Ciekawostki Historyczne
Starożytność

Kiedy Sahara stała się pustynią?

Sahara kilka razy była na zmianę suchym obszarem pustynnym i wilgotnym, żyznym obszarem uprawnym. Jak doszło do tego, że stała się największą pustynią świata?

Dzieli nas 5900 lat od naszej epoki. Bond 4 przynosi jeden z najintensywniejszych okresów suszy w całym holocenie. Szczególnie dramatyczne skutki ma to dla obszaru Sahary, która obecnie jest największą pustynią świata. Trudno wręcz uwierzyć, że niegdyś kwitło tam życie i wcale nie tak dawno roiło się tam od słoni, hipopotamów, bawołów, lwów, żyraf, guźców, antylop i strusiów. I naturalnie byli tam również czający się na tę zwierzynę łowcy z wczesnej epoki brązu.

Okres rozkwitu Sahary

Sahara kilkakrotnie była na zmianę suchym obszarem pustynnym i wilgotnym, żyznym obszarem uprawnym. W czasie epoki lodowej pozostawała w większości sucha, ale do zmiany doszło mniej więcej pod koniec młodszego dryasu około 10 000 lat temu. Wtedy deszcze nadciągają na całego i pustynia zaczyna się zielenić, zmieniając w żyzną sawannę. Są na tym obszarze także bogate w ryby jeziora i rzeki, dziś od dawna już wyschnięte. Siedem tysięcy lat temu jezioro Czad w centralnej Afryce było 10 razy większe niż dzisiaj – innymi słowy, było zdecydowanie większe niż na przykład Morze Kaspijskie, największe jezioro naszych czasów.

Z tego okresu wywodzą się też pierwsze malowidła skalne na Saharze. Przedstawiają – to żadna niespodzianka – zwierzynę, na którą polowali ówcześni ludzie. A w tamtym czasie jest jej tyle, że nie tylko wystarcza pokarmu, ale nawet go zostaje. W okresie rozkwitu Sahary ludzie pasą na niej nawet krowy. Występują tam również zwierzęta takie jak olbrzymi bawół Pelorovis (wymarły w naszych czasach). Ta bestia była jednym z największych zwierząt spokrewnionych z krową, jakie kiedykolwiek istniały. Największe samce ważyły około dwóch ton i miały poroże mierzące cztery metry.

Pierwsze malowidła skalne na Saharze przedstawiają – to żadna niespodzianka – zwierzynę, na którą polowali ówcześni ludzie.fot.David Stanley /CC BY 2.0

Pierwsze malowidła skalne na Saharze przedstawiają – to żadna niespodzianka – zwierzynę, na którą polowali ówcześni ludzie.

Cywilizacje zamieszkujące Saharę mniej więcej w tamtym okresie przyczyniają się do opracowania wielu pożytecznych wynalazków, które zmieniają świat, między innymi w sztuce kulinarnej. Kultury rozwijające się nad rzekami wytwarzają naczynia gliniane, wykorzystywane nie tylko do przechowywania pokarmu, lecz także do gotowania. Pierwsze znane gulasze, zupy i owsianki przyrządzano na brzegach saharyjskich rzek około 8000 lat temu.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Co ma wspólnego żyzna Sahara z piramidami?

Wcześniejszy, sawannowy krajobraz Sahary może też w sobie kryć klucz do tajemnicy piramid egipskich. Na obecnej pustyni położonej na zachód od oazy Charga w południowym Egipcie wznoszą się naturalne formacje skalne, które w zadziwiającym stopniu przypominają piramidy i wielkiego Sfinksa w Gizie. Według jednej z teorii tamtejsi nomadzi potraktowali je jako inspirację do budowy piramid, kiedy klimat stał się bardziej suchy, a oni osiedlili się nad Nilem.

