To będzie niezwykła podróż. Wyruszamy do Azerbejdżanu, Indii, Malezji, Singapuru, na Mauritius, do Tanzanii i wielu innych miejsc. Zamiast jechać w ciemno, ruszamy z niezwykłym przewodnikiem, który za punkt honoru postawił sobie opowiedzenie nam historii świata.
Ta książka otwiera nam szeroko oczy, pokazując nową perspektywę na dzieje świata. Autor zrywa z europocentryzmem i rusza na inne kontynenty, co – paradoksalnie – pozwala nam zrozumieć lepiej „stary świat”. Ponadto przeniesiemy się do przedwojennej Polski, gdzie spędzimy nieco czasu z prezydentem Ignacym Mościckim, przyjrzymy się temu, jak dawniej wyglądał Kraków oraz dowiemy się nieco więcej o słynnej akcji „Wisła”.
Davies N., Na krańce świata. Podróż historyka przez historię (Znak 2017)
Norman Davies jest jednym z tych autorów, których miłośnikom historii przedstawić nie trzeba. Jego dotychczasowy dorobek z jednej strony przybliżał nam nasze dzieje, z drugiej dawał nam zdrową perspektywę człowieka, który w Polsce się nie wychował i przyjął ją jako swoją drugą ojczyznę z wyboru. Nowa książka Daviesa odrywa się od historii Polski, choć nie do końca. Autor zabiera nas w podróż dookoła świata, która pozwala nam poznać i zrozumieć dzieje najdalszych krain, a przez to i Europy.
Davies już we wstępie stara się nam u świadomić, że granice państw i ich nazwy nie są wartością stałą, która nigdy nie ma prawa się zmienić. Zamiast tego pokazuje ewolucję granic świata, przypomina, że niektóre narody mają za sobą wyjątkowo skomplikowaną historię. Jednym z miejsc, jakie odwiedzamy prowadzeni przez Dviesa jest Mauritius. To niewielkie państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, ma za sobą burzliwe dzieje, z kolonializmem, rasizmem i nieustającymi walkami o władzę.
Wojciechowski S., Moje wspomnienia, część 1 i 2 (Muzeum Historii Polski 2017)
Muzeum Historii Polski z okazji 100-lecia odzyskania przez kraj niepodległości prezentuje czytelnikom wspomnienia jednej z najważniejszych postaci przedwojennej sceny politycznej.
Stanisław Wojciechowski dzięki zanotowanym przez siebie zdarzeniom daje nam unikatowy wgląd w to, w jaki sposób „robiło się” w Polsce politykę. To jednak nie wszystko. Poznać możemy jego drogę do władzy i życie zanim został „pierwszym obywatelem”.
Kraków w starej fotografii (Bosz 2017)
Jedno z najpiękniejszych polskich miast, które potrafi zaczarować i miejscowych i turystów pokazane zupełnie inaczej niż zwykle. Nie ma tu chińskich pamiątek, czy tłumu Anglików szalejących w czasie wieczoru kawalerskiego.
Zamiast tego jest pięknie wizualnie przedstawiona opowieść o rozwoju miasta, ewolucji architektury oraz inności życia dawnych i współczesnych krakowian. A przy okazji możemy zobaczyć fenomenalne dawne fotografie najpiękniejszych miejsc miasta i porównać z tym, co oglądamy dzisiaj.
Koprowski M.A, Akcja „Wisła” (Replika 2017)
Akcja „Wisła”, przeprowadzona w roku 1947 jest jedną z budzących największe kontrowersje akcji komunistycznego rządu w Polsce.
Teoretycznie wymierzona ona była w zaplecze OUN-UPA, z którą władze nie potrafiły sobie inaczej poradzić, w praktyce dotknęła ona dziesiątki tysięcy ludzi, cywilów, rodzin z dziećmi, starców. Autor książki jest jednak zdania, że należy przyjąć zasadę „wet za wet”, a użalanie się nad „biednymi Ukraińcami” to wyraz naiwności. Krótko mówiąc, nie grzeszy obiektywizmem.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.