Ciekawostki Historyczne

Wynik wojny był już przesądzony – Trzecia Rzesza poniosła druzgocącą klęskę. Po sześciu latach brutalnej okupacji Polska została wyzwolona. Nasi rodacy obok radości czuli coś jeszcze – niepohamowaną żądzę zemsty. Morderstwa, przymusowa praca, nieludzkie warunki, grabież i gwałty... Oto, jak odpłacili Niemcom pięknym za nadobne.

Wojna dobiegała końca, a przesuwający się przez Polskę front przegnał hitlerowskie wojska tam, skąd przyszły. Ale nie wszyscy Niemcy opuścili nasz kraj: wiele rodzin pozostało w domach, w których wcześniej je osiedlono. Na próżno jednak oczekiwały powrotu swoich żołnierzy. O tym, jak wyglądały dla nich ostatnie dni w wyzwalanej Polsce, pisze Piotr Pytlakowski w książce Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej Polski:

Zemsta bywa słodka. Po prawie sześciu latach okupacji i rzece krwi, jaką spłynęła Europa, trudno było oczekiwać, że zwycięzcy okażą wielkoduszność. Tamci nie mieli zmiłowania, od nas też go nie doświadczą. Tak wymierza się okrutną sprawiedliwość. Tu nie ma miejsca na niuanse – Niemiec to Niemiec. Bez znaczenia pozostaje, że to starzec, kobieta w ciąży, dziecko. Puszczona w ruch machina odwetu miele równo i bezlitośnie.

Przemoc z przyzwolenia

Przepędzenie agresorów nie było jedynie kwestią „zadośćuczynienia” osobistych krzywd wyrządzonych poszczególnym ludziom. „Dobijanie bestii” stało się czynem społecznym, misją odradzającego się w nowej rzeczywistości narodu. Oliwy do ognia dolewały jeszcze papierowe media. Pytlakowski relacjonuje:

Na tak zwanych terenach odzyskanych trzeba było uzasadnić terror wobec miejscowej ludności. A więc nie tylko zemsta, ale konieczność dziejowa. „Trybuna Śląska”, organ Polskiej Partii Robotniczej, pisała już w lutym 1945 r.:

„My, Ślązacy, musimy przede wszystkim oczyścić nasz dom. Śląsk musi być polski. Wiemy, co zrobić z gestapowcami, SS-manami, Sicherheita-Diensta’mi i Werkschutz’ami […]. W stosunku do nich będziemy bezwzględni. Wiemy też, co zrobić z polskimi pachołkami katów niemieckich, którzy dziś gorliwie nakładają biało-czerwoną opaskę. Wyciągniemy gady z ich kryjówek, wytępimy hitlerowskie plugastwo!

Obwieszczenie dla niemieckiej ludności Szczawna Zdroju na Dolnym Śląsku o wysiedleniu.fot.domena publiczna

Obwieszczenie dla niemieckiej ludności Szczawna Zdroju na Dolnym Śląsku o wysiedleniu.

Taki jednoznacznie negatywny obraz Niemca miał się zagnieździć w świadomości polskiego społeczeństwa na długie lata. Wyciągano na wierzch jedynie godne potępienia cechy sąsiadów zza zachodniej granicy, przywoływano też zamierzchłą historię Zakonu Krzyżackiego.

Zarazem rykoszetem oberwało się ludności autochtonicznej o nie do końca sprecyzowanej przynależności: Mazurom, Ślązakom, Słowińcom czy Kaszubom. Dlaczego? Napływająca z Kresów masa ludzi szukających miejsca do życia mogła bez trudu, „urzędowo” zmusić niedawnych okupantów do usunięcia się. Rodzin stojących w pewnym sensie na granicy między Polską a Niemcami – już nie. Stąd agresja wobec nich bywała jeszcze większa. W książce Ich matki nasi ojcowie czytamy:

Wypędzali Mazurów z przekleństwami, groźbami, kijami i siekierami z ich dobrych gospodarstw i sami się w nich osadzali. Zabierali im żywność, żywy i martwy inwentarz. Bili i maltretowali ich. Niejednego Mazura i Mazurkę zamordowali lub ciężko skaleczyli, by przywłaszczyć sobie ich mienie. Wielu Polaków rozbierało domostwa; cegły, kafle, drzwi, podłogi i drzewo, konie, bydło, motory i maszyny rolnicze, wozy i uprząż do Polski. Niektóre całe wioski przygraniczne zostały zniesione. Ubowcy i milicjanci dopomagali w tej nikczemnej robocie.

Zobacz również:

Marsz pokonanych

Najgorsze były pierwsze dni i tygodnie po przejściu armii radzieckiej. W procesie nazywanym „przesiedleniami”, „akcją migracyjną” czy „migracją narodu niemieckiego” za pomocą absolutnego terroru wypędzano wszystkich. Piotr Pytlakowski referuje:

Niemiecką ludność, która pozostała w nowych, polskich granicach, separowano, zamykano w obozach pracy przymusowej i wypędzano. Na mocy dekretu Niemców wyjęto spod prawa, odbierano im majątek, dokonywano samosądów. Obowiązywała zasada „oko za oko”. Tyle że ofiary odwetu wybierano na chybił trafił, nie według rzeczywistej winy, ale z racji pochodzenia.

W trakcie wielogodzinnych marszów, pozbawieni wszelkich środków do życia ludzie zmierzający na zachód ginęli. Rosjanie prowadzili selekcję – i niektórych zabierali w drugą stronę. Opowiedziana po latach przez wówczas sześcioletnią Helgę Kunkę historia rysuje straszny obraz tamtych wydarzeń.

Tekst stanowi fragment książki Piotra Pytlakowskiego Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej Polski, opowiadającą o losach niemieckich rodzin na terenie Rzeczpospolitej pod koniec II wojny światowej, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Rebis.

Tekst powstał w oparciu o książkę Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej Polski” opowiadającą o losach niemieckich rodzin na terenie Rzeczpospolitej pod koniec II wojny światowej, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Rebis.

Dziewczynka wspominała, że razem z matką, braciszkiem i grupą uciekinierów zatrzymali się na noc w stodole. Temperatura była tak niska, że niektórzy zamarzli. Wśród ofiar był również jej młodszy brat – zasnął otoczony ramionami mamy, lecz rano już się nie obudził. Łącznie doliczono się kilkunastu trupów, głównie dzieci. A kiedy ich rodzice zaczęli krzyczeć, do budynku weszli Rosjanie z bronią gotową do strzału…

W trakcie wielodniowych wędrówek Niemców zabijał nie tylko mróz, ale również choroby, głód i żądni zemsty Polacy. Mieszkanka jednej ze wsi na Pomorzu, Anna Kientopf opisywała:

Czterej polscy żołnierze próbowali odłączyć młodą dziewczynę od rodziców, którzy rozpaczliwie do niej przylgnęli. Polacy bili rodziców kolbami karabinów, zwłaszcza ojca. Zatoczył się, a oni pchnęli go na drugą stronę drogi i w dół obwałowania. Spadł, a jeden z Polaków wziął pistolet maszynowy i wystrzelił serię. Przez chwilę panowała cisza, a potem powietrze przeszyły krzyki obu kobiet. Pośpieszyły ku umierającemu, a czterej Polacy zniknęli w lesie.

Niemieckie dzieci wypędzone z domów na terenie Polski w ramach akcji przesiedleń.fot.Bundesarchiv, Bild 183-2003-0703-500 / CC-BY-SA 3.0

Niemieckie dzieci wypędzone z domów na terenie Polski w ramach akcji przesiedleń.

Tego rodzaju sceny rozgrywały się pod koniec wojny regularnie, na terenie całego kraju – a przecież ci wygnani i tak mogli mówić o szczęściu w porównaniu do swoich rodaków więzionych, wykorzystywanych do przymusowej pracy czy zabijanych w mordowniach. Smutna prawda jest taka, że pod koniec wojny i tuż po niej przez Polskę przetoczyła się odwrócona, ale równie brutalna, co ta nazistowska, machina przemocy. Nie było mowy o rozgrzeszeniu, zrozumieniu czy słusznej sprawie – zemsta okazała się ślepa…

Źródło:

Tekst powstał w oparciu o książkę Piotra Pytlakowskiego Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej Polski, opowiadającą o losach niemieckich rodzin na terenie Rzeczpospolitej pod koniec II wojny światowej, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Rebis.

