Ciekawostki Historyczne
XIX wiek

Jak polski książę ocalił pijanych Francuzów przed pewną zagładą

Gdyby nie książę Józef Poniatowski, dla przynajmniej części oficerów i żołnierzy Wielkiej Armii marsz na Rosję skończyłby się dużo wcześniej. Dowodzona przez marszałka Murata straż przednia znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie – na szczęście Polak w odpowiednim momencie wkroczył do akcji.

18 października 1812 roku pod Tarutino, w trakcie tragicznej w skutkach wyprawy Napoleona na Rosję, książę Józef Poniatowski dał wspaniały dowód swoich umiejętności. Pod naciskiem cara Aleksandra I feldmarszałek Michaił Iłłarionowicz Goleniszczew-Kutuzow zaatakował wówczas wysunięte oddziały straży przedniej Wielkiej Armii, dowodzone przez marszałka Joachima Murata. I gdyby nie to, że polski książę okazał się przezornym dowódcą, niewątpliwie rozbiliby Francuzów w drobny mak.

Tragiczne skutki pijaństwa

Jak do tego doszło? Otóż w przeddzień bitwy z Moskwy dotarł do obozu Murata transport żywności, wódki oraz Rosjanek, które miały umilić towarzystwo samotnym napoleońskim żołnierzom. Żołnierze polscy wprawdzie brali udział w imprezie, ale na rozkaz Poniatowskiego wrócili na swoje stanowiska. I dobrze, bo okazało się, że tylko on wystawił straże – Murat upił się i nie wydał stosownych rozkazów. W rezultacie cały obóz wojsk napoleońskich w przypadku ataku był zdany na łaskę Rosjan.

Pod Tarutino książę Józef Poniatowski dał popis swoich umiejętności.fot.Juliusz Kossak/domena publiczna

Pod Tarutino książę Józef Poniatowski dał popis swoich umiejętności.

Czujni Polacy natomiast nie dość, że najpierw uprzedzili o zbliżających się do obozu oddziałach rosyjskich, to jeszcze przystąpili do odparcia ataku. Książę Józef doskonale wykorzystał przy tym współdziałanie kawalerii, piechoty i artylerii. Nakazał ostrzał nacierających Rosjan, a tymczasem polska jazda rzuciła się do odpierania Kozaków.

Gdyby nie on, cała straż przednia Wielkiej Armii zostałaby rozbita w proch. Poniatowski pewną klęskę zamienił w zwycięstwo – w walkach zginął nawet rosyjski dowódca II. korpusu, generał Karl Fedorowicz Baggehuffwud. Niestety i po polskiej stronie nie obyło się bez ofiar – na polu bitwy poległ szef sztabu V korpusu sił napoleońskich, generał Stanisław Fiszer.

Choć zwycięska, bitwa pod Tarutino zmusiła Napoleona do opuszczenia Moskwy. Korpus polski znajdował się podczas wymarszu na prawym skrzydle Wielkiej Armii. Poniatowski dowodził nim do 29 października, kiedy to doznał urazu i przekazawszy kierownictwo generałowi Zajączkowi, wrócił do kraju. Ponownie uaktywnił się dopiero podczas odwrotu Napoleona, w momencie dotarcia jego wojsk do Smoleńska.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

***

O tym gdzie krył się sekret sukcesów naszych największych wodzów przeczytacie w książce „Polscy bogowie wojny”. Powyższy tekst stanowi fragment rozdziału poświęconego Józefowi Poniatowskiemu.

Tytuł, lead, ilustracje wraz z podpisami, wytłuszczenia oraz śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst został poddany podstawowej obróbce redakcyjnej w celu wprowadzenia częstszego podziału akapitów.

Sprawdź, gdzie kupić „Polscy bogowie wojny. Najwspanialsi dowódcy w dziejach”:

Zobacz również

XIX wiek

Napoleon Bonaparte – droga ku chwale wiedzie przez… mosty

Bonaparte przekroczył w swej karierze wiele granic. W pędzie ku sławie i chwale przekroczył bariery wyznaczone przez dotychczasowe liniowe doktryny strategiczne i taktyczne, tworząc armię...

6 września 2020 | Autorzy: Piotr Dróżdż

Nowożytność

Sztuka wojny Sobieskiego. Gdzie tkwił sekret sukcesów Lwa Lechistanu w walce z Turkami?

Skuteczność Jana Sobieskiego na polu walki była legendarna. Niezależnie od tego, gdzie i w jakich warunkach toczył boje, raz za razem zwyciężał. Trudno się dziwić,...

14 kwietnia 2019 | Autorzy: Piotr Kroll

Nowożytność

Ile trzeba było zapłacić, aby zostać husarzem?

Jesteś młodym szlachcicem, uczniem kolegium jezuickiego i zastanawiasz się, co dalej zrobić ze swoim życiem? – Olej księgi, zostań husarzem! - mówi waćpan rotmistrz. Jazda...

12 kwietnia 2019 | Autorzy: Adam Szabelski

Nowożytność

Najdziwniejsza kariera żołnierska w dziejach Polski. Jak Czarnieckiemu udało się przebić szklany sufit?

Kiedy stawiał pierwsze kroki w żołnierskim życiu, wydawało się, że jest na z góry przegranej pozycji. Ubogi, niewykształcony i nieokrzesany, dzięki odrobinie szczęścia i dużej...

9 kwietnia 2019 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

Druga wojna światowa

Bitwa nad Bzurą

Bitwę nad Bzurą niemiecki generał określił jako „jedną z największych, najbardziej wyniszczających bitew wszech czasów”. Polacy zaskoczyli żołnierzy Wehrmachtu i przez chwilę wydawało się, że...

7 kwietnia 2019 | Autorzy: Marek Sarjusz-Wolski

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mar

ciekawe

Edward

JP 100% = Józef Patriota na 100%

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.