Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Nie wiesz jak przyjąć zaręczyny? Księżna Olga ma dla Ciebie kilka pomysłów

olgaŚwięta księżna, czy okrutna morderczyni? „Równa apostołom” kniahini Olga, która przyniosła Rusi chrześcijaństwo, nie zawsze aureolkę nosiła. Oto jej drugie oblicze.

Cerkiew prawosławna czci księżną Olgę jako świętą prekursorkę chrześcijaństwa na Rusi Kijowskiej. Niewielu świętych może szczycić się tytułem „równych apostołom”, nadawanym w naprawdę szczególnych przypadkach.

Mawia się o niej niewiasta-apostoł Rusi, a hagiografowie prześcigają się w wychwalaniu jej urody, mądrości, miłosierdzia i sprawiedliwości. Cóż… święty Piotr pewnie w grobie by się przewracał gdyby wiedział co kniahini robiła za młodu. A robiła wiele.

Według tradycji Rusią w latach 912-945 władał Igor Rurykowicz.  W ostatnim roku swego panowania wyprawił się po daninę do Drewlan i tam postradał życie, a mianowicie został pojmany i przywiązany do dwóch wygiętych drzew. Kiedy drzewa zostały puszczone, ciało księcia nieszczęśliwie rozdarło się na dwoje. W swojej stolicy – Kijowie – Igor pozostawił młodą wdowę Olgę i małoletniego syna Światosława.

Kniaź IgorRurykowicz odbierający daninę od Drewlan. Szacując piętrzące się dobra nie spodziewał się, że jego koniec jest bliski.

Kniaź IgorRurykowicz odbierający daninę od Drewlan. Szacując piętrzące się dobra nie spodziewał się, że jego koniec jest bliski.

Jeszcze tego samego roku Drewlanie – którzy dopiero co zabili jej męża – wysłali do księżnej Olgi poselstwo z propozycją małżeństwa.

Uznali zapewne, że młoda wdowa jest bezradna i kompletnie zagubiona, a małżeństwo z ich księciem Małem będzie idealnym wyjściem.

Idealnym, ale dla samych Drewlan: ich wódz zasiadłby wygodnie na tronie kijowskim i władał Rusią, a mały książę Światosław znalazłby się w ich mocy. Prawowity następca Igora pewnie umarłby nagle we śnie, wypadł z okna lub przydarzyłby mu się inny nieszczęśliwy wypadek, a Mał miałby ugruntowaną pozycję.

Nigdy nie lekceważ swego wroga. O tym Drewlanie zapomnieli

Nie wszystko poszło jednak po myśli morderców Igora, a młoda wdowa okazała się być wcale niezgorszym politykiem i taktykiem. Przyjąwszy posłów Mała, wysłuchała ich z miną rasowego pokerzysty i pozornie przystała na ich propozycję, prosząc o przybycie nazajutrz. Zadowoleni z siebie Drewlanie udali się na spoczynek nic nie przeczuwając.

Drewlanie odkrywający nowe szlaki żeglugi śródlądowej

Drewlanie odkrywający nowe szlaki żeglugi śródlądowej

Tymczasem kniahini rozkazała wykopać za swoją siedzibą bardzo duży dół. Następnego dnia ludzie Olgi przybyli do posłów, przekazując im w imieniu władczyni zaproszenie na uroczystość mającą na celu uczczenie ich wizyty i przewidywanych zaręczyn.

Piękna i niebezpieczna. Kniahini Olga.

Piękna i niebezpieczna. Kniahini Olga.

Dumni Drewlanie kazali zanieść się na miejsce w łodzi, którą przybyli. Poddani kniahini spełnili ich żądanie i zanieśli ich… prościutko do dołu. Tam natomiast skrzętnie zakopali gości żywcem. Olga przyjmując propozycję małżeństwa z Małem odważnie planowała zemstę, a „pogrzeb” delegacji był dopiero początkiem.

Z zemstą jej do twarzy

Młoda wdówka (a zarazem panna na wydaniu) poszła za ciosem i kontynuowała  swą zemstę. Oto jak zilustrował to Nestor w swej „Powieści minionych lat”:

I Olga posławszy do Drewlan, rzekła im: „Jeżeli mnie prosicie naprawdę, to przyślijcie dostojnych ludzi, abym w wielkiej czci przyszła za waszego kniazia, inaczej nie puszczą mnie ludzie kijowscy”.

