Ciekawostki Historyczne

Zakończono konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Zwycięzcą została pracownia WXCA Group sp. z o.o.

W 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restauracji Pałacu Saskiego w Warszawie.

Zważywszy, że Pałac Saski wraz z Grobem Nieznanego Żołnierza jest trwale obecny w zbiorowej świadomości Polaków i przedstawia integralny element naszej narodowej spuścizny, uważam spełnienie postulatu przywrócenia tej zburzonej podczas II wojny światowej budowli za szczególny akt pamięci, który pozostanie dla potomnych trwałym śladem obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, przejawem troski Polaków o materialne dziedzictwo suwerennej Ojczyzny, a także widomym znakiem więzi łączących dzisiejszą Rzeczpospolitą z odrodzonym w 1918 roku Państwem Polskim – podkreślił Prezydent.

Zdjęcie lotnicze pałacu Saskiego i okolic z około 1919 roku

Przeczytaj także: Historia Pałacu Saskiego. 

W międzynarodowym konkursie udział wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów. W drugim etapie pięć z nich przedstawiło swoje koncepcje architektoniczne, a 12.10. 2023 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) poznaliśmy tę zwycięską.

Z grona pięciu wykonawców, którzy zostali zakwalifikowani do ostatniego etapu, sąd konkursowy wyłonił zwycięzców:

I miejsce – WXCA sp. z o.o.

II miejsce – FS&P ARCUS sp. z o.o. & K. Ingarden, J. Ewy Architekci sp. z o.o. & Asman Pieniężny Architekci sp. z o.o.

III miejsce – LAN & P2PA sp. z o.o.

Przyznano również dwa wyróżnienia dla:

Piotr Płaskowicki Architekt

AMC – Andrzej M. Chołdzyński sp. z o.o. – sp. komandytowa.

WXCA Group sp. z o.o to znana warszawska pracownia. Ze jej strony internetowej wynika, że ma ona już spore doświadczenie w podobnych projektach. Stworzyła m.in. Pawilon Polski na Wystawę światową Expo 2020 w Dubaju. Pracownia była też odpowiedzialna za koncepcję budowy placu Pięciu Rogów w Warszawie oraz za rewitalizację Pola Mokotowskiego.

Projekt autorstwa WXCA sp. z o.o.

Co się znajdzie w odbudowanych budynkach? „Będzie wielkie centrum kulturalno-edukacyjne oparte o programy, które tworzą już instytucje kultury, takie jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Muzeum Historii Polski będzie miało tam filię oraz będzie Zachęta Narodowa Galeria Sztuki” – przekazał Gliński. Ma się znaleźć tam też m.in. siedziba Urzędu Wojewody Mazowieckiego.

Oddanie do użytku gmachów Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic przy ul. Królewskiej planowane jest w 2030 roku.

Źródła:

1. Pałac Saski: https://palacsaski.pl/aktualnosci/wyniki-konkursu-na-odbudowe-palacu-saskiego

2. Business Insider: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/stworzyli-pawilon-w-dubaju-wybrano-firme-ktora-opracuje-projekt-palacu-saskiego/5pqlxr1

3.Odbudowa Pałacu Saskiego. Zobacz, jak będzie wyglądał: https://www.rmf24.pl/regiony/warszawa/news-odbudowa-palacu-saskiego-zobacz-jak-bedzie-wygladal,nId,7083080#crp_state=1

4. WXCA sp. z o.o , https://www.wxca.pl/category/projekty/

KOMENTARZE (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

R

Pałac Saski jako pomnik upadku Rzeczypospolitej.

    jack

    oj coś z główką nie tak ze upadasz

    @R

    Cóż, jak to mówią głupich nie sieją…

EK

To będzie budynek klasycystyczny w sznycie petersburskim, a nie „Pałac Saski“ barokowy.

Zobacz również

Druga wojna światowa

„Cały naród buduje swoją stolicę”. Hitler kazał ją unicestwić, ale Warszawa podniosła się z gruzów – gigantycznym wysiłkiem Polaków

Miała zostać zrównana z ziemią, by zrobić miejsce dla nowego, nazistowskiego tworu. Ale Warszawa przetrwała, choć pierwsze lata jej odbudowy nie były łatwe.

1 września 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Historia najnowsza

Odbudowa Pałacu Saskiego

Wicepremier Piotr Gliński wręczył dziś powołania członkom Zarządu Spółki Celowej, która będzie odpowiadać za odbudowę Pałacu Saskiego.

1 grudnia 2021 | Autorzy: Redakcja

Druga wojna światowa

„Ksiądz złodziej” ocalił przed Niemcami jeden z największych skarbów kultury w Polsce. Ale nie on jeden...

W czasie II wojny światowej Niemcy ukradli z Polski bezcenne skarby kultury. Ich ofiarą padały też kościoły. Część dóbr udało się jednak ocalić przed grabieżą.

24 listopada 2021 | Autorzy: Włodzimierz Kalicki

Historia najnowsza

Padł ofiarą niemieckiej grabieży polskich dzieł sztuki, później znalazł się w centrum konfliktu z Kościołem

Już na pierwszy rzut oka widać, że Sąd Ostateczny Hansa Memlinga skrywa w sobie niejedną tajemnicę. A gdyby tak krok po kroku wiernie odtworzyć historię...

26 kwietnia 2021 | Autorzy: Mirosław Bujko

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.