Ciekawostki Historyczne

Kiedy rodził się współczesny terroryzm i w Europie Zachodniej coraz częściej dochodziło do krwawych zamachów, to w Polsce Ludowej panowały błogi spokój i cisza. Z jakiego powodu zamachy terrorystyczne omijały nasz kraj? Czy to wynik dobrej pracy służb czy jednak coś innego miało wpływ na sytuację?

Wyjaśnienie fenomenu trzeba zacząć od postaci Abu Nidala. Przywódcy palestyńskiej organizacji terrorystycznej „Fatah – Rada Rewolucyjna”, która była odpowiedzialna między innymi za zamach w żydowskiej części Paryża w 1982 roku, gdzie zginęło 6 osób. Organizacja „ojca walki” bo taki był przydomek Abu Nidala, nie działała tylko w Europie Zachodniej. Swoje zamachy przeprowadzała też po drugiej stronie żelaznej kurtyny. Polska jednak była przed nią chroniona, a to dlatego, że… Fatah właśnie u nas zaopatrywał się w broń.

Przedstawiciele tej organizacji byli w stałym kontakcie z tak zwanym Cenzinem, czyli Centralnym Zarządem Inżynierii, który dobijał targu z firmą powiązaną z Abu Nidalem o nazwie S.A.S (więcej o Cenzinie przeczytasz w innym naszym artykule). Spółka miała siedzibę w Warszawie i pod pretekstem handlu maszynami rolniczymi sprzedawała na Bliski Wschód kałasznikowy produkowane w Radomiu, czy polskie RAK-i – małe, poręczne pistolety maszynowe.

Paryska restauracja Jo Goldenberg. To tu w roku 1982 miał miejsce krwawy zamach, który kosztował życie 6 osób. Odpowiedzialni za niego palestyńscy terroryści wiedli w PRL życie złotej młodzieży.fot.David Monniaux lic. GNU

Paryska restauracja Jo Goldenberg. To tu w roku 1982 miał miejsce krwawy zamach, który kosztował życie sześć osób. Odpowiedzialni za niego palestyńscy terroryści wiedli w PRL życie złotej młodzieży.

Bogaci studenci

Handel był korzystny dla obu stron. Osłabiona polska gospodarka potrzebowała  pieniędzy, a terrorysta zarabiał krocie na handlu bronią. Dlatego Służba Bezpieczeństwa zawarła z nim tajne porozumienie, w ramach którego on mógł bez przeszkód prowadzić swoje ciemne interesy, a Polska była wolna od jego zamachów. Dodatkowo rząd zobowiązał się do stypendiów dla młodych terrorystów. Mogli bez przeszkód przyjeżdżać do Polski, studiować i przy okazji przygotowywać się do swoich działań. Oczywiście wszystko na koszt rządu.

Nie byli to typowi studenci. Mając zapewnione miejsce na uczelni nie przejmowali się zbytnio nauką. Otrzymywali nawet 500 dolarów miesięcznie, gdzie ówczesna średnia pensja w Polsce wynosiła około 30 dolarów. Obiady jadali w drogich restauracjach, nie jeździli tramwajami, tylko czarnymi mercedesami, zakupy robili w Pewexach, a w wolnych chwilach korzystali z usług ekskluzywnych prostytutek.

Dodatkowo Abu Nidal w 1979 roku przeszedł poważną operację serca i lekarze zalecili mu rehabilitację w chłodniejszym klimacie. Idealnym dla niego miejscem była Polska, gdzie mógł przez nikogo nie niepokojony wracać do zdrowia. W 1981 roku zamieszkał razem ze swoją rodziną w wilii położnej 60 kilometrów od Warszawy, a swoją organizacją kierował za pośrednictwem kurierów.

