Ciekawostki Historyczne

9 maja 1960 roku Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła pierwszą na świecie, komercyjnie produkowaną pigułkę antykoncepcyjną - Enovid-10, wyprodukowaną przez firmę G.D. Searle Company z Chicago.

Prace nad pigułką, zostały początkowo zlecone przez pionierkę antykoncepcji Margaret Sanger i sfinansowane przez Katherine McCormick. Sanger, która w 1916 roku otworzyła w Stanach Zjednoczonych pierwszą klinikę antykoncepcyjną, miała nadzieję, że uda jej się zachęcić do opracowania praktyczniejszej i skuteczniejszej alternatywy dla środków antykoncepcyjnych stosowanych w tamtym czasie. Na początku lat 50. Gregory Pincus, biochemik z Worcester Foundation for Experimental Biology, i John Rock, ginekolog z Harvard Medical School, rozpoczęli prace nad pigułką antykoncepcyjną. W 1954 roku rozpoczęto testy kliniczne pigułki, w których stosowano syntetyczny progesteron i estrogen w celu zahamowania owulacji u kobiet. Niektóre kobiety doświadczyły skutków ubocznych po pigułce (Enovid), a Rice-Wray napisała do Pincusa, że Enovid „oferuje 100-procentową ochronę przed ciążą, ale ma zbyt wiele skutków ubocznych, aby można je było zaakceptować ”. Naukowcy przez kolejne lata pracowali nad jej udoskonaleniem.
Gregory Pincus zmarł w 1964 roku.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Starożytność

Metoda „na zboże”, diagnoza „proroka sikania” lub... drink przed snem. Jak kiedyś kobiety sprawdzały, czy są w ciąży?

Dziś wizyta w aptece rozwiewa wątpliwości, a margines błędu jest niewielki. Ale co by było, gdyby testy ciążowe nie powstały? Zapewne ratowałoby nas... zboże!

30 października 2023 | Autorzy: Gabriela Bortacka

Starożytność

Nieśmiertelne pragnienie nieśmiertelności – historyczne „sposoby” na życie wieczne

Obietnica wiecznego życia gdzieś w zaświatach to było za mało. Ludzie – począwszy od starożytności – pragnęli żyć wiecznie tu i teraz.

12 stycznia 2022 | Autorzy: Piotr Janczarek

XIX wiek

Niemoralne medycynierki, awanturnice i dziwolągi. Kobieta-lekarz w XIX wieku na ziemiach polskich

Nazywano je pogardliwie „medycynierkami”, wyśmiewano ich wiedzę, podważano moralność i kompetencje. Nawet te, które zdolnościami przewyższały kolegów nie miały szans na prowadzenie praktyki lekarskiej, nie...

1 listopada 2021 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Nowożytność

Walka z kołtunem. Medyczna wojna Ludwika Perzyny

W XVIII wieku, wśród ludności wiejskiej, nad medycyną królował zabobon. Na szczęście znalazł się lekarz, który postanowił poprawić poziom wiedzy "pospólstwa".

8 października 2021 | Autorzy: Michał Procner

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.