Ciekawostki Historyczne
Starożytność

Rhinocorura. Miasto beznosych

To było miasto jak z horroru. Mieszkali w nim wyłącznie ludzie… pozbawieni nosów! Czy padli ofiarami jakiejś choroby? Prawda jest o wiele bardziej szokująca.

Co w ogóle wiemy o tym miejscu? I skąd? Informacji o tajemniczym mieście dostarczają nam dwaj starożytni historycy: Strabo oraz Diodor z Sycylii. Nazywało się Rhinocorura lub Rhinocoloura. Według Diodora znajdowało się na pograniczu Egiptu i Syrii, niedaleko wybrzeża morskiego. Współcześnie odpowiadałoby więc mniej więcej miastu Arish lub El-Arish, położonemu nad rzeką Wadi El-Arish.

Rhinocorura zapewniała jedynie minimum niezbędne do przeżycia. Wewnątrz murów znajdowały się wprawdzie studnie z wodą, ale nie była ona czysta i świeża. Diodor relacjonował, że ujęcia były zanieczyszczone, a sama woda – gorzka w smaku. Wokół rozciągała się pustynia. Mieszkańcy, aby przeżyć, pletli z trzciny sieci, w które łapali… przepiórki. Nikomu nie zależało jednak szczególnie, by poprawić warunki ich życia. Miasto stanowiło bowiem coś w rodzaju starożytnej kolonii karnej. A zesłani tam ludzie byli kryminalistami.

Winni z wyglądu

Gdyby spróbowali stamtąd uciec, ich wygląd skutecznie zdradziłby przestępczą przeszłość i niechybnie trafiliby z powrotem do Rhinocorury. Zresztą sama nazwa miasta była związana z pierwszą częścią kary, jaką otrzymywali zbrodniarze. Otóż przed zesłaniem na pustynię… obcinano im nosy! Skąd pomysł na tak osobliwe okaleczenie? Cóż, w starożytnym Egipcie skazanie na obcięcie nosa nie było bynajmniej czymś niezwykłym. Wymiar sprawiedliwości sprzed wieków przewidywał zresztą także wyłupianie oczu oraz usuwanie ust, rąk, uszu czy przyrodzenia.

Kara obcięcia nosa była popularna w wielu starożytnych kulturach. W niektórych miejscach praktykowano ją przez całe stulecia (na zdj. okaleczony mężczyzna z Malawi na początku XX wieku).fot.domena publiczna

Kara obcięcia nosa była popularna w wielu starożytnych kulturach. W niektórych miejscach praktykowano ją przez całe stulecia (na zdj. okaleczony mężczyzna z Malawi na początku XX wieku).

W związku ze słynną „aferą haremową”, w trakcie której zamordowano faraona Ramzesa III, by osadzić na tronie jednego z jego synów – Pentawera (co ostatecznie się nie udało), część spiskowców została za karę pozbawiona nosów. Więcej na ten temat pisaliśmy w związku ze sprawą tzw. krzyczących mumii. Jak jednak pokazuje historia Justyniana II, bizantyjskiego cesarza, który do historii przeszedł jako Rinotmetos (Obciętonosy), kara obcięcia nosa była popularna nie tylko w północnej Afryce.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Etiopski wynalazek

W kwestii okoliczności powstania starożytnej kolonii karnej o nazwie Rhinocorura wersje Diodora i Strabo różnią się między sobą. Diodor podaje, że miasto zostało założone przez etiopskiego króla Aktisanesa, który był miłosierny, ale sprawiedliwy. Nie skazywał złodziei od razu na śmierć, ale też nie puszczał ich wolno. Ludzi, którzy dopuścili się kradzieży (a także innych przestępstw) pozbawiał nosów i zsyłał właśnie do Rhinocorury, by tam dokonali żywota, odseparowani od reszty społeczeństwa.

Rhinocorura zapewniała jedynie minimum niezbędne do przeżycia. W zależności od źródła została założona przez lub dla Etiopczyków (zdj. poglądowe).fot.Ninara/CC BY 2.0

Rhinocorura zapewniała jedynie minimum niezbędne do przeżycia. W zależności od źródła została założona przez lub dla Etiopczyków (zdj. poglądowe).

Nieco odmienne zdanie miał Strabo. Również według niego istotną rolę odegrali Etiopczycy, lecz w nieco innym sensie. Otóż zgodnie z jego relacją grupa Etiopczyków próbowała najechać Egipt, ale poniosła porażkę. Władca Egiptu okazał się jednak wspaniałomyślny. Nie zdecydował się bowiem skazać najeźdźców na śmierć, ale polecił obciąć im nosy, a następnie ulokował ich w tym odległym mieście, aby już nigdy niczego złego nikomu nie uczynili. Ponieważ brak jest jakichkolwiek wzmianek o ucieczkach z Rhinocorury, wydaje się, że – niezależnie od tego, która z powyższych wersji była prawdziwa – pomysł okazał się całkiem udany.

