Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Dlaczego w Polsce nie było zamachów terrorystycznych?

Palestyńscy terroryści zamiast wysadzać się nad Wisłą, woleli zawrzeć układ z polskimi komunistami.

fot.Thomas R. Koeniges/domena publiczna Palestyńscy terroryści zamiast wysadzać się nad Wisłą, woleli zawrzeć układ z polskimi komunistami.

Kiedy rodził się współczesny terroryzm i w Europie Zachodniej coraz częściej dochodziło do krwawych zamachów, to w Polsce Ludowej panowały błogi spokój i cisza. Z jakiego powodu zamachy terrorystyczne omijały nasz kraj? Czy to wynik dobrej pracy służb czy jednak coś innego miało wpływ na sytuację?

Wyjaśnienie fenomenu trzeba zacząć od postaci Abu Nidala. Przywódcy palestyńskiej organizacji terrorystycznej „Fatah – Rada Rewolucyjna”, która była odpowiedzialna między innymi za zamach w żydowskiej części Paryża w 1982 roku, gdzie zginęło 6 osób. Organizacja „ojca walki” bo taki był przydomek Abu Nidala, nie działała tylko w Europie Zachodniej. Swoje zamachy przeprowadzała też po drugiej stronie żelaznej kurtyny. Polska jednak była przed nią chroniona, a to dlatego, że… Fatah właśnie u nas zaopatrywał się w broń.

Przedstawiciele tej organizacji byli w stałym kontakcie z tak zwanym Cenzinem, czyli Centralnym Zarządem Inżynierii, który dobijał targu z firmą powiązaną z Abu Nidalem o nazwie S.A.S (więcej o Cenzinie przeczytasz w innym naszym artykule). Spółka miała siedzibę w Warszawie i pod pretekstem handlu maszynami rolniczymi sprzedawała na Bliski Wschód kałasznikowy produkowane w Radomiu, czy polskie RAK-i – małe, poręczne pistolety maszynowe.

Paryska restauracja Jo Goldenberg. To tu w roku 1982 miał miejsce krwawy zamach, który kosztował życie 6 osób. Odpowiedzialni za niego palestyńscy terroryści wiedli w PRL życie złotej młodzieży.

fot.David Monniaux lic. GNU Paryska restauracja Jo Goldenberg. To tu w roku 1982 miał miejsce krwawy zamach, który kosztował życie sześć osób. Odpowiedzialni za niego palestyńscy terroryści wiedli w PRL życie złotej młodzieży.

Bogaci studenci

Handel był korzystny dla obu stron. Osłabiona polska gospodarka potrzebowała  pieniędzy, a terrorysta zarabiał krocie na handlu bronią. Dlatego Służba Bezpieczeństwa zawarła z nim tajne porozumienie, w ramach którego on mógł bez przeszkód prowadzić swoje ciemne interesy, a Polska była wolna od jego zamachów. Dodatkowo rząd zobowiązał się do stypendiów dla młodych terrorystów. Mogli bez przeszkód przyjeżdżać do Polski, studiować i przy okazji przygotowywać się do swoich działań. Oczywiście wszystko na koszt rządu.

Nie byli to typowi studenci. Mając zapewnione miejsce na uczelni nie przejmowali się zbytnio nauką. Otrzymywali nawet 500 dolarów miesięcznie, gdzie ówczesna średnia pensja w Polsce wynosiła około 30 dolarów. Obiady jadali w drogich restauracjach, nie jeździli tramwajami, tylko czarnymi mercedesami, zakupy robili w Pewexach, a w wolnych chwilach korzystali z usług ekskluzywnych prostytutek.

Dodatkowo Abu Nidal w 1979 roku przeszedł poważną operację serca i lekarze zalecili mu rehabilitację w chłodniejszym klimacie. Idealnym dla niego miejscem była Polska, gdzie mógł przez nikogo nie niepokojony wracać do zdrowia. W 1981 roku zamieszkał razem ze swoją rodziną w wilii położnej 60 kilometrów od Warszawy, a swoją organizacją kierował za pośrednictwem kurierów.

Artykuł powstał w oparciu o najnowszą książkę Przemysła Gasztolda ,,Zabójcze układy", Wydawnictwo PWN 2017.

fot.materiały prasowe Artykuł powstał w oparciu o najnowszą książkę Przemysła Gasztolda ,,Zabójcze układy. Służby PRL i międzynarodowy terroryzm” (Wydawnictwo PWN 2017).

Koniec symbiozy, początek wolnego rynku

Jednak błogi związek palestyńskiego terrorysty i Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej nie trwał zbyt długo. Amerykańskie CIA dość szybko dowiedziało się o działalności S.A.S i zagroziło Wojciechowi Jaruzelskiemu, że jeżeli nie zlikwiduje spółki, to Stany Zjednoczone nie udzielą kolejnego kredytu zrujnowanej, polskiej gospodarce.