Pierwotnie chłopi znad Nilu nie mieli pojęcia, jak wygląda piramida. Tę ideę – oraz ideę Sfinksa – przynoszą ze sobą nad Nil nomadzi, którzy uciekają przed suszą na obszarze Sahary.fot.Matthias Bethke/CC BY-SA 4.0

Pierwotnie chłopi znad Nilu nie mieli pojęcia, jak wygląda piramida. Tę ideę – oraz ideę Sfinksa – przynoszą ze sobą nad Nil nomadzi, którzy uciekają przed suszą na obszarze Sahary.

Twórcą tej koncepcji jest egipsko-amerykański były naukowiec z NASA Farouk El-Baz, obecnie profesor na Boston University. Twierdzi on, że pierwotnie chłopi znad Nilu nie mieli pojęcia, jak wygląda piramida. Tę ideę – oraz ideę Sfinksa – przynoszą ze sobą nad Nil nomadzi, którzy uciekają przed suszą zmieniającą ich rodzinne strony na południu w pustynię. Włóczyli się od niepamiętnych czasów po sawannach wśród przypominających piramidy formacji skalnych i używali ich jako oznaczeń terenu – skały służyły im za punkty odniesienia przy nawigacji. Piramidy egipskie są więc – zgodnie z tą hipotezą – echem wspomnienia o zielonej i żyznej Saharze pełnej zwierzyny, zarówno na lądzie, jak i w wodach rzek i jezior.

To wspomnienie o świecie, po którym z powodu zmiany klimatu dziś nie ma już śladu, tak jak po dawnym Doggerlandzie w Europie.

Czytaj też: Piramidy egipskie. Budowle stawiane przez kosmitów czy ewolucja architektoniczna i ciężka praca ludzkich rąk?

„Śmierć” Sahary i narodziny cywilizacji

Bez względu na to, skąd się wzięły piramidy (nie wszyscy badacze kupują hipotezę El-Baza), blisko 6000 lat temu czuć w powietrzu ogromną zmianę. Tak zwany 5.9 Kiloyear Event, czyli zdarzenie sprzed 5900 lat, przyczynia się do daleko idących przemian, jeśli chodzi o warunki życia naszych praprzodków.

W północnej Afryce robi się coraz bardziej sucho. Kiedy zielona i wilgotna Sahara zanika zastępowana pustynią, taką, jaką znamy dzisiaj, ludzie z tych terenów ruszają na wschód. Osiadają nad Nilem i tworzą społeczeństwo, które z czasem staje się coraz bardziej złożone i hierarchiczne. Dochodzi też do istnej rewolucji kulturalnej: wynalezienia pisma. Nie trzeba tu chyba podkreślać, jakim kwantowym skokiem w naszym kulturowym rozwoju jest to, że nagle możemy spisywać swoje historie.

Kiedy zielona i wilgotna Sahara zanika zastępowana pustynią, taką, jaką znamy dzisiaj, ludzie z tych terenów ruszają na wschód.fot.Thomas Woodtli /CC BY-SA 2.0

Kiedy zielona i wilgotna Sahara zanika zastępowana pustynią, taką, jaką znamy dzisiaj, ludzie z tych terenów ruszają na wschód.

Z czasem prowadzi to do powstania wielkiej cywilizacji egipskiej i dynastii. W gruncie rzeczy cywilizacje zawsze są związane z rzekami, ponieważ umożliwiają one między innymi sztuczne nawadnianie. W południowej Mezopotamii pierwsze kompleksowe miasta-państwa również rozwijają się nad rzekami – Eufratem i Tygrysem. Podobne zjawiska zachodziły w dolinie Indusu i w Chinach.

Susze i kryzysy klimatyczne mają to do siebie, że skłaniają ludzi do przemieszczania się. Suchy i chłodniejszy klimat, jak ten spowodowany wydarzeniem sprzed 5900 lat, prowadzi do tego, że protoindoeuropejczycy ze środkowoazjatyckich stepów na północny wschód od Morza Czarnego ruszają w świat i przenoszą się na Bałkany. Tak języki indoeuropejskie trafiają do Europy.

Źródło:

Tekst stanowi fragment książki Marcusa Rosenlunda „Gdy pogoda zmienia bieg historii” (bo.wiem, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, seria Historiai, 2022).

