Ciekawostki Historyczne

Skąd wzięła się skuteczność armii Chrobrego? Co Niemcy sądzili o powstańcach warszawskich, a Brytyjczycy - o polskich pilotach? Dlaczego Kanadyjczyk dowodził dywizjonem 303, a Amerykanka próbowała uwieść polskiego dyplomatę? To właśnie na te pytania najchętniej szukaliście odpowiedzi w ubiegłym miesiącu.

Poniżej TOP10 ciekawostek opublikowanych w sierpniu 2017 roku – jeśli przegapiłeś któryś z poniższych artykułów, najwyższa pora nadrobić zaległości!

Zapraszamy też do dyskusji o tym jakie WY chcielibyście przeczytać artykuły w nadchodzącym miesiącu. Więcej statystyk zobaczycie TUTAJ.

10. Czy to ta kobieta wpędziła Mickiewicza do grobu?

Grigorij Miasojedow uwiecznił na obrazie polskiego poetę podczas jednego z improwizatorskich natchnień. Przeżywać je miał pod koniec życia głównie za sprawą Xawery Deybel, która następnie skłóciła go z braćmi w Kole.fot.domena publiczna

Grigorij Miasojedow uwiecznił na obrazie polskiego poetę podczas jednego z improwizatorskich natchnień. Przeżywać je miał pod koniec życia głównie za sprawą Xawery Deybel, która następnie skłóciła go z braćmi w Kole.

Magnetyczna uwodzicielka, wcielenie szatana, wampir. Współcześni i potomni nie szczędzili jej tych „pieszczotliwych” określeń. Kim była tajemnicza Xawera i jaką rolę odegrała w życiu narodowego wieszcza?

19 220 odsłon

9. „Nie chcieli wyszorować owiec swego lorda”. Sześć naprawdę dziwacznych średniowiecznych przepisów

Kruczki prawne na każdą okazję? Absurdalne regulacje i kary? Zakazy nie mieszczące się w głowie? Mieszkańcy średniowiecznej Anglii znali to wszystko. I jeszcze więcej.

19 258 odsłon

8. Ostatnia szarża polskiej kawalerii. O tej bitwie naprawdę warto pamiętać

Żołnierze Brygady w trakcie walk o Wał Pomorski. Marzec 1945.fot.domena publiczna

Żołnierze Brygady w trakcie walk o Wał Pomorski. Marzec 1945.

Na silnie ufortyfikowane niemieckie stanowiska we wsi Borujsko nacierają polskie czołgi i piechota. Wróg jednak zaciekle broni swoich pozycji. Po kolejnych bezskutecznych atakach do walki zostaje rzucona 1. Warszawska Brygada Kawalerii. 1 marca 1945 roku ułani przeprowadzają ostatnią szarżę w historii Wojska Polskiego.

24 313 odsłon

7. Słynnym Dywizjonem 303… dowodził Kanadyjczyk. Jak do tego doszło?

Żołnierze Dywizjonu 303. (domena publiczna)fot.Crouch F W (Mr) (fotograf RAF)

Żołnierze Dywizjonu 303. (domena publiczna)

Dla Anglików był obcy, a jego rozrywki – hokej, baseball i strzelanie do grzechotników – nie były na Wyspach w poważaniu. Znaczenie dystansu kulturowego poznał jednak dopiero, gdy dostał przydział do Dywizjonu 303. I zaczął latać z Polakami.

27 435 odsłon

6. Aby poznać tajemnicę Enigmy, Brytyjczycy kazali swojej agentce… zaciągnąć do łóżka jednego z najważniejszych polskich dyplomatów

Obracała się w najwyższych kręgach władzy w Polsce. Żądna przygód, o zniewalającej urodzie, kipiąca seksapilem. Nie skąpiła informatorom wdzięków swojego ciała. Dzięki temu wykradła najpilniej strzeżoną tajemnicę polskiego wywiadu.

