Ciekawostki Historyczne

Dominika Kulczyk poinformowała, że zdecydowała się kupić podparyski dom, w którym mieszkała i pracowała polska noblistka, Maria Skłodowska-Curie. Po planowanym remoncie nieruchomość ma zostać Domem Siostrzeństwa - miejscem spotkań dla kobiet.

„Maria Skłodowska-Curie udowodniła swoim życiem, że ograniczenia nie istnieją. Pokazała, że kobiety mogą być liderkami w najtrudniejszych dziedzinach nauki. Mogą wskazywać kierunki, którymi przez dekady podążać będzie świat. Stała się symbolem kobiecej siły i zwiastunem wielkiej zmiany.” – tak brzmią pierwsze zdania oświadczenia prezes Kulczyk Foundation i przewodniczącej Rady Nadzorczej Polenergia S.A.

fot.Kulczyk Foundation

Dom zostanie wyremontowany, a koniec prac zaplanowano na rok 2025

„Uhonorować dziedzictwo naszej noblistki”

Pod koniec kwietnia ubiegłego roku dom uczonej został wystawiony na sprzedaż. Cena? Niespełna 800 tysięcy euro. Istniało spore ryzyko, że zostanie zakupiony przez prywatne osoby do celów mieszkaniowych lub przez inwestorów, dla których nie będzie stanowił pozamaterialnej wartości. Wobec tego w maju 2021 roku premier Mateusz Morawiecki opublikował wpis w mediach społecznościowych, w którym pisał:

„Zleciłem pilne działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem, który został wystawiony na sprzedaż przez dotychczasowego właściciela. To miejsce jest ważną częścią polskiej historii.”

fot.Piotr Porębski/CC BY-SA 2.0

Dominika Kulczyk

Minął rok, a nieruchomość nadal nie zmieniła właściciela. Do dzisiaj. 6 czerwca 2022 roku Dominika Kulczyk na swoich social media poinformowała:

„Chcę uhonorować dziedzictwo naszej noblistki. To właśnie dlatego zdecydowałam się kupić dom pod Paryżem, w którym pracowała i który tyle dla niej znaczył. Dom Marii Skłodowskiej-Curie to własność całej ludzkości. Chciałabym, żeby to miejsce znów tętniło życiem, służąc europejskiej nauce i kulturze.”

120-metrowy dom wybudowano w 1890 roku w podparyskiej miejscowości Saint-Remy-les-Chevreuse. Do budynku należy też ogród o powierzchni prawie 900 metrów kwadratowych. Dla Marii Skłodowskiej-Curie, dwukrotnej noblistki, posiadłość stała się miejscem wypoczynku. Wraz z mężem Piotrem korzystała z niego w latach 1904-1906. Po śmierci małżonka przestała się w nim jednak pojawiać regularnie.

fot.Kulczyk Foundation

120-metrowy dom wybudowano w 1890 roku w podparyskiej miejscowości Saint-Remy-les-Chevreuse

Czytaj też: Czy Maria Skłodowska-Curie była dobrym PR-owcem? Sprawdź jak promowała swoje śmiercionośne odkrycie

Zobacz również:

Co dalej?

Dom zostanie wyremontowany, a koniec prac zaplanowano na rok 2025. Dalsze działania Kulczyk Foundation również są znane.

„Następnie zostanie w nim utworzony Dom Siostrzeństwa. Naturalne miejsce spotkań kobiet, które swoją działalnością, tak jak Maria, przekraczają wszelkie znane nam bariery. Zaczynamy wielki remont domu, żeby przywrócić mu świetność. Trzymajcie kciuki!”– pisze Dominika Kulczyk

Według zapowiedzi w Domu Siostrzeństwa będą również nagradzane kobiety, które podobnie jak Maria Skłodowska Curie, wnoszą swój, widoczny wkład w rozwój nauki.

„Do Siostrzeństwa, oprócz Dominiki Kulczyk, należą m.in. Iryna Deszczyca, Ewa Ewart, Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk czy Oksana Zabużko. Dziś Siostrzeństwo przyznaje dofinansowania w ramach Programu Grantowego 'Cześć Dziewczyny!’. Wybrane projekty mają służyć pomocy kobietom z Ukrainy i ich dzieciom” – czytamy w komunikacie prasowym Kulczyk Foundation.


