Ciekawostki Historyczne

„Husarskich chorągwi jak najwięcej mieć życzę, ponieważ i teraźniejsza, i dawniejsza pokazała to na oko doświadczenie, że to jest to siła wojska, bo z nich i ozdoba i obrona, a nade wszystko, że takiej siły zbrojnej żaden inszy naród nie ma i mieć nie może. Taką opinię o husarii wydał sam Jan III Sobieski przed sejmem w 1676.

Nie było i pewnie nie będzie tak skutecznej formacji wojskowej. Podziwiali ją wszyscy – Polacy, jak i cudzoziemcy. Stała się symbolem zwycięstwa i potęgi. Polscy husarze to urodzeni żołnierze – taka opinia panowała w całej Europie.

Wynikało to nie tylko  z wybitnych czynów wojennych, lecz także z tego, jak wyglądali i jak się zachowywali. Imponowali oni aparycją, a sposobem bycia budzili szacunek. Jeden rzut oka wystarczał, by się przekonać, że ich profesją jest walka. ­­­Wszyscy patrzyli na nich z podziwem.

W czym tkwił fenomen zabójczej skuteczności najlepszej polskiej jazdy dowiecie się z książki Radosława Sikory „Husaria. Duma polskiego oręża” (Znak Horyzont 2018).

W czym tkwił fenomen zabójczej skuteczności najlepszej polskiej jazdy dowiecie się z książki Radosława Sikory „Husaria. Duma polskiego oręża” (Znak Horyzont 2019).

Obrazu potęgi dopełniały wieści o niewiarygodnej wręcz ilości odniesionych triumfów. Nie straszna była husarzom dwudziestokrotna przewaga liczebna wroga. Mądre decyzje dowódców i odpowiednia taktyka sprawiała, że nie było potyczki, której nie dało się wygrać. Jeśli takowa się zdarzała, husarze czekali na lepsze dla siebie okoliczności i uderzali ponownie. Szarżą uporządkowaną, skuteczną, bezlitosną.

Jak wyglądało uzbrojenie husarii? Czy miała skrzydła w boju? Jakie były jej najmocniejsze punkty? Ile zwycięstw miała na swoim koncie? Jak walczyła i co robiła gdy przeciwnika nie było w pobliżu? Czemu ich czas bezpowrotnie przeminął?

Na te i na setki innych pytań odpowiedź znajdziecie w książce Husaria. Duma polskiego oręża najwybitniejszego znawcy tego tematu Radosława Sikory. Bogato ilustrowana i pięknie wydana wprowadzi was w świat, gdzie Polska była synonimem zwycięstwa.

KOMENTARZE (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

VIKING

Pokonana na koncu przez szwedzka piechote

    Patriota

    Nie pokonana poprostu hetman Lubomirski chciał utrzeć nosa Augustowi królowi Polski o tym co piszesz Polaków zginęło 80 w tym kilkunastu towarzyszy bo nie dostali wsparcia innych formacji ale wtedy szykowali się na nowo i przystepowali do kolejnej skutecznej szarży tym bardziej że tu wojska polsko saskie miały przewagę rozniesli by ich mówisz o bitwie pod kliszowem Szwedów było 12000 10000sasow i 6000polakow gdzie Lubomirski ich wziął i zrobił odwrót gdyż nie uznawał Augusta jako króla Polski który siła wziął koronę polska

VIKING

A tak a propo Husarie stworzyli pierwsi Serbowie, po klesce z Turkami na Kosovym Polu

    Patriota

    Tak tylko nie husarow a usarie uderz czyli konny jeździec a jak były dobre to sam wiesz podobnie jak rosyjska o której wogule nie słyszałeś bo polska składała się z patriotów szczerze milujacych ten piekny kraj

Zobacz również

Niezwykłe bitwy i szarże husarii

Husaria dokonywała na polach bitew rzeczy niezwykłych. Zwyciężała w starciach, które wydawały się nie do wygrania.

31 października 2021 | Autorzy: Redakcja

Nowożytność

Ciekawostki na temat husarii, o których nie uczyli Cię w szkole

Husaria przez 200 lat broniła Rzeczpospolitej. To jej mordercza skuteczność decydowała o najwspanialszych polskich zwycięstwach. Wrogowie się jej panicznie bali, sojusznicy podziwiali. Wiele razy stawiała...

17 stycznia 2019 | Autorzy: Radosław Sikora

Nowożytność

Upadek husarii. Co sprawiło, że najlepsza jazda Europy stała się bezużyteczna?

W czasach świetności husarzy podziwiała cała Europa. W pewnym momencie ich bojowy czar zaczął się jednak wyczerpywać. Jak doszło do tego, że z wzbudzających lęk...

12 stycznia 2019 | Autorzy: Radosław Sikora

Nowożytność

Husaria. Najważniejsze fakty i liczby, które powinieneś znać na temat najlepszej jazdy w naszej historii

Kiedy husaria pojawiła się w Polsce? Ile kosztował koń husarski? Jak długie były kopie, których używali husarze? Znasz odpowiedź na te pytania? Jeżeli nie, to...

9 stycznia 2019 | Autorzy: Anna Winkler

Nowożytność

Po co husarze nosili skrzydła?

Chyba nic nie kojarzy się z husarią bardziej, niż ten niezwykły element wyposażenia. Wśród naukowców budzi on jednak wiele kontrowersji. Czas wreszcie rozstrzygnąć: gdzie i...

7 stycznia 2019 | Autorzy: Radosław Sikora

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.