Polecamy video: Mohendżo Daro – cudowne miasto starożytności i jego tajemnica

Zobacz również

Starożytność

Najsłynniejsze piramidy Meksyku

Z piramidami kojarzy się nam Egipt, ale mieszkańcy prekolumbijskiej Ameryki Środkowej również mieli osiągnięcia w konstruowaniu tych monumentalnych budowli. 

27 czerwca 2024 | Autorzy: Michał Piorun

Starożytność

Imhotep. Ojciec piramid

Trudno wyobrazić sobie Egipt bez piramid. Te cuda starożytnej techniki nie powstałyby bez boskiej ingerencji – „boga” inżynierii i medycyny Imhotepa.

12 maja 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Kim były Ludy Morza?

Ponad 3000 lat temu Ludy Morza siały śmierć i spustoszenie w rejonie Morza Śródziemnego. Kim byli ci brutalni wojownicy, którzy zagrozili państwu faraonów?

4 sierpnia 2022 | Autorzy: Marcus Rosenlund

Nowożytność

Zabójczy wulkan z Islandii

Dokładnej liczby ofiar wulkanu Lakagígar nigdy nie poznamy. Wybuch spowodował dramatyczne ochłodzenie klimatu i doprowadził do śmierci 5–6 milionów ludzi.

29 kwietnia 2022 | Autorzy: Marcus Rosenlund

Starożytność

Siedem cudów starożytnego świata

Lista najpiękniejszych budowli na świecie była już kilkukrotnie aktualizowana. Poza starożytnymi mamy więc architektoniczne cuda nowożytności i współczesności. Ale które miejsca trafiły do tej pierwszej...

9 listopada 2020 | Autorzy: Bartłomiej Gajek

Starożytność

Piramidy egipskie. Budowle stawiane przez kosmitów czy ewolucja architektoniczna i ciężka praca ludzkich rąk?

Trzy piramidy na tle zachodzącego słońca to najbardziej rozpoznawalne symbole starożytnego Egiptu. Nie sposób pomylić ich z niczym innym. Ale czy na pewno znacie ich...

