Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Joseph Goebbels (1897-1945)

Goebbels (fot. Bundesarchiv, Bild 102-17049; Georg Pahl; CC-BY-SA 3.0)

fot.Bundesarchiv, Bild 102-17049; Georg Pahl; CC-BY-SA 3.0 Goebbels (fot. Bundesarchiv, Bild 102-17049; Georg Pahl; CC-BY-SA 3.0)

Joseph Goebbels (1897-1945) – niemiecki polityk, minister propagandy i oświecenia publicznego w rządzie Adolfa Hitlera, jeden z członków kierownictwa NSDAP. Joseph Goebbels urodził się w katolickiej rodzinie urzędnika zakładowego i robotnicy rolnej, jako jedno z pięciorga dzieci. Od dzieciństwa miał zdeformowaną prawą nogę, w następstwie czego utykał. Z tego powodu nie przyjęto go do wojska w czasie I wojny światowej. Goebbels uczęszczał do franciszkańskiej szkoły z internatem, a następnie podjął studia (literatura i filozofia).

Na uniwersytecie w Heidelbergu w 1922 roku obronił doktorat z literatury. W tym samym roku związał się z narodowymi socjalistami, do NSDAP wstąpił jednak dopiero w 1924 roku. Był przekonany, że Niemcy pokonane i zrujnowane po I wojnie światowej potrzebowały silnego przywódcy, który odbuduje potęgę kraju. Jego zdaniem był to Adolf Hitler.

W 1930 roku został osobą odpowiedzialną za propagandę w partii nazistowskiej i z tym związał swoją dalszą karierę. Kiedy Hitler doszedł w 1933 roku do władzy, Goebbels został ministrem propagandy i oświecenia publicznego. Jako propagandysta sprawdzał się doskonale, posiadał talent oratorski oraz świetnie radził sobie z wszelką polemiką.

W swojej pracy wykorzystywał masowe środki przekazu – prasę, radio i film. Do końca wojny pozostał lojalny wobec Hitlera, był prawdziwie fanatycznym nazistą. W swoim testamencie politycznym Adolf Hitler wyznaczył go na swojego następcę. Po upadku Trzeciej Rzeszy cała jego rodzina rozstała się z życiem – jego żona Magda, która pełniła dotąd rolę nieformalnej pierwszej damy zabiła szóstkę ich dzieci i sama połknęła kapsułkę z cyjankiem. Goebbels strzelił żonie w tył głowy, po czym sam się zabił. Po roku 1945 został uznany za jednego z głównych zbrodniarzy wojennych.

Dowiedz się więcej o Josephie Goebbelsie:

Na początku lat 20. NSDAP była niewielkim, skrajnie prawicowym ugrupowaniem. Głosząc antysemickie hasła, zdołała jednak w 1924 roku zdobyć 3% głosów w wyborach do Reichstagu.

Dwudziestolecie międzywojenne | 31.05.2021 | Autor:

„Kto ma silną pięść, ten w ostateczności ma rację!”. Naziści dochodzili do władzy w Niemczech stopniowo, ale wytrwale…

Na początku lat 20. NSDAP była niewielkim, skrajnie prawicowym ugrupowaniem. Głosząc antysemickie hasła, zdołała jednak w 1924 roku zdobyć 3% głosów w wyborach do Reichstagu. Niespełna 10 lat później stała się najliczniejszą partią w niemieckim parlamencie. Dojście nazistów…

Na pierwszy rzut oka tworzyli małżeństwo idealne. Jednak prawda o życiu prywatnym Josepha Goebbelsa i jego żony wyglądała zgoła inaczej.

Druga wojna światowa | 20.05.2021 | Autor:

Joseph i Magda Goebbelsowie: (nie)idealne małżeństwo i (niezbyt) wzorowa rodzina

Ona uważała, że prawdziwą damę można poznać po tym, iż bez mrugnięcia prowadzi konwersację, nawet gdy w kuchni eksploduje kuchenka gazowa. On był – zdaniem Hitlera – „jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem w narodowym socjalizmie”. Na pierwszy rzut…

Joseph Goebbels był prawą ręką Adolfa Hitlera.

Druga wojna światowa | 18.04.2021 | Autor:

Spowiedź bestii. Jaki był prywatnie Joseph Goebbels?

  Joseph Goebbels był prawą ręką Adolfa Hitlera. Bez tego błyskotliwego mówcy i mistrza propagandy politycznej Hitlerowi byłoby dużo trudniej rozpętać drugą wojnę światową. Jaki był prywatnie Goebbels, który wytrwale zatruwał serca i umysły Niemców wirusem nazizmu? Na…

Po wojnie część najważniejszych nazistów stanęła przed trybunałem w Norymberdze. Niektórzy jednak uciekli przed wymiarem sprawiedliwości.

