Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Żołnierze Legionów Polskich we Włoszech dokonywali bezwzględnej eksterminacji włoskich powstańców. Tak twierdzi ten poczytny autor

Polacy we Włoszech byli wykorzystywani do krwawego tłumienia powstań miejscowej ludności. Na ilustracji wjazd Jana Henryka Dąbrowskiego do Rzymu.

fot.January Suchodolski/domena publiczna Polacy we Włoszech byli wykorzystywani do krwawego tłumienia powstań miejscowej ludności. Na ilustracji wjazd Jana Henryka Dąbrowskiego do Rzymu.

Karne ekspedycje przeciw buntującej się ludności. Mordowanie kobiet i dzieci. Zrównanie z ziemią całego miasteczka. To nie opis zbrodni dokonanych przez Niemców czy Rosjan. To „dorobek” polskich legionistów, pacyfikujących walczących o wolność mieszkańców Półwyspu Apenińskiego.

Stojące u boku Napoleona we Włoszech Legiony Dąbrowskiego, jeżeli już się nam z czymś kojarzą, to zapewne z odwagą i nieustępliwością w boju. Jednak Sławomir Leśniewski w swojej nowej książce zatytułowanej „Napoleoński amok Polaków” zwraca również uwagę na mało chwalebne epizody z ich historii.

Mordercy kobiet i dzieci

Nasi rodacy byli bowiem wykorzystywani przez Francuzów do krwawego tłumienia buntującej się ludności dopiero co podbitych przez Korsykanina obszarów. Tak stało się między innymi w położonym niedaleko Rzymu departamencie Circeo. Jak czytamy w „Napoleońskim amoku Polaków”:

Ruchawki, która rozpoczęła się 24 lipca [1798], nie traktowano początkowo poważnie. Jednak w ciągu kilku dni objęła ona swoim zasięgiem znaczny obszar, a powstańcy od samego początku walczyli z zaciętością i okrucieństwem, często w wyszukany sposób mordując przedstawicieli władz sprzyjających okupantowi.

Pod koniec miesiąca Polacy […] wzięli szturmem Ferentino, czym zasłużyli sobie na podziw Francuzów, ale jednocześnie nienawiść powstańców. Oskarżali oni legionistów o mordowanie kobiet i dzieci oraz dokonanie bezwzględnej grabieży miasteczka.

Kilka dni później Francuzi nie mogli się nachwalić odwagi legionistów biorących udział w zdobyciu Frosinone. Generał Étienne Macdonald twierdził wręcz, że: „Polacy są tak dzielni, jak to tylko jest możliwe”. Innego zdania byli na pewno nieszczęśni obywatele miasta. Wielu z nich spłonęło żywcem w podpalonych przez żołnierzy budynkach.

Legioniści wykazali się okrucieństwem między innymi w departamencie Circeo.

fot.Józef Peszka/domena publiczna Legioniści wykazali się okrucieństwem między innymi w departamencie Circeo.

Okrucieństwo atakujących zszokowało nawet uciekinierów z spod Ferentino. Twierdzili oni, że „sceny, które tam obserwowali, były niczym wobec okropności, jakie miały miejsce w Frosinone”. Zresztą sami legioniści nie ukrywali, że nie mieli żadnej litości dla walczących do końca z okupantem przeciwników.

Jeden z Polaków stwierdził, że „Bagnet żołnierza szybko oczyścił z nich ziemię”. Powstanie upadło kilka tygodni po krwawej łaźni zgotowanej buntownikom we Frosinone. Jak pisze Sławomir Leśniewski „tysiąc trzystu Polaków uczestniczyło w likwidacji ostatnich powstańczych ognisk oporu i w wyłapywaniu jego przywódców”.

Bezwzględna eksterminacja powstańców

Nie był to jednak koniec wykorzystywania naszych rodaków do pacyfikowania zbuntowanej ludności. Taka rola przypadła legionistom również w podbitym w 1799 roku Królestwie Neapolu. Tamtejsza ludność nie miała bowiem najmniejszego zamiaru potulnie znosić francuskiej obecności i rozpoczęła krwawą walkę z najeźdźcą.

Boleśnie przekonali się o tym sami Polacy. Kilku z nich zginęło okrutną śmiercią po tym, jak wpadli w ręce insurgentów. W odwecie, dowodzeni przez późniejszego dyktatora powstania listopadowego Józefa Chłopickiego, legioniści dokonali w Niedzielę Wielkanocną prawdziwej rzezi. W książce „Napoleoński amok Polaków” czytamy, że:

Jej okrucieństwo w niczym nie ustępowało bestialstwu powstańców. W nocnym szturmie żołnierze 2. batalionu 1. Legii razem z francuskimi strzelcami i pięćdziesięcioma ułanami zdobyli Traettę, wybili broniących się powstańców, a ludność miasteczka „wycięto w pień, nie żywiąc nikogo”.

