Niezrównany mistrz w strzelaniu z łuku, oddany królowi Ryszardowi Lwie Serce, przywódca leśnej drużyny walczący z niegodziwym szeryfem z Nottingham. Od czasów średniowiecza legenda bohatera ubogich urzeka, a zarazem fascynuje całe pokolenia.
Postać Robin Hooda ewoluowała przez stulecia do czasów jej uformowania się we współczesnej literaturze. Tak oto z wizerunku chłopa czy handlarza, po roku 1598 Robin przeistoczył się w Roberta, hrabiego Huntington z nadania króla. Wielu zadaje sobie pytanie – czy rzeczywiście istniał, czy jest tylko wytworem ludzkiej wyobraźni, stworzonym na aktualne potrzeby społeczeństwa ?
Opowieści rodem ze średniowiecza
Pierwsza znana wzmianka o Robin Hoodzie pochodzi z 1377 roku. W średniowiecznym poemacie angielskim Widzenie o Piotrze Oraczu autorstwa Williama Langlanda padają słowa: Znam pieśni o Robin Hoodzie. Coś więcej na temat legendarnego banity dowiadujemy się z Original Chronicle of Scotland, spisanej w 1420 roku. Autor kroniki, Andrew de Wyntoun umiejscawia losy Robin Hooda i Małego Johna w latach 1283 – 1285. Przedstawia ich jako powszechnie znanych banitów z Barnsdale w Yorkshire.
Z kolei Walter Bower w Scotichronicon wymienia bohaterów legendy pod rokiem 1266. Podobnie jak u de Wyntouna, zamieszkują oni lasy Barnsdale, na północ od utartego w tradycji literackiej ich stałego miejsca pobytu, lasu Sherwood w Nottinghamshire.
O losach Robina i jego towarzyszy opowiada wiele ballad m.in.: Robin Hood, and the potter, Robin Hood and the Curt, Robin Hood, his death. Na szczególną uwagę zasługuje ballada A gest of Robin Hood, z której czerpano wiele inspiracji po 1500 roku. Tu również bohaterowie legendy zamieszkują lasy Barnsdale, a ich przygody mają miejsce tym razem ok. 1450 roku.
Dopiero w History of greater Britain z 1521 roku autorstwa Johna Majora historia słynnego banity toczy się w latach 1193 – 1194, w czasach Ryszarda Lwie Serce. To właśnie ta wersja zdobyła największą popularność. Można tu odnieść się przykładowo do książki Robin Hood et la forêt de Sherwood, którą napisał James C. Holt w 1982 roku.
Skąd inspiracja?
Nasuwa się pytanie, skąd brali inspiracje autorzy legendy Robin Hooda? Możliwe, iż czerpali z opowieści znacznie starszych, podobnych do tej o Robinie. Jedna z nich dotyczy przygód Herewarda. Przewodził on bandzie wyjętych spod prawa w walce przeciwko Wilhelmowi Zdobywcy. O jego wyczynach pisał m.in. Geoffrey Gaimar. Następna opowieść z początków XII wieku przedstawia losy Fulka Fitz Warina, młodego rycerza, któremu skonfiskowano ziemie. Miał on zbiec do lasu i tam rozpocząć życie banity, przy okazji testując uczciwość bogaczy zatrzymywanych przez niego na gościńcach.
Istnieją również inne poszlaki dotyczące legendy Robin Hooda. Chociaż w źródłach angielskich z XIII i XIV wieku można znaleźć mnóstwo wzmianek o osobach z nazwiskiem Hood, tak jak o imionach Robert, czy Robin, bardzo popularnych w tych czasach, to niektóre z nich przykuwają uwagę. Jedną z takich osób jest Robert Hod z Yorkshire, którego odnotowano w sądzie jako zbiega w 1226 roku. Kolejna osoba to Robert Hood urodzony w 1280 roku, syn leśnika Adama Hooda. Według części ballad właśnie takie imię nosi ojciec sławnego banity i taką też pracę wykonywał. Wspomniany Robert mieszkał razem z żoną Matildą w Wakefield w Yorkshire, znajdującym się ok. osiemnaście kilometrów od lasów Barnsdale.
Następną poszlaką mogą być dokumenty sądowe, w których określenie „ Robinhood ”, czy „ Robehood ” oznaczało wyjętych spod prawa. Za przykład może posłużyć przypadek Williama de Fevre z Enborne w Berkshire. Dokumenty sądowe z Reading pod rokiem 1261 określały go „wyjętym spod prawa”. Natomiast w następnym roku w dokumentach widniał już jako William Robehood.
Tak więc, nie ma mocnych dowodów na istnienie tego – jedynego w swoim rodzaju – Robin Hooda z krwi i kości. Przygody nieustraszonego łucznika z Sherwood należą do legendy, która wciąż żyje we współczesnej kulturze.
Bibliografia:
- Pernoud R., Ryszard Lwie Serce, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1994.
- Scott W., Ivanhoe [ tł. Tatarkiewicz T. ], Nasza Księgarnia, Warszawa 1959.
- Pyle H., Wesołe przygody Robin Hooda, Iskry, Warszawa 1988.
- Keen M., The Outlaws of Medieval Legend, Routledge, London 2000.
- Pollard A. J., Imagining Robin Hood: The Late Medieval Stories in Historical Context, Routledge, London 2004.
- Kraszewski T., Robin Hood; Marianna – żona Robin Hooda: według legend i opowieści, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1990.
- Holt J.C., Robin Hood: w poszukiwaniu legendarnego banity [ tł. Tryl F. ], Wydawnictwo Astra, Kraków 2017.
- Philip N., Robin Hood. Legendarny bohater i szlachetny zbójca – jego przygody i historia [ tł. Romkowska-Słama E. ], Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1998.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.