Ciekawostki Historyczne

W roku 1861 w Niemczech John Ross Browne, amerykański podróżnik i pisarz, był świadkiem nietypowego zdarzenia. W mieście Hanau oglądał egzekucję miejscowego mordercy, skazanego na ścięcie za zabójstwo. Nie różniłoby się to niczym od innych podobnych „widowisk”, gdyby nie kilka osób czekających, aż kat spełni swoje zadanie. Byli to chorzy na epilepsję, a w dłoniach trzymali naczynia, które po śmierci skazańca napełnili jego jeszcze ciepłą krwią i wypili. Wierzyli, że jest ona lekiem – i o dziwo nie byli w tym przekonaniu odosobnieni.

Przez wieki w różnych częściach Europy panowało przekonanie, że szybka i brutalna śmierć prowadzi do uwięzienia w ciele człowieka jego sił witalnych, posiadających leczniczą moc. W ten sposób wykształciła się praktyka medycznego kanibalizmu, o którym już w pierwszym wieku naszej ery pisał rzymski historyk Pliniusz Starszy. Jedną z ostatnich wzmianek na temat próby pozyskania takiego „lekarstwa” datuje się na rok 1908, kiedy to kat odmówił w Niemczech kobiecie chorej na epilepsję wydania krwi ściętego skazańca.

Karty historii wypełnione są uczonymi, lekarzami czy aptekarzami, którzy od czasów starożytnych w swoich kuracjach leczniczych zalecali stosowanie medykamentów zawierających surowce pozyskane z ludzkiego ciała.fot.Forster after Cesare da Cesto/Wellcome Images/CC BY 4.0

Karty historii wypełnione są uczonymi, lekarzami czy aptekarzami, którzy od czasów starożytnych w swoich kuracjach leczniczych zalecali stosowanie medykamentów zawierających surowce pozyskane z ludzkiego ciała.

Choć cały XIX wiek przyniósł niezwykły rozwój w dziedzinie medycyny, to wciąż obejmował on przede wszystkim ośrodki uniwersyteckie oraz duże miasta. Małe miejscowości i wsie nadal trwały w zacofaniu, praktykując dawne metody lecznicze, które dzisiaj wydają się szarlatańskie.

Warto jednak pamiętać, że nie brały się one znikąd. Karty historii wypełnione są uczonymi, lekarzami czy aptekarzami, którzy od czasów starożytnych w swoich kuracjach leczniczych zalecali stosowanie medykamentów zawierających surowce pozyskane z ludzkiego ciała. Co najczęściej wykorzystywano do ich produkcji?

Ludzki tłuszcz – na ból i gładką skórę

Ludzki tłuszcz miał szerokie zastosowanie w medycynie. Największą popularnością cieszył się ten pozyskany z jeszcze żywej ofiary, najlepiej pod koniec tortur. W renesansie wykorzystywano go zarówno do leczenia chorób skóry, jak i do walki z reumatyzmem, podagrą, wszelkiego rodzaju bólami, a nawet stanami lękowymi. Używano go również w kosmetyce, przy produkcji balsamów i kremów do twarzy. Jednym z nich smarowała się sama królowa Elżbieta I.

Tłuszczu ludzkiego używano również w kosmetyce, przy produkcji balsamów i kremów do twarzy. Jednym z nich smarowała się sama królowa Elżbieta I.fot.Levina Teerlinc/domena publiczna

Tłuszczu ludzkiego używano również w kosmetyce, przy produkcji balsamów i kremów do twarzy. Jednym z nich smarowała się sama królowa Elżbieta I.

Zapotrzebowanie na ludzki tłuszcz było tak duże, że pozyskiwano go nie tylko od kryminalistów, o czym pisze Jonathan J. Moore:

W 1736 roku pewien mężczyzna z Norfolk w Anglii pokłócił się z żoną i w przypływie rozpaczy targnął się na własne życie. W toku śledztwa ustalono, że popełnił samobójstwo przez powieszenie, w związku z czym jego ciało należało zakopać na rozstaju dróg, ale jego żona miała inny pomysł. Zaproponowała sprzedaż zwłok chirurgowi za pół gwinei. […] Szybko dobiła targu i nieszczęsny małżonek trafił do worka, do którego nawet nie zmieścił się w całości.