Bibliografia

  1. Diodorus of Sicily in Twelve Volumes, Books I and II, Harvard University Press, Cambridge 1989.
  2. C. G. Herbermann, The Catholic Encyclopedia,Volume 13: Revelation-Stock, www.ccel.org, dostęp: 30.07.2024.
  3. Johnson’s (revised) Universal Cyclopaedia: A Scientific and Popular Treasury of Useful Knowledge, New York 1887.
  4. A. Loktionov, Tortured, Banished, Forgotten (and Frequently Ripped Off)? Experience of Ancient Egyptian Criminal Judgment and its Consequences through the 2nd Millennium BCE [w:] L. Kilroe (red.), Invisible ArchaeologiesHidden aspects of daily life in ancient Egypt and Nubia, Archaeopress Publishing Ltd., Summertown 2019.
  5. G. Sperati, Amputation of the nose throughout history, „Acta Otorhinolaryngol Italica”, nr 1/2009.
  6. The Geography of Strabo, vol. VII, London 1930.

Zobacz również

Starożytność

Tajemnica „krzyczących mumii”

Ich grymas przywodzi na myśl krzyk człowieka, którego ostatnim chwilom towarzyszy koszmarny ból. Jaka śmierć przysporzyła „krzyczącym mumiom” takich cierpień?

20 lutego 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Kodeks Hammurabiego

Wiele osób kojarzy Kodeks Hammurabiego ze słynnym „oko za oko, ząb za ząb”, zwrocie oddającym okrutność wymierzanej kary. Jednak te regulacje prawne, spisane w ok....

28 stycznia 2023 | Autorzy: Tomek Sowa

Starożytność

Kot o dziewięciu ogonach i hiszpański osioł, czyli kary cielesne w wojsku

„Armia składa się po większej części z próżniaczych i bezczynnych typów. Bez stałego nadzoru dowódcy, ta machina szybko ulega rozpadowi” – mawiał Fryderyk Wielki. I...

14 kwietnia 2021 | Autorzy: Piotr Dróżdż

Średniowiecze

Zemsta Obciętonosego. Krwawa gra o tron Cesarstwa Bizantyńskiego

Był cesarzem, lecz został zdradzony i wywleczony z pałacu. Jego doradców spalono żywcem, jemu odcięto nos i język, a następnie zesłano do najbardziej północnej z...

12 stycznia 2021 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

Starożytność

Kastracja, kara chłosty, piętnowanie, czyli jak znęcano się nad niewolnikami i karano przestępców

Ludzkość przez tysiące lat opracowywała, udoskonalała i stosowała formy kary czy przemocy cielesnej. Najpopularniejszym i najdłużej utrzymującym się sposobem zadawania cierpień była kara chłosty, ale...

14 kwietnia 2020 | Autorzy: Sławomir Żywczak

KOMENTARZE (8)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bubu

Bardzo ciekawy artykuł, dziękuję.
Drobna uwaga – może warto używać polskiej transkrypcji? Arish to po prostu Arisz.

Gruzin

Teraz wszystkich polityków.morderców.mafiozów w Polsce zrobić.I do Afryki
Do uchodźcców…

    Rafał

    To wspaniała myśl

    Gdziemójnos

    Po co Ci aż tyle nosów :D

Tercia

Oz cholerka to idealna kara dla polityków za korupcję. Skończyło by się szybciutko uchwalane ustaw przeciwko Narodowi polskiemu. A tych z europarlamentu i z innych rządów to by było też na pęczki. To by powstała wielka aglomeracja. Ale za to następni już byli jak kryształ czyściutcy. Tylko kto to by chwalił?? 🤔 Oto jest pytanie

Endriu

Piękne posunięcie …wieyska, poza kilkonastoma osobami i nowogrodzka oraz europarlament, świeciły by pustkami a ile mieszkań by przybyło dla potrzebujacych, jak by zwolniły się biura poselskie w całej Polsce …. I wątpię że ktoś chciałby nielegalnie przekraczać granice . Ale czy przejdzie to w sejmie, bo w Polsce bez wątpienia

Dziadeczek Joe

Myślę, że świąt jeszcze do tego tupu kar powróci wcześniej niż by się mogło wydawać. Czyli taki poseł-złodziej traciłby nos i wszyscy wokół by wiedzieli czym on pachnie? Super. Odbudować to miasto z trzciny i powołać specjalną komisję nadzoru poprawności wykonania kary. Sąd już jest POwolny to gitara.

Diego

Macie swojà „Wakande” i wspanjale kroʻlestwo czarnych XD XD XD XD….jezu ale oni byli tèpi XD XD XD

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.