To słysząc Drewlanie wybrali najlepszych mężów, rządzących ziemią drewlańską, i posłali po nią. Gdy zaś Drewlanie przyszli, kazała Olga przygotować kąpiel, mówiąc tak: „Wykapawszy się, przyjdźcie do mnie”. Napalono łaźnię, weszli Drewlanie i zaczęli się myć; i zamknięto za nimi łaźnię, i kazała [Olga] podpalić ją od drzwi; tak zgorzeli wszyscy.

Ale i tego było mało. Olga ponownie wyprawiła posłów do Drewlan, oznajmiając, że już do nich jedzie i prosi by przygotować dużo miodu w grodzie obok którego pochowany jest Igor.  Chciała odprawić obrzędy żałobne przy jego grobie i usypać mu mogiłę. Co było dalej? Najlepiej opowie nam to staruszek Nestor.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Komentarze (23)

  • Anonim Odpowiedz

   ha ha Paweł rybakiem chyba wędkarzem Dzieje apostolskie nie są takie wielkie( 28 rozdziałów ), żeby ich nie przeczytać w parę godzin – zachęcam do lektury o wiele lepsza niż quo vadis.

 1. Dorota Odpowiedz

  Heh kto by pomyślał, że z tej Olgi taka kobieta z charakterem :D
  Szkoda, że o takich rzeczach nie uczą w szkole na historii, albo na religii- piękny przykład jak od „złego”, można zostać świętym. :)

 2. Dorota Odpowiedz

  I to jakim! Myślę, że sprytem i inteligencją przewyższała nie jednego księcia/króla. Moglibyście kiedyś zrobić cykl- najbardziej niedoceniane kobiety w historii- z chęcią bym przeczytała co tam jeszcze „słaba” płeć wyprawiała w przeszłości :D

 3. Członek redakcji | Kamil Janicki Odpowiedz

  Na pewno rozważymy ten pomysł :).

  Swoją drogą pisaliśmy też o innych niezwykłych i nietypowych kobietach:

  //ciekawostkihistoryczne.pl/2011/01/31/pudzian-by-sie-nie-powstydzil-czyli-historyczne-silaczki/

  //ciekawostkihistoryczne.pl/2010/09/24/marcin-luter-w-spodnicy/

  //ciekawostkihistoryczne.pl/2011/07/13/milosne-perypetie-krola-czyli-jak-znalezc-zone-kiedy-nie-jest-sie-dobra-partia/

  //ciekawostkihistoryczne.pl/2011/05/22/jak-poderwac-kobiete-radziecka/

 4. Członek redakcji | Redakcja Odpowiedz

  Kilka komentarzy z naszego profilu na Facebooku:

  Magda Luto: Polecam film „Kiedyś w Afryce”

  Ronald Kraszewski: Czekam niecierpliwie artykulu na temat planow kolonizacji Kamerunu przez II Rzeczpospolita.

  Ciekawostki historyczne: Rafał wspominał, że zamierza napisać kolejny tekst o polskich planach kolonialnych – zaproponuję mu by zajął się w takim razie Kamerunem :)

 5. kniahini Odpowiedz

  Czy moglibyście mi Państwo podać gdzie znajdę dokładniejsze informacje o śmierci Igora? W „Powieści dorocznej” znalazłam tylko wiadomość o zabicu go przez Drewlan, brak żadnych dokładniejszych danych o sposobie..

 6. LONGINUS PODBIPIETA Odpowiedz

  HITLER I STALIN BYLI OCHRZCZENI A CO ROBILI?KSIEZNA OLGA BYLA POGANSKA KSIEZNICZKA GDY POPELNIALA TE OKROPIENSTWA.CZLOWIEK OCHRZCZONY KTORY DOPUSZCZA SIE ZBRODNI JES GORSZY NIZ POGANIN.KSIEZNA OLGA JAKO CHRZESCIJANKA TAKICH RZECZY JUZ NIE ROBILA I ZA TO ZOSTALA KANONIZOWANA

 7. Fazi Odpowiedz

  Pewnie, że Nestor „nieco” podkolorował. Przecież pisał „Powieść lat minionych” na zamówienie Jarosława Mądrego i według jego wskazówek. Sam Jarosław też nie był taki, jak to opisuje „Powieść”. Był kaleką odrzuconym przez swojego ojca Włodzimierza (który też matkę Jarosława zniewolił i zgwałcił na oczach jej męża, po czym go zabił, a ją włączył do swojego dworu jako kolejną z żon), za co ojca nienawidził i z tej nienawiści zabił młodszych braci Borysa i Gleba, wygnał Świętopełka, z pomocą Szwedów pokonał Lachów. A w Powieści wszystko inaczej napisane. Z kolei sagi skandynawskie rzucają wiele światła na wydarzenia opisane w „Powieści lat minionych”.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.