Ciekawostki Historyczne
Nowożytność

Skąd się wzięła piracka flaga?

Choć nazwa pirackiej bandery – Jolly Roger (Wesoły Roger) – brzmi niewinnie, marynarzy na sam jej widok ogarniała trwoga. Skąd wzięła się słynna czarna flaga?

Jeszcze w XVII wieku piraci pływali pod banderami państw, z których pochodzili. Czasem tworzono też inne flagi dla celów identyfikacyjnych lub… postrachu. Stosowano również ich rozmaite kombinacje. Na przykład od roku 1718 pirat Charles Vane umieszczał na jednym z masztów flagę angielską, a na drugim piracką. Jeszcze ciekawszym zestawem posługiwał się od 1720 roku Edward England. Otóż na głównym maszcie umieszczał flagę piracką, na fokmaszcie czerwoną, a na flagsztoku – angielską.

Wieszanie flag narodowych miało znaczenie dla kaprów, którym wolno było atakować jedynie okręty wrogie ich ojczyźnie. Z drugiej strony wspomniany Edward England nie miał nic przeciwko napadaniu na statki Kompanii Wschodnioindyjskiej. Próbowano radzić sobie z zagrożeniem ze strony piratów, wożąc na pokładzie cały zestaw różnych flag – by w razie czego powiesić tę „właściwą”. To samo robili jednak korsarze, żeby móc maksymalnie zbliżyć się do jednostki, którą zamierzali zaatakować.

Skąd się wziął Wesoły Roger?

Nazwa pirackiej bandery – Jolly Roger (Wesoły Roger) – wydaje się niemal kpiną, zważywszy na postrach, jaki flaga siała wśród marynarzy. Skąd się wzięła? Trudno to jednoznacznie stwierdzić. Sformułowanie po raz pierwszy zostało użyte w XVIII wieku, acz równolegle używano określenia Old Roger. Co ciekawe, w „New Canting Dictionary” z 1725 roku pojawia się wzmianka, że w ten właśnie sposób nazywano diabła. Z kolei samo słowo „roger” służyło na określenie obieżyświata lub żebraka.

Istnieje koncepcja, zgodnie z którą za powstaniem Wesołego Rogera stał tamilski pirat Ali Rajah. Są jednak dwa problemy: w XVIII wieku nie było słynnego pirata o takim imieniu i wątpliwe, by posługujący się językiem angielskim piraci nazwali banderę, wzorując się na czymkolwiek tamilskim.

Wieszanie flag narodowych miało znaczenie dla kaprów, którym wolno było atakować jedynie okręty wrogie ich ojczyźnie.fot.Ambroise Louis Garneray/domena publiczna

Wieszanie flag narodowych miało znaczenie dla kaprów, którym wolno było atakować jedynie okręty wrogie ich ojczyźnie.

W języku francuskim istniało z kolei sformułowanie „jolie rouge” (ładny czerwony), ale stosowano je w odniesieniu do krwistoczerwonych flag – a nie czarnych z trupią czaszką i skrzyżowanymi piszczelami. Inna rzecz, że pierwotnie korsarze faktycznie preferowali kolor czerwony, który miał uświadamiać ofiarom, jaki czeka je los. Jedyną alternatywą dla krwawej jatki było natychmiastowe poddanie się…

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Czarna bandera

Czarne flagi po raz pierwszy pojawiły się w roku 1700. Wtedy to francuski korsarz Emanuel Wynne zaczął pływać pod flagą z trupią czaszką, skrzyżowanymi piszczelami i klepsydrą. Co ciekawe, w XVII i XVIII wieku tego typu symbole były dość często spotykane na nagrobkach. Spekuluje się czasami, że przejście z koloru czerwonego na czarny miało symbolizować przemianę z korsarza w „pełnoprawnego” pirata. Twierdzenie to wydaje się jednak nieuzasadnione, ponieważ również korsarze używali zarówno czerwonych, jak i czarnych flag. Te ostatnie szybko się rozpowszechniły i już ok. 1714 roku stały się rozpoznawalnym symbolem.

Francis Spriggs był jednym z pierwszych piratów posługujących się Wesołym Rogerem.fot. Geo. S. Harris and Sons / Allen & Ginter /CC0

Francis Spriggs był jednym z pierwszych piratów posługujących się Wesołym Rogerem.

W „General History of the Pyrates” z 1724 roku Charles Johnson zapisał, że kiedy kapitanem piratów został wybrany Francis Spriggs, powstała też czarna bandera, którą nazwano Jolly Roger. Relację tę potwierdził schwytany przez jego kamratów Richard Hawkins. W połowie lat 20. XVIII wieku pływanie pod jakąkolwiek czarną banderą stało się synonimem piractwa.

Czytaj też: Najgroźniejszy pirat w dziejach? Ile prawdy jest w legendach o słynnym Czarnobrodym?

Każdy pirat ma własną flagę

Trupia czaszka i piszczele na Wesołym Rogerze miały jasny przekaz: wszelki opór był bezcelowy. Dzięki temu również sami piraci mogli uniknąć kosztownych strat w ludziach oraz przejąć atakowany okręt w stanie nietkniętym. Jednak nie wszystkie pirackie flagi były identyczne. Czasem do bandery dodawano elementy wskazujące na konkretnego kapitana. Na przykład ta, którą posługiwał się Bartholomew Roberts, przedstawiała kościotrupa i pirata z kieliszkiem.