KOMENTARZE (53)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

januszw4321

Może dla równowagi opiszemy tutaj losy wypędzonych na pomorzu i wymordowanych przez „biednych” niemców w lasach Piaśnickich.

  Waldi

  To są przykre historie, ale nie zapominajmy że to nie my wywołaliśmy wojne, nie my zbudowaliśmy obozy zagłady, nie my robiliśmy doświadczenia na dxieciach jak mengele. Niemcy teraz mówią że nie mieli pojęcia co się działo w czasie wojny i robią z siebie ofiary. A to wojna wywołana przez nich przyniosła te zd,iczenia

Anonim

Znowu biedni poszkodowani Niemcy. Hitler i NSDAP nie doszły do władzy tak jak Sanacja w Polsce podczas puczu wojskowego w 1926 ,tylko w wyniku demokratycznych wyborów. Hitler nie mianował sam siebie Kanclerzem tylko mianował go prezydent Niemiec. Wielka mi historia że kilkoro dzieci z zamarzło z zimna podczas konwojowania przez Ruskich. To był dla Ruskich standard ,wystarczy poczytać jak wynoszono na stacjach zamarznięte Polskie dzieci ,podczas wywózki Polaków na Syberię i do Kazachstanu w latach 1939-1941. A Niemcy kiedy uciekali przed Ruskimi w zimie to nie spędzili ze sobą więźniów obozów którzy po drodze umierali z zimna ,głodu ,chorób lub od kuli Niemców ? Fałszywie brzmi także oskarżanie Polaków wypędzonych z Kresów o rozbieranie budynków ,kradzież maszyn i narzędzi gospodarczych. Ciekawe gdzie ci Polacy by mieszkali i czym uprawiali ziemię ? Jeśli już ktoś niszczył i kradł to raczej bandy szabrownikow z centralnej Polski a nie przesiedlency. Na pewno wśród szabrowników nie brakowało specjalistów od rabunku starszych braci w wierze. A ci Ślązacy ,Mazurzy ,Kaszubi i Slowińcy ,o podobno nie sprecyzowanej narodowości to jakim językiem mówili ?

  Tomasz Spytkowski

  Kto przeczytał Grzesiuka wie co ma myśleć. No mercy

Andrzej Jankowski

jak mowi przyslowie kto mieczem wojuje ten od miecza ginie lub kto sieje wiatr ten zbiera burze

Darius Bolt

a co z chrzescijaniskim milosierdziem

  Anonim

  Gdzie było to miłosierdzie w latach 1939-1945. Najwięcej o chrześcijańskim miłosierdziu gadają niewierzący oszuści. Jak dostaniesz w zęby to nie zapomnij nastawić drugiego policzka ,wtedy będziecie puchło.

   juniors113

   Komentarze typu „fałszywie brzmi oskarżenia Polaków” sa śmieszne… Z samego Wrocławia 1200 Niemców którym pozwolono zabrać spory bagaż nieliczni cokolwiek dowieźli do Niemiec o ile dojechali żywi. Oczywiście mieszkania splondrowano w 100%. Ponadto transporty Niemców były zatrzymywane w szczerym polu i okradane ze wszystkiego wręcz powszechnie. Kilka razy Niemcom pomagało wojsko radzieckie goniąc Polaków którzy zachowywali się jak dzikie zwierzęta… Polacy twierdzą że liczba zmarłych Niemców to 1136 co jest oczywiście kłamstwem.
   Historycy Niemieccy są bliżsi prawdy co do liczby zmarłych w czasie transportów. Nie można ich skonfrontować z obliczeniami polskimi, ponieważ nawet materiały udostępnione przez CA MSWiA oraz A UOP są niepełne, brakuje dokładnych danych…

   Polacy tak kwitowali informacje o rozbojach i grabieżach :

   „Na tle zdziczenia wojennego można zrozumieć nastroje społeczeństwa, wyładowujące się tutaj w realizacji prawa odwetu, rzeczą czynników państwowych i społecznych jest załatwienie tych spraw w sposób nie stawiający nas na równi z niemieckim barbarzyństwem.”

