Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Jak stworzyć maszynę do zabijania? Tak szkolono kobiety, które miały za zadanie uśmiercać wrogów bez mrugnięcia okiem

Snajperki Masza Poliwanowa i Natasza Kowszowa. Obie zginęły na froncie (fot. materiały prasowe wydawnictwa Znak Horyzont)

fot.materiały prasowe wydawnictwa Znak Horyzont Snajperki Masza Poliwanowa i Natasza Kowszowa. Obie zginęły na froncie (fot. materiały prasowe wydawnictwa Znak Horyzont)

Gdy te młode, kilkunastoletnie dziewczęta po raz pierwszy trafiały do szkoły snajperów, nie były pewne, czy w ogóle będą w stanie pociągnąć za spust. Ciężki trening, zarówno psychiczny, jak i fizyczny zmieniał je jednak w istoty wyzute z jakichkolwiek wątpliwości. Ich pracą było zabijać. Co musiały przejść, by trafić na front?

Po ataku Trzeciej Rzeszy na ZSRR Stalin szybko zaczął doceniać potencjał militarny kobiet. Zaczęto dopuszczać je nie tylko do służby pomocniczej, ale też do bezpośredniej walki. W latach 1941-1942 przebieg wojny tak bardzo przerzedził szeregi mężczyzn wysyłanych na front, że panie zaczęto wprost zachęcać, by zajęły ich miejsce. Szkolono je do najróżniejszych zadań, od pilotażu samolotów wojskowych, przez walkę w piechocie, po strzelectwo wyborowe.

Trening snajperek rozpoczął się w 1942 roku. Początkowo do nauki dopuszczono zaledwie garstkę przyszłych instruktorek, które po ukończeniu kursu miały przekazywać swoją wiedzę już znacznie liczniejszym szeregom kandydatek na łowczynie. Jak piszą Roger D. Markwick i Euridice Charon Cardona w swojej pracy poświęconej radzieckim kobietom na frontach drugiej wojny światowej, ruch snajperek rozpropagował sam Stalin, który 1 maja 1942 roku nazwał je chwalebnymi oprawcami niemieckich okupantów.

Nieco ponad rok później (21 maja 1943 roku) kobiety szkolono już na taką skalę, że potrzebna stała się odpowiednia ku temu placówka – Centrum Szkolenia Snajperskiego Kobiet, którego komendantką była Nora Czegodajewa, weteranka wojny domowej w Hiszpanii. To w tej placówce wykształcono lwią część kobiet-snajperek służących na wszystkich frontach.

Snajperka idealna, czyli jaka?

Kluczową rolę w procesie naboru na kursy odgrywały lokalne ekspozytury Komsomołu, czyli komunistycznej organizacji młodzieżowej. Dobra kandydatka powinna była mieć od 18 do 25 lat. Musiała zdobyć wykształcenie przynajmniej na poziomie 7 klasy. Oczekiwano, że przyszła snajperka nie będzie mieć żadnych „problemów rodzinnych”. Ważne było także jej zdrowie – z ewentualnego szkolenia wykluczały odniesione uprzednio rany oraz (rzecz jasna) problemy z widzeniem. Do służby w charakterze strzelca wyborowego potrzebny prawdziwie sokoli wzrok. By nie było w tym zakresie żadnych wątpliwości, dziewczęta przechodziły restrykcyjne badania lekarskie.

Kursantki szkoły snajperów wraz z instruktorami (fot. materiały prasowe wydawnictwa Znak Horyzont)

fot.materiały prasowe wydawnictwa Znak Horyzont Kursantki szkoły snajperów wraz z instruktorami (fot. materiały prasowe wydawnictwa Znak Horyzont)

W kwestii stanu zdrowia i wieku robiono jednak wyjątki. Dwa z nich przytacza Luba Winogradowa w swojej nowej książce „Snajperki. Dziewczyny z Armii Czerwonej”:

Tania Baramzina, „niesympatyczna, prosta dziewczyna, straszna gaduła”, była gorliwą komunistką. Wszyscy dziwili się, że potrafi strzelać w okularach. [Inne strzelczynie] ciągle się zastanawiały, jak to możliwe, że mimo wady wzroku została przyjęta do szkoły snajperskiej. Doszły w końcu do wniosku, że to ze względu na pracę dla partii albo dla Komsomołu.   

Tania ze względu na pogarszający się wzrok została przeniesiona do łączności. Stała się sławna po swojej bohaterskiej śmierci. Do samego końca broniła bunkru z rannymi. Niemcy pojmali ją, torturowali, a ostatecznie zastrzelili z karabinu przeciwpancernego, o czym opowiedział jeden z rannych.

