Ciekawostki Historyczne

W dzieciństwie doświadczył zła. Podejrzewano go o chorobliwą fascynację zbrodnią. W filmach chętnie wykorzystywał motywy okultystyczne, ale wielu podejrzewało, że także prywatnie związał się z ciemnymi mocami. Czy naprawdę złożył żonę i nienarodzonego synka w ofierze diabłu w zamian za sukces? A może to tylko paskudna plotka?

Roman Polański urodził się w Paryżu, ale jego rodzice przeprowadzili się do Krakowa, gdy miał cztery lata. Dwa lata później wybuchła wojna i żydowska rodzina musiała przeprowadzić się do getta. Jako dziecko napatrzył się na śmierć i okrucieństwo, desperacko walczył o przetrwanie. Ateizm w dorosłym życiu był konsekwencją tych doświadczeń. Reżyser w jednym z wywiadów powiedział, że nie utożsamia zła z Szatanem, lecz uznaje je za część natury ludzkiej.

W swojej autobiografii zatytułowanej „Roman by Polański” mówił: „cały pomysł Dziecka Rosemary kłócił się z moją racjonalną wizją świata”. Podkreślał także wielokrotnie, że nie wierzy ani w okultyzm, ani w Szatana. Diabeł na wielkim ekranie był dla niego jedynie „elementem rozrywkowym”. A jednak niezwykła popularność, jaką Polański zawdzięcza „Dziecku Rosemary”, i błyskawiczne wyniesienie do statusu najbardziej rozchwytywanego reżysera Hollywood, brzmią jak historia z bajki. Plotka głosiła, że wspaniała passa była skutkiem… paktu, który zawarł z diabłem.

Klątwa spada na Polańskiego

Zaadaptowana na srebrny ekran z powieści Iry Levina historia niewinnej kobiety, która pada ofiarą satanistycznej sekty, stała się dziś filmem kultowym. Przyniosła Polańskiemu ogromny sukces kasowy, zarabiając trzydzieści milionów dolarów w Stanach i drugie tyle na świecie. Jednak dziwne wydarzenia i zgony, które wiązały się z „Dzieckiem Rosemary”, wydają się straszniejsze niż sama historia.

Mówiono nawet o klątwie. Dotknęła ona ekipę filmową i ludzi bliskich reżyserowi. Wkrótce po ukończeniu zdjęć producent William Castle zmarł na zawał – być może serce nie wytrzymało gróźb śmierci, które otrzymywał za to, że „sprowadził zło na Ziemię.”

Rozwód, śmierć trójki dzieci i zdrada partnera z własną córką. Czy wszystko przez pakt z diabłem Polańskiego?fot.Angele Kaloventzos/ domena publiczna

Rozwód, śmierć trójki dzieci i zdrada partnera z własną córką. Czy wszystko przez pakt z diabłem Polańskiego?

Odgrywająca Rosemary Mia Farrow najpierw została porzucona przez katolickiego męża, który wystąpił o rozwód, później zmarło troje jej adoptowanych dzieci, a córka uciekła z partnerem matki, Woodym Allenem.

Kierownik produkcji studia Paramount Pictures, Robert Evans, przeżył trzy zawały i został oskarżony o morderstwo, co niemal zrujnowało mu karierę. Kompozytor Krzysztof Komeda zmarł wskutek nieszczęśliwego wypadku. Wreszcie neorenesansowy budynek, w którym mieszkało filmowe małżeństwo, stał się miejscem tragedii – w bramie wejściowej zginął od kul John Lennon, stały gość przyjęć wydawanych przez żonę Polańskiego, Sharon Tate.