Artykuł powstał w oparciu o najnowszą książkę Przemysła Gasztolda ,,Zabójcze układy", Wydawnictwo PWN 2017.fot.materiały prasowe

Artykuł powstał w oparciu o najnowszą książkę Przemysła Gasztolda ,,Zabójcze układy. Służby PRL i międzynarodowy terroryzm” (Wydawnictwo PWN 2017).

Zobacz również:

Koniec symbiozy, początek wolnego rynku

Jednak błogi związek palestyńskiego terrorysty i Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej nie trwał zbyt długo. Amerykańskie CIA dość szybko dowiedziało się o działalności S.A.S i zagroziło Wojciechowi Jaruzelskiemu, że jeżeli nie zlikwiduje spółki, to Stany Zjednoczone nie udzielą kolejnego kredytu zrujnowanej, polskiej gospodarce.

Władze były zmuszone zamknąć firmę, ale handel bronią dalej trwał. Transformacja ustrojowa i wolny rynek zwiększył możliwości w ubijaniu zabójczego interesu. W Polsce przynajmniej – zgodnie z szemraną umową – rzeczywiście nie doszło do żadnego zamachu. Ale czy dla tego celu warto było wspierać terrorystów?

Źródło:

Ciekawostki to kwintesencja naszego portalu. Krótkie materiały poświęcone interesującym anegdotom, zaskakującym detalom z przeszłości, dziwnym wiadomościom z dawnej prasy. Lektura, która zajmie ci nie więcej niż 3 minuty, oparta na pojedynczych źródłach. Ten konkretny materiał powstał w oparciu o:

KOMENTARZE (26)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

brawo

Polacy walczący za ojczyznę w czasie II WŚ też byli dla Niemców terrorystami. Więc kto to są ci terroryści, o których autor pisze w tym poście i jakie były ich cele?

  Nasz publicysta | Autor publikacji | Arkadiusz Grochot

  Polacy podczas II wojny światowej walczyli z Niemcami w Polsce, bezpośrednio z niemieckim okupantem. Tutaj jest mowa o organizacji, która walcząc o wolność Palestyny swoje działania prowadziła poza Palestyną, na przykład przeciwko Żydom we Francji (również przeciwko cywilom). Dlatego tutaj z całą pewnością możemy mówić o organizacji terrorystycznej.

   Miro

   Drogi Członku redakcji. Polacy walczyli z Niemcami w czasie II wojny światowej nie tylko na terenie Polski

    Nasz publicysta | Autor publikacji | Arkadiusz Grochot

    Mówimy o regularnej armii?

    kssen1

    Jest jeszcze jedna zasadnicza różnica. Akcje prowadzone przez Armię Krajową były poprzedzone wyrokami sądowymi w imieniu Państwa Polskiego za konkretne czyny – okrucieństwo oficerów SS, czy Gestapo i za donosicielstwo. O ile się orientuje to tylko jedna akcja AL – zamach bombowy w kawiarni dla Niemców nosił cechy zamachu terrorystycznego w którym zginęły osoby przypadkowe, również cywile. Terror o krórym pisze autor to seria zamachów na osoby niewinne – od izraelskich olimpijczyków, poprzez zamach na samolot nad Lockerby, czy późniejsze liczne zamachy samobójcze w miejscach publicznych. Dla mnie równica jest dość zasadnicza.

    Znafca

    W AL i BCh było podobnie.Oczywiście zdarzały się odchyły ale nie można sugerować że było zupełnie inaczej.Generalnie partyzanci zwykle nie zabijali przypadkowych Niemców.

  Polak na zachodzie

  Fanatycy arabscy chcacy zaglady Izraela. Lubisz ich?

Macc

Czy na takim działaniu nie polega prawdziwa polityka?

Miro P. Slavin

Artykuł skupua się na jednym wątku. Terroryzm wcale nie musi być islamski bo pamiętajmy o ETA i IRA.
Okazuje się natomiast że poszeżając terroryzm na wszystkie działania mające wzbudzić strach to polska w latach 90 była na pierwszym miejscu z powodu gangów takich jak pruszkowski.

