Baron. Zabijał na śniadanie, obiad i kolację. Urodzony terrorysta.

Henryk Baron. Zabijał na śniadanie, obiad i kolację. Urodzony terrorysta.

Baron nie był żadnym szaleńcem. Brał udział w zorganizowanej akcji mającej na celu wywarcie zemsty na carskim reżimie okupującym ziemie polskie. W efekcie tej tak zwanej „krwawej środy” w jednym dniu zginęło od 72 do 78 funkcjonariuszy wroga: policjantów, żołnierzy, urzędników. I to był tylko wierzchołek góry lodowej.

Zapomniane powstanie

Podręczniki do historii uczą, że ostatnie polskie powstanie wybuchło w styczniu 1863 roku. Podobno od tego czasu zapanował pozytywizm znany z „Lalki” Bolesława Prusa i pokojowa koegzystencja z zaborcą. Trudno o większą bzdurę. Przynajmniej od 1905 roku w Polsce trwało powstanie na nigdy nie notowaną skalę. I nie zakończyło się aż do wybuchu pierwszej wojny światowej.

To, co zwykle bagatelizuje się jako rosyjską rewolucję 1905 roku, która tylko przypadkiem zahaczyła o ziemie polskie, w rzeczywistości było prawdziwym trzęsieniem ziemi. Warszawa, Łódź i inne duże miasta zaboru rosyjskiego zamieniły się w strefę wojny.

Polskie ulice przeobraziły się w strefę wojny. Zamachy bombowe stały się codziennością.

Polskie ulice przeobraziły się w strefę wojny. Zamachy bombowe stały się codziennością.

Po jednej stronie stał reżim – po drugiej socjalistyczne i anarchistyczne bojówki, często pozbawione dalekosiężnego celu i kierujące się przede wszystkim chęcią zemsty. To nie była już klasyczna walka zbrojna. Polacy, pozbawieni szans w otwartym boju, sięgnęli po metody terrorystyczne. Zamachy wykonywane z ukrycia przy użyciu bomb i rewolwerów.

Zamach trzy razy dziennie

Wojciech Lada, autor książki „Polscy terroryści” wylicza, że tylko w 1906 roku Polacy dokonali 1245 zamachów terrorystycznych. Znaczy to tyle, że statystycznie każdego dnia tego roku miały miejsce co najmniej trzy zamachy – dodaje.

Skala terroru spadła w kolejnych latach, ale wcale nie zanikła. Po prostu akcje przypadkowe i spontaniczne ustąpiły miejsca działaniom doskonale zorganizowanych bojówek. W 1907 roku codziennie odbywały się ponad dwa zamachy. W 1911 – jeden zamach co dwa dni.

Krajowa armia terrorystyczna?

Najsilniejsza podziemna organizacja, Polska Partia Socjalistyczna, zaczęła formować oddziały profesjonalnych komandosów, szkolonych w walce, szpiegostwie, akcjach terrorystycznych i konstrukcji materiałów wybuchowych.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2

Powiedz innym co myślisz:

Kamil JanickiKamil Janicki - Redaktor naczelny "Ciekawostek historycznych". Historyk, publicysta i pisarz. Autor książek wydanych w łącznym nakładzie prawie 150 000 egzemplarzy, w tym bestsellerowych “Pierwszych dam II Rzeczpospolitej”, “Upadłych dam II Rzeczpospolitej”, "Dam złotego wieku" i "Epoki hipokryzji". W listopadzie 2015 roku ukazała się jego najnowsza książka: "Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę" (Więcej informacji o autorze, Inne artykuły tego autora).

Czytasz artykuł z epoki: , . Oznaczyliśmy go kategoriami: Dawniej było gorzej, Kontrowersje, Obalamy mity, Wszystkie artykuły.
Okupacja
Komentarze do artykułu (19)
 1. Świetny artykuł. Chyba z ciekawości kupię sobie tą książkę. Tylko porównanie do Al-Kaidy nieco chybione. Bardziej IRA lub ETA moim zdaniem by tu pasowały. Mniej zacięcia religijnego.