Z kolei na banderze Czarnobrodego znajdował się szkielet z klepsydrą oraz krwawiące serce. Te symbole mogły oznaczać długą i bolesną śmierć… Włócznia miała natomiast symbolizować szybkie przejście na tamten świat, jednak w historii piractwa istniały flagi, na których widoczne były wszystkie te znaki.

Wielu piratów posługiwało się spersonalizowanymi banderami. Na fladze Czarnobrodego znajdował się szkielet, klepsydra i krwawiące serce.fot.Jean Leon Gerome Ferris /domena publiczna

Wielu piratów posługiwało się spersonalizowanymi banderami. Na fladze Czarnobrodego znajdował się szkielet, klepsydra i krwawiące serce.

Istniały też inne warianty pirackich flag. Bartholomew Roberts latem 1720 roku stworzył zupełnie nową banderę, ukazującą pirata stojącego na dwóch czaszkach. Pod nimi znalazły się akronimy: ABH i AMH, które rozwija się jako „A Barbadian’s Head” oraz „A Martiniquan’s Head”. Roberts miał bowiem wówczas na pieńku z władzami Barbadosu i Martyniki. Na banderach pojawiały się także kielichy (symbolizujące toast ze śmiercią) oraz tańczące szkielety (danse macabre?). Cóż, prawdziwy pirat śmierci się nie boi…

Czytaj też: Łabędź Wschodu – korsarz mórz południowych

Galeria

Wygląd pirackich bander zmieniał się na przestrzeni lat – i w zależności od tego, który kapitan się nią posługiwał. Poniżej prezentujemy wybrane flagi, z których wyewoluował współcześnie nam znany Jolly Roger.

Flaga używana przez Emanuela Wynne'a.fot.Wikimedia Commons/CC0

Flaga używana przez Emanuela Wynne’a.

Bandera Czarnobrodego.fot.Fred the Oyster /CC0

Bandera Czarnobrodego.

Pierwsza flaga należąca do Bartholomew Robertsa.fot.Orem/CC BY-SA 3.0

Pierwsza flaga należąca do Bartholomew Robertsa.

Flaga używana przez pirata Edwarda Lowa.fot.Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Flaga używana przez pirata Edwarda Lowa.

Flaga kapitana Waltera Kennedy’ego i Jeana Thomasa Dulaiena.fot.Orem/CC BY-SA 3.0

Bandera kapitana Waltera Kennedy’ego i Jeana Thomasa Dulaiena.

Flaga, której używał Calico Jack Rackham.fot.Wikimedia Commons/CC0

Flaga, której używał Calico Jack Rackham.

Czarna wersja flagi używanej przez Henry’ego Every’ego.fot.Wikimedia Commons/CC0

Czarna wersja flagi używanej przez Henry’ego Every’ego.

Bandera „Bandanna Roger” używana przez piratów na Karaibach.fot.Orem/CC BY-SA 3.0

Bandera „Bandanna Roger” używana przez piratów na Karaibach.

Klasyczna wersja Wesołego Rogera.fot.WarX, edited by Manuel Strehl /CC BY-SA 3.0

Klasyczna wersja Wesołego Rogera.

Bibliografia

  1. E. T. Fox, Jolly Rogers, the True History of Pirate Flags, Lulu Enterprises, Research Triangle 2015.
  2. A. Konstam, The History of Pirates, Lyons Press, New York 1999.
  3. P. Pringle, Jolly Roger. The Story of the Great Age of Piracy, Dover Publications, Inc., New York 2001.

Il. otwierające tekst: The American Boy/domena publiczna; Malene Thyssen/CC BY-SA 3.0

Zobacz również

Nowożytność

Najgorsi piraci w dziejach

Brutalnie napadali na statki, łupili je i pozbywali się załóg. Marynarze drżeli na sam widok czerwonej lub czarnej bandery z kościotrupem albo kieliszkiem...

7 stycznia 2025 | Autorzy: Herbert Gnaś

Nowożytność

Czarnobrody – legendarny pirat

Był postrachem mórz i oceanów. Jego imię budziło trwogę. Czy okręt Czarnobrodego naprawdę miotał greckim ogniem, jak pokazano w „Piratach z Karaibów”?

11 grudnia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Nowożytność

Tortuga: historia prawdziwa

Tortuga. Baza piratów, która mogła bronić się miesiącami i której nikt nie śmiał zaatakować? Twórcy „Piratów z Karaibów” chyba przesadzili. Ale czy na pewno?

13 stycznia 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Kary na pokładach okrętów

Brak dyscypliny lub bunt załogi były na pokładzie niedopuszczalne. Dlatego dla niepokornych marynarzy opracowano cały katalog kar. Niektóre były brutalne.

4 listopada 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

XIX wiek

Ching Shih – królowa piratów

Na czele armady trzymającej w garści najbardziej znane morskie floty XIX wieku stała kobieta – Ching Shih. Warunki dyktowała do samego końca...

27 marca 2022 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Nowożytność

Francis Drake – pirackie początki imperium brytyjskiego 

Jak mały wyspiarski naród zawładnął aż jedną czwartą globu? Jakim cudem zdołał podporządkować sobie narody z pięciu kontynentów? Imperium Brytyjskie było największą potęgą nowożytnego świata...

10 lipca 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darou

Według mej najlepszej wiedzy były przede wszystkim dwie flagi Jolly Roger. Pierwsza, czarna, miała wyrażać chęć rabunku, ale bez przelewu krwi w razie poddania. Czerwona zaś wersja oznajmiała „nie bierzemy jeńców”- czyli po rabunku i tak nikt nie przeżyje.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.