Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Jeden z najsławniejszych odkrywców w historii świata. Jak udało mu się zdobyć najbardziej niedostępne miejsce na ziemi?

Badacz i odkrywca, który już za życia stał się legendą. Kim był Amundsen i jak udało mu się zdobyć biegun południowy?

fot.domena publiczna Badacz i odkrywca, który już za życia stał się legendą. Kim był Amundsen i jak udało mu się zdobyć biegun południowy?

Na początku XX wieku era wielkich odkryć dobiegała końca. Na mapach widniało coraz mniej białych plam, a podróżnicy zdwajali wysiłki, by przed innymi dotrzeć w niezdobyte dotąd miejsca. Ostatni wyścig okazał się jednym z najbardziej niezwykłych. Tak jak człowiek, który go wygrał.

Antarktyda do dzisiaj należy do najmniej znanych części świata. Ten piąty, co do wielkości kontynent w około 98 procentach pokrywa lód o grubości prawie dwóch kilometrów. Na wielkich lodowych pustyniach hula porywisty wiatr, a temperatura spada nawet do minus 90 stopni Celsjusza. Dostępu do brzegu bronią wzburzone wody Oceanu Południowego.

Badania lądu, który po raz pierwszy ujrzano dopiero w 1820 roku, postępowały bardzo powoli. Kolejne ekspedycje wdzierały się coraz dalej wgłąb, ale mordercze warunki zmuszały je do rezygnacji i odwrotu. Śmiałków jednak nie brakowało. W latach 1907-1909 irlandzki odkrywca Ernest Shackleton pobił kolejny rekord, zbliżając się do bieguna południowego na około 180 kilometrów.

Rywalizacja o zdobycie serca Antarktydy przybrała na sile, gdy dwaj podróżnicy, Frederick Albert Cook i Robert Edwin Perry, we wrześniu 1909 roku wrócili do cywilizacji ogłaszając zdobycie bieguna północnego. Jego południowy odpowiednik stał się wówczas, jak pisał badacz Roland Huntford, „ostatnim wielkim symbolem ziemskich odkryć”. Świat niemal w całości został już opisany. Była to więc jedyna szansa dla tych, którzy wciąż pragnęli jako pierwsi zobaczyć miejsca nietknięte dotąd ludzką stopą.

Zdjęcie z arktycznej ekspedycji Cook'a z 1909 roku, które rzekomo zostało zrobione na lub w pobliżu bieguna północnego.

fot.domena publiczna Zdjęcie z arktycznej ekspedycji Cook’a z 1909 roku, które rzekomo zostało zrobione na lub w pobliżu bieguna północnego.

Napoleon strefy podbiegunowej

Jednym ze śmiałków okazał się Roald Engelbregt Gravning Amundsen. Urodzony w 1872 roku Norweg, już w młodości zainteresował się kręgiem polarnym. Zaczytywał się książkami o ekspedycjach wyruszających do Arktyki. Fascynował go los jednego z pierwszych badaczy tego regionu, Johna Franklina. A jednocześnie od dziecka marzył o sławie odkrywcy. Jak pisze w książce „Amundsen. Ostatni wiking” jego biograf Stephen R. Bown:

Czy wiesz, że ...

... pewna bakteria była tak zjadliwa, że wystarczył łyk wody ze strumienia by się nią zarazić. Nic dziwnego, że ta choroba rozprzestrzeniała się z niesamowitą prędkością. Dziesiątkowała biedotę, ale zabijała też koronowane głowy. Kto padł jej ofiarą i czy nadal powinniśmy się jej bać?

...w XIX wieku zapanowała prawdziwie makabryczna moda. Co roku zabijano setki tysięcy ptaków, by zadowolić kobiety pragnące stylowo się ubrać. Hitem wśród elegantek były kapelusze, których elementem ozdobnym były ptasie pióra, lub całe wypchane ptaszki.

...polski podróżnik Stefan Szolc-Rogoziński omal nie pokrzyżował imperialnych planów kanclerza Bismarcka? W trakcie swojej wyprawy do Afryki wyprzedził  on Niemców i w porozumieniu z lokalnymi wodzami, przekazał górzyste tereny Kamerunu pod angielskie władanie. Ostatecznie jednak w wyniku międzynarodowej konferencji przypadły one II Rzeszy.

Komentarze (4)

 1. Anonymous Odpowiedz

  Wzorował się na Nansenie. Od niego pożyczył statek „Fram”. To on mu pomógł zaplanować marszruty i obozy. Największy odkrywca. Jasne. Jedni mają gorączkę złota a ten miał gorączkę sławy.

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi komentatorze, ale czy odbiera mu to umiejętności i inteligencji, że potrafił czerpać wiedzę z innych i umiejętnie ją wykorzystywał? Wzorował się na najlepszych podróżnikach oraz tubylcach, dzięki czemu to on właśnie zdobył biegun – miejsce, uznawane wtedy za niemożliwe do zdobycia. Może i miał, jak Pan to napisał, „gorączkę sławy”, ale nie umniejsza to jego dokonań. W końcu, co w tym złego, jeśli głównym motorem go napędzającym do organizowania wypraw była sława właśnie? Pozdrawiamy.

 2. CZEKISTA Odpowiedz

  ANONYMUS zapewne nie czuje się pewnie ze swoją wypowiedzią i dlatego pozostał anonimem, a do wypowiedzi Pani Ani, dodam słowa wielkiego Polaka, MF Rakowskiego, który zawsze mawiał w takich przypadkach, ” Uczyć się choćby od samego diabła ” co stało się moim mottem przewodnim

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny komentatorze, bardzo ciekawe motto. Nie mi je oceniać, ale osobiście uważam, że jednymi z gorszych plag współczesności są bylejakość i nijakość. Panu to jak widać nie grozi. Pozdrawiam serdecznie :)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.