Ona sama została zamordowana. Plotkowano o klątwie, która spadła na reżysera, ale pojawiły się również inne hipotezy, łącznie z tą o diabelskich konszachtach. Jak wspomina sam Polański w autobiografii „Roman by Polański”:

„Zaraz po odkryciu masakry środki masowego przekazu oddały się bez reszty na usługi hollywoodzkim plotkom i zaczęły fabrykować najrozmaitsze wersje orgii, bankietów z narkotykami i seansów czarnej magii. (…) Twierdzono, że Sharon i ci, których zamordowano wraz z nią, byli odpowiedzialni za swoją śmierć, ponieważ oddawali się złowieszczym praktykom i przestawali z nieodpowiednimi ludźmi”.

Artykuł powstał w oparciu o książkę "Roman by Polański". (Wydawnictwo Świat Książki 2017).

Artykuł powstał w oparciu o książkę „Roman by Polański”. (Wydawnictwo Świat Książki 2017).

Zobacz również:

Manson odbiera diabelski dług

Jeśli reżyser faktycznie zaprzedał duszę, nie mógłby prosić o lepsze życie. Mógł przebierać w najlepszych scenariuszach, imprezował z najbardziej prominentnymi członkami ówczesnej socjety, podróżował po świecie. Wreszcie ożenił się z nominowaną do Złotego Globu przepiękną aktorką Sharon Tate.

9 sierpnia 1969 roku, gdy „Dziecko Rosemary” nadal grano w amerykańskich kinach, dwudziestosześcioletnia Sharon w dziewiątym miesiącu ciąży wraz z przyjaciółmi imprezowała w willi w Beverly Hills, w której mieszkała z mężem. Polański przebywał wówczas w Londynie.

Zbrodnia popełniona tamtej sierpniowej nocy w domu Polańskiego do dziś szokuje. Niedługo po odnalezieniu ciał, rankiem 9 sierpnia 1969 roku, w magazynie „Time” ukazała się obszerna fotorelacja. Na miejscu zbrodni znaleziono pięć ciał, w tym ciężarnej Sharon Tate. Na szyi miała sznur, który łączył ją z inną ofiarą. Nie zginęła jednak wskutek uduszenia – jej ciało nosiło ślady wielokrotnych, brutalnych ciosów nożem.

Roman Polański i Sharon Tate poznali się na planie filmu "Nieustraszeni pogromcy wampirów".fot.flickr.com/ kadr z filmu „Nieustraszeni pogromcy wampirów”

Roman Polański i Sharon Tate poznali się na planie filmu „Nieustraszeni pogromcy wampirów”.

Na zdjęciu zrobionym tydzień po morderstwie Polański siedzi wstrząśnięty na zbryzganym krwią ganku. Odurzony środkami uspokajającymi patrzy nieruchomym wzrokiem przed siebie, a na otwartych drzwiach do jego domu wciąż widać napisane krwią słowo „ŚWINIA”.

Media przez jakiś czas żyły zbrodnią popełnioną przez wyznawców sekty Mansona, publikując coraz to nowsze artykuły na temat przyczyn morderstwa i sieci wzajemnych powiązań. Podejrzewano Polańskiego i jego żonę o związki z satanizmem, okultyzmem i czarami. Wiadomość, że byłą wyznawczynią Kościoła Szatana okazała się jedna z kobiet, która brała udział w morderstwie, stała się wodą na młyn dla brukowców. Podkreślano, że reżyser filmów pełnych wątków diabolicznych, seksu i przemocy w końcu „dostał za swoje”.

Jak zwolennicy teorii o konszachtach z diabłem tłumaczyli śmierć żony i nienarodzonego dziecka reżysera? Miałby on postąpić podobnie do głównego bohatera „Dziecka Rosemary”, Guya, który poświęcił Szatanowi żonę i dziecko w zamian za karierę aktorską. Wyznawcy Mansona po prostu odebrali dług. Jeden z członków sekty biorących udział w morderstwie Sharon Tate, Ted Watson, miał powiedzieć do konających ofiar: „Jestem diabłem. Mam do wykonania diabelską robotę”.

