Ciekawostki Historyczne

Gorden Kaye jest nam wszystkim najlepiej znany z roli René, w słynnym brytyjskim serialu komediowym “‘Allo! ‘Allo!”. Jednak jego życie prywatne nie mogło być bardziej odmienne od losów rozchwytywanego przez kobiety, francuskiego właściciela kawiarni. Jego historia to opowieść o skrywanych sekretach oraz odchodzeniu w samotności i zapomnieniu.

Gordon “Gorden” Kaye urodził się 7 kwietnia 1941 roku w Huddersfield, jako jedyne dziecko Harolda i Grace. Jego ojciec w trakcie II wojny światowej był kierowcą ciężarówki, zasilającym szeregi ARP (Air Raid Precautions), a potem inżynierem w fabryce traktorów. Gorden jednak nie czuł potrzeby pójścia w jego ślady i zakończył swoją edukację na szkole średniej.

Przez następne kilka lat łapał się różnych zajęć. Pracował w zakładzie tekstylnym, firmie produkującej wina oraz fabryce traktorów. Miał również okazję do nawiązania pierwszych kontaktów scenicznych w trakcie prowadzenia szpitalnego radia w Huddersfield, w którym to między innymi przeprowadził 1965 roku wywiad z The Beatles. Praca na antenie okazała się pierwszy krokiem do jego prawdziwej kariery, która nie tylko zapewniła mu rozgłos, ale także stała się swoistego rodzaju terapią.

Jako dziecko Gorden mierzył się z wieloma wewnętrznymi problemami oraz nadwagą, przez co był bardzo skrytym i wycofanym chłopcem. W jego otwarciu na świat nie pomagał również fakt, iż był homoseksualistą. Żył w czasach niesprzyjających akceptowaniu swojej odmiennej orientacji seksualnej. Jednak odnalazł się w świecie artystów scenicznych, co pozwoliło mu wkroczyć na ścieżkę zawodowej kariery aktorskiej.

Czytaj także: Co największe aktorki musiały poświęcić dla sławy?

Droga do sławy

Właściwa kariera Gordena Kaye’a rozpoczęła się od udziału w radiowych słuchowiskach. Potem nadszedł angaż do teatru telewizji i w końcu role na scenie manchesterskiego teatru Bolton. Zagrał tam m.in. w “Wiśniowym sadzie” Czechowa, “Powrocie do domu” oraz “Lutherze”. Role pozwoliły mu nabrać pewności siebie i rozwinąć skrzydła, a kolejne lata przyniosły angaże w produkcja telewizyjnych. Aktorstwo wpłynęło również na pisownię jego imienia, która wzięła się z literówki popełnionej przez British Actors’ Equity Association.

fot.Allan Warren/CC BY-SA 3.0

Jako dziecko Gorden mierzył się z wieloma wewnętrznymi problemami oraz nadwagą, przez co był bardzo skrytym i wycofanym chłopcem

Swoimi występami teatralnymi Kayen zwrócił uwagę twórców opery mydlanej “Coronation Street”, do której został zaproszony na roczną współpracę. Od tego momentu zaczął regularnie pojawiać się w serialach telewizyjnych grając epizodyczne lub drugoplanowe role. Wystąpił w takich produkcjach jak “Mansfield Park”, “Are You Being Served?” czy “Podróż pani Noah”. Jednak jego przełomowa rola, z której pamiętamy go po dziś, miała dopiero nadejść.

W 1982 roku Gorden otrzymał propozycję zagrania właściciela kawiarni w okupowanej przez nazistów Francji. Przyjął rolę bez wahania i tak narodził się René, główny bohater serialu “‘Allo! ‘Allo!”. Postać jednak sporo różniła się od jej odtwórcy. Bystry, uszczypliwy i rozchwytywany przez kobiety René mierzył się z zagrażającymi życiu jego i jego rodziny Niemcami, jak również nierozgarniętymi członkami ruchu oporu, rodzinnymi kryzysami oraz zazdrosną żoną. Był także magnesem na kobiety, które niemalże same rzucały się w jego ramiona. I ten właśnie element był dla Gordena najtrudniejszy do odegrania.