Ciekawostka powstała w oparciu o książkę Sławomira Leśniewskiego „Napoleoński amok Polaków” (Wydawnictwo Literackie 2019).

To jednak wcale nie był koniec. Polacy nie zadowolili się samym mordem i przy pomocy ognia i prochu zrównali miasteczko z ziemią. Na zgliszczach pozostawili głaz z napisem: „Tu była Traetta — zbuntowała się — już jej nie ma”. Sławomir Leśniewski trafnie zauważa, że:

Barbarzyństwo, na jakie najpierw patrzyła, a którego potem doświadczyła włoska mieścina, nasuwa porównania z czasami mongolskich najazdów, okrutnej rozprawy rewolucyjnej Francji ze zbuntowaną, wierną królowi i religii katolickiej Wandeą lub okrucieństwami ostatniej wojny światowej.

Podobne zdarzenia powodowały narastającą zaciekłość po obu stronach; na bestialstwo powstańców legioniści odpowiadali karnymi ekspedycjami i bezwzględną ich eksterminacją. Straszna w swojej postaci wojna zaczęła wydobywać z nich uśpione dotychczas demony.

Spirala nienawiści w kolejnych tygodniach tylko się nakręcała, a liczba ofiar po obu stronach rosła. Napoleon dobrze zapamiętał, jaką skutecznością wykazali się Polacy w walce z włoskimi rebeliantami – kilka lat później postanowił wykorzystywać ich do stłumienia rewolty na Santo Domingo. Ale to już temat na zupełnie inny artykuł.

Źródło:

Ciekawostki to kwintesencja naszego portalu. Krótkie materiały poświęcone interesującym anegdotom, zaskakującym detalom z przeszłości, dziwnym wiadomościom z dawnej prasy. Lektura, która zajmie ci nie więcej niż 3 minuty, oparta na pojedynczych źródłach. Ten konkretny materiał powstał w oparciu o książkę:

Dowiedz się, za co Polacy kochali Napoleona:

001 Lesniewski Napoleonski amok Polakow Baner 640x340

Czy wiesz, że ...

... gdy angielski król Jakub I Stuart zaniemógł w 1616 roku, jego nadworny lekarz zaordynował mu specyfik, którego głównym składnikiem była sproszkowana, niepogrzebana ludzka czaszka, pomieszana z białym winem. Nie był to jedyny władca spożywający „dla zdrowia” kanibalistyczne lekarstwa.

...w 1680 roku szczytem mody w Moskwie był… polski kontusz? To, co polskie, uchodziło za lepsze i bardziej wyrafinowane. Nawet prosty lud wtrącał w rozmowach polskie słówka, a znajomość polskich obyczajów i literatury była w dobrym tonie.

...Pietro Aretino, papieski kronikarz piszący zwykle utwory głęboko religijne, zasłynął jako ojciec literatury pornograficznej? Stało się tak za sprawą jego „Ragionamenti” i „Żywotów kurtyzan”, czyli dialogów opisujących życie kobiet lekkich obyczajów.

...zawodowy żołnierz w Rzeczpospolitej musiał uzbroić się na własny koszt? Jego źródłem utrzymania był żołd, z którym wiecznie zalegano, albo… rabunek.

Komentarze (17)

 1. Ryszard N. Odpowiedz

  Jej okrucieństwo w niczym nie ustępowało bestialstwu powstańców – to cytat z artykułu. Było więc obopólne okrucieństwo, czy tylko okrucieństwo Polaków?

 2. Anonim Odpowiedz

  Dlaczego autor na siłę pokazuje Polaków w złym świetle? Czy płacą mu za to żeby zapędzać Polaków w kompleksy? Proszę napisać o Santo Domingo gdzie do dzisiaj są nam wdzięczni za to że nasi żołnierze stanęli po sttonie powstańców. Byłam w Santo Domingo i wiem o czym mówię.

  • Arheo Odpowiedz

   przecież o Santo Domingo wszyscy wiedzą, nawet małe dzieci. O tych podbojach naszych we Włoszech np Traetta sam nie wiedziałem wczesniej, dlatego to bardzo ciekawy artykuł. Trzeba pisać prawde, nawet jesli jest niewygodna.

  • AAA Odpowiedz

   O czym ty kobieto bredzisz? W jakim złym świetle?

   Tłumili rozruchy / powstania (nazwij to jak sobie chcesz) z równą okrutnością jak ci, którzy je wywołali. Takie są fakty historyczne.

