Ciekawostki Historyczne
Nowożytność

Lekarstwa z odchodów

Renesansowe traktaty medyczne opisują liczne zastosowania odchodów zwierzęcych i ludzkich. Trudno uwierzyć, że pacjenci świadomie godzili się na takie terapie…

Fiksacja na punkcie kału i moczu jest tak stara, jak sama medycyna. Urynoterapię chętnie stosowano już w starożytnych Chinach. Galen – ceniony, rzymski lekarz – zalecał picie chłopięcego moczu. Wiele na temat specyficznych metod leczenia odchodami dowiadujemy się też z renesansowych traktatów medycznych. Co ciekawe, były to dzieła wykorzystywane nie tylko przez lekarzy. Oprócz zaleceń zdrowotnych zdarzały się w nich porady dotyczące innych, codziennych tematów. W tej samej księdze można więc natknąć się zarówno na sposoby zabezpieczenia przed kradzieżą, jak i… zachętę do zjedzenia świńskiego gnoju.

Oczywiście nie jako urozmaicenie codziennej diety, a rodzaj lekarstwa. Różnego rodzaju ekskrementy uważano za dobre do użytku zewnętrznego i wewnętrznego. Jedne można było stosować „na gorąco”, inne wymagały ziołowych dodatków czy nawet skomplikowanej obróbki. W najlepszej sytuacji byli mieszkańcy wsi i wszyscy, którzy posiadali zwierzęta gospodarcze. Mieli oni zapewniony niewyczerpany dostęp do świeżych odchodów.

W razie choroby zajrzyj do chlewu

Zastosowanie odchodów z powodzeniem można podzielić na gatunki zwierząt. Daje to do myślenia, jeśli chodzi o skalę zjawiska. Mocz świni polecano na ból nerek, a ich kał – na krwawienie z nosa. Po wymieszaniu wina z gnojem, otrzymywało się środek rzekomo powstrzymujący biegunkę. Kto natomiast miał osła i żył w miejscach, w których występują skorpiony – nie musiał obawiać się ich jadowitego kolca. Dlaczego? Stefan Falimirz, XVI-wieczny botanik, doradzał: (…) suchy gnój z winem dobry jest na ranę; I mocz jego szalejącym pomaga; Gnój też ośli żył zranionych krew zastanawia [powstrzymuje – przyp. red.], jako woda wyciśniona.

Różnego rodzaju ekskrementy uważano za dobre do użytku zewnętrznego i wewnętrznego.fot.Trophime Bigot/domena publiczna

Różnego rodzaju ekskrementy uważano za dobre do użytku zewnętrznego i wewnętrznego.

Również krowy poprawiały stan zdrowia mieszkańców gospodarstwa. Kto żył kiedykolwiek na wsi, widział pewnie nie raz zaschnięte „krowie placki” leżące na łąkach i podwórkach. Według zaleceń, które można znaleźć w opracowaniach z XVI wieku, warto takie znaleziska zbierać i chować w domowej apteczce. Pomagają one na wrzody i opuchliznę, a po sproszkowaniu i wciągnięciu do nosa – powstrzymują krwawienie. Wysuszone krowie łajno polecano kobietom, które nie mogły doczekać się potomstwa.

Jeśli chodzi o leczenie bezpłodności – również w tym temacie można znaleźć wiele obrzydliwych porad. Wśród nich, wydana przez innego botanika i tłumacza – Marcina Siennika, nazywanego też Pelczmanem: Chceszli poczęcie płodu pośpieszyć, masz bobków zajęczych z miodem czystym rozmieszać i uczynić jako gęste ciasto, z którego uczyniwszy gałeczkę jako orzech włoski, masz to sobie na noc włożyć aż do macicy. I chociaż z dzisiejszą wiedzą na temat higieny nie wyobrażamy sobie nawet podobnych rozwiązań – tonący brzytwy się chwyta.

Zobacz również:

Marnotrawstwo cennych zasobów

Dawni entuzjaści leczenia za pomocą fekaliów załamaliby zapewne ręce nad współczesną rozrzutnością. Szczególnie przez wynaleziony w XIX wieku klozet spłuczkowy, który wyparł nocniki i zmienił na zawsze oblicze naszych toalet. Dlaczego naturalne dla nas spuszczenie wody mogło być uznane za marnotrawstwo?

Jak się okazuje, nie tylko zwierzęce odchody znajdowały zastosowanie w medycynie. Ludzkie równie dobrze nadawały się do leczenia niektórych przypadłości. Zwolennicy urynoterapii do dziś opowiadają się za prozdrowotnymi właściwościami własnego moczu. Natomiast renesansowa sztuka medyczna szła o krok (albo i dwa) dalej. Wszystko, co człowiek wydalał, dało się przetworzyć na substancję „leczniczą”.

W średniowieczu i renesansie leki z odchodów uchodziły za zaskakująco skuteczne. Medycy podkreślali, że chorzy rzadko wracają do nich po kolejne dawki specyfikówfot.Jan Steen/domena publiczna

W średniowieczu i renesansie leki z odchodów uchodziły za zaskakująco skuteczne. Medycy podkreślali, że chorzy rzadko wracają do nich po kolejne dawki specyfików

Warunkiem było jedynie zebranie cennych materiałów, do czego idealnie nadawały się wiadra i właśnie nocniki. A pierwsze modele toalet, wyposażone w wymienne zbiorniki, mogły ułatwić lekarzom pozyskiwanie ekskrementów. Te nie mogły być oczywiście pobierane od byle kogo. Całkiem inne było bowiem zastosowanie odchodów dzieci i dorosłych. Płeć również miała ogromne znaczenie.