   A więc nie zamierzano nic robić jedynie przyjęto do wiadomości, że było bardzo źle, że ludzie umierali i byli mordowani. Nie przedsięwzięto żadnych kroków zaradczych i jeszcze usprawiedliwiano tę sytuacją, że nie jest tak źle jak to było u Niemców…
   O mazurach również można dużo napisać. Wymowny będzie tenże tekst : „Wraz z wojskiem sowieckim dotarło na nasz teren inne nieszczęście i to nadchodzące z przygranicznych powiatów Polski Centralnej…Polacy z powiatów kurpiowskich: Chorzele, Maków, Przasnysz itd. Szaleli wprost na naszym terenie. Wypędzali Mazurów z przekleństwami, groźbami, kijami i siekierami z ich dobrych gospodarstw i sami się w nich osadzali. Zabierali im żywność, żywy i martwy inwentarz. Bili i maltretowali ich. Niejednego Mazura i Mazurkę zamordowali lub ciężko skaleczyli, by przywłaszczyć sobie ich mienie. Wielu Polaków rozbierało domostwa; cegły, kafle, drzwi, podłogi i drzewo, konie, bydło, motory i maszyny rolnicze, wozy i uprząż do Polski. Niektóre całe wioski przygraniczne zostały zniesione. Ubowcy i milicjanci dopomagali w tej nikczemnej robocie…Wprost cała ludność mazurska odwróciła się od Polaków, uznając po takich doświadczeniach naród niemiecki za jej właściwy naród, który da jej spokój, przytułek, chleb.”

   Wielu powie „Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie” aczkolwiek osobiście myślę ze faszyści niemieccy zrobili bardzo źle, ale my powtórzyliśmy ten gest i ja czuję wstyd… Po prostu…

   O ile Niemcy zabijali poniekąd jako twór machiny wojennej i w większości robili to żołnierze Niemieccy tak w odwrotnym przypadku mscili sie Polscy cywile w większości na Niemieckich cywilach… A to juz sprawa gówniana.

    Alchemik

    Przykro mi to konstatować, ale kłamiesz. Od końca według ciebie skoro „Niemcy zabijali poniekąd jako twór machiny wojennej” to byli usprawiedliwieni? Niemieccy żołnierze zabijali Polaków cywili, niemieccy cywile zabijali Polaków na robotach przymusowych, zabijali ich w fabrykach broni i amunicji. Skoro czujesz wstyd za postępowanie Polaków po wojnie to twoja sprawa. Zapamiętaj jednak, nie było symetrii pomiędzy zabijaniem „podludzi” przez Niemców i rabunkiem podbitych krajów. Na przyszłość jeśli cytujesz tekst to podaj jego źródło.

  Alchemik

  Ulotniło się razem z dymem z komór gazowych i jakże licznych mordach na Polakach. Wywózkach i podczas eksperymentów medycznych i setkach tysięcy gwałtów na polkach.

  Metal żul

  Katolicy i ewangielicy niemieccy litości dla Polaków nie mieli.

Krzyszof

Jedno pytanie do …. patriotów :
1. Gdzie najczęściej robisz zakupy?
czy to nie Lidl?

  Anonim

  Jedno pytanie do…europejczyków. Czy dalej jezdzicie swoimi Autami Ludowymi – Volkswagenami ? Tak jak za rządów Narodowych Socjalistów. Co do zakupów najczęściej są robione w Biedronce.

   Krzyszof

   włąśnie tak zyje teraz większość narodu polskiego

  Alchemik

  Nie Dino i Auchan oraz Biedronka. Ankietę robisz?

