Pacjenta należało dobrze nakarmić, napoić, wyszorować i… związać. Potem już można było chwytać w rękę nóż i brać się za operowanie mu oka. Na żywca. Tylko ktoś jeszcze mocno musiał mocno trzyma głowę pacjenta, by z bólu nie zaczął się szarpać w trakcie krojenia źrenicy.
Te i inne mrożące krew w żyłach historie znajdziemy w książce Jürgena Thorwalda poświęconej dawnej medycynie. Autor nie skupia się w niej jednak na osiągnięciach Awicenny i Hipokratesa, a sięga stulecia dalej, do dziejów Egiptu, Babilonii, Indii, Chin, Meksyku i Peru.
Oprócz dziejów medycyny poznamy także historię pewnego detektywa w sutannie, dowiemy się nieco o prawdziwych kobietach fatalnych, które maczały palce w karierach największych gangsterów i przyjrzymy się templariuszom i mitom z nimi związanym.
Dawna medycyna. Jej tajemnie i potęga, Jürgen Thorwald (Wydawnictwo Literackie)
Dzisiejsza medycyna nie wyglądałaby tak jak wygląda i nie byłaby równie rozwinięta, gdyby nie tysiące lat badań, poszukiwań, sukcesów i porażek, z jakimi zmagali się lekarze od zarania cywilizacji. Jak pisze Jürgen Thorwald w starożytnym Egipcie, poza wiarą w magię, bogów i demony, łapiduchy musiały być doskonałymi obserwatorami. Już wtedy nie tylko badali serce, liczyli nawet tętno.
Papirus niejakiego Ebersa zawiera około 900 przepisów na różne leki, a ówcześni Egipcjanie znali mniej więcej 1/3 leków figurujących we współczesnych lekopisach. Także pomiędzy Eufratem i Tygrysem praktykowali zręczni medycy, którzy radzili sobie między innymi z rzeżączką i gruźlicą. Gdyby nie helleńscy lekarze przyprawiający swoim kalekim pacjentom sztuczne kończyny, to czy dzisiejsza ortopedia i protetyka byłyby tym, czym są współcześnie?
Niewinność księdza Browna, Gilbert Keith Chesterton (Wydawnictwo Fronda)
Detektyw-amator w sutannie, rozwiązujący kryminalne zagadki. Brzmi to jak opis kolejnego odcinka serialu o pewnym księdzu cykliście z Sandomierza. Tego emitowanego w publicznej telewizji.
Tymczasem to tak naprawdę najkrótsza możliwa charakterystyka jednego z klasyków brytyjskich kryminałów. Tytułowy ojciec Brown jak na księdza przystało, skupia się na wnikaniu w duszę przestępcy-grzesznika i odnajdywaniu winnych.
Kobiety mafii, Diane Ducret (Znak Horyzont)
Słynna Bonnie, która wraz z Clydem terroryzowała Amerykę wcale nie była jedyną kobietą uwikłaną w związek z gangsterem. Wśród kobiet mafii były femme fatale, ofiary i prawdziwe przestępczynie. Przed tymi ostatnimi drżały większe i silniejsze, jednak zdecydowanie nie twardsze od nich bandziory.
Pora przypomnieć sobie, że czasy prohibicji i złota era mafii to wcale nie był wyłącznie męski świat. Ta książka przedstawia sylwetki najsłynniejszych kobiet mafii.
Templariusze Mity i rzeczywistość, Bauer Martin (Wydawnictwo Dolnośląskie)
Templariusze, podobnie jak inne zakony rycerskie czasów krucjat, do dnia dzisiejszego owiane są nimbem tajemnicy. W przypadku rycerzy świątyni dodatkowym impulsem jest ku temu fakt, że w 1314 roku zgromadzenie zostało rozwiązane, a jego przywódcy spaleni na stosie jak heretycy.
Jakie mity narosły wokół rycerzy odzianych w biel? Już za czasów świetności zakonu powstało wiele legend. Wszak bogactwo pobudza wyobraźnię, a templariusze zgromadzili nieprzebrane skarby.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.