 2. Wybrane komentarze z facebookowego profilu Ciekawostki historyczne, o których prawdopodobnie nie słyszałeś //www.facebook.com/pages/Ciekawostki-historyczne-o-kt%C3%B3rych-prawdopodobnie-nie-s%C5%82ysza%C5%82e%C5%9B/157583547765498?fref=ts:

  Wojciech M.: TAk jest – tylko z ta roznica ze 90% tych zamachów miala miejsce w Krolestwie Pol. i dotykała samych polaków: n apady na kasy fabryczne, sklepy, domy, dwory, zamachy na osoby publiczne i miejsca publiczne – ofiarami byli Polacy. Takie terror szkodzil samej Polsce, bo w czasie gdy ORsje pustoszyla rewolucja, polacy powinni korzystac z koniunktury i umacniac swoja gospadarke , walczyc o poszerzanie sfery wolnosci. Ale Pilsudski wiedzial lepiej i było co było.

  Czesław R.: Trzeba dodać, że po 1915 dominowały zamachy organizowane przez Oddziały Lotne Polskiej Organizacji Wojskowej w których było wielu byłych bojowców PPS.

  Julia M.: jaki kraj, taka al-kaida :D

  Krzysztof S.: Warto też wspomnieć o zamachu petersburskim, niestety udaremnionym

  Adam Tony L.: Nasz rodak zdjął cara, także respect B-)

 3. Komentarze do art. z portalu Wykop.pl //www.wykop.pl/link/2154774/polscy-terrorysci-uprowadzaja-samolot-uderzaja-prosto-w-moskiewski/:

  Jariii : Zabawne jak ostatnio pisałem, że Polacy zapoczątkowali nowoczesny terroryzm to mnie minusowali. Działania terrorystyczne to szeroka definicja, ale jest małe ale Polscy „terroryści” nie kierowali swoich działań przeciw ludności cywilnej ale przeciw aparatowi rządowemu. Dlatego nie porwaliby samolotu a raczej wysadzili limuzyne dostojnika państwowego.

  Mirek_Cebula:
  @Jariii: Coż, z tego co czytam ten artykuł to działania Polaków były bardziej podobne do IRA niż Al-Kaidy, ale możesz mnie poprawić.

  Jariii: @Mirek_Cebula: Nom, dokładnie IRA albo ETA. Są to organizacje zbrojne o charakterze terrorystycznym ale cywilów z reguły nie zabijają. Dlatego to porównanie do Al-Kaidy i porywania samolotów jest na wyrost. Czego by nie mówić o naszych dziadkach nawet dziś logistyka, i sposób działania polskiego terroryzmu jaką wypracowano pod okiem policji i Ochrany ociera się o geniusz. Zresztą mało kto wie ale Kapitan Nemo miał być Polakiem mszczącym sie za Powstanie Listopadowe ale cenzura teo nie puściła!
  //www.pardon.pl/artykul/8459/polscy_terrorysci_oni_byli_pierwsi

 4. „Podręczniki do historii uczą, że ostatnie polskie powstanie wybuchło w styczniu 1863 roku.” dziwne, moje wspominaly jeszcze o powstaniu wielkopolskim i powstaniach Śląskich, które wystąpiły juz w 20 wielu ;-) z jakich podręczników korzystał autor?

   • Cóż, od tego są słowa w języku polskim by dopowiedziec. W tym momencie autor wygląda tylko na ignorantem. Równie dobrze mógłby napisac, że ostatnia wojna miała miejsce w XIX wieku, a potem twierdzić, że przecież miał na myśli, że następne wojny to już było zupełnie coś innego. Język polski jest bardzo precyzyjny, jeżeli ktoś potrafi się nim posługiwać. Niestety, nauka logiki zanika, a wraz z nią precyzyjne wyrażanie myśli i wartościowe dziennikarstwo. I potem się zwala na podręczniki, które na 100% takich bzdur nie przekazują.

    • Droga Czytelniczko, dziękuję za komentarz natomiast pozwolę sobie podkreślić, że na nikogo niczego nie „zwalałem”. Ostatnie powstanie narodowowyzwoleńcze zgodnie z powszechnie przyjętym dyskursem historycznym to powstanie styczniowe. Jeśli potrzebuje Pani ścisłej i nieżartobliwej odpowiedzi to proszę bardzo: jako historyk specjalizujący się w dziejach II Rzeczpospolitej i autor kilku ponoć dość poczytnych prac z tego zakresu mogę Panią zapewnić, że powstania śląskie i wielkopolskie nie miały charakteru walki narodowowyzwoleńczej. Były elementem „wojen o granice”. Jednego z drugim mieszać nie należy. Jest to nieprecyzyjne i kontrfaktyczne. I można niechcący wyjść na ignoranta.