  Klopo

  I kaufland potem siada do audi robi Bosch kawę i Siemens pierze ciuchy patrioci jak Kukiz….jak zawieje

Xenonek

Czytając artykuły takie jak ten dochodzę powoli do wniosku, że powinniśmy przeprosić Niemców za napaść na nich we wrześniu 1939 roku, zapłacić reparacje, oddać im Ziemie Odzyskane i najlepiej sami zamknąć się w luksusowych ośrodkach wypoczynkowych w Majdanku, Sztutowie czy Oświęcimiu…

  Dawo

  Ten artykół jedynie ma uświadamiać ludzi, że naród polski wcale takiświęty nie był jak byśmy tego chcieli o sobiemyśleć.

   Alchemik

   Ten artykuł, odwraca kwestię winy i wybiela sprawców zrzucając z nich odpowiedzialność i deprecjonując ich winy. „Dzieląc” się winami Niemców z ich ofiarami Polakami. Wiem co mam myśleć o Niemcach i o Polakach jako narodzie. Nie czuję wyrzutów sumienia, mało tego gdyby stosować biblijną zasadę oko za oko i ząb za ząb to naród niemiecki już by nie istniał.

    asasa

    Kolego „oko za oko ząb za ząb” to nie biblijna reguła tylko kodeks hammurabiego.

  Aleksandra

  Dobrze powiedziane. Co to za źródło „książka Piotra Pytlakowskiego”? Tu na poparcie każdego stwierdzenia powinno być podane wiarygodne źródło, inaczej cały ten artykuł to jedynie politycznie poprawny shit. Po drugie Polacy po wojnie z jednej okupacji dostali się pod drugą, chyba jeszcze gorszą, a na pewno bardziej ogłupiającą, więc wielkim świństwem jest traktowanie działań wysługujących się Sowietom zaprzańców jako jako czynów, za które odpowiedzialność ma ponosić naród polski.

Tristitia

Smutne to, ale taka jest kolej rzeczy przy wojnach. Niemcy mordowali bez opamiętania cywilną ludność polską. Polacy potem „podziękowali” w ten sam sposób (choć i tak zapewne w o wiele mniejszej skali) cywilom niemieckim. Moją babcię w środku nocy wygonili z dwójką małych dzieci z domu w Helu. Dziadek siedział w obozie. Czy szkoda mi wypędzonych niemieckich dzieci? Szkoda. Jednak rozumiem, dlaczego tak się to wszystko potoczyło. Inną kwestią są mniejszość zamieszkujące Polskę, którym dostało się „za niewinność”.

  Henryk

  Przeczytali? To teraz do Deutsche Banku po pieniadze zarobione w Niemczech, i do Lidla, Kauflandu, Aldika po zakupy niemieckich towarów.

   Miła

   Wiem jak to było .Mialam 5 lat.Mama ze swoim ojcem i z trójka dzieci nie zdążyła wyjechać do Niemiec. Ojciec poległ na froncie niemieckim. To co przeszliśmy w Polsce trudno opisać . Co była winna moja matka ,co były winne małe dzieci … Byliśmy normalna rodzina .Dziadka wywleczono z domu .Zolnierz radziecki z Polakiem postawił matkę z dziećmi pod ściana i ściągnęli obrączkę z palca i pod bronią wyrzucili z mieszkania. Dziadek zmarł śmiercią głodowa w obozie. Widziano go na stosie trupów ?.Matka moja była prześladowana wiele lat po wojnie a jednocześnie nie mogła wyjechać z kraju ! Ja do dzisiaj cierpię … To samo działo się na tzw .ziemiach odzyskanych jak Słupsk .Oby nigdy więcej ….W Polsce byliśmy Deutsche Schweine a w Niemczech sch …Polaken .

    Mandzi

    Ojej…Takich jak Ty były miliony po polskiej stronie.. Dzieci w Auschwitz, dzieci żydowskie w Treblince, którym stopy przymarzały do ziemi..długo by wyliczać.To może trzeba było wyjechać wcześniej, jak Wasz idol Hitler jeszcze rządził.. aa nie wyjechaliście, bo mieliście nadzieję, że wygra?.. No cóż..