Nasz publicysta | Autor publikacji | Arkadiusz Grochot

Artykuł skupia się na jednym wątku, bo jest „Ciekawostką”, a te w naszym serwisie pokazują jakiś jeden, wybrany temat. Nie sposób w jednym artykule (ba, nawet w jednej książce) opisać całego zagadnienia terroryzmu, dlatego w tym tekście skupiamy się na tej konkretnej organizacji terrorystycznej i jej powiązań z PRL-em

  margreth

  Czy to jest dla ciebie niepotrzebnym belkotem @Nasz Publicysto, ze moi komenarz zostal obciety, z tego co najwazniejsze.
  Wiec pisze po raz 3 pomimo ze mi sie nie chce i prosze mnie niezniechecac jeszcze wiecej, bo juz nawet myslalam, ze zaczne was finansowac i zdazylam juz zmienic zdanie, po „TAKIM” zachowaniu, czyzbyscie nie byli tymi jak myslalam WCZESNIEJ?!

  Moj komentarz do @MiroP ucieto w miejscu gdzie napisalam, ze Polska byla jedenym krajem, ktry nie bral udztialu w „PARADZIE ZWYCIEZCOW” Krolowa Anglii nie zyczyla sobie Polakow i tylko przed sama uraczystoscia pozwolila lotnikom, ktorzy jej odmowili …

  Anglicy tez wiedzac jaka jest sytuacjla w Polsce i za walke z Anglikami w Angli grozily Polakom kary pomimo tego nieprzedluzali im pobytu odsylajac do Polski na pewna smierc..wielu wtedy popelnilo samobojstwo i zeby sprawdzic ta informacje wystarczy wygooglac.pl

  ,,POLACY DO DOMU, A GENERALOWIE NA ZMYWAK! Jak brytyjczycy odwdzieczyli sie nam za „BITWE O ANGLIE”

  DLACZEGO NIE MA TEZ NIGDY NICZEGO O TEJ ZBRODNICZEJ KOMUNISTYCZNEJ „AKCJA Z E L A Z O” ??

ididb

Czy polki w takim razie wychodziły za mąż za terrorystów?

Grzegorz

A w którym to roku CIA pogroziło Jaruzelskiemu ? interesuje mnie czemu wlaśnie jemu jak on nigdy nie miał aż takiej władzy.

  Nasz publicysta | Autor publikacji | Arkadiusz Grochot

  Mniej więcej w 1986, 87 roku. Dokładnie jest to opisane w książce „Zabójcze układy”.

  margreth

  @Grzegorzu wlasnie Jaruzel mial wladze NAJWIEKSZA Z WSZYSTKICH ptasi mozdzku, dlatego tez w Polsce tak naprawde WSZYSTKIM BYL!
  Nawet gdy padla komuna zostal „legalnie wybranym” przez „WSZYSTKICH” => PREZYDENTEM!

kachna

Historia to bajka którą pisze zwycięzca – Napoleon, a On wiedział co mówi.

Znafca

Teraz jest podobnie tylko na tym nie zyskujemy.

Znafca

Nie ma tu żadnego dowodu że przez to nie było zamachów.Przypuszczalnie gdyby takich nie wpuszczano to by zamachów nie było.I po co by mieli tu robić zamachy?A czy w Czechosłowacji były takie zamachy?Ja nie słyszałem!

Czytacz

Drodzy czytelnicy, nie dajcie się zwariować. Wspieranie terrorystów było i jest zarezerwowane dla USA. Kadafi boleśnie się o tym przekonał. Popatrzcie na Nikaraguę, Wenezuelę, Syrię, Irak, Liban, Jemen, Panamę, Grenadę, Afganistan, Filipiny, Laos, Haiti, Iran, Egipt (pewnie coś pominąłem). Wszędzie tam ww. kraj wspierał i wspiera „bojowników o wolność i demokrację” oraz na tym zarabia.