23 września 2020 | Autorzy: Anna Jankowiak

KOMENTARZE (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

niepoprawny politycznie

Stan pustynnienia/zazielenienia Sahary zależy głównie od cyklów orbitalnych ziemi, konkretnie zmian nachylenia osi kuli ziemskiej. Te zmiany w krótszych okresach na mniejszą skalę, powodowały też gwałtowne tzw. zdarzenia Heinricha i wydarzenia Dansgaarda-Oeschgera oraz Bonda, także wieloletniej oscylacji atlantyckiej, która będąc w zimnej fazie, spowodowała np. ostatnią wielką suszę w krajach około saharyjskich w latach 1970-80.
Sahara rozszerzała się, „rosła” bowiem ZAWSZE w okresach ochłodzenia, a „kurczyła”, zazieleniała tylko i wyłącznie, gdy miało miejsce ocieplenie. Teraz także ocieplenie powoduje, że ta pustynia ulega powolnemu zmniejszeniu, zazielenieniu.
Od lat śledzę dyskusję, czy ostatnie pustynnienie Sahary nastąpiło gwałtownie – tj. w maks. 2 wieki, a nawet tylko za życia jednego pokolenia (!); czy… powolutku przez tysiące lat…
Wg wielu w ww. ostatnim okresie wielkiego pustynnienia, decydowali o tym również i ludzie.
Ab ovum: silniejsze nachylenie osi Ziemi powoduje większe ogrzewanie przez Słońce naszej półkuli – w tym Morza Śródziemnego, większe jego parowanie, które w wyniku zwiększenia pojemności wodnej cieplejszego powietrza, w znaczniejszej ilości i dużo dalej na północ, dostarczają – od południa z kolei, tj. od strony równika – na Saharę letnie monsuny – opady.
Okazało się, że jednak potrafią „zazielenić” one tylko południową, „większą” połowę :) Sahary…
Dlaczego zatem cała Sahara bywała „zielona” i to „mega zielona” czasami?
Do niedawna nie doceniano wzrostu zasięgu opadów zimowych, tj. tych z północy – z nad morza (obecnie bowiem nie docierają one nad pustynię), powstałego w wyniku „rozrostu” tzw. niżów cypryjskich, które w okresie dawnych ociepleń w zimowe miesiące, docierały aż do środka Sahary!
Sprzyjała temu co ciekawe związana z całym tym procesem, chłodna faza oscylacji północnego Atlantyku, dodatkowo kierująca wilgotne tzw. wiatry zachodnie, nad Saharę.
Istotne znaczenie zimowych opadów z północy, potwierdza wprowadzenie uprawy zbóż w Egipcie, w okresie ocieplenia w optimum Holocenu, które w czasie krótkiego dnia głównie, w chłodniejszej połowie roku, prowadzą przecież swą wegetację i…
I tylko wtedy, w tym czasie potrzebują dużo wody.
Ochłodzenie 6(7) tys. lat temu, oczywiście diametralnie zmieniało sytuację, ograniczyło dopływ wody nad Saharę „w chmurach”, tak z południa jak i północy, powodując postępujące pustynnienie.
Ludzie w dwojaki sposób wpływali na szybkość tych zmian. Wędrujący ze swymi stadami pasterze -nomadzi, zwiększali różnorodność biologiczną, byli zatem bardziej odporni na suszę; a ci przechodzący na rolnictwo – rolnicy, preferowali uprawę zbóż i intensywniejszy wypas na pastwiskach, oba ograniczające bioróżnorodność, szybciej musieli się więc nauczyć radzić z powoli postępującym pustynnieniem, ale za to mieli na to więcej czasu, wcześniej bowiem zaczęli…
Stąd uciekający przed pustynią „nomadzi” mieli gdzie – bo u sąsiadów rolników, się schronić…
…i także dlatego jedne regiony, które długo się broniły przed suszą, dopiero po właściwie całkowitym ustaniu opadów, uległy gwałtownemu pustynnieniu, a inne, mniej stabilne, powolnemu.

Na marginesie, także śródziemnomorski, niż genueński, który tak nas z kolei doświadcza, jednak w czasie ocieplenia stawał się zawsze mniej częsty i „przenosił się” na niż lipiec, nieco chłodniejsze miesiące letnie, a nawet jak w tym roku, na wrzesień. Owszem w wyniku ocieplenia miał początkowo więcej pary wodnej, ale gleba na jego trasie szybciej wiosną parowała w wyniku tegoż ocieplenia i w lipcu była już sucha, stąd niż ten w czasie ocieplenia, tracił wtedy szybko wodę w suchym powietrzu Europy środkowej. Nie zasilany parowaniem z gleby, słabł i zanikał. Stawał się przy tym wyraźnie mniej częsty i co najmniej nieco słabszy – w takim cieplejszym klimacie.

Gwozd

Szkoda że tam już nie ma „strusiów” a wołowate nie mają poroża. Kiedyś to było…wystarczy że przeczytałem te wspaniałe wiadomości i dalej już nie chciałem bo jeszcze dowiedziałbym się za dużo

Anonim

Kiedy ktoś mówi lub pisze pustynia, to prawie każdy wyobraża sobie morze piasku. A tak naprawdę pustynia piaszczysta to tylko jedna z kilku pustyń, bo najpierw jest pustynia kamienista, która przechodzi w pustynie żwirową a następnie w pustynię piaszczystą. Kiedy jeszcze w Libii rządził Kaddafi to kazał zalesiać pustynie kamienistą, oraz wybudować podziemną rzekę ze zbiornika wody pod ziemią, która nawadniała oazy na pustyni. Ale żabojady i jajogłowi z USA wywołali w Libii wojnę i zamordowali Kaddafiego, niszcząc w ten sposób wszystko co Kaddafi mozolnie budował przez lata.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.