   A … rozumiem, jeśli fakty nie zgadzają się z ‚bogo-ojczyźnianym’ mitem, że my to kryształowo czyści, szlachetni i w ogóle naj…, to tym gorzej dla faktów.

   A co do Santo Domingo, to tak naprawdę niewiewlu zdaje sobie tam sprawę z udziału Polaków w ich historii o wdzięczności nie wspominając. Przypominają sobie o nich jak władze chcą zrobić kolejną ściemę i szukają kozłów ofiarnych. Właśnie wtedy potomkowie Polaków biorą w d… jako ‚ci obcy’.

 3. BM Odpowiedz

  Logika niektórych „historyków”:

  Kiedy ktoś (np. Niemcy, Rosjanie, Ukraińcy) zrobił coś złego Polakom – zapomnieć, wybaczyć i broń boże nie wspominać o tym. Nieważne co było, ważne co jest i co będzie. Poza tym to było dawno i to nie są już ci sami ludzie.

  Kiedy Polacy zrobili komuś coś złego – uga buga, Polacy to mordercy i zbrodniarze, nie wolno o tym zapominać!

  • Woziwoda Odpowiedz

   Typowa pisiacka narracja, pętacka brednia. Nie należy pisać o historycznych faktach, bo nie należy, kłamać o Polsce i jej historii jak tylko się da. Łgać o jakimś rzekomym zapominaniu i wybaczaniu innym (mimo oczywistej obecności literatury faktu na rynku księgarskim) – oto logika prawactwa.

 4. rigcz Odpowiedz

  Czy Legiony Polskie we Włoszech były używane przeciw Państwu Kościelnemu/Watykanowi?
  Dużo jest na ten temat w niepoważnych źródłach (np pogadankach dra Krajskiego itd), a nie mogę znaleźć nic ciekawego w poważnych (ani na tak, ani na nie).

 5. Anonim Odpowiedz

  Czy ciekawostki historyczne to pseudohistoryczny portal wymyślony przez GW w celu wbicia Polakom do głowy że jesteśmy do niczego i „udowodnienia” nam tego poprzez pseudonaukowe artykuły? Tego co piszecie nie da się czytać. Grubociosana prymitywna propaganda . Kto wam za te paszkwile płaci? Żydzi, Niemcy, Rosjanie…? Redaktorzy i historycy od siedmiu boleści, nie wstyd wam tak kalać własne gniazdo? A może nie jesteście i nie czujecie się Polakami dlatego przychodzi to wam z łatwością? Jesteście szkodnikami z premedytacją czy nieświadomymi użytecznymi idiotami?

 6. Czytacz Odpowiedz

  Wydawało mi się, że historyk opiera się na dowodach, źródłach, faktach. Myliłem się bardzo! Najważniejsza jest ideologia i założona teza, resztę się dorobi potem. Straszne to i oświadczam, że kończę z wizytami na tym portalu „historycznym”.

 7. Stella189 Odpowiedz

  Ten cały autor chyba na siłę chce zdyskredytować Polaków w oczach świata,nie zdziwiłabym się gdyby był lewakiem opłaconych przez oPOzycję.Czy to w ogóle prawda?A jeśli nawet to czy tylko Polacy wykazali się okrucieństwem?Pewnie nie tylko oni ale oczywiście Polak to chodzące zlo według tego pana.

  • Arheo Odpowiedz

   Ty głupi jesteś? Artykuł prawdziwy, co w tym dziwnego że polscy żołnierze zduszali powstańców? Takie były realia, czasy. O mordowaniu połowy Ukrainy przez Czarnieckiego np słyszałes? czy to tez bzdury?

   • gen. Mossor Odpowiedz

    Jakie mordowanie przez Czarneckiego połowy Ukrainy? Kiedy? Było wówczas takie państwo jak Ukraina? Czy dla ciebie wzorem są może Upowcy mordujący bestialsko Polaków na Wołyniu i Małopolsce, że takie rzeczy tu wyciągasz by dopiec Polakom bez potwierdzenia w faktach? Dobrze, że was tam od 5 lat dojeżdżają na tym Donbasie. To karma za zbrodnie popełnione przez OUN i UPA

 8. Stella189 Odpowiedz

  Woziwoda nie pisiacka tylko peowska.A to różnica.Żadne ugrupowanie politycznie nie sra w takim stopniu we własne gniazdo jak PO.I nie zdziwiłabym się gdyby autor tych wypocin nie był z nimi „PO słowie”.

 9. Mariusz P Odpowiedz

  Trochę mało napisane. Strasznie po lebkach a temat może być ciekawy. Proszę się nie przejmować krytykami którzy nie akceptują złego słowa o nas samych.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.