Charles Manson, morderca Sharon Tate cały czas przebywa w więzieniu.fot.domena publiczna

Charles Manson, morderca Sharon Tate cały czas przebywa w więzieniu.

Skandalista odnajduje miłość

W swojej autobiografii Polański wspomina pożegnanie z żoną, która w ostatniej chwili zmieniła zdanie i postanowiła urodzić ich dziecko w Stanach. On został w Londynie z irracjonalnym przeczuciem, że widzą się po raz ostatni. Jak czytamy w autobiografii reżysera:

Objęła mnie i przytuliła się brzuchem, czego nigdy przedtem nie robiła, jakby chciała przypomnieć mi o istnieniu dziecka. Kiedy trzymałem ją w ramionach, przemknęła mi absurdalna myśl: nigdy jej więcej nie zobaczę. Gdyby nic się nie stało, prawdopodobnie zapomniałbym o tym przeczuciu – ale utkwiło mi ono w pamięci na całe życie.

Roman Polański 30 sierpnia 1989 roku ożenił się z francuską aktorką Emmanuelle Seigner.fot.Georges Biard/ domena publiczna

Roman Polański 30 sierpnia 1989 roku ożenił się z francuską aktorką Emmanuelle Seigner.

Polański długo nie mógł pozbierać się po tragedii, w której stracił rodzinę. Zapytany kiedyś, jak długo zajął mu powrót do równowagi psychicznej, odpowiedział, że trwało to wiele lat. Wkrótce po morderstwie spotkał się ze znajomym psychiatrą, który powiedział, że potrzebuje przynajmniej czterech lat żałoby, aby zacząć normalnie funkcjonować. Długo nie chciał się z nikim związać, ożenił się dopiero dwadzieścia lat po śmierci Sharon, z aktorką Emmanuelle Seigner.

Powiedział wtedy dziennikarzom: „Nadeszła pora, abym wreszcie miał prawdziwe życie rodzinne.” Słynny skandalista ustatkował się, został ojcem dwójki dzieci. Tragedia sprzed ponad czterdziestu lat odebrała mu jednak nie tylko Sharon i synka. Wraz z nimi stracił bezpowrotnie życiowy optymizm i zaczął wierzyć, że za każdą szczęśliwą chwilę trzeba będzie kiedyś zapłacić. Jeśli faktycznie zawarł pakt z mrocznymi mocami, za kilka lat rodzinnego i zawodowego szczęścia zapłacił najwyższą cenę.

Bibliografia:

 1. N. Schreck, The Satanic Screen. An Illustrated History of The Devil in Cinema 1896-1999, Creation Books 2001.
 2. L.Fry, Cinema of the Occult: New Age, Satanism, Wicca, and Spiritualism in Film, Bethlehem 2008.
 3. J. Kochańczyk, Roman Polański, Gorzkie szczęście, Videograf 2014.
 4. R. Polanski, P. Cronin, Roman Polanski – interviews, University Press of Missisipi, Jackson 2005.
 5. J. Greenberg, Polański. Portret mistrza, Wydawnictwo Buchmann 2013.
 6. R. Polański, Roman by Polański, Świat Książki 2017.
 7. D. Bird, Roman Polanski, Harpenden 2008.

KOMENTARZE (31)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuł pod publikę

Kompletne bzdury.Niektórzy wdychaja za dużo kadzidełek w kościele..,

Peregrin.

Wy tak na poważnie stawiacie tą tezę czy raczej robicie jakieś badania, jak czytelnicy reagują na podobne „rewelacje”…?

  Nasz publicysta | Arkadiusz Grochot

  Sam Polański w swojej autobiografii przyznaje, że takie plotki na jego temat się pojawiały, więc uznaliśmy, że jest to ciekawy temat do opisania.

   Łucja Demby

   Właśnie: plotki.

    Nasz publicysta | Arkadiusz Grochot

    Dlatego postanowiliśmy to opisać. W artykule nie pada jednoznaczne stwierdzenie na ten temat.