Czytaj także: Zbyt sławni, żeby można ich było ukarać? Celebryci, którzy uniknęli kary za gwałt

Zobacz również:

Niechciany rozgłos

O współpracy z Kayem tak opowiadała, w jednym z późniejszych wywiadów, Vicki Michelle, odtwórczyni roli Yvette:

„Był gejem w czasach, gdy nie mówiło się o tym i nie był z tego dumny. Kiedy więc musieliśmy się zatapiać w uścisku, a to działo się w każdym odcinku, to naprawdę musiałam się napracować. To było jakby jego całe ciało samo mnie odpychało, odsuwał się ode mnie. Tak naprawdę musiałam wszystko naokoło tej sceny zbudować sama.”

Rola René przyniosła Gordenowi nominację do nagrody BAFTA, ale również niezdrowe zainteresowanie tabloidów. Na jego temat zaczęło krążyć coraz więcej plotek. Stały się one idealną pożywką dla brukowców i to pod ich wpływem pod koniec lat 80. Gorden Kaye zdecydował się wyjawić swoją prawdziwą orientację seksualną.

W 1989 roku wydał autobiografię, stworzoną we współpracy z Hilary Bonner, zatytułowaną “René & Me: A Sort of Autobiography”. Choć zazwyczaj nie lubił dzielić się swoim życiem prywatnym, to w książce otwarcie pisał o demonach prześladujących go od lat dziecięcych oraz zmaganiami z homoseksualizmem.

Czytaj także: Sukces zniszczył im życie. Poznaj bolesną historię pięciu kobiet, którym sława nie przyniosła szczęścia

Odejście w zapomnienie

25 stycznia 1990 roku w północno-zachodnią Europę uderzył cyklon Daria. W trakcie burzy w szczytowych momentach wiatr osiągał prędkość 119 km na godzinę, zaś najsilniejsze podmuchy liczyły 172 km na godzinę. W trakcie jego trwania Gorden uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu. Drewniany słup reklamowy przebił przednią szybę jego Hondy i wbił się w głowę aktora, który cudem uniknął śmierci.

fot.domena publiczna

Obsada „’Allo 'Allo!” w 1988 roku

Początkowo uważano, że jedyną pamiątką po tym wydarzeniu będzie dla Gordena blizna po kilkugodzinnej operacji mózgu. Niestety, wraz z upływem lat jego pamięć zaczęła coraz poważniej szwankować, aż w końcu stwierdzono u niego demencję. Ostatnie lata życia Gorden spędził w domu opieki, nie pamiętając kim jest. Zmarł 23 stycznia 2017 roku w wieku 75 lat.

Został pochowany w swoim rodzinnym mieście Huddersfield, a w ostatniej drodze towarzyszyły mu zarówno koleżanki z “‘Allo! ‘Allo!”: Vicki Michelle, Sue Hodge i Kim Hartman, jak również Ken Morley, który w serialu wcielił się w postać generała Leopolda von Flockenstuffen.

Choć Gorden swoje ostatnia lata spędził w zapomnieniu, to na stałe zapisał się w panteonie najlepiej pamiętanych, telewizyjnych postaci komediowych.

Czytaj także: Radziecka seksbomba. Kim była ulubiona aktorka Stalina?

 Bibliografia

  1. Kayen, H. Bonner; René and Me: An Autobiography, Pan Books, 1990.
  2. https://viva.pl/kultura/film/serialowy-rene-z-allo-allo-ukrywal-swoja-orientacje-cudem-uniknal-smierci-umieral-w-samotnosci-tajemnice-gordena-kaye-134142-r1/ / dostęp: 16.08.2021.
  3. https://www.theguardian.com/tv-and-radio/2017/jan/23/gorden-kaye-obituary / dostęp: 126.08.2021.
  4. https://www.theboltonnews.co.uk/news/15043694.tribute-to-star-of-allo-allo-who-launched-career-at-boltons-octagon-theatre/ / dostęp: 12.06.2021.

KOMENTARZE (8)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marcin Wawrzyński

Bardzo lubiłem ten serial. Obok „Co ludzie powiedzą” uważam go za najlepszy zestaw lat 90tych. Tak w ogóle to widziałem tego aktora na żywo razem z Sue Hodge na południu Angli latem 1994 czy 96 roku. Jeździli wówczas po kurortach z przedstawieniami „Allo, Allo”. Zawsze żałowałem, że na nich nie byłem ale byłem wtedy bez grosza przy duszy. Nie wiedziałem, że już nie żyje. Żegnam go z prawdziwym smutkiem.