Czytaj też: Odchody ukochanej na złamane serce, przypalanie żelazem przeciw melancholii. Najgłupsze lekarstwa w dziejach medycyny

Świeże czy wędzone?

Patrząc na przeróżne przepisy, najcenniejsze wydają się odchody dzieci i niemowląt. Olejek destylowany wytworzony z zawartości pieluch traktowano w wielu krajach jako skuteczne lekarstwo na łupież. A Francuzi twierdzili wręcz, że ten sam olejek należy spożywać, by pozbyć się wielu ciężkich dolegliwości. Równie cenny był mocz dwunastoletnich chłopców, pozostawiony na kilka miesięcy do fermentacji. Należało go wymieszać z ziołami, a później pić w razie potrzeby. Warto było też zachować sobie zapas stęchłego, nieświeżego złotego płynu. Po co? Na wypadek, gdyby ktoś z domowników zachorował na zapalenie opłucnej.

Zawartość nocników renesansowi lekarze uznawali za niezwykle cenny surowiec do produkcji lekówfot.Gérard Thomas/Wellcome Images/CC BY 4.0

Zawartość nocników renesansowi lekarze uznawali za niezwykle cenny surowiec do produkcji leków

To, co człowiek wydalał, można było wędzić, suszyć, fermentować i destylować. Nie brakowało maści i napojów na bazie ludzkich odchodów. Proszki wdmuchiwane do oczu miały nawet leczyć ślepotę. Zapach po podobnych „terapiach” musiał być z kolei powalający, zwłaszcza jeśli pomyślimy o ówczesnym poziomie higieny. Odór uryny niezbyt skutecznie maskowały perfumy i woreczki wypełnione suszonymi kwiatami.

Polecane video: Ogień świętego Antoniego – od tej choroby nogi gniły i odpadały.

I choć dzisiaj wiemy, że podobne metody mogą być niebezpieczne – w średniowieczu i renesansie uchodziły za zaskakująco skuteczne. Medycy podkreślali, że chorzy rzadko wracają do nich po kolejne dawki specyfików. Cóż, trudno im się dziwić.

Źródła:

  1. Grążawski K., Życie codzienne w czasach Mikołaja Kopernika. Higiena i lecznictwo – wybrane aspekty, [w:] “Komunikaty Mazursko-Warmińskie” 4(286), 2014.
  2. Luto-Kamińska A., W szesnastowiecznym świecie medykamentów i technologii dla leczenia chorób wszelakich, [w:] “Kultura Współczesna” 3(102), 2018.
  3. Moore J., Przerażające choroby i zabójcze terapie, czyli historia medycyny, jakiej nie znałeś, Kraków 2020.
  4. Youngston R., Schott I., Bad Medicine: True Stories of Weird Medicine and Dangerous Doctors, Philadelphia 2013.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

niepoprawny politycznie

Uryna – mocz głównie pomaga zmieniając bez negatywnych skutków ubocznych, odczyn na alkaliczny – zasadowy… Stąd kiedyś był też głównym „medium” w uzyskiwaniu barwników.
A kał?
G. Wyborcza: „Leczenie kałem – niesamowita moc naszych bakterii. Ta terapia działa cuda… Kał pomaga tam, gdzie nie działają leki.” – dalej nim zatem leczymy w naszym oświeconym XXI w., i to nawet, a właściwie zwłaszcza w najlepszych klinikach.
Jeśli więc droga autorko coś chcemy przedstawić w nieco, powiedzmy „mdłym” świetle – że użyję eufemizmu ;) to…

Zobacz również

Starożytność

Jak się pozbyć pryszczy? Najdziwniejsze historyczne sposoby leczenia trądziku

Pryszcze dręczą ludzkość od najdawniejszych czasów i od wieków próbujemy z nimi walczyć. Oto najdziwniejsze sposoby na trądzik, jakie stosowali nasi przodkowie.

7 lipca 2023 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

Sproszkowane jądra dzika i picie krwi położnicy, czyli historyczne sposoby na kłopoty z prokreacją

Co wspólnego mają sproszkowane jądra dzika z zapłodnieniem? W jaki sposób leczono żółtaczkę nowo narodzonego dziecka? Co trzeba było wypić, żeby nie zajść w ciążę?...

1 kwietnia 2021 | Autorzy: Redakcja

Średniowiecze

Średniowieczne panaceum, czyli cudowne leki z pospolitej gadziny

Gdy św. Franciszka z Asyżu namawiano, by zasięgnął w chorobie porady medyków papieża, miał powiedzieć: „Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie...

6 marca 2021 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Starożytność

Lekarstwo idealne, czyli o dobroczynnych właściwościach zwłok skazańców

W roku 1861 w Niemczech John Ross Browne, amerykański podróżnik i pisarz, był świadkiem nietypowego zdarzenia. W mieście Hanau oglądał egzekucję miejscowego mordercy, skazanego na...

12 lutego 2021 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Średniowiecze

Odchody ukochanej na złamane serce, przypalanie żelazem przeciw melancholii. Najgłupsze lekarstwa w dziejach medycyny

Kiedy mowa o lekarzach z dawnych czasów, wydaje się, że w wymyślaniu coraz nowszych metod torturowania pacjentów ograniczała ich jedynie wyobraźnia. Niektóre pomysły stosowane –...

15 czerwca 2020 | Autorzy: Michał Procner

Starożytność

Ochrona przed grzeszną przyjemnością – najdziwniejsze formy antykoncepcji w starożytności

Zaspokojenie seksualnych żądz z jednej strony, z drugiej zaś zapobieganie ciąży. Antykoncepcja, określana niekiedy kontrolą płodności, była stosowana już od czasów starożytnych. Niektóre z praktyk,...

18 grudnia 2019 | Autorzy: Marcin Waincetel

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.