Początek obrad Sejmu Wielkiego i największy bunt w Auschwitz. Utworzenie Generalnego Gubernatorstwa i narodziny ostatniej Jagiellonki. Pierwsza konstytucja w Rosji i początek faszystowskich rządów we Włoszech. Co łączy te wydarzenia? Wszystkie miały miejsce w październiku.
Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Więcej rocznic możecie znaleźć codziennie na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.
Jakie październikowe daty trzeba zapamiętać?
6 października 1788 roku
6 października 1788 roku otwarto obrady Sejmu Czteroletniego zwanego też Wielkim. Marszałkiem konfederacji Wielkiego Księstwa Litewskiego był wówczas książę Kazimierz Nestor Sapieha, magnat, generał artylerii litewskiej i członek loży wolnomularskiej. Masoni stanowili aż 20% posłów tego zgromadzenia. Nic dziwnego, że odegrali dużą rolę w opracowaniu i uchwaleniu Konstytucji 3 Maja.
7 października 1944 roku
7 października 1944 roku wybuchło powstanie więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Zorientowawszy się, że czeka ich krematorium, członkowie Sonderkommando chwycili za broń. Żywcem spalili strażników w piecach i w liczbie około 250 wydostali się za obozowe druty. Był to największy bunt więźniów w dziejach osławionego obozu zagłady.
10 października 1789 roku
10 października 1789 roku deputowany Joseph-Ignace Guillotin zachwalał swój projekt urządzenia do dekapitacji. Pomysłodawca chciał, aby ścięcie było jedyną karą dla wszystkich skazanych na śmierć, niezależnie od ich pochodzenia. Maszyna miała być symbolem postępu, jednak szybko zmieniła się w narzędzie terroru i zwróciła się również przeciw „dzieciom rewolucji”.
12 października 1939 roku
12 października 1939 roku Adolf Hitler podpisał dekret o utworzeniu Generalnego Gubernatorstwa. Było ono tworem całkowicie podporządkowanym III Rzeszy. Od samego początku okupant zaczął na tym terenie zbierać grono donosicieli. Do siatki niemieckich informatorów w samej stolicy Gubernatorstwa, Krakowie, należało nawet kilkaset osób…
14 października 1964 roku
14 października 1964 roku Komitet Centralny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego odsunął od władzy Nikitę Chruszczowa. Był to jedyny przypadek w historii, gdy przywódca partii i państwa ustąpił ze stanowiska. Początkowo były I Sekretarz nie miał pojęcia, jak można żyć bez pracy. Ostatecznie jednak Chruszczow dożył swoich dni na przyzwoitej emeryturze z dala od trosk władzy.
18 października 1523 roku
18 października 1523 roku przyszła na świat Anna Jagiellonka. Od początku była dzieckiem pogardzanym – nie dość, że mniej zdolna od rodzeństwa, to jeszcze nie urodziła się chłopcem. Nawet jej biografka Maria Bogucka wypowiedziała się, że królewna była „niezbyt inteligentna, niezbyt ładna, małostkowa, czasem śmieszna”. Mimo to u schyłku życia zdołała doprowadzić do powrotu polskiego tronu w ręce Jagiellonów!
26 października 1931 roku
26 października 1931 roku w Warszawie rozpoczął się tzw. proces brzeski. Przywódcy Centrolewu stanęli przed tamtejszym Sądem Okręgowym. Publiczna dyskredytacja przeciwników politycznych nie była jedyną taktyką stosowaną przed Sanację. Do dziś zatrważają opowieści o Berezie Kartuskiej… Chociażby ze względu na głodowe racje żywności dla osadzonych.
28 października 1950 roku
28 października 1950 roku uchwalono „ustawę o zmianie systemu pieniężnego”. Za tym enigmatycznym określeniem miała kryć się denominacja złotego. Jednak tak naprawdę komunistyczne władze ukradły obywatelom 2/3 oszczędności, aby móc sfinansować plan sześcioletni.
30 października 1905 roku
30 października 1905 roku car Mikołaj II Romanow nadał Rosji pierwszą konstytucję i powołał Dumę Państwową, która miała pełnić funkcję parlamentu rosyjskiego. Było to jedno z ustępstw monarchy wymuszonych przez nastroje rewolucyjne w kraju. A wszystko zaczęło się od pancernika „Potiomkin”, na którym załoga zbuntowała się z powodu… zepsutego mięsa.
31 października 1922 roku
31 października 1922 roku Benito Mussolini został premierem Włoch. Do mianowania siebie na to stanowisko doprowadził organizując tzw. marsz Czarnych Koszul. Zamachowcy wielokrotnie próbowali wysłać Mussoliniego na tamten świat, ale bezskutecznie. Wierzono, że Duce był kuloodporny, a nawet nieśmiertelny, co miała mu przepowiedzieć na łożu śmierci katolicka zakonnica.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.