Władze były zmuszone zamknąć firmę, ale handel bronią dalej trwał. Transformacja ustrojowa i wolny rynek zwiększył możliwości w ubijaniu zabójczego interesu. W Polsce przynajmniej – zgodnie z szemraną umową – rzeczywiście nie doszło do żadnego zamachu. Ale czy dla tego celu warto było wspierać terrorystów?

Źródło:

Ciekawostki to kwintesencja naszego portalu. Krótkie materiały poświęcone interesującym anegdotom, zaskakującym detalom z przeszłości, dziwnym wiadomościom z dawnej prasy. Lektura, która zajmie ci nie więcej niż 3 minuty, oparta na pojedynczych źródłach. Ten konkretny materiał powstał w oparciu o:

Kup książkę na stronie Wydawcy:

Czy wiesz, że ...

...oddział Mariana Bernaciaka ps. "Orlik" zdołał sforsować ubeckie więzienie powiatowe w Puławach? Była to prawdziwa forteca, pilnie strzeżona, obwarowana, z garnizonem radzieckim w pobliżu. Mimo to, dzięki szybkiej akcji, uwolnili 107 więźniów i wystrychnęli na dudka Sowietów

...GROM, najlepsza polska jednostka specjalna, dzięki morderczemu szkoleniu wykazuje olbrzymie możliwości? Po 11 września 2001 roku MON mógł wysłać do Afganistanu około stu pierwszych żołnierzy dopiero po trzech miesiącach szkolenia. Tymczasem operatorzy jednostki GROM gotowość bojową osiągali w półtorej godziny!

...by uniknąć obowiązkowej służby wojskowej w PRL-u wielu młodych mężczyzn udawało chorobę psychiczną? W ten sposób w 1984 roku na oddział zamknięty trafił Andrzej „Kobra” Kraiński, który z poznanym tam ordynatorem Andrzejem Michorzewskim założył zespół Latający Pisuar, z którego narodziła się słynna Kobranocka.

...gdy w październiku 1963 roku Swietłana Alliłujewa, córka Stalina, poznała miłość swojego życia... w szpitalu? Była właśnie tuż po operacji wycięcia migdałków. Jej ukochany, Radża Brajesh Singh, w szlafroku i z watą w nozdrzach, cierpiał po usunięciu polipów z nosa.

Komentarze (27)

 1. brawo Odpowiedz

  Polacy walczący za ojczyznę w czasie II WŚ też byli dla Niemców terrorystami. Więc kto to są ci terroryści, o których autor pisze w tym poście i jakie były ich cele?

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Arkadiusz Grochot Odpowiedz

   Polacy podczas II wojny światowej walczyli z Niemcami w Polsce, bezpośrednio z niemieckim okupantem. Tutaj jest mowa o organizacji, która walcząc o wolność Palestyny swoje działania prowadziła poza Palestyną, na przykład przeciwko Żydom we Francji (również przeciwko cywilom). Dlatego tutaj z całą pewnością możemy mówić o organizacji terrorystycznej.

    • kssen1

     Jest jeszcze jedna zasadnicza różnica. Akcje prowadzone przez Armię Krajową były poprzedzone wyrokami sądowymi w imieniu Państwa Polskiego za konkretne czyny – okrucieństwo oficerów SS, czy Gestapo i za donosicielstwo. O ile się orientuje to tylko jedna akcja AL – zamach bombowy w kawiarni dla Niemców nosił cechy zamachu terrorystycznego w którym zginęły osoby przypadkowe, również cywile. Terror o krórym pisze autor to seria zamachów na osoby niewinne – od izraelskich olimpijczyków, poprzez zamach na samolot nad Lockerby, czy późniejsze liczne zamachy samobójcze w miejscach publicznych. Dla mnie równica jest dość zasadnicza.

    • Znafca

     W AL i BCh było podobnie.Oczywiście zdarzały się odchyły ale nie można sugerować że było zupełnie inaczej.Generalnie partyzanci zwykle nie zabijali przypadkowych Niemców.

    • margreth

     Drogi Czlonku panie @Miro.To bardzo zle, ze ,,Polacy walczyli z Niemcami w czasie II wojny swiatowej nie tylko na terenie Polski.”
     TRZEBABYLO SIEDZIEC W DOMU I NIE PODLIZYWAC SIE OBCYM! ! !

     PILNOWAC WLASNE KOBIETY I DZIECI I NIE POZWOLIC ZEBY WYWOZII JE ZUPELNIE BEZBRONNE W CIAZY Z MALYMI DZIECMI NA REKU MILIONAMI NA PEWNNA SMIERC NA SYBIR ! ! !!

