Ciekawostki Historyczne

Prace ponad 100 artystów z całego Świata można zobaczyć do 8 stycznia 2022 roku w Ratuszu Głównego Miasta. Nieszablonowa biżuteria, filmy i przedmioty użytkowe powstały z inspiracji twórczością Stanisława Lema oraz eksploracją kosmosu. Wystawie będą towarzyszyć nieodpłatne oprowadzania po wystawie.

Twórczość Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy, wpisuje się do kanonu literatury światowej, a jego dzieła zostały przetłumaczone na ponad pięćdziesiąt języków. Przeżywa ona ostatnio renesans w dużej mierze wywołany zeszłorocznymi obchodami setnej rocznicy urodzin autora.

– Do współpracy wraz z prof. Agatą Danielak-Kujdą, dziekanem Wydziału Architektury i Wzornictwa, zaprosiliśmy artystów, których zadaniem było przygotowanie obiektów inspirowanych kosmosem, korespondujących z tematyką powieści Lema – mówi Giedymin Jabłoński, współautor wystawy, niezależny twórca oraz wykładowca Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. – Nadesłane propozycje, okazały się często niezwykle oryginalne oraz niosące ważne aktualne przesłania, a ich ogromna różnorodność powoduje, że zwiedzanie wystawy staje się pobudzającą wyobraźnię i wywołującą głębokie refleksje przygodą.

Prace przybierają niezwykle zróżnicowane formy, począwszy od portretu Stanisława Lema wykonanego ze starego gumowego obcasa po magiczno magnetyczne czarne kule, połączone z projekcją wideo kosmicznej eksplozji, replikę zegarka pierwszego kosmonauty Jurija Gagarina i w końcu stację kosmiczną, którą można zwiedzić po założeniu okularów VR.

Wystawę „Lem. Kosmos. Biżuteria” w Ratuszu Głównego Miasta będzie można zobaczyć do niedzieli, 8 stycznia 2023 roku. Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów podawane są na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

Spotkania z Giedyminem Jabłońskim, autorem i kuratorem wystawy odbędą się w soboty, 10 grudnia 2022 roku i 7 stycznia 2023 roku o godz. 12.00.

Lem. Kosmos. Biżuteria. Wystawa czasowa

  • Do kiedy: 8 stycznia 2023 roku
  • Zamknięte: 23-24 i 31 grudnia oraz 1 i 6 stycznia 2023 roku
  • Godziny otwarcia i ceny biletów: www.muzeumgdansk.pl
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Sala Morska (II p), ul. Długa 46/47

Spotkania kuratorskie z Giedyminem Jabłońskim

  • Kiedy: 10 grudnia 2022 i 7 stycznia 2023, godz. 12.00-13.00
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Sala Morska (II p), ul. Długa 46/47
  • Wstęp: wolny

Wisior z kołami zębatymi. Praca Ivety Zdaniauskyte. Fot. A. Grabowska

 

fot.A. Grabowska

Praca Marii Mamkayevej z tkaniny i bursztynu bałtyckiego.

fot.A. Grabowska

Na wystawie znajduje się teleskop, w którym można zobaczyć bursztyn

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bubu

Pójdziemy :)

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.