Czytaj też: Odchody ukochanej na złamane serce, przypalanie żelazem przeciw melancholii. Najgłupsze lekarstwa w dziejach medycyny

Zobacz również:

Uzdrawiający dotyk trupa

Kolejną makabryczną praktyką była wiara w uzdrawiający dotyk wisielca. Zarówno ku przestrodze, jak i dla pewności, że skazani na powieszenie kryminaliści nie powstaną nagle ze zmarłych, ich zwłoki pozostawiano na stryczkach przez kilka godzin, a nawet dni. W tym czasie chorzy borykający się z problemami skórnymi podchodzili do nich i przykładali sobie ich dłonie do ciała, licząc na szybkie ozdrowienie. Podobne praktyki stosowano względem małych dzieci cierpiących z powodu różnych schorzeń.

Doczesne szczątki wisielców traktowano również jako kopalnie leczniczego materiału. Odcinano ich włosy, kawałki ciała, wyrywano im zęby, a nawet okradano z ubrania, które w ludowych wierzeniach miało magiczne właściwości.

Kolejną makabryczną praktyką była wiara w uzdrawiający dotyk wisielca.fot.Pisanello/domena publiczna

Kolejną makabryczną praktyką była wiara w uzdrawiający dotyk wisielca.

Pozostając w temacie dotyku, dużym „wzięciem” cieszyły się również odcięte dłonie, szczególnie złodziei. Nazywano je „rękami chwały” i używano jako świeczników. Odpowiednio spreparowane, były uzupełniane o zwykłe świece lub te wykonane z ludzkiego tłuszczu. Nierzadko również za świece służyły same palce takiej dłoni. Wierzono, że „ręka chwały” posiada magiczną moc – chroni dom przed kradzieżą, a właściciela otacza zasłoną niewidzialności…

Czytaj też: Arszenik na pryszcze, rtęć przeciwko hemoroidom. Nie uwierzysz, jak dawniej próbowano leczyć ludzi

Lecznicza krew skazańców

Wiara w zdrowotne właściwości krwi sięga co najmniej czasów rzymskich. Największym wówczas zainteresowaniem cieszyła się krew młodych, silnych oraz gwałtownie zgładzonych gladiatorów. Wykorzystywano są zarówno w rytuałach, jak i medycynie. Zapewnienie pannie młodej płodności, wyleczenie z choroby, rozkochanie w sobie drugiej osoby – na wszystkie te okazje zalecano wykorzystanie posoki gladiatora.

Kolejne epoki rozszerzyły wachlarz zastosowania krwi straceńców. Leczono nią epilepsję, bóle menstruacyjne czy wzdęcia. Uważano również, że im krew świeższa, tym lepsze ma właściwości. Dlatego z czasem zaczęto wykupywać u katów miejsca w kolejce, w której oczekiwano na ścięcie skazańca. Tym samym gwarantowano sobie najszybsze pozyskanie leczniczego surowca. Dla wielu osób ostatnim, co widzieli, był szereg chorych czekających z naczyniami na jego śmierć…

Zapewnienie pannie młodej płodności, wyleczenie z choroby, rozkochanie w sobie drugiej osoby – na wszystkie te okazje zalecano wykorzystanie posoki gladiatora.fot.Jean-Léon Gérôme/domena publiczna

Zapewnienie pannie młodej płodności, wyleczenie z choroby, rozkochanie w sobie drugiej osoby – na wszystkie te okazje zalecano wykorzystanie posoki gladiatora.

Z czasem kaci zaczęli nawet handlować pożądanym „materiałem”. Natomiast w Danii i Szwecji „zgodnie z prawem od więźnia skazanego na śmierć należało uzyskać zgodę na wykorzystanie jego krwi do celów leczniczych”.

