Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Klinika aniołów śmierci. To tu naziści torturowali i mordowali niepełnosprawne dzieci

fot.Bildarchiv, domena publiczna Klinika dziecięca

W 1940 roku w Wiedniu otwarto klinikę Am Spiegelgrund. Trafiały do niej austriackie dzieci. Skojarzenia z medycyną są jednak mylące – za ceglanym murem od śmierci małych pacjentów dzieliła jedynie diagnoza. Wystarczyło, że w karcie choroby pojawiło się słowo „idiota”…

Drzwi Am Spiegelgrund otworzyły się dla „pacjentów” relokowanych tu w ramach akcji T4 24 lipca. W kompleksie dziewięciu budynków było miejsce dla 640 osób. Trafiały do niego dzieci, które zdaniem specjalistów z III Rzeszy nie spełniały kryteriów dobrego obywatela: były upośledzone, zdeformowane, lub zwyczajnie… niegrzeczne! Żydowskie pochodzenie również stanowiło doskonały pretekst do „hospitalizacji” malucha.

Personel Am Spiegelgrund miał za zadanie ocenić możliwości przysposobienia ich do życia w narodowosocjalistycznych realiach. Jak można się domyślać, każda oznaka myśli sprzecznej z nazistowskimi ideami, a także nieuleczalna choroba, alkoholizm rodzica lub odmienny fenotyp stanowiły doskonały powód do postawienia negatywnej diagnozy.

Do likwidacji

Dzieci, które wykazywały nieprzystosowanie do życia w „idealnym społeczeństwie Rzeszy” traktowano w Spiegelgrund jako obciążenie dla państwa. Szybko stało się jasne, że ośrodek nie powstał, by leczyć najmłodszych. Był w istocie inkorporacją programu eugeniki, który w założeniach prowadził do eliminacji „defektów”. Dlatego, po wstępnej ewaluacji rezydenci kliniki mogli otrzymać jedno z trzech wskazań: dalsza obserwacja, zezwolenie na życie poza murami szpitala bądź eutanazja.

„Chore” i nierokujące dzieci zabijano w Am Spiegelgrund – poprzez zatrucie lub celowe zaniedbanie i tortury – a następnie, dla uspokojenia opinii publicznej, zrzucano winę na śmiertelne choroby. Najczęściej podawanymi przyczynami było zapalenie płuc lub śmiertelny skurcz mięśni wywołany chorobą psychiczną.

fot.domena publiczna Sala zabaw w Szpitalu Dziecięcym. 1921 rok

Tymczasem w rzeczywistości w ramach „terapii” stosowano porażenie prądem, zanurzanie w lodowatej wodzie aż do momentu porażenia narządów wewnętrznych, a także zastrzyki z roztworów siarki. Te ostatnie powodowały szereg dolegliwości, opisywanych przez nielicznych ocalałych jako ból w dolnych kończynach i ograniczona zdolność ruchu.

Na małych pacjentach testowano działanie apomorfiny, fenobarbitalu i środków uspokajających. Personel „naukowy” obserwował dzieci głodzone aż do śmierci, chore i wyziębione. Niektóre celowo zarażano gruźlicą, by przeprowadzić testy szczepionek.

Jak relacjonował dyrektor placówki od 1942 roku, Ernst Illing, śmierć dzieci po podaniu barbituranów w tabletkach następowała w bardzo różnym czasie. Niekiedy trzeba było jedynie paru godzin, a innym razem dni. Za kadencji Illinga zabijano najczęściej przy pomocy tabletek luminalu lub weronalu, które rozdrabniano i mieszano z cukrem dla lepszego smaku.

Artykuł powstał głównie na podstawie książki „Dzieci Aspergera” Wydawnictwa Poznańskiego

Komentarze (9)

  • Pasja Odpowiedz

   Czy ja wiem?W Grecji chore noworodki zrzucenia że skały po to by naród był silny
   I BYL.powinny być badanie prenatalne i takie dzieci nie powinny się rodzić. To tylko obciążenie dla rod?icow i państwa oraz dla up oisled?niego dziecka

 1. Prawda historyczna Odpowiedz

  Taka sama eksterminacjia była przewidziana dla podludzi czyli nas Polaków jednak zostaliśmy uratowani przez Stalina i Armię Czerwoną i to jest oczywista oczywistość a nie to co głosi obecna Goebbelsowska rusofobiczna propaganda że od 45r do 89r żylismy pod jakąś okupacją. Każdy kto porównuję ZSRR do 3 III Rzeszy powinien być prawnie karany za debilizm na długoletnie pobyty w zakładzie psychiatrycznym

  • Deidara Odpowiedz

   Uratowani przez stalina i armie czerwoną ?(celowo pisze z małej litery). Rozkradzenie, liczne mordy, gwałty nazywasz ratunkiem ? Porównanie ZsRR do iii rzeszy jest trafne. Oba twory stosowały na ogromną skale terror, chorą ideologie i propagandę. A nazywanie ,,ratunkiem” okupacje przez ruską swołacz jest obrazą dla wszystkich tych którzy zginęli z rąk bolszewickiej zarazy. Poczytaj troche o historii bardzo prosze, aczkolwiek myśle że jesteś zwyczajnym trollem

   • Anonim Odpowiedz

    Witam . Ten kto twierdzi że zostaliśmy uratowani przez Związek Radziecki to nikt inny jak agent bezpieki , który jest nie dokształconym ciemngrodem . Poczytaj se o mordach SB na żołnierzach AK którzy walczyli za wolność Polski a po wojnie byli dla komunistów zagrożeniem dla wieloletniego wyzysku polski . Zabijali polskich oficerów żeby wytłuc polską inteligencję . Jak weszło do polski wojsko zebranych z kałkazu i innych regionów typów to mordowali i gwałcili kobiety , babcie oraz małe dzieci ! Nie pamietasz jak w sklepach były puste półki a do Rosji wyjeżdżały pełne składy wagonów z trzodą chlewną i innymi towarami . Pełen podziw dla tych którzy przeżyli to komunistyczne wieloletnie oblężenie . M.

 2. Grzegorz Odpowiedz

  Dziś też morduje się dzieci w majestacie prawa ……. i twierdzi się, że to nie morderstwo, a prawo kobiet.

 3. BM Odpowiedz

  Znowu jacyś bliżej nieokreśleni, bezpaństwowi, pozbawieni narodowości naziści z Księżyca. Znowu przekłamywanie historii.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.