    XXX

    Miła, chyba sobie żartujesz. Twoje kochane niemiaszki mordowaly Polaków na potęgę. Poczytaj o tym, jaki los spotkał polskich cywilów podczas powstania. Niemiaszki bez litości mordowali kobiety, dzieci i starców. Rabowali, gwałcili. Wiesz ile złota Niemcy ukradli Polakom? Tylko jak Niemiec kradł to od razu zabijał, a wam pozwolono żyć. Twój tatuś raczej święty nie był. Ciekawe ile kobiet i dzieci zamordował. Nie żal mi was ani trochę.

    XXX

    A co były winne polskie i żydowskie dzieci? Czym sobie zawinili Polacy, że Niemcy ich mordowali w obozach? Polacy byli normalną rodziną, gdy dzicy Niemcy na nas napadli. Mordowali, gwałcili i okradali.

    Poczytaj sobie o obozach, które Niemcy zbudowali dla Polaków. O tym, co Niemcy tam robili. Słyszałaś o obozie dla polskich dzieci w Łodzi? Powiedz, czym zawinily te dzieci, że Niemcy się nad nimi znecali, wykorzystali do ciężkiej pracy i glodzili? Może wg Ciebie, Niemcy mieli prawo znecac się nad polskimi dziećmi?

    Z całą pewnością mogę powiedzieć, że szkoda, że Polacy nie wysłali was na identyczne wczasy, na jakie wy wysyłaliście Polaków w latach 1939-1944. Mam nadzieję, że podobałoby się Wam w luksusowym apartamencie Fort VII albo w ośrodku wczasowym KL Auschwitz.

    Diana

    Biedna Ty…. A tatuś nazista co mordował na masową skalę? Mamusia popierała Adolfa? Mamy Polacy Was przepraszać za wojnę?

    Anty

    Jak czytam te odpowiedzi na Twoje wspomnienia to po prostu nie potrafię pojąć czemu wszyscy są tacy ślepi i zaszufladkowani. Jak ktoś jest niemcem to miał ojca nazistę, matkę gorliwie wspierająca jego działania i to wszystko dzieci odziedziczyli już w łonie matki. Ojej biedne dzieci… Tak biedne, bo dziecko czy Niemca czy Polaka czy Żyda nie jest niczemu winne i nikt nie ma prawa porywać się z ręką na życie innego człowieka. Jeśli ktoś chce zemsty niech się mści na prawdziwych winowajcach, nie na dzieciach, nie na młodych dziewczynach, nie na sąsiadach z którymi żyli i często się razem wspierali. Mam sąsiadkę Ukrainkę i co mam ją zatłuc bo ponad 100 lat temu Ukraińcy wyrżnęli całą wieś brutalnie torturując, gwałcąc i niszcząc wszystko co napotkali?
    Jesteście ludźmi i w takich sytuacjach myślcie rozsądnie. Pamiętajcie, że historia lubi się powtarzać dlatego nie należy ślepo siać nienawiść tylko potępiać wszystkie złe czyny czy to Polaka, Ruska czy Niemca.

Voitcus

Uważam, że należy po prostu wzruszyć ramionami i tyle.

Leontyna

Łatwo i przyjemnie jest siedzieć w bezpiecznym domu przy kawce i ciasteczku i oceniać tych którzy przeszli przez piekło.

hj

Napisane na odpiernicz.Ni ładu ni składu

Piotr Ruszewski

Wg mnie i nie tylko.
II Wojna Światowa wybuchła bo Polacy napadli na radiostacje w Gliwicach a wcześniej mordowali swoich sąsiadów Niemców.
Jedynym który chciał wojny z Polską był Hitler reszta Niemców wyrażała stanowczo dezaprobatę dla tej decyzji.
Tłumy na ulicach miast polskich witających wojska niemieckie trzymając rękę w geście Hail zostały zmuszone do tego gestu.
Na Zamojszczyznę Niemcy przyjeżdżali w ramach wymiany turystycznej .Polacy jechali do Obozu Majdanek a Niemcy chwilowo zajmowali się ich majątkiem.Niestety później Niemców w sposób brutalny wypędzono nie pozwalając zabrać ani jednej krówki dlatego też niemieckie dzieci nie miały co pić w czasie długiej wędrówki na zachód.
Nawet pogoda był po stronie Polaków.Mróz,zamiecie śnieżne tak dokuczały uciekającym Niemcom ze niektórzy to pamiętają do dziś.A mogło być inaczej:cieplutko,słonecznie,lekki wietrzyk ,inne byłyby wspomnienia.
Volkslistę też podpisywali w nieświadomości co to jest.
Wojna to rzeczywiście straszna rzecz ,Ludzie wyzbywają się wszelkich hamulców.