Czytaj też: Ten badacz udowadniał, że kobiety są niedorozwinięte a Maria Skłodowska-Curie to „kolejna samiczka bezmyślnie małpująca mężczyzn”

Źródła:

  1. Wpis Dominiki Kulczyk na oficjalnym profilu facebookowym – https://www.facebook.com/KulczykDominika/posts/556359972522912 [dostęp: 06.06.2022 r.]
  2. M. Kośka, Dom Marii Skłodowskiej-Curie miał kupić polski rząd. Zrobiła to najbogatsza Polka, [w:] https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10742119/dom-marii-sklodowskiej-curie-mial-kupic-polski-rzad-zrobila-to-dominika-kulczyk.html [dostęp: 06.06.2022 r.]
  3. Wpis premiera Mateusza Morawieckiego na oficjalnym profilu facebookowym – https://www.facebook.com/MorawieckiPL/posts/505065420837992 [dostęp: 06.06.2022 r.]

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Martyna

Uważam, że pomysł założenia tam miejsca spotkań kobiet jest wspaniały! Ale nie dziwi mnie, że wyszedł od Dominiki Kulczyk, która od lat wspiera kobiety :)

Tomek

Brawo pani Dominiko. Dom naszej wspaniałej noblistki wspaniale wygląda. A Francuzom można napisać, że pani Skłodowska była Polką. Nie wszyscy wiedzą, że Francuzi mają ją za Francuzkę.

Zobacz również

Starożytność

Sensacyjne odkrycie w Kanadzie! Górnicy znaleźli idealnie zmumifikowane ciało mamuta włochatego

We wtorek, 21 czerwca, na polach złota w Klondike na Tradycyjnym Terytorium Trʼondëk Hwëchʼin w Kanadzie znaleziono niemal kompletne, zmumifikowane niemowlę mamuta włochatego. Samiczka otrzymała...

27 czerwca 2022 | Autorzy: Redakcja

Top 10 najlepszych książek o wybitnych Polkach na Dzień Kobiet

Działały społecznie, naukowo, politycznie, angażowały się, walczyły o swoje prawa, łamały stereotypy. Historia kobiet, to bez wątpienia „brakująca połowa dziejów”, której próżno szukać w szkolnych...

8 marca 2021 | Autorzy: Agnieszka Jankowiak-Maik

Nowożytność

Oni zawojowali świat. Poznaj polskich odkrywców, o których do tej pory nie słyszałeś

Arkady Fiedler, Wanda Rutkiewicz czy Maria Skłodowska-Curie to jedni z najbardziej rozpoznawalnych polskich odkrywców świata przyrody, sportu czy nauki. Jednakże nadal pozostaje wielu nieznanych szeroko...

17 sierpnia 2020 | Autorzy: Sławomir Żywczak

XIX wiek

5 kobiet, których prawdopodobnie nie znasz, choć ich wynalazki zmieniły nasze życie

Gdy mówimy o wybitnych wynalazczyniach w większości wszystkim nam przychodzi do głowy Maria Curie-Skłodowska. I choć jej wkład we współczesną naukę jest niepodważalny, to karty...

2 czerwca 2020 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Średniowiecze

Kąpiele w radioaktywnych źródłach termalnych, cucenie topielców za pomocą lewatywy z tytoniu i inne absurdalne kuracje w historii

Poznajcie 4 przykłady jednych z najgorszych kuracji w historii. Wspaniale udowadniają, iż kiedyś lekarstwo potrafiło być gorsze od… choroby! Tylko dla ludzi o mocnych nerwach.

7 października 2019 | Autorzy: Agnieszka Jankowiak-Maik

Dwudziestolecie międzywojenne

Czy Maria Skłodowska-Curie była dobrym PR-owcem? Sprawdź jak promowała swoje śmiercionośne odkrycie

Polska noblistka wraz z mężem przez wiele lat prowadziła badania nad promieniotwórczymi pierwiastkami. Dwa z nich odkryła i opisała jako pierwsza. Dwadzieścia lat później, podczas...

16 października 2018 | Autorzy: Anna Winkler

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.