Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Kto pokonał Enigmę? Brytyjski historyk wyjaśnia

Kobiety w Bletchley Park (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Kobiety w Bletchley Park (fot. domena publiczna)

Wokół odkrycia tajemnicy Enigmy przez lata narosło wiele mitów, które wciąż podkręcane są przez hollywoodzkie produkcje. Jak w rzeczywistości był wkład polskich kryptologów? I czy faktycznie udało im się tylko dzięki szalonemu łutowi szczęścia?

O tym niezwykle interesującym aspekcie historii drugiej wojny światowej opowiada w swojej najnowszej książce Dermot Turing. Ten bratanek słynnego kryptologa Alana Turinga opisuje tak zwaną „sztafetę enigmy”, czyli powiązanie działania polskich, francuskich i brytyjskich specjalistów, które doprowadziły do złamania tej tajemnicy.

Gdy pod koniec 1932 r. oficer francuskiego wywiadu fotografował w łazience belgijskiego hotelu wykradzione instrukcje Enigmy, nie wiedział, że już kilka tygodni później polscy matematycy będą odczytywali tajne depesze III Rzeszy. I że położą fundament pod przyszłą działalność ośrodka Bletchley Park oraz oznaczoną kryptonimem „X, Y, Z” współpracę Francji, Wielkiej Brytanii i Polski.

X, Y, Z pokazuje, jak wywiady państw alianckich współdziałały przy złamaniu szyfrów Enigmy, jak pod nosem Niemców polscy kryptoanalitycy kontynuowali swą pracę na terenach kontrolowanych przez rząd Vichy, a potem w Wielkiej Brytanii, i jak później wspierali tajne służby Jego Królewskiej Mości, przyglądając się pierwszym krokom Związku Radzieckiego w zimnej wojnie.

Artykuł powstał w oparciu o książkę Dermota Turinga "XYZ. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy", która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis.

Poznaj niezwykłą historię pokonania najsłynniejszej maszyny szyfrującej, którą w pasjonujący sposób opowiada Dermot Turing w książce „XYZ. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis.

Ludzie tworzący X, Y, Z byli oryginałami i ekscentrykami, którzy dostali się w tryby historii. Ich pasjonująca historia, opisana przez Dermota Turinga w książce „X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy” dostępna jest w księgarniach.

Kup książkę „X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.