Ciekawostki Historyczne
Historia najnowsza

„Królowie”. Nowy serial już 18 grudnia w TVP 1

Serial „Królowie” to opowieść o synach Władysława Jagiełły. Fabuła zabiera widzów do XV wieku – do czasów Władysława Warneńczyka i Kazimierza Jagiellończyka.

Telewizja Polska zapowiedziała start nowego serialu historycznego „Królowie”, który zadebiutuje na antenie TVP1 już 18 grudnia 2024 roku o godz. 20:30. Produkcja jest kontynuacją cieszących się dużą popularnością seriali: „Korona Królów” oraz  „Korona królów. Jagiellonowie”. Kolejne odcinki będą nadawane od wtorku do piątku. Fani historii mogą się spodziewać widowiska zrealizowanego z rozmachem i opartego na ważnych wydarzeniach z dziejów Polski. Serial będzie również dostępny online, na platformie TVP VOD.

„Królowie” – o czym będzie serial

Serial przedstawia burzliwe losy synów Władysława II JagiełłyWładysława III Warneńczyka i Kazimierza IV Jagiellończyka. Akcja rozpoczyna się w 1440 roku, gdy po śmierci ojca na polskim tronie zasiadał młody, 16-letni Władysław. Monarcha staje przed wyzwaniem objęcia tronu węgierskiego, co nie spotyka się z jednomyślnym poparciem tamtejszej szlachty. W tym samym czasie jego 13-letni brat Kazimierz udaje się na Litwę, gdzie po śmierci Zygmunta Kiejstutowicza musi walczyć o utrzymanie pozycji Wielkiego Księcia.

Serial przedstawia również postaci drugoplanowe, które odgrywały kluczowe role w tamtych czasach. Królowa Zofia, matka obu władców, skupia wokół siebie opozycję wobec potęgi biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. W tle ukazany jest niepokój w Europie wywołany ekspansją turecką na Bałkanach, który ostatecznie doprowadził do tragicznej wyprawy Władysława pod Warnę w 1444 roku.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Obsada i realizacja

Na ekranach widzowie będą mogli zobaczyć Michała Kaszyńskiego jako Kazimierza Jagiellończyka, Krzysztofa Świłpa, który wcieli się w rolę Władysława Warneńczyka, Marię Pawłowską, grającą królową Zofię, a także Przemysława Stippa odtwarzającego postać biskupa Zbigniewa Oleśnickiego. W pozostałych rolach występują m.in.: Adam Zdrójkowski jako Gromek, Aleksandra Justa jako ochmistrzyni Karska oraz Robert Gulaczyk wcielający się w Fedora.

Serial przedstawia burzliwe losy synów Władysława II Jagiełły – Władysława III Warneńczyka i Kazimierza IV Jagiellończyka.fot.Marcello Bacciarelli/domena publiczna (2)

Serial przedstawia burzliwe losy synów Władysława II Jagiełły – Władysława III Warneńczyka i Kazimierza IV Jagiellończyka.

Za reżyserię odpowiadają: Krzysztof Łukaszewicz, Tomasz Matuszczak, Piotr Fiedziukiewicz i Piotr Bieliński. Scenariusz powstał pod kierunkiem Anny Krasuskiej. Zdjęcia realizowano w malowniczych i znanych w Polsce miejscach, m.in. w Biskupinie, Iłży, Wąchocku, Rogalinie, Kazimierzu Dolnym oraz w lasach nad Świdrem.

Czytaj też: Po śmierci brata odmówił przyjęcia korony. Dlaczego Kazimierz Jagielloński NIE CHCIAŁ być królem Polski?

Dlaczego warto oglądać „Królów”?

„Królowie”, podobnie jak poprzednie części, to nie tylko barwna opowieść kostiumowa, ale również próba odtworzenia ważnych wydarzeń historycznych z XV wieku. Telewizja Polska po raz kolejny przybliża widzom skomplikowane losy dynastii Jagiellonów oraz realia polityczne tamtych czasów. Przygody młodych władców, walka o trony, wszechobecne spiski polityczne oraz zagrożenie ze strony potężnego imperium osmańskiego sprawiają, że produkcja może przypaść do gustu miłośnikom historii i dramatów kostiumowych.

Zdj. otwierające tekst: Krzysztof Świłpa jako Władysław Warneńczyk w nowym serialu TVP „Królowie”. Fot. materiały prasowe/TVP

Zobacz również

Średniowiecze

Ocena rządów Jagiellonów

Rządzili przez niemal 200 lat. W tym czasie Polska przeżywała swój złoty wiek. Ale bilans rządów poszczególnych Jagiellonów wypada – łagodnie mówiąc – kiepsko.

15 kwietnia 2024 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

Śmierć Władysława Warneńczyka

Wynik bitwy pod Warną zdawał się przesądzony. Sułtan szykował się na śmierć. I właśnie wtedy polski król uczynił ostatni z wielu błędów w swym krótkim...

10 kwietnia 2024 | Autorzy: Sławomir Leśniewski

Średniowiecze

Kallimach na dworze Jagiellonów

Ten wybitny humanista, wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka, chciał zabić papieża, polską szlachtę wytracić, a w Polsce wprowadzić… monarchię absolutną!

10 stycznia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Burza koronacyjna nad Polską

Gdyby ten pomysł się ziścił, losy Polski i Litwy mogłyby potoczyć się inaczej. Ale Witold ostatecznie obszedł się smakiem. Czym była tzw. burza koronacyjna?

30 listopada 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Sonka Holszańska. Do czterech razy sztuka

Życie królowej Sonki bynajmniej nie było królewskie. Czwarta żona Jagiełły urodziła mu upragnionych synów. W zamian spotkały ją... oskarżenia o cudzołóstwo.

31 października 2023 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

Sukcesja Kazimierza Jagiellończyka

Gdy król Władysław III zginął pod Warną, dla wszystkich było oczywiste, że tron przejmie jego młodszy brat Kazimierz. On jednak odmówił przyjęcia korony. Czemu?

24 października 2023 | Autorzy: Maria Procner

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Joanna

Pierwszy odcinek i juz wtopa. Królowa węgierska zasiada na tronie zakładając noge na noge!!!! No litości – tak siadały kurtyzany!!!! A nie damy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.