9 maja 1960 roku Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła pierwszą na świecie, komercyjnie produkowaną pigułkę antykoncepcyjną - Enovid-10, wyprodukowaną przez firmę G.D. Searle Company z Chicago.
Prace nad pigułką, zostały początkowo zlecone przez pionierkę antykoncepcji Margaret Sanger i sfinansowane przez Katherine McCormick. Sanger, która w 1916 roku otworzyła w Stanach Zjednoczonych pierwszą klinikę antykoncepcyjną, miała nadzieję, że uda jej się zachęcić do opracowania praktyczniejszej i skuteczniejszej alternatywy dla środków antykoncepcyjnych stosowanych w tamtym czasie. Na początku lat 50. Gregory Pincus, biochemik z Worcester Foundation for Experimental Biology, i John Rock, ginekolog z Harvard Medical School, rozpoczęli prace nad pigułką antykoncepcyjną. W 1954 roku rozpoczęto testy kliniczne pigułki, w których stosowano syntetyczny progesteron i estrogen w celu zahamowania owulacji u kobiet. Niektóre kobiety doświadczyły skutków ubocznych po pigułce (Enovid), a Rice-Wray napisała do Pincusa, że Enovid „oferuje 100-procentową ochronę przed ciążą, ale ma zbyt wiele skutków ubocznych, aby można je było zaakceptować ”. Naukowcy przez kolejne lata pracowali nad jej udoskonaleniem.
Dziś wizyta w aptece rozwiewa wątpliwości, a margines błędu jest niewielki. Ale co by było, gdyby testy ciążowe nie powstały? Zapewne ratowałoby nas... zboże!
Nazywano je pogardliwie „medycynierkami”, wyśmiewano ich wiedzę, podważano moralność i kompetencje. Nawet te, które zdolnościami przewyższały kolegów nie miały szans na prowadzenie praktyki lekarskiej, nie...
W XVIII wieku, wśród ludności wiejskiej, nad medycyną królował zabobon. Na szczęście znalazł się lekarz, który postanowił poprawić poziom wiedzy "pospólstwa".
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficznykliknij TUTAJ.
Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl
w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji.
Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie
newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.