Prawdziwa historia

To jeszcze nic bo obecnie w respublice polszy wspiera się największego terroryste świata USA, a chłopcy z CIA tak się rozkręcili ze nawet tortury urządzają. ciekawe czy wiertarki to mieli swoje czy dostali od polszy.

Rob

Amerykanie czy Żydzi zabijają jakiemuś Arabowi całą rodzinę, czasami wcześniej gwałcąc żonę i córkę. Arab w desperacji chce popełnić samobójstwo więc dają mu bombę i mówią żeby wziął ze sobą paru oprawców na co się zgadza. Jest terrorysta. Polacy też byli terrorystami i bandytami dla Niemców w czasie wojny. Jak taki Palestyńczyk ma walczyć z uzbrojonym po zęby Izraelczykiem? Po prostu zasadza się na niego po kryjomu i bum a przy okazji giną niewinni ludzie.

Charlie

w.g mnie to skoro Polska bierze udział w tzw. misjach w Afganistanie czy Iraku mających na celu stłumienie buntu miejscowej ludności to jest w stanie wojny z tymi krajami. A więc strona przeciwna ma prawo do adekwatnego odwetu na terenie Polski.

gnago

Bajkopisarz za komuny to araba rozpoznawano z dala bo śniadzi to jedynie cyganie Zatem z zamachami to pistolecie.
A grożenie zakazem kredytòw jak Jankesi sankcje wprowadzili?

Anonim

USA byl (jest) sojusznikiem Izraela , block wschodni popieral Arabow dlatego nie bylo w Polsce terroryzmu. Proste jak drut.

  Alchemik

  Dokładnie wspieraliśmy ich finansowo i sprzętem wojennym co tutaj „kminić”

Michał WLKP

jak to nie było ? a dyktator terrorysta piłsudzki?

Zobacz również

Zimna wojna

Najbardziej okrutni partyzanci Ameryki Łacińskiej – historia Świetlistego Szlaku

Wywołali wojnę domową, w której zginęło 70 000 ludzi. Zabijali, torturowali i podkładali bomby w imię rewolucji. Mowa partyzantach ze Świetlistego Szlaku.

2 lipca 2022 | Autorzy: Michał Piorun

Zimna wojna

Ile Polska zarobiła na handlu bronią z terrorystami i dyktatorami?

Na całym świecie mordowano przy użyciu arsenału z polskich zakładów zbrojeniowych. Byliśmy piątą potęgą na świecie w zakresie eksportu broni, a nasza zbrojeniówka zatrudniała ćwierć...

9 maja 2017 | Autorzy: Jakub Kuza

Zimna wojna

Kidon. Żydowski szwadron tajnych zabójców

Każdy, kto (…) przewodzi jakiemuś ugrupowaniu terrorystycznemu, już wie, że immunitetu nie ma. Każdego mamy na celowniku – powiedział w 2004 r. przedstawiciel izraelskiego rządu....

8 lipca 2015 | Autorzy: Dariusz Kaliński

XIX wiek

Bombowe dziewczyny. Polskie terrorystki sprzed 100 lat

Każda miała przywiązane do nóg po kilka pistoletów, naboje transportowały w majtkach, a dynamit najlepiej komponował im się z gorsetem. Kobiety w rewolucyjnych czasach bywały...

16 grudnia 2014 | Autorzy: Wojciech Lada

XIX wiek

Polscy terroryści uprowadzają samolot. Uderzają prosto w moskiewski wieżowiec

Taki scenariusz mógł się wydarzyć. Naprawdę niewiele brakowało: wystarczyłoby, żeby Polska nie odzyskała niepodległości. Al-Kaida nie mogłaby się nawet porównywać z nadwiślańskimi organizacjami terrorystycznymi. I są...

11 września 2014 | Autorzy: Kamil Janicki

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.