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Luby Winogradowej "Snajperki. Dziewczyny z Armii Czerwonej", która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Luby Winogradowej „Snajperki. Dziewczyny z Armii Czerwonej”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Drugim wyjątkiem opisanym przez Winogradową była Nina Pietrowa. Kobieta nazywana pieszczotliwie w oddziale „Mamą Niną” miała na koncie 107 zabitych Niemców. Według kryteriów zaciągu kompletnie nie nadawała się na snajperkę – gdy wybuchła druga wojna światowa miała już 48 lat. Jednak dzięki swoim ogromnym umiejętnościom (od dawna trenowała strzelectwo) nie tylko sama zabijała wroga, ale i wyszkoliła aż 500 swoich następców!

Kiedy już kobiety zostały zrekrutowane, lokalny Komsomoł miał za zadanie wyposażyć je w ubranie, buty, ręcznik, łyżkę, kubek oraz torbę na rzeczy osobiste. Wiele z dziewcząt wyruszało do szkoły snajperów jako pełne entuzjazmu i nieco naiwne ochotniczki, które jednak szybko przekonywały się, że służba w Armii Czerwonej to nie przelewki.

Czy wiesz, że ...

...amerykański noblista chciał na własną rękę walczyć z U-Bootami? Liczył na to, że niemieckie okręty podpłyną do jego łodzi, by kupić wodę lub ryby, i zamierzał atakować je między innymi z wykorzystaniem bomb naramiennych.

... zdarzało się, że ciała Polaków pomordowanych na Wołyniu grzebali później ci sami ludzie, którzy ich zabili? Po wrzuceniu ciał do mogił, ubijali łopatami ziemię i odchodzili jak gdyby nigdy nic.

...na początku lat sześćdziesiątych na izraelskich dworcach i w kioskachpojawiły się „Stalagi”, czyli tanie powieści pornograficzne osadzone w realiach III Rzeszy? Promowano je jako… autentyczne wspomnienia byłych anglosaskich więźniów obozów jenieckich.

...chcąc zwrócić na siebie uwagę i skłonić Hitlera do małżeństwa z nią, Ewa Braun dwukrotnie próbowała popełnić samobójstwo, w 1932 i 1935 roku. Mimo to Hitler pozostawał niewzruszony na jej wołanie o uwagę i nie zamierzał wchodzić z nią w formalny związek.

Komentarze (10)

 1. krzysiek Odpowiedz

  Własnie czytam ta ksiązke .Nie dziwie sie ze tak były szkolone ,bo co robili niemcy na ich terenie to nie było innego wyjscia jak tylko ,kazdego na drodze zlikwidwc.Zreszta przeczytajcie sobie…

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Aleksandra Zaprutko-Janicka Odpowiedz

   Jeśli właśnie Pan czyta, proszę się podzielić wrażeniami z lektury. Ja byłam pod wrażeniem tego, w jak bezpośredni sposób autorka sportretowała swoje bohaterki i jak bardzo ludzką twarz nadała ta nieludzkiej profesji.

 2. Leszek Odpowiedz

  Mam wątpliwości co to tego „..pierwszy raz trzymały w rękach karabin…” Przecież przed wojną młodzież masowo uczestniczyła w zdobywaniu odznaki „woroszyłowskij striełok”.Przecież bohaterka filmu „Obrona Sewastopola” tak właśnie zaczynała,i chyba tak rekrutowano kandydatów. Nie dotyczyło to myśliwych/i kłusowników/ z Syberii.
  Chyba się mocno narażę,ale uważam,że snajperzy nie odegrali znaczącego wpływu na działania bojowe. Czatować cały dzień,aby upolować fryca niosącego garnek z kaszą to żaden sukces,tym bardziej że zdesperowany szeregowiec kilkoma granatami mógł utłuc ich kilkudziesięciu.A co do trudów szkolenia, to tak wygląda „unitarka” w każdej armii świata.
  Pozdrawiam.

 3. Grot Odpowiedz

  „Część zajęć prowadziły starszyny, czyli kobiety z wcześniejszych roczników,..”. Starszyna to z tego co pamiętam to stopień wojskowy a nie jakieś określenie starszej fali. Chyba coś pomiędzy naszymi sierżantami a chorążymi. Był nim np Czernousow z Czterech Pancernych.

  • Grot Odpowiedz

   No i znalazłem. Na zdjęciu podpisanym „Pluton radzieckich snajperek” na czele stoi Pani Porucznik, natomiast po jej lewej na końcu szeregu dwie starszyny (z takim T na naramiennikach). Starszyna wg NATO to „sergeant major”.
   Pozdrawiam.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny komentatorze, a gdzie w artykule widzi Pan, jak Pan to ujął, „gloryfikację ruskich”? Pozdrawiam.

 4. Leszek Odpowiedz

  Małe uzupełnienie. Łopatka saperska to nie”kilkadziesiąt”centymetrów,ale dokładnie 50 cm. Musi tak być,bo jak żołnierz miał wykopać okop 150x100cm,to nie biegał pożyczać miarki,lecz kopał „dwie saperki na trzy saperki”. I już.

 5. piotr jaryczewski Odpowiedz

  Najpierw były w księgarniach dziesiątki książęk o niemcach i ich uzbrojeniu, teraz przyszła pora na ruskich.Koszmar.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.