     Wszystko co w oczach Boga jest NIC NIE WARTE, czym wlasnie sie okazalo wasze lizusostwo zwane „WALKA ZE WSPOLNYM WROGIEM”, Polska popadla w dlugi a sama Anglia traktuje jak BEZUZYTECZNE PACHOLKI PLUJAC POLAOM W TWARZ!

     Dlatego za „BITWE O ANGLIE” z ktorej tak jestescie dumni Polacy piszac i krecac o tym filmy, Anglicy starym zwaczajem napluli wam kolejny raz w twarz i podczas gdy wy z narazeniem wlasnego zycia, walczac o „ICH” ojczyzne, LEPIEJ OD SAMYCH ANGLIKOW, KRTORZY BALI SIE „TAK” RYZYKWAC ZYCIEM…
     ========================================================================>> ANGLIA WYSTAWILA WAM RACHUNEK => ZA UZYWANIE ICH SAMOLOTOW + ZA PALIWO KTORE NA NICH WYPALILISCIE JAKBY MARNUJAC NIEBAGATELNA SUME => 107.650.000 DALEJ TAM JEZDZICIE NA ROBOTY IDENTYCZNIE TAK SAMO JAK NIEMCY WYWOZILI W CZASIE OKUPAJI!!
     ====================================================================>> TYLKO WY DLA PRZYJEMNOSOCI Z WLASNEJ WOLI ZEBY STARCZYLO KASY NA PERFUMY W POLSCE!Amen.
     (co osobiscie slyszalam podczas podrozy w telefonicznych rozmowkach, zawsze gdy Polak jedzie rowniez, koniec z drzema i relaksem , bo trzeba wysluchac jak rznie swiatowca i jaka ma kase)

     Tymczasem nie tylko ja ale cala moja rodzina jestesmy swiadkami, w jakich warunkach tam zyjecie i pracujecie i za jak niskie wynagrodzenia charujac jak niewolnicy na ich podatek, zeby mieli czym placic murzyna za NICNIEROBIENIE!!!

     Wykonujecie tam najgorsze najciiezsze i najbrudniejsze prace, ktore zaden Anglik nie tknie palcem szczegolnie za tak niski zarobek a wam sie oplaca, dlatego tam jestescie odarci z honoru i wlasnej twarzy ale macie za to na Polskie perfumy!

     JEZELI SAM NIE ZACZNIECIE SIE SZANOWAC POLACY NIKT NIE ZROBI TEGO ZA WAS!Amen.

    • margreth

     POLSKA BYLA TEZ JEDYNYM KRAJEM NA SWIECIE KTORY NIE MIAL PRAWDA UCZYSTNICZYC W PARADZIE ZWYCIEZCOW! ! ! ! ! !
     Krolowa OSOBISCIE sobie tego nie zyczyla, co wszystkim w Angli sie spodobalo, ze przeszlo bez PUDLA i tylko Polakow walczacych u boku anglika w tej paradzie nie bylo.Po namysle zmienila zdanie i pozwolila tylko samym Lotnikom, ktorzy jej odmowili …
     Anglicy wiedzac tez, ze zmienla sie na swieicie polityka i karano w komunie tych, ktorzy z nimi wlaczyli, mimo NAGMINNIE odsylali Polakow do Polski i nie przedluzajac im juz w Angii pobytu i tym samym wysylajac na pewna smierc i wieloletnie wiezienie…wielu wtedy popelnilo samobojstwo, moze warto sie nad nimi pochylic i o nich wspomniec przynajmniej zeby sie za samobojcow pomodlic …

     Mozna moje informacje sprawdzic wystarczy wpisac w googla.pl haslo:
     ,, POLACY DO DOMU, GENERALOWIE NA ZMYWAK! Tak brytyjczycy odwdzieczyli sie nam za Bitwe o Anglie”

 2. Miro P. Slavin Odpowiedz

  Artykuł skupua się na jednym wątku. Terroryzm wcale nie musi być islamski bo pamiętajmy o ETA i IRA.
  Okazuje się natomiast że poszeżając terroryzm na wszystkie działania mające wzbudzić strach to polska w latach 90 była na pierwszym miejscu z powodu gangów takich jak pruszkowski.

 3. Nasz publicysta | Autor publikacji | Arkadiusz Grochot Odpowiedz

  Artykuł skupia się na jednym wątku, bo jest „Ciekawostką”, a te w naszym serwisie pokazują jakiś jeden, wybrany temat. Nie sposób w jednym artykule (ba, nawet w jednej książce) opisać całego zagadnienia terroryzmu, dlatego w tym tekście skupiamy się na tej konkretnej organizacji terrorystycznej i jej powiązań z PRL-em

  • margreth Odpowiedz

   Czy to jest dla ciebie niepotrzebnym belkotem @Nasz Publicysto, ze moi komenarz zostal obciety, z tego co najwazniejsze.
   Wiec pisze po raz 3 pomimo ze mi sie nie chce i prosze mnie niezniechecac jeszcze wiecej, bo juz nawet myslalam, ze zaczne was finansowac i zdazylam juz zmienic zdanie, po „TAKIM” zachowaniu, czyzbyscie nie byli tymi jak myslalam WCZESNIEJ?!