Polecamy video: Ogień świętego Antoniego – od tej choroby nogi gniły i odpadały.

Co ciekawe, praktyka medycznego kanibalizmu okazała się niezwykle trudna do wyplenienia. W XIX wieku władze wielu miejscowości musiały posuwać się do ochrony zwłok przed lokalną ludnością. I to nie bez powodu:

W 1859 roku żołnierze pilnujący ciała ściętej kobiety zostali zaatakowani przez tłum widzów, którzy chcieli zanurzyć ścierki we krwi tryskającej z jej szyi na pół metra w górę.

Bibliografia

  1. J.J. Moore, Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować, czyli historia egzekucji, Znak Horyzont, Kraków, 2019.
  2. https://www.lorepodcast.com/episodes/episode-113-word-of-mouth (dostęp: 25.01.2021).
  3. M. Dolan, The Gruesome History of Eating Corpses as Medicine, www.smithsonianmag.com, 6.05.2012 (dostęp: 25.01.2021).
  4. M. Zarrelli, European 'Corpse Medicine’ Promised Better Health Through Cannibalism, www.atlasobscura.com, 31.10.2017 (dostęp: 25.01.2021).
  5. R. Sugg, Mummies, Cannibals and Vampires: the History of Corpse Medicine from the Renaissance to the Victorians, Routledge, 2011.

 

 

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Filip

Natomiast w Danii i Szwecji „zgodnie z prawem od więźnia skazanego na śmierć należało uzyskać zgodę na wykorzystanie jego krwi do celów leczniczych” – kulturalnie, tak samo jest dzisiaj z dawcami narzadów, zapraszam na lurker.land

Zobacz również

Nowożytność

Co zrobić z zawartością nocnika? Na pewno nie wyrzucać! Przez stulecia lekarze uważali odchody za... panaceum

Renesansowe traktaty medyczne opisują liczne zastosowania odchodów zwierzęcych i ludzkich. Trudno uwierzyć, że pacjenci świadomie godzili się na takie terapie…

20 lipca 2023 | Autorzy: Gabriela Bortacka

Starożytność

Jak się pozbyć pryszczy? Najdziwniejsze historyczne sposoby leczenia trądziku

Pryszcze dręczą ludzkość od najdawniejszych czasów i od wieków próbujemy z nimi walczyć. Oto najdziwniejsze sposoby na trądzik, jakie stosowali nasi przodkowie.

7 lipca 2023 | Autorzy: Maria Procner

Starożytność

Keto, dragi i sok z żuka, czyli o dawnych metodach leczenia cukrzycy

Przez stulecia diagnoza cukrzycy oznaczała wyrok śmierci. Pacjentów odurzano alkoholem i narkotykami, głodzono oraz faszerowano rakotwórczymi substancjami.

5 lipca 2022 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Średniowiecze

Przyprawa z trupiej głowy, wisielczy sznur i magiczny korzeń z mandragory – makabryczne sposoby na szczęście spod szubienicy

Uciążliwy sąsiad? Nieszczęśliwa miłość? Kłopoty w biznesie? Przed wiekami sięgano po szokujące sposoby na problemy – np. magiczne artefakty... spod szubienicy.

4 czerwca 2022 | Autorzy: Dr hab. Paweł A. Jeziorski

Nowożytność

Uroczysta procesja, lista obecności i wielka uczta, czyli jak dawniej... remontowano miejskie szubienice

Szubienica uchodziła za miejsce nieczyste. Uczciwi ludzie omijali ją z daleka. Jednak od czasu do czasu potrzebowała naprawy. I tu zaczynał się kłopot...

26 marca 2022 | Autorzy: Dr hab. Paweł A. Jeziorski

Średniowiecze

Średniowieczne panaceum, czyli cudowne leki z pospolitej gadziny

Gdy św. Franciszka z Asyżu namawiano, by zasięgnął w chorobie porady medyków papieża, miał powiedzieć: „Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie...

6 marca 2021 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.