Charlie

kro to powiedział, że Niemcy należy prewencyjnie bombardować co 50 lat ?

  Wojtek

  Profilaktycznie bombardować i były to słowa Churchilla o którym śmiało można powiedzieć, że był zbrodniarzem wojennym.

   Obywatel

   Ciągle to samo Churchill i jego słowa,wszyd w obecnym życiu,Bombardować znaczy zabijac.Ludzie opamiętajcie sie

Marta

Niemcy nie tylko rozkradli polskie dzieła sztuki czy nawet odzierali zamki i kościoły z płytek i cegieł i robili okrutne eksperymenty medyczne na Polakach bez znieczulenia. Wykorzystywali Polaków do kartorzniczej pracy (m. In mój pradziadek umarl w obozie zostawiając dzieci, z których połowa zmarla przez niemcow). Włosy wykorzystywali do wypychania materacy. Kości do ozdób i grzebieni. Tłuszcz do mydeł. Prochy do uzyzniania gleby. Zabijali i torturowali nawet dzieci, w tym niemowlęta i kobiety ciezarne. Sorry, ale odwet jest w pełni zrozumiały i zasłużony. Czego się niby Niemcy spodziewali po tym, jak okrutnie traktowali i mordowali Polaków? Przyjaźni? Uśmiechu? Głaskania po głowie i podziękowań? Karma

BM

Doskonale rozumiem Polaków z tamtych czasów. Niemcy dostali to, na co zasłużyli. Proszę nie próbować robić z nich ofiary.

Adrian

Niemcy wybrali swojego wodza w demokratycznych wyborach. Nie rozumiem w czym problem? Ich naród odpowiada za miliony martwych, niech się cieszą, że Niemcy dalej są na mapie świata. Bo nie powinny z uwagi na to co zrobili. Niemcy, nie hitlerowcy, nie Hitler, nie gestapo. To oni go wybrali i są odpowiedzialni za to co się stało w Europie.

TereFere

Dobry Niemiec to martwy Niemiec.

ES

nikt nie robi z nikogo ofiar, chodzi tylko i nade wszystko o fakt, ze Polacy także byli okrutni i bezwzględni. A wpisy niestety wypierają te prawdę. Trzeba pamiętać, ze wojna zmienia każdego kat jest katem ale i z ofiary robi kata. Grzesiuk o tym także pisał. Nie jesteśmy narodem wybranym bez skazy i o to chodzi a nie o ping pong kto jest bardziej winny. ta sprawa jest jasna

  Alchemik

  ES relatywizujesz, a to bardzo niebezpieczne w etyce i moralności. Gdybyśmy byli tacy jak Niemcy nie byłoby problemu. Mordowanie po lasach, budowanie obozów koncentracyjnych czy powszechne gwałcenie kobiet, czy palenie ludzi żywcem ( ponad 700 pacyfikacji wsi w Polsce). W okrucieństwie i bestialstwie nie dorastamy Niemcom do pięt, nie ta liga.

  BM

  Sprawa jest jasna. Niemcy byli agresorem, Polska ofiarą. Niemcy napadli, Polska się broniła. Każda krzywda jakiej doznali Niemcy na polskiej ziemi, z rąk Polaków, spowodowana była niemiecką agresją na Polskę. Winnymi tych krzywd są Niemcy, którzy wybrali sobie i popierali taką a nie inną władzę. Każdy niegodziwy czyn popełniony przez Polaków wobec Niemców spowodowany był wcześniejszymi działaniami Niemców wobec Polaków. Gdyby Niemcy nie napadli na Polskę, nie okupowali naszego kraju, nie mordowali masowo Polaków i nie popełniali mnóstwa innych zbrodni, to żaden Polak nie skrzywdziłby Niemca, bo nie miałby ku temu ani powodu, ani sposobności. Podział winy również jest jasny:
  Niemcy – 100%
  Polacy – 0%

   Anna

   Bronila zabijajac i okradajac niewinnych cywili? Ciekawe…
   NIC, ABSOLUTNIE NIC nie daje prawa do takiego odwetu.

