Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Adolf Hitler. Największy ćpun i lekoman wśród dyktatorów?

Z roku na rok stan zdrowia Adolfa Hitlera coraz bardziej się pogarszał. Nie przeszkadzało mu to jednak w prowadzeniu aktywnej polityki.

fot.Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 de Z roku na rok stan zdrowia Adolfa Hitlera coraz bardziej się pogarszał. Nie przeszkadzało mu to jednak w prowadzeniu aktywnej polityki.

Lekarz Hitlera, Theodor Morell, miał pełne ręce roboty. Towarzyszył swemu chlebodawcy na każdym kroku. I trudno się dziwić – Führer nie był okazem zdrowia. Zmagał się z licznymi chorobami (co skwapliwie ukrywał przed światem), a dziesiątki lekarstw, które zażywał, robiły więcej szkody niż pożytku…

Problemy z układem pokarmowym, układem krążenia i sercem, uporczywe migreny, epizody obniżonego nastroju, impotencja i choroba Parkinsona. To tylko niektóre z dolegliwości Hitlera, które ukrywano przed światem – wiedzieli o nich tylko jego najbliżsi współpracownicy.

Jeśli dodać do tego permanentne zmęczenie i silny stres, trudno się dziwić, że w pewnym momencie dyktator znalazł się na skraju wytrzymałości. Nadwątlone siły próbował ratować za pomocą całego arsenału mniej lub bardziej skutecznych medykamentów.

W szponach lekomanii

„Amerykański wywiad skompletował listę siedemdziesięciu czterech lekarstw, które [Hitler – przyp. red.] regularnie zażywał – relacje naocznych świadków zwiększają liczbę stosowanych medykamentów do dziewięćdziesięciu” – pisze Michael Kerrigan w książce „Hitler. Człowiek i monstrum”. Co można było znaleźć w apteczce Führera?

Hitler w celach propagandowych odwiedzał chorych. Jego samego od wizyty w szpitalu chronił tylko potężny arsenał leków, które zażywał każdego dnia.

fot.Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 de Hitler w celach propagandowych odwiedzał chorych. Jego samego od wizyty w szpitalu chronił tylko potężny arsenał leków, które zażywał każdego dnia.

„Nadworny medyk” Hitlera dbał o to, by w potężnym arsenale środków, które miały zapewnić wodzowi III Rzeszy pełnię sił, nie zabrakło specyfików na każdą okazję. Euflat i Mitilax neutralizowały wzdęcia, natomiast Intelan i Luizym – pobudzały apetyt. Tonophosanem Führer leczył anemię, a Ultraseptylem, Chineurionem i Omnadinem często uprzykrzające mu życie schorzenia górnych dróg oddechowych.

W apteczce nie mogło również zabraknąć suplementów diety wegetariańskiej (w tym celu Hitler zażywał m.in. Vitamultin-Calcium) oraz środków uspokajających i nasennych, takich jak Brom-Nervacit. Ponadto każdego dnia Morell aplikował swojemu pracodawcy kilka zastrzyków – na przykład te z kwasem benzolowym i estrogenami pomagały przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.

Na wypadek problemów z potencją lekarz Führera trzymał na podorędziu specyfik z wyciągiem z jąder byka, a w razie zapalenia spojówek – krople do oczu na bazie kokainy. Zresztą narkotyki – przynajmniej zdaniem niektórych historyków – stanowiły dla Hitlera „chleb powszedni”. Jak relacjonuje w swojej książce Michael Kerrigan:

Czy wiesz, że ...

...kiedy Armia Andersa przebywała w Palestynie, dezercje żołnierzy pochodzenia żydowskiego odbywały się… za wiedzą i aprobatą polskiego dowództwa? Zdarzały się nawet takie przypadki, że przyszły „dezerter” przed ucieczką przechodził dodatkowe przeszkolenie dywersyjno-sabotażowe.

...niemiecki generał Friedrich Paulus, wzięty w sowiecką niewolę pod Stalingradem, w procesach norymberskich wziął udział jak świadek oskarżenia? Jego przyjazd wzbudził dużo emocji. Kiedy siedzący na ławie oskarżonych Hermann Göring zobaczył go na sali rozpraw, z wściekłością nazwał go „brudną świnią”.

...pogrzeb Reinharda Heydricha w 1942 roku był kolosalną uroczystością, w której udział wzięli najważniejsi przywódcy III Rzeszy, z samym Fuehrerem na czele? Heinrich Himmler w trakcie przemówienia powiedział: „Ty, Reinhardzie Heydrichu byłeś naprawdę dobrym esesmanem”.

...Wołyń w oczach decydentów z AK był krainą lojalną i niestanowiącą problemu, o czym wspominał generał Grot-Rowecki jeszcze pod koniec maja 1942 roku? M.in. dlatego Państwo Podziemne nie od razu zareagowało na doniesienia o zbrodniach Ukraińców na Polakach.

Komentarze (8)

 1. Prawda historyczna Odpowiedz

  W filmie pt. Upadek pada ciekawy cytat: a czego można się spodziewać po niepijacym, niepalącym wegatarianinie, ja mi się to przypomina to zawsze się śmieje

 2. Abdul Odpowiedz

  „by człowiek, który rozpętał jeden z najbardziej krwawych konfliktów w dziejach”
  „Hitler rozpętał piekło na ziemi, zrobił to z pełną premedytacją, znając możliwe konsekwencje swoich decyzji.”

  Wojny nie rozpętał jeden człowiek Adolf Hitler, tylko cały naród niemiecki, który z pełną świadomością dał mu władzę i udzielił mu wszelkiego popracia we wszystkich czynach.

  Znowu pani redaktor przekłamuje historię i rozmywa odpowiedzialność Niemców za drugą wojnę światową. Nie wstyd pani?

  • Rhadzio Odpowiedz

   Gościu jak ci się nie podoba linia ciekawostek historycznych to ich nie czytaj nikt nie zmusza. Ostatnio coraz więcej anonimow uprawia politykę w komentarzach. Szkoda by było żeby fajny portal opierający swoje artykuły o świeże publikacje upadł, albo tracił zasięg przez ” politykierow” komentujących każdy wpis…

  • ola22 Odpowiedz

   a czego można się spodziewać po narodzie zbrodniarzy i morderców…Krzyżacy, Prusacy, żołnierze cesarza Wilhelma…

  • Członek redakcji | Autor publikacji |Maria Procner Odpowiedz

   A jak wiadomo, religię i pochodzenie kobieta zyskuje dopiero z przyjęciem nazwiska męża. Proszę nie ośmieszać się komentarzami ad personam, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.