Ciekawostki Historyczne

Szukano jej przez dziesięciolecia, ba! Przez wieki! Przedstawiciele najróżniejszych profesji próbowali ją lokalizować w najróżniejszych miejscach świata. To Atlantyda. Natomiast jednym z tropów, mających zdaniem niektórych osób prowadzić do tej mitycznej wyspy ma być tzw. Droga Bimini. Czy istnieją jednak jakiekolwiek podstawy, by tak sądzić?

Proroctwo, czy wymysły szaleńca?

Zacznijmy jak z filmem według Hitchcocka: najpierw trzęsienie ziemi, potem napięcie będzie stopniowo wzrastać. Otóż w latach 40. XX wieku niejaki Edgar Cayce twierdził, że w jednym z poprzednich wcieleń był mieszkańcem Atlantydy i że w 1968 lub 1969 roku Atlantyda ponownie wyłoni się z morskich odmętów.

On sam zmarł w roku 1945, natomiast w roku 1968 młody archeolog Joseph Manson Valentine w okolicach znajdującej się na Morzu Karaibskim wyspy Bimini odkrył coś niezwykłego: kamienie, które swoim ułożeniem względem siebie do złudzenia przypominały drogę. Przypadek?

Czy gdzieś już coś takiego widzieliśmy?

Należąca obecnie do Bahamów Bimini składa się z dwóch mniejszych wysp: Północnego i Południowego Bimini, które przedziela jedynie niewielki, bo szeroki na 1 milę i długi na 9 mil kanał. Znajduje się zaś około 40 mil od wybrzeży Florydy. Wspomniana zaś „droga” zlokalizowana jest w pobliżu Północnego Bimini. Tworzące ją kamienne bloki znajdziemy na głębokości około 6 metrów. Jej długość w zależności od źródła wynosi od 450 do 600 metrów. Składają się na nią dwa równoległe ciągi kamiennych bloków, które pod sam koniec nagle skręcają, tworząc kształt przypominający literę J albo haczyk.

fot.Oryginalne zdjęcie NASA

Zdjęcie satelitarne wyspy North Bimini

Wspomniane bloki mają kształt kwadratu lub prostokąta. Ich szerokość oscyluje w granicach 4-5 metrów. Natomiast ich waga szacowana jest na od 15 do 25 ton. Jak podaje Steven L. Danver, nie znajdowały się one bezpośrednio na dnie, ale opierały się na swego rodzaju podłożu skalnym lub wręcz na niewielkich kolumnach. Aby jeszcze dodatkowo dolać oliwy do ognia, autor ten wspomina, że według niektórych osób struktura ta przypominała pochodzące z czasów starożytnych i znajdujące się w basenie Morza Śródziemnego porty.

Coś podobnego do Drogi Bimini zostało nawet znalezione przez słynnego Jacquesa Cousteau na wyspie Dia, znajdującej się niedaleko Krety. Co ciekawe ekspedycja, która zbadała Drogę Bimini w 2005 roku, również wysnuła wniosek, że w istocie ta nietypowa konstrukcja mogła być czymś w rodzaju starożytnego portu, zaś ten kształt litery J mógł być czymś w rodzaju falochronu, który działał na takiej samej zasadzie, jak te wznoszone, chociażby przez Fenicjan.

Ile lat ma Droga Bimini i czy jest tworem naturalnym?

W 1978 roku naukowcy z Wydziału Geologii Uniwersytetu w Miami postanowili ustalić wiek tworzących Drogę Bimini skał metodą datowania radiowęglowego. Wyszło im, że ma ona około 2000 lat. Czyli Atlantyda odpada. Dlatego, że uważa się, że jeżeli rzeczywiście istniała, to zatonęła około 12 000 lat temu. Aczkolwiek datowanie z 1978 roku spotkało się z kontrą ze strony (zapewne) zwolenników koncepcji o Atlantydzie, ponieważ w roku 1980 przedstawiona została wadliwa z naukowego punktu widzenia analiza, w której posłużono się datowaniem uranowo torowym. „Dowiodło” ono, że Droga Bimini ma aż 15 000 lat.

fot.domena publiczna/Canva

Ile lat ma Droga Bimini i czy jest tworem naturalnym?

