31 marca do Libii powróciło 9 artefaktów: kamienne głowy, urny i wyroby garncarskie. Wcześniej zostały nielegalnie wydobyte i przewiezione do USA.
Każda wojna, czy to domowa, czy też w następstwie inwazji ze strony innego państwa, staje się okazją do grabieży – w tym dóbr kultury i sztuki. Nie inaczej wyglądała sytuacja w przypadku wojny domowej w Libii, do której doszło w czasie tzw. Arabskiej Wiosny Ludów, już po obaleniu Muammara Kaddafiego, choć do kradzieży dochodziło także i wcześniej. Sporo ze znajdujących się w tamtejszych zbiorach muzealnych antyków zostało nielegalnie sprzedanych i przemyconych do innych państw.
Zwrócone skarby
W dniu 31 marca część z nich trafiła z powrotem do Libii. Do kraju powróciło 9 artefaktów: kamienne głowy, urny i wyroby garncarskie. Państwem, które je zwróciło, są Stany Zjednoczone. Wszystkie zabytki zostały wcześniej nielegalnie wydobyte i przewiezione do USA. Tam zidentyfikował je zespół archeologów współpracujących z prokuratorem okręgowym Manhattanu, Alvinem Braggiem. Obecnie znajdują się w Trypolisie, w zlokalizowanym w pałacu Idrisa (byłego króla Libii) muzeum.
Spośród tych 9 zwróconych przedmiotów dwa są szczególnie interesujące. I cenne, ponieważ razem warte są ponad 500 000 dolarów. Oba zostały zrabowane z Cyreny i przebyły długą drogę, zanim trafiły do USA. Pierwszym z nich jest głowa kobiety z woalką warta ok. pół miliona dolarów. Szacuje się, że pochodzi ona z 350 roku p.n.e. Została skradziona z nagrobka. Wywieziono ją do Egiptu, a ostatecznie w 1998 roku znalazła się… na wystawie Metropolitan Museum of Art. Drugim przedmiotem jest popiersie brodatego mężczyzny o wartości 30 000 dolarów. Również i ono zostało wykradzione z grobu. Do Nowego Jorku dotarło z „przesiadką” w Genewie. Ocenia się, że popiersie to powstało między 100 a 300 rokiem.
Pozostaje kibicować dalszemu zwrotowi zrabowanych antyków oraz mieć nadzieję, że osoby zaangażowane w ich przemyt zostaną przykładnie ukarane.
Źródła
- D.A. Bragg Returns Two Antiquities Valued at Over $500,000 to the People of Libya, www.manhattanda.org, (dostęp: 04.04.2022).
- Looted Libyan artifacts returned by U.S., www.reuters.com (dostęp: 04.04.2022).
- Murad, US returns smuggled ancient artifacts to Libya, www.abcnews.go.com (dostęp: 04.04.2022).
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.