Jamal

Nie spodziewałem się tak plotkarskich treści po takim miejscu. Ale liczą się kliknięcia niestety.

Anonim

To jest portal historyczny, czy magiel?

  Nasz publicysta | Arkadiusz Grochot

  Portal historyczny. XX wiek to też historia.

   Edward

   Ktoś mądry stwierdził kiedyś, że historia to rzeczy, które rozgrywają min. 50 lat do tyłu, a nawet dłużej.

    Nasz publicysta | Arkadiusz Grochot

    Dzień wczorajszy jest już historią.

   Znafca

   Ale same rozważania o diabłach to raczej nie mają nic wspólnego z historią.A z tytułu jednoznacznie to wynika.Z historią mogą coś mieć wspólnego tematy typu „Historia satanizmu” „Poglądy ludzi na temat diabłów” itp. .

   Znafca

   Pokiełbasiłem bo nie chodziło o tytuł ale czy R.Polański złożył w ofierze rodzinkę diabłu..A sądzę ze to „raczej” nie jest rozważanie historyczne bo diabła jeszcze nie spotkałem.A na pewno nie ma powszechnie znanych dowodów na istnienie diabłów,bogów itp .

janek

Nie za satanism od kilkudziesięciu lat pragnie go dopaść wymiar sprawiedliwości USA tylko za pedofilie. W końcu i tak go złapią, a wtedy koledzy z celi przywrócą mu napletek.

  Anonim

  NIe za pedofilię, a za obcowanie z nieletnią poniżej 18 lat.
  Różńica jest ogromna

   aa

   Z 13 latką konkretnie. To jest pedofilia

j_andzelek

„Ciekawostki historyczne”… [OCENZUROWANO] niżej upaśc się nie da

Senta

Wstyd Pani Agnieszko!! Niech Pani najpierw coś zrobi w życiu pozytywnego, twórczego, zamiast robić wątpliwą karierę obrażając prawdziwych twórców…

Anonim

Kto by się spodziewał, iż czytelnikom „ch.pl” zabraknie wyobraźni…. i to grupowo. Oczywiście, historia to zbiór konkretów, opartych na źródłach, ale czym byłaby każda ciekawostka, bez plotki, tajemnicy, hipotezy (nawet tej najmniej realnej). Życzę więcej dystansu i fantazji w podejściu do rzeczywistości :).

Anonim

Właśnie straciłam szacunek do tego portalu.

matka

satanizm istnieje i rozwija się nadal, zalegalizowano właśnie niedawno w stanach kościół szatana i nie należą do niego jacyś tam przypadkowi ludzie zwyczajni ale ludzie z polityki światowej,z policji i sądów cała elita i śmietanka, a na czym polega satanizm polecam książkę ,, lucas ucieczka z piekła”, lub ,,byłam czarownicą” (na faktach)
składanie ofiar z ludzi dla szatana jest jak najbardziej rzeczywiste -szczególnie z dzieci, również aborcja jest skłądaniem ofiary z dziecka, polecam sie zainteresować tematem dla własnego dobra bo jest to rzeczywistość prawdziwa aż niewiarygodna, ale zagraża nam wszystkim biorąc pod uwagę że wyznawcy to czołowi politycy np Clintonowie

babi

satanizm istnieje jak najbardziej i wyznają go ludzie z najwyższych kręgow polityki , biznesu policji i wymiaru sprawiedliwości,ludzie którzy nami rządzą i ustalają prawa, są nietykalni dla wymiaru sprawiedliwości, Katyń i cała szopka ze Smoleńskiem to były rytualne mordy na Polakach , polecam wgłebić sie w temat,walka zła z dobrem była od zawsze , walka z Chrześcijaństwem co teraz widzimy w postaci zalewu islami-stami Europy…….. Europo obudź się zanim będzie za późno