39 537 odsłon

5. Sztuka wojny Chrobrego. Gdzie krył się sekret morderczej skuteczności największego polskiego zdobywcy?

Chrobry dbał o swoich wojów, wymagał w zmiana absolutnej lojalności. Na ilustracji obraz Michała Byliny pod tytułem "Bolesławowa drużyna"fot.materiały prasowe

Chrobry dbał o swoich wojów, wymagał w zmiana absolutnej lojalności. Na ilustracji obraz Michała Byliny pod tytułem „Bolesławowa drużyna”

Rusini drżeli przed jego potęgą. Niemcy czuli do niego respekt większy, niż do jakiegokolwiek innego wodza. Wikingowie bali się go spotkać na polu boju. Dlaczego jego wojowie byli niepokonani?

59 837 odsłon

4. Co Brytyjczycy naprawdę sądzili o polskich pilotach myśliwskich?

"126 Adolfów". Tyle pewnych zestrzeleń przypisano Dywzjonowi 303. Zajął on tym samym jedno z pierwszych miejsc wśród mysliwskich dywizjonów biorących udział w Bitwie o Anglię.fot.domena publiczna

„126 Adolfów”. Tyle pewnych zestrzeleń przypisano Dywzjonowi 303. Zajął on tym samym jedno z pierwszych miejsc wśród mysliwskich dywizjonów biorących udział w Bitwie o Anglię.

Kiedy polscy lotnicy pojawili się w Wielkiej Brytanii, nie spodziewano się zbyt wiele po „bandzie dzikusów”. Opinia o Polakach zmieniała się powoli. Jakie zdanie mieli Brytyjczycy o Polakach?

61 423 odsłon

3. „Bandyci w Warszawie walczą fanatycznie i zaciekle”. Co Niemcy sądzili o powstańcach warszawskich?

Niemieckie dowództwo było pod wrażeniem zdolności bojowej powstańczych oddziałów. Na zdjęciu powstańcza placówka nw ternie Poczty Głównej.fot.Eugeniusz Lokajski/domena publiczna

Niemieckie dowództwo było pod wrażeniem zdolności bojowej powstańczych oddziałów. Na zdjęciu powstańcza placówka nw ternie Poczty Głównej.

Ginęli w zasypanych piwnicach, na osnutych dymem barykadach i w śmierdzących kanałach. Dla Polaków są bohaterami. Co jednak o pokoleniu Kolumbów sądzili ich przeciwnicy? Jakie zdanie Niemcy mieli o powstańcach warszawskich?

65 164 odsłony

2. To mogły wymyślić tylko Polki. Jak nasze babcie radziły sobie z gestapowcami?

Tak ubierała się większość kobiet w okresie okupacji. Zdjęcie pochodzi z książki „Dziewczyny wojenne” (Znak Horyzont 2017).

Tak ubierała się większość kobiet w okresie okupacji. Zdjęcie pochodzi z książki „Dziewczyny wojenne” (Znak Horyzont 2017).

Żydzi nie potrafili chodzić po ulicach. Na widok wachy zawsze ogarniał ich paraliż, spuszczali wzrok, panie nasuwały kapelusik na twarz. Uczyłam ich, żeby nie spuszczać wzroku, zachowywać się pewnie. Kobiety – żeby iść prosto na szefa patrolu, zarzucić bioderkiem, uśmiechnąć się flirtująco.

66 104 odsłony

1. Nogi gniły i odpadały. Tej choroby można się było nabawić od jednej kromki chleba

Ze względu na dziesiątkujące ludzi epidemie, motyw "tańca śmierci" był niezwykle popularny w sztuce średniowiecza.fot.Michael Wolgemut/domena publiczna

Ze względu na dziesiątkujące ludzi epidemie, motyw „tańca śmierci” był niezwykle popularny w sztuce średniowiecza.

Nasi przodkowie nazywali ją „ogniami świętego Antoniego”. Umierały na nią w niewyobrażalnych mękach dziesiątki tysięcy ludzi. Znalezienie przyczyn tej choroby zajęło całe stulecia – mimo że wróg był codziennie w zasięgu ręki.

172 368 odsłon

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.