Dominik Kurek

Mój ulubiony serial. Paradoksalnie był w nim kobieciarzem, a geja, który go podrywał, grał inny aktor.

Dominik Kurek

Paradoksalnie to geja w tym znakomitym serialu komediowym grał inny aktor, podrywający bohatera Ruchu Oporu

CHOCHOŁ 666

Oglądam zawsze i wszędzie gdzie tylko emitują Allo, Allo i bez znaczenia odcinek, bo praktycznie znam ne na pamięć. Euforia i uśmiech oraz super relaks po obejrzeniu serialu od samego początku emisji w Polsce jak również po 25 latach są takie same. A teksty z tego serialu na zawsze pozostaną w pamięci i używane będą na codzień Ty głupia kobieto….I to głównie dzięki aktorstwu i osobie Gordona vel Rrr… hene. SŁUCHAJCIE UWAŻNIE, BO NIE BĘDĘ POWTARZAĆ.. TO JA LECLERC… etc. etc..

Js522

W artykule jest błąd merytoryczny, Francja była okupowała przez III Rzeszę Niemiecką zarówno na mapach współczesnych jak i tych z epoki nie ma nazistolandu ani państwa nazistowskiego

rene Artois

Jeden z najlepszych zagranicznych seriali komediowych. Można go oglądać bez przerwy. A Rene ….. wspaniała kreacja Gordona ….. tak tak, Gordona, bo tak brzmiało jego prawdziwe imię. Wspaniały aktor doceniony tylko w jednej roli.

Rafał

Cudowny serial oglądam go od dziecka, codziennie jestem w Cafe Rene. Nie ma dnia bez Allo Allo

Ulla

Wspaniały aktor i genialny serial, który uwielbiam oglądać po dziś dzień. Komiczne kreacje wszystkich bohaterów i teksty powielane przez pokolenia. Uwielbiam

Zobacz również

Zimna wojna

Dał mu autograf. Kilka godzin później ten sam człowiek zamordował go z zimną krwią. Jak zginął John Lennon?

John Lennon kilka godzin przed śmiercią spotkał swojego zabójcę, podpisał mu płytę i zamienił z nim parę słów. Dlaczego David Chapman zabił swojego idola?

7 stycznia 2023 | Autorzy: Maciej Danowski

Zimna wojna

W czwartki czekało się na „Sondę”

Materiały do programów zdobywali na własną rękę, z braku taśmy nowe odcinki programu nagrywali na starych. Mimo to „Sonda” stała się hitem TVP.

28 grudnia 2022 | Autorzy: Piotr Janczarek

Zimna wojna

Jego programy gromadziły rzesze widzów, książki rozchodziły się w milionowych nakładach. To on nauczył Polaków majsterkowania!

Jak zrobić ze starej pralki samochód, a z puszki po konserwie – radio? Tego uczył Polaków Adam Słodowy, prowadzący kultowego programu „Zrób to sam”.

19 grudnia 2022 | Autorzy: Piotr Janczarek

Zimna wojna

Ta telenowela podbiła serca Polaków. Nasze mamy i babcie oglądały ją z zapartym tchem

Wraz z pojawieniem się telewizorów w polskich domach pojawiły się seriale, które co tydzień gromadziły przed ekranami rzesze widzów. „Czterej pancerni i pies”, „07 zgłoś...

27 września 2021 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Zimna wojna

„Francuski Chaplin”, czyli Louis de Funès. Burzliwa historia pewnego żandarma

Życie pełne wyrzeczeń, kariera po pięćdziesiątce i status legendy. Szaleństwo czy realizacja marzeń? Jak potoczyło się życie i kariera człowieka znanego z roli zabawnego żandarma?

2 lipca 2021 | Autorzy: Maciej Danowski

Zimna wojna

Rozśmieszał ludzi do łez, choć sam był nieszczęśliwy. Skończył samotny i zapomniany. Tragiczne życie i śmierć Benny'ego Hilla

Przez 40 lat rozśmieszał miliony ludzi na całym świecie. Jego programy cieszyły się dużą popularnością, a on sam zyskał status ikony angielskiego poczucia humoru. Za...

28 marca 2021 | Autorzy: Maciej Danowski

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.