    Abc

    Anna, wyobraź sobie, że jakiś Niemiec zabił twoje dzieci. Wrzucił je żywe do ognia. Rodziców zakatowal na śmierć. A nad Tobą się znęcał przez kilka lat w obozie. Nie czułabys chęci by się zemścić? By choć w małym stopniu zafundować Niemcom to, co oni fundowali nam przez 6 lat?

   Qbas

   Poza tym Niemcy kochają knuć z Ruskimi przeciw nam. Były pakty rozbiorowe, potem Rapallo, potem Ribbentrop – Mołotow, a teraz umizgi Scholza – Stolca do Putlerka nad naszymi głowami. Nawet rzeźnia sowiecko – niemieckiej Wojny Ojczyźnianej nie ostudziła wystarczająco ww. zapędów obu stron.

JR

Bardziej niż ten artykuł zasmuciły mnie wasze komentarze

  Roczarowany

  A mnie najbardziej twój, piszesz z Berlina czy Monachium?

Metal żul

Niemcy wojnę na Ukrainie też wywołali, pośrednio.

Wojciech

niemiec to niemiec-tyle w temacie.

Kagan

Zwyczajnie Polacy tamtych dni zniżyli się do poziomu bestii jakimi byli naziści. A właśnie w tamtym momencie należało pokazać że są ludźmi, że są lepsi. Ale tego po polakach bym się nawet nie spodziewa

  Biskup

  Ciekawe, że piszesz naziści a nie Niemcy, a kim byli ci naziści?

Bartosz

Druga strona medalu. Polska grzebie się w syfie przeszłości, IPN wiele ukrywa. Patriotyzm polaka opiera się o wybieloną historie polski. I’m bardziej się doszukujesz tym więcej odkrywasz. Prawda wyzwala, ale i przeraża. I’m bardziej obiektywnie na to patrzymy tym gorzej dla władz. Co z nas za patrioci jak dopuszczamy do siebie prawdę!!!

Zobacz również

Druga wojna światowa

Skala niemieckiego okrucieństwa była niewyobrażalna. W raporty rtm. Pileckiego nie uwierzył nawet Stefan „Grot” Rowecki!

Stefan Rowecki otrzymał pochodzące od Witolda raporty dotyczące uśmiercania sowieckich jeńców wojennych w komorach gazowych jesienią 1941 roku. Komendant główny ZWZ, tak jak Witold, nie...

5 września 2020 | Autorzy: Jack Fairweather

Druga wojna światowa

„Zamelduj, że rozkaz wykonałem” – jak Witold Pilecki trafił do Auschwitz

10 maja wojska hitlerowskie wkroczyły do Luksemburga, Belgii i Holandii, kierując się prosto w samo serce Francji. To był moment, na który czekało całe polskie...

2 września 2020 | Autorzy: Jack Fairweather

Druga wojna światowa

Jedna z najbardziej zabójczych broni masowej zagłady w dziejach. Jak zabijał cyklon B?

Nagie, stłoczone w ciasnych komorach ofiary umierały w potwornych męczarniach. Nawet przez pół godziny spanikowani ludzie musieli przyglądać się, jak jeden za drugim giną ich...

27 stycznia 2020 | Autorzy: Maria Procner

Druga wojna światowa

Klinika aniołów śmierci. To tu naziści torturowali i mordowali niepełnosprawne dzieci

W 1940 roku w Wiedniu otwarto klinikę Am Spiegelgrund. Trafiały do niej austriackie dzieci. Skojarzenia z medycyną są jednak mylące – za ceglanym murem od...

16 września 2019 | Autorzy: Michał Procner

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.