 5. Jak widać Rosjanie wyciągnęli wnioski, bo już od 1945 do 1989 wszyscy kto miał wywrotowe myśli byli rozpracowani wzdłuż i wszerz. Przypominam, że ZSRR nawet w czasie Interwencji w Afganistanie sprzedawało przez Polaków wadliwą broń talibom :D

 6. Kolejna porcja komentarzy z naszego profilu na Fb //www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Magdalena Z.-S.: Krótko mówiąc historia uczy, że już wszystko było i wszystko wymyślono, teraz można już tylko zmieniać narzędzia i formę…

  Konrad M.: no i kto pokazal Al-Kaidzie jak jebnac w WTC?

  Świat Stratega: Alkaida może się tylko uczyć !

  Michał O.L.: To by bojowcy PPS się uśmiali jakby taki plan usłyszeli. Gdzie w tych czasach był samolot tak wielki by dał radę rozwalić pałac kremlowski i tak szybki że nie zdążyli by z pałacu uciec jakby go zauważyli ? XD

  Maciej A.: Polski Jihad

  Konrad K.: Ciekawe przykłady akcji, i aktywności świetnie przygotowanych rewolucyjnych komórek bojowych

  Grzegorz S.: jak się okazuje sporo było polskich terrorystów i dalej żyją

 7. W wcześniejszych czasach niemcy pewnie uznaliby powstanie warszawskie jako napad terrorystyczny tak samo zwąc wszystkich których chlubimy terrorystami i tak się dzieje teraz jUeSeJ napada ta kraje „szerząc demokracje „dla swoich polityczno-gospodarczych celów ich nazywa

 8. Kilka kolejnych komentarzy do artykułu z naszego profilu na fb:
  //www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1263917280303595

  Krzysztof O.: Co za bzdurne porownanie. Polscy bojownicy o wolnosc nigdy nie traktowali rosyjskiej ludnosci cywilnej jako obiektu ich atakow. W odroznieniu nie tylko od islamistow, ale rowniez Rosjan, ktorzy mordowali ludnosc cywilna w Polsce od kilkuset lat, z najwiekszych nasileniem oczywiscie za sowietow. No, moze wyjatkiem byl Dzierzynski. Ale jemu nalezy oficjalnie oderbrac polskosc, bo niegodny w Polsce byc nawet szmata do podlogi.

  Iwona S.: Jednak te kontrowersyjne porównania sprawiły, że artykuł cieszy się zainteresowaniem, większym chyba niż naukowe, historyczne i bardzo precyzyjnie określane

  Dariusz G.: Po prostu inny punkt widzenia

  Paweł G.: Walczyli w sowim własnym kraju z najeźdźcą, atakowali zwyrodnialców w aparacie władzy, nie niewinnych obywateli.

 9. Szanowny autorze proponuję nie nazywać Polaków terrorystami, ale bojownikami o wolność. Prowadziliśmy walkę narodowo-wyzwoleńczą. Nie podszytą religią jak sam autor zauważył. Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Nixon2
…postać Imperatora w „Gwiezdnych Wojnach” wzorowana była na prezydencie USA Richardzie Nixonie? To nie jedyna inspiracja czasami wojny wietnamskiej. Imperium symbolizowało Stany Zjednoczone, a Ewokowie reprezentowali Wietkong.


…kpt. Piotrowski, jeden z zabójców Jerzego Popiełuszki, miał kontakty z oficerami KGB? To nie jedyny trop wskazujący na to, że zlecenie zamordowania księdza wyszło z Łubianki.

estrees
…renesansowe francuskie dwórki wiedziały, jak się zabawić? Podczas jednej z inspekcji w komnatach dam dworu znaleziono ogromne sztuczne fallusy. Wiele na pozornie cnotliwych panien prowadziło też bujne życie seksualne bez udziału mężczyzn.