Druga wojna światowa | 02.03.2019 | Autor:

Zrobili wszystko, by uniknąć odpowiedzialności. Prawda o powojennych losach czołowych nazistów

Po II wojnie światowej nazistowscy przywódcy mieli prosty wybór: samobójstwo, ucieczka lub oddanie się w ręce wymiaru sprawiedliwości. Problem w tym, że w większości wcale nie czuli się winni… Jak potoczyły się losy ludzi odpowiedzialnych za rozpętanie najtragiczniejszego konfliktu…

Zbrodnicza machina Trzeciej Rzeszy nie mogłaby działać, gdyby nie armia oddanych kobiet – sekretarek, telefonistek i asystentek.

Dwudziestolecie międzywojenne | 17.11.2018 | Autor:

Byłam sekretarką Goebbelsa. Jak zrobiłam karierę w III Rzeszy?

Brunhilde Pomsel przez trzy lata pracowała w samym sercu nazistowskiej machiny kłamstwa – w Ministerstwie Propagandy kierowanym przez Josepha Goebbelsa. I nigdy tego nie żałowała.

Naziści uważali Żydów za źródło wszelkiego zła. Dla niektórych kobiet robili jednak wyjątek. Ilustracja poglądowa.

Dwudziestolecie międzywojenne | 17.10.2018 | Autor:

Nienawidzili Żydów, ale kochali żydowskie kobiety. Przemilczane związki czołowych nazistów

Dla nazistów Żydzi stanowili ucieleśnienie wszelkiego zła. Ich szaleńcza nienawiść doprowadziła do stworzenia systemu eksterminacji, który w ciągu kilku lat unicestwił miliony istnień ludzkich. A jednak nawet wśród dygnitarzy III Rzeszy zdarzały się odstępstwa od programowego antysemityzmu. Zwłaszcza,…

Magda Goebbles postawiła sobie za punkt honoru wychowanie przykładnych nazistów.

Druga wojna światowa | 21.05.2017 | Autor:

Jak wychować idealnych nazistów? Poradnik Magdy Goebbels

Morderczyni szóstki dzieci, jedna z bliższych osób w otoczeniu Hitlera, żona największego manipulatora III Rzeszy. Zanim w berlińskim bunkrze dokonała najokrutniejszego kroku, na jaki może zdecydować się matka wychowywała swych potomków w duchu dogmatycznego nazizmu.

Słynna tyrada Hitlera znana z filmu „Upadek” wydarzyła się naprawdę (il. kadr z filmu).

Druga wojna światowa | 25.04.2016 | Autor:

Jak naprawdę wyglądało codzienne życie w bunkrze Hitlera?

Schron pod Kancelarią Rzeszy był świadkiem niezwykłych wydarzeń. Otoczenie Hitlera żyło w świecie iluzji i upojenia alkoholowego. W obliczu nieuchronnej klęski puszczały wszelkie hamulce. Co to oznaczało dla zwyczajnych ludzi, którzy mieli nieszczęście trafić tak blisko wodza?

Ciekawe materiały o Josephie Goebbelsie z portalu TwojaHistoria.pl:

Joseph Giebbels ogląda wystawę sztuki (fot. Bundesarchiv, Bild 183-H02648, lic. CC-BY-SA 3.0)

news | 10.04.2018 | Autor:

Szajka, która ukradła starszemu mężczyźnie rzekomą „kolekcję Goebbelsa” została osądzona

W 2016 roku do drzwi 72-letniego mężczyzny, posiadającego dużą kolekcję obrazów, zapukała policja. A przynajmniej tak się starszemu panu wydawało. Ludzie, którzy podali się za funkcjonariuszy wynieśli kilkadziesiąt płócien. Właśnie zostali osądzeni.

W otoczeniu Adolfa Hitlera pojawiali się najróżniejsi ludzie. Co o nim myśleli?

artykuł | 14.03.2018 | Autor:

Co najważniejsi ludzie w III Rzeszy naprawdę myśleli o Hitlerze?

Już na etapie budowania partii Hitler zgromadził wokół siebie grono zaufanych ludzi, do końca pomagających mu w realizacji ludobójstwa. Czy widzieli w nim szaleńca, przy którym sami zdobędą władzę, czy przeciwnie – dali uwieść się jego charyzmie? Co…

Poznaj dzienniki Josepha Goebbelsa: