Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Zdrady, oszustwa i kazirodztwo. Mroczne sekrety Habsburgów

Karol II Habsburg, najbardziej znana ofiara polityki dynastycznej jego rodziny (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Karol II Habsburg, najbardziej znana ofiara polityki dynastycznej jego rodziny (fot. domena publiczna)

Koronowane głowy od zawsze miały niejedno na sumieniu, ale chyba żadna dynastia nie pobłądziła tak bardzo, jak Habsburgowie. Grzechy i grzeszki tych trzęsących Europą władców do dziś stawiają ich w niechlubnej czołówce zdegenerowanych arystokratycznych rodów. Co takiego wyprawiali?

Podobno z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach – ale w przypadku tej potężnej dynastii nawet utalentowany malarz, tworząc bardziej niż pochlebny obraz, nie uratowałby sytuacji. Zdeformowani przez genetyczne schorzenia, żeniący się ze swoimi kuzynkami i siostrzenicami, zdradzający, mordujący i nie cofający się przed niczym Habsburgowie mieli naprawdę nieczyste sumienia. Ich wstydliwymi sekretami można by obdzielić niejeden arystokratyczny ród, a grzechy, które popełniali, dyskwalifikowały ich w kolejce do zbawienia. Co ciekawe, niektórych z nich nawet nie próbowali ukryć…

Śmierć na zlecenie (i bez)

Droga na szczyt usłana jest trupami. Habsburgowie doskonale zdawali sobie z tego sprawę i bez mrugnięcia okiem wydawali wyroki śmierci na swoich politycznych wrogów, którzy odważyli się pokrzyżować im szyki. Ofiarą ich nieokiełznanej żądzy władzy padła między innymi polska królowa, Bona Sforza.

Władczyni przez dekady konsekwentnie realizowała własne polityczne zamiary, nie oglądając się na potężnego sąsiada. Żądny zemsty Filip II Habsburg – w ogóle się z tym nie kryjąc – wydał więc na nią wyrok śmierci, a do jego wykonania oddelegował jej przyjaciela i doradcę, Jana Wawrzyńca Pappacodę. Morderca pisał potem do jednego z królewskich ministrów, że: „Przez śmierć królowej polskiej wywiązałem się z obietnicy, uczynionej dworowi króla Jego Miłości Katolickiego”.

Królowa Bona została otruta, a jej sprawcy włos z głowy za to morderstwo nie spadł.

fot.Jan Matejko/domena publiczna Królowa Bona została otruta, a jej sprawcy włos z głowy za to morderstwo nie spadł. Wszystko na zlecenie Habsburgów.

W ogniu krzyżowym brutalnych gier o tron ginęli też często „swoi”, jak choćby Albrecht I Habsburg, którego w maju 1308 roku nad rzeką Reuss zamordował jego własny bratanek, Jan Parricida. Osiemnastoletni książę, pogrobowiec po Rudolfie II, marzył o przejęciu władzy w Czechach lub chociaż w majątkach rodowych matki, Agnieszki Przemyślidki. I jednego, i drugiego wuj mu jednak odmówił, nie szczędząc młodzieńcowi przykrych słów. Kara za tę „zniewagę” mogła być tylko jedna: śmierć.

Habsburska porywczość niekiedy przybierała także inną formę. Tak było w przypadku arcyksięcia Rudolfa Habsburga. 30 stycznia 1889 roku został on znaleziony martwy w swojej komnacie w zamku myśliwskim w Mayerling. Oficjalnie jako przyczynę zgonu podano udar mózgu (w wersji dla opinii publicznej) lub atak serca (według informacji przesłanej do koronowanych głów). W rzeczywistości następca austriackiego tronu popełnił samobójstwo, wcześniej zabijając swoją młodziutką kochankę, Marię Vetserę.

Czy wiesz, że ...

...XVIII-wieczna polska szkoła uczyła młodzież wszystkich negatywnych zachowań szlacheckich, jakie stały się wtedy przekleństwem Rzeczypospolitej? Wychodzili z niej obywatele przekonani o wyjątkowości swojego stanu i przywiązani do zepsutego ustroju państwa. Nie brakowało też fanatyków religijnych.

...podczas egzekucji przez powieszenie zdarzały się poważne błędy? Jeśli kat użył za krótkiego sznura, śmierć nie przychodziła dostatecznie szybko, gdy za długiego – skazaniec często kończył bez głowy, bo ta urywała się pod jego ciężarem.

...w 1680 roku szczytem mody w Moskwie był… polski kontusz? To, co polskie, uchodziło za lepsze i bardziej wyrafinowane. Nawet prosty lud wtrącał w rozmowach polskie słówka, a znajomość polskich obyczajów i literatury była w dobrym tonie.

... pewna bakteria była tak zjadliwa, że wystarczył łyk wody ze strumienia by się nią zarazić. Nic dziwnego, że ta choroba rozprzestrzeniała się z niesamowitą prędkością. Dziesiątkowała biedotę, ale zabijała też koronowane głowy. Kto padł jej ofiarą i czy nadal powinniśmy się jej bać?

Komentarze (7)

 1. Amber Odpowiedz

  Zastanawia mnie, czy autorka wie, że pisze o de facto dwóch dynastiach. Bo jednak po Karolu VI mówimy o dynanstii Lotaryńskiej, która przyjęła nazwisko Habsburg. Ale na tej samej zasadzie można by nazywać Wazów Jagiellonami, bo po matce Zygmunt III był Jagiellonem.

  • Członek redakcji | Autor publikacji |Maria Procner Odpowiedz

   Szanowna (Szanowny?) Amber – tak, autorka zdaje sobie z tego sprawę, że męska linia Habsburgów austriackich wówczas wygasła, co nie oznacza, że kobiety (pochodzące z tej rodziny) nie przekazywały dalej swoich genów, bądź że polityka dynastyczna się zmieniła. W XVII wieku uważano jeszcze wprawdzie, że córki są „gorszym” potomstwem, ale wciąż mówimy tu o Habsburgach – i to nie tylko z uwagi na fakt zmiany nazwiska. Wszak w żyłach Franciszka również płynęła Habsburska krew, także nie był to człowiek całkowicie z zewnątrz!
   Pozdrawiam serdecznie

 2. Mirtoma Odpowiedz

  Do autorki: do zakończenia artykułu bardziej pasuje określenie „władza deprawuje” niż „korumpuje”. Ale może autorka miała coś innego na myśli?

  • Członek redakcji | Autor publikacji |Maria Procner Odpowiedz

   Faktycznie słowo „deprawuje” nawet lepiej oddaje sens tego, co miałam na myśli. Z drugiej strony cesarzowe Habsburgów nieprzypadkowo były najbogatszymi kobietami na kontynencie – ostatecznie właśnie z uwagi na te majątki zdobywały swoje tytuły i mężów.
   Pozdrawiam serdecznie!

 3. lavinka Odpowiedz

  Jagiellonowie nie byli tacy źli, chów wsobny to przede wszystkim Piastowie, z Habsburgami nawet częściowo spokrewnieni przez liczne córki wydawane za mąż za szlachtę niemiecką, zresztą te same córki wżeniono potem w Jagiellonów.

  • Aga Odpowiedz

   Piastowie i chów wsobny? Małżeństw z bliskimi krewnymi było niewiele wśród Piastów. Na pewno nie dochodziło do sytuacji, że jakas Piastowna wychodzi za mąż za wujka (rodzonego brata matki) po czym syna z takiego związku żeni z córką rodzonego brata, a wnuka ze związku syna żeni z wnuczka drugiej swojej córki. Córka ta dodam, za męża ms swojego kuzyna ( jej mąż bowiem to syn rodzonego brata jej ojca). Dokładnie chodzi o Marię Annę Bawarską żonę Karola Styryjskiego , jej brata Wilhelma v pobożnego, jego córkę również Marię Annę, oraz o Ferdynanda II, Marianne Habsburg, jej matkę Marię Annę i Babkę Małgorzte. Aż się nie chce wszystkich wymieniać…zaznaczam, że temu procederowi przyklaskiwala Anna Jagiellonka ( wnuczka Kazimierza Jagiellończyka króla polskiego), no bo Karol Styryjski i Małgorzata to były jej dzieci oraz Anna ( matka Marii Bawarskiej, ktora przypomne wyszla za swego wujka:)))

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.