  Gmyz

  No tak pancerna brzoza w smolensku 10 kwietnia 2010 AD to rowniez dzieło szatana

Elemelka

Hm, dlaczego nikt się nie oburza za plotki w przypadku postaci historycznych z zamierzchłych czasów? Kiedy ludzie czytają ploteczki z dworów królewskich to potrafią potraktować te doniesienia z przymrużeniem oka. Dlaczego więc w przypadku osoby żyjącej brakuje państwu dystansu? Przecież ten portal nazywa się „ciekawostki historyczne” więc nie oczekujcie tylko suchych, udokumentowanych faktów. Czy można uznać za ciekawostkę CV Polańskiego? Ciekawostki to właśnie anegdoty, plotki, niewyjaśnione sprawy.

Krzysztof Żelechowski

Gotycki w_Ameryce??

  Nasz publicysta | Agnieszka Wolnicka

  Panie Krzysztofie, faktycznie, słuszne zdziwienie, budynek jest klasyfikowany przez historyków sztuki jako neorenesansowy i pochodzi z końcówki XIX wieku. Trzeba jednak przyznać, że sprawia bardzo gotyckie wrażenie (szczególnie jak na USA…). Poprawka została wprowadzona do tekstu.

sjfjg

Roman Polanski jest tak samo Polakiem jak Jerzy Urban

  Andrew

  100/100 LOL

filos

Farrow była wtedy chyba z Sinatrą

killuminati

zamiast bluzgać portal o pisanie pierdół poczytajcie o Iluminatach to zrozumiecie artykuł

Leszek Krycki

bzdury . To właśnie sataniści wydali na niego wyrok z Rosmary baby , a tę nieletnią mu podstawili , aby go do końca pogrążyć . W sumie udalo im się – satanistom .

Znafca

Można zrobić nowe tematy kto zawarł pakt z diabłem.Przykładowe propozycje:
Agnes”matka teresa”
Lech Wałęsa (a może jednak Bolesław jak niektórzy sądzą)
Donald Trump
-Tusk
Leonid Breżniew
Marek Kotański
Wojtek Cejrowski
Wojtek ten co też ma 12 lat i od 40 naprawia pralki
Wojtek Jaruzelski
Jaro Kaczyński
Mateusz(szpak) Morawiecki
Można też dodać producentów wywodów z tego portalu aby było śmieszniej.Myślę ze na torturach u inkwizytorskich by się przyznali do konszachtów z diabłem
Zapewniam że te wywody by były tak samo ciekawe i sensowne jak ten o R. Polańskim.

Zobacz również

Zimna wojna

„Moje partie klawiszy w The Doors są przesycone polskim duchem” – mówił Ray Manzarek, klawiszowiec zespołu The Doors

W historii jednego z najlepszych zespołów rockowych jest wiele polskich wątków. Ray Manzarek, który z Jimem Morrisonem założył The Doors, pochodził z Polski.

18 czerwca 2023 | Autorzy: Jacek Perzyński

Zimna wojna

Dał mu autograf. Kilka godzin później ten sam człowiek zamordował go z zimną krwią. Jak zginął John Lennon?

John Lennon kilka godzin przed śmiercią spotkał swojego zabójcę, podpisał mu płytę i zamienił z nim parę słów. Dlaczego David Chapman zabił swojego idola?

7 stycznia 2023 | Autorzy: Maciej Danowski

Historia najnowsza

W drodze do piekła – mord rytualny dokonany przez satanistów z Rudy Śląskiej

W 1999 roku dwóch nastolatków ze Śląska przekuło naiwną fascynację magią i okultyzmem w przerażającą zbrodnię. Podczas czarnej mszy w bunkrze zaszlachtowali nożami dwójkę rówieśników....

21 września 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Historia najnowsza

Zbyt sławni, żeby można ich było ukarać? Celebryci, którzy uniknęli kary za gwałt

Kiedy jesteś gwiazdorem, one ci na to pozwalają. Czy celebrytom naprawdę wszystko wolno? Poznaj