Ciekawostki Historyczne

Przynajmniej na razie nasze nazwiska. A wszystko to dzięki planowanej misji NASA, która planuje posłać w przestrzeń kosmiczną sondę Europa Clipper.

Jej start zaplanowano na październik 2024 roku, wysłana zostanie w kierunku Jowisza, by ostatecznie zająć się zbadaniem księżyca tej planety o nazwie skądinąd znajomej: Europa. Na orbicie Jowisza umieszczony zostanie specjalny statek kosmiczny, którego zadaniem będzie przelatywanie co jakiś czas w pobliżu Europy i stwierdzenie, czy mogą na nim istnieć warunki sprzyjające powstawaniu życia. Naukowcy podejrzewają bowiem, że pod lodową powierzchnią Europy może znajdować się ocean.

Przy okazji tej misji NASA przygotowała dla internautów kilka atrakcji. Przede wszystkim dzięki inicjatywie „Message in a Bottle” – „wiadomość w butelce” – każdy może umieścić swoje nazwisko na chipie, zabrane ono zostanie w kosmos Europa Clipper. Można to zrobić pod tym adresem. Wraz z nazwiskami w kosmos wysłany zostanie także wiersz autorstwa cenionej amerykańskiej poetki pochodzenia meksykańskiego Ady Limón, która specjalnie na tę okazję napisała In Praise of Mystery: A Poem for Europa.

Warto tu też odnotować, że nie jest to pierwszy przypadek, w którym ludzie z całego świata mogą umieścić swoje nazwisko na statku kosmicznym. Zdarzało się to już w przypadku misji marsjańskich, sondy Artemis I, a nawet wcześniej, jeszcze zanim nazwiska te umieszczane były na czipach.

Przykładowo w przypadku sondy Cassini, która została wysłana w kosmos w roku 1997 we Włoszech, należało w tym celu wysłać wiadomość faksem. Następnie wszyscy, którzy się zgłosili „umieszczani” byli na płycie CD. I na zakończenie wspomnimy jeszcze, że postępy w pracach nad sondą Europa Clipper możemy śledzić na bieżąco, w czasie rzeczywistym.

Jest to zaś możliwe dzięki temu, że NASA udostępniła w tym celu transmisję z hali, w której stopniowo odbywa się jej montaż. Przykładowo po prawej widzimy w niej moduł napędowy sondy, którego wymiary to 3 metry na 1,5 metra. A zatem – do zobaczenia na Europie! A przynajmniej w jej pobliżu.

Źródła:

  1. About the mission, https://www.jpl.nasa.gov/missions/europa-clipper, dostęp: 07.06.2023.
  2. Carpineti, Your Name Alongside A Poem Could Soon Be On Its Way To Europa, https://www.iflscience.com/your-name-alongside-a-poem-could-soon-be-on-its-way-to-europa-69218, dostęp: 07.06.2023.
  3. A Message from Humankind, https://europa.nasa.gov/message-in-a-bottle/learn/#otp_ada_lim%C3%B3n_and_the_library_of_congress, dostęp: 07.06.2023.
  4. Assembly, https://europa.nasa.gov/spacecraft/assembly/, dostęp: 07.06.2023.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Zimna wojna

Houston, mamy problem! Czy nad słynną misją kosmiczną ciążyło fatum? Z pewnością było w niej dużo... trzynastek!

Gdy padły słowa „Houston, mamy problem”, załodze misji Apollo 13 nie było do śmiechu. Ten problem mógł kosztować ich życie. A jeszcze te wszechobecne 13...

23 stycznia 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Zimna wojna

W czwartki czekało się na „Sondę”

Materiały do programów zdobywali na własną rękę, z braku taśmy nowe odcinki programu nagrywali na starych. Mimo to „Sonda” stała się hitem TVP.

28 grudnia 2022 | Autorzy: Piotr Janczarek

Biżuteria inspirowana kosmosem i twórczością Lema. Nowa wystawa w Muzeum Gdańska

Prace ponad 100 artystów z całego Świata można zobaczyć do 8 stycznia 2022 roku w Ratuszu Głównego Miasta. Nieszablonowa biżuteria, filmy i przedmioty użytkowe powstały...

30 listopada 2022 | Autorzy: Redakcja

Zimna wojna

Te katastrofy kosztowały życie setek ludzi. Świat miał o nich nigdy nie usłyszeć...

Pochłonęły setki ofiar śmiertelnych, lecz świat miał się o tym nigdy nie dowiedzieć. W ZSRR zatajono kilkadziesiąt katastrof. W końcu prawda wyszła na jaw.

9 lipca 2022 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Pierwszy człowiek w kosmosie

12 kwietnia 1961 roku Gagarin jako pierwszy człowiek w historii poleciał w kosmos na pokładzie statku Wostok 1. Wyczyn dał mu sławę bohatera ZSRR.

31 maja 2022 | Autorzy: Paweł Czarnecki

Odkrycie Plutona

18 lutego 1930 roku, używając 13-calowego (33-cm) teleskopu w Obserwatorium Lowella we Flagstaff w Arizonie, Clyde W. Tombaugh, 24-letni Amerykanin bez formalnego wykształcenia astronomicznego, odkrył...

21 lutego 2022 | Autorzy: Paweł Czarnecki

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.