Jednakże w praktyce analiza ta pokazuje jedynie, że te 15 000 lat temu uformowała się znajdująca się pod blokami tworzącymi Drogę skała wapienna. Poza tym określenie wieku Drogi w ten sposób ma olbrzymią wadę: gdyby dane te były prawdziwe, w tamtym momencie próbki, które pobrano do badań, znajdowałyby się… 90-95 metrów nad poziomem morza!

Z czego w ogóle Droga ta jest zbudowana? Przede wszystkim pod nią znajduje się warstwa skał wapiennych, natomiast samą Drogę tworzy mieszanina różnego rodzaju materiałów, składająca się na specyficzny rodzaj skał osadowych (tzw. beachrock). Są to peloidy, piasek, fragmenty muszli czy fragmenty kambryjskich pierwotniaków. Trudno to zatem uznać za wymarzony starożytny beton. Naukowcy uważają, że kiedy w holocenie podniósł się poziom wody, a znajdujący się pod Drogą piasek został wymyty, wszystkie tworzące ją elementy zostały zatopione. Sądzą również, że pierwotnie wspomniane kawałki beachrocka tworzyły całość, która jednak na przestrzeni wieków rozpadła się na mniejsze kawałki, które widzimy obecnie.

Czyli jednak twór naturalny? Jedno wiemy na pewno: aktualnie Droga Bimini nie prowadzi do Atlantydy. Natomiast kontrowersje związane z jej pochodzeniem i przeznaczeniem zapewne będą nam towarzyszyć jeszcze przez bardzo długi czas.

Źródła:

  1. Bimini. 2010 Census of Population and Housing, https://www.bahamas.gov.bs/wps/wcm/connect/0022f440-0ea0-4fe0-9c21-10905a964ebe/BIMINIS+2010+CENSUS+REPORT.pdf?MOD=AJPERES, dostęp: 24.01.2023.
  2. L. Danver (red.), Popular Controversies in World History: Investigating History’s Intriguing Questions, Volume One: Prehistory and Early Civilizations, ABC-Clio, Santa Barbara 2011.
  3. Haigh, What Is The Mysterious Sunken “Bimini Road” And Where Does It Lead?, https://www.iflscience.com/what-is-the-mysterious-sunken-bimini-road-and-where-does-it-lead-67082, dostęp: 24.01.2023.
  4. Little, Underwater Stone Formation at Bimini: Ancient Harbor Evidence – Uncovering the Bimini Hoax, „Alternate Perceptions Magazine online”, November 2005.
  5. Martin, Atlantis, Capstone Press, Mankato 2007.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Starożytność

Czy mityczna Atlantyda tak naprawdę znajdowała się w Europie?

Czy mityczna Atlantyda nie znajdowała się wcale daleko od starożytnego świata, a właśnie w jego centrum? Mowa o wyspie Santorini na Morzu Śródziemnym.

10 czerwca 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Starożytność

Nieśmiertelne pragnienie nieśmiertelności – historyczne „sposoby” na życie wieczne

Obietnica wiecznego życia gdzieś w zaświatach to było za mało. Ludzie – począwszy od starożytności – pragnęli żyć wiecznie tu i teraz.

12 stycznia 2022 | Autorzy: Piotr Janczarek

Starożytność

Czy to zaginione miasto było pierwowzorem legendarnej Atlantydy?

Inspiracją dla utopijnej wizji niezwykłej krainy, którą jako pierwszy opisał Platon, miało być greckie polis Helike. To tylko jedna z teorii na temat Atlantydy, ale...

16 maja 2021 | Autorzy: Joanna Kurkiewicz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.