   Moj komentarz do @MiroP ucieto w miejscu gdzie napisalam, ze Polska byla jedenym krajem, ktry nie bral udztialu w „PARADZIE ZWYCIEZCOW” Krolowa Anglii nie zyczyla sobie Polakow i tylko przed sama uraczystoscia pozwolila lotnikom, ktorzy jej odmowili …

   Anglicy tez wiedzac jaka jest sytuacjla w Polsce i za walke z Anglikami w Angli grozily Polakom kary pomimo tego nieprzedluzali im pobytu odsylajac do Polski na pewna smierc..wielu wtedy popelnilo samobojstwo i zeby sprawdzic ta informacje wystarczy wygooglac.pl

   ,,POLACY DO DOMU, A GENERALOWIE NA ZMYWAK! Jak brytyjczycy odwdzieczyli sie nam za „BITWE O ANGLIE”

   DLACZEGO NIE MA TEZ NIGDY NICZEGO O TEJ ZBRODNICZEJ KOMUNISTYCZNEJ „AKCJA Z E L A Z O” ??

 4. Grzegorz Odpowiedz

  A w którym to roku CIA pogroziło Jaruzelskiemu ? interesuje mnie czemu wlaśnie jemu jak on nigdy nie miał aż takiej władzy.

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Arkadiusz Grochot Odpowiedz

   Mniej więcej w 1986, 87 roku. Dokładnie jest to opisane w książce „Zabójcze układy”.

  • margreth Odpowiedz

   @Grzegorzu wlasnie Jaruzel mial wladze NAJWIEKSZA Z WSZYSTKICH ptasi mozdzku, dlatego tez w Polsce tak naprawde WSZYSTKIM BYL!
   Nawet gdy padla komuna zostal „legalnie wybranym” przez „WSZYSTKICH” => PREZYDENTEM!

 5. Znafca Odpowiedz

  Nie ma tu żadnego dowodu że przez to nie było zamachów.Przypuszczalnie gdyby takich nie wpuszczano to by zamachów nie było.I po co by mieli tu robić zamachy?A czy w Czechosłowacji były takie zamachy?Ja nie słyszałem!

 6. Czytacz Odpowiedz

  Drodzy czytelnicy, nie dajcie się zwariować. Wspieranie terrorystów było i jest zarezerwowane dla USA. Kadafi boleśnie się o tym przekonał. Popatrzcie na Nikaraguę, Wenezuelę, Syrię, Irak, Liban, Jemen, Panamę, Grenadę, Afganistan, Filipiny, Laos, Haiti, Iran, Egipt (pewnie coś pominąłem). Wszędzie tam ww. kraj wspierał i wspiera „bojowników o wolność i demokrację” oraz na tym zarabia.

 7. Prawdziwa historia Odpowiedz

  To jeszcze nic bo obecnie w respublice polszy wspiera się największego terroryste świata USA, a chłopcy z CIA tak się rozkręcili ze nawet tortury urządzają. ciekawe czy wiertarki to mieli swoje czy dostali od polszy.

 8. Rob Odpowiedz

  Amerykanie czy Żydzi zabijają jakiemuś Arabowi całą rodzinę, czasami wcześniej gwałcąc żonę i córkę. Arab w desperacji chce popełnić samobójstwo więc dają mu bombę i mówią żeby wziął ze sobą paru oprawców na co się zgadza. Jest terrorysta. Polacy też byli terrorystami i bandytami dla Niemców w czasie wojny. Jak taki Palestyńczyk ma walczyć z uzbrojonym po zęby Izraelczykiem? Po prostu zasadza się na niego po kryjomu i bum a przy okazji giną niewinni ludzie.

 9. Charlie Odpowiedz

  w.g mnie to skoro Polska bierze udział w tzw. misjach w Afganistanie czy Iraku mających na celu stłumienie buntu miejscowej ludności to jest w stanie wojny z tymi krajami. A więc strona przeciwna ma prawo do adekwatnego odwetu na terenie Polski.

 10. gnago Odpowiedz

  Bajkopisarz za komuny to araba rozpoznawano z dala bo śniadzi to jedynie cyganie Zatem z zamachami to pistolecie.
  A grożenie zakazem kredytòw jak Jankesi sankcje wprowadzili?

 11. Anonim Odpowiedz

  USA byl (jest) sojusznikiem Izraela , block wschodni popieral Arabow dlatego nie bylo w Polsce terroryzmu. Proste jak drut.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.