Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Husaria. Symbol zwycięstwa i duma polskiego oręża

„Husarskich chorągwi jak najwięcej mieć życzę, ponieważ i teraźniejsza, i dawniejsza pokazała to na oko doświadczenie, że to jest to siła wojska, bo z nich i ozdoba i obrona, a nade wszystko, że takiej siły zbrojnej żaden inszy naród nie ma i mieć nie może. Taką opinię o husarii wydał sam Jan III Sobieski przed sejmem w 1676.

Nie było i pewnie nie będzie tak skutecznej formacji wojskowej. Podziwiali ją wszyscy – Polacy, jak i cudzoziemcy. Stała się symbolem zwycięstwa i potęgi. Polscy husarze to urodzeni żołnierze – taka opinia panowała w całej Europie.

Wynikało to nie tylko  z wybitnych czynów wojennych, lecz także z tego, jak wyglądali i jak się zachowywali. Imponowali oni aparycją, a sposobem bycia budzili szacunek. Jeden rzut oka wystarczał, by się przekonać, że ich profesją jest walka. ­­­Wszyscy patrzyli na nich z podziwem.

W czym tkwił fenomen zabójczej skuteczności najlepszej polskiej jazdy dowiecie się z książki Radosława Sikory „Husaria. Duma polskiego oręża” (Znak Horyzont 2018).

W czym tkwił fenomen zabójczej skuteczności najlepszej polskiej jazdy dowiecie się z książki Radosława Sikory „Husaria. Duma polskiego oręża” (Znak Horyzont 2019).

Obrazu potęgi dopełniały wieści o niewiarygodnej wręcz ilości odniesionych triumfów. Nie straszna była husarzom dwudziestokrotna przewaga liczebna wroga. Mądre decyzje dowódców i odpowiednia taktyka sprawiała, że nie było potyczki, której nie dało się wygrać. Jeśli takowa się zdarzała, husarze czekali na lepsze dla siebie okoliczności i uderzali ponownie. Szarżą uporządkowaną, skuteczną, bezlitosną.

Jak wyglądało uzbrojenie husarii? Czy miała skrzydła w boju? Jakie były jej najmocniejsze punkty? Ile zwycięstw miała na swoim koncie? Jak walczyła i co robiła gdy przeciwnika nie było w pobliżu? Czemu ich czas bezpowrotnie przeminął?

Na te i na setki innych pytań odpowiedź znajdziecie w książce Husaria. Duma polskiego oręża najwybitniejszego znawcy tego tematu Radosława Sikory. Bogato ilustrowana i pięknie wydana wprowadzi was w świat, gdzie Polska była synonimem zwycięstwa.

Historia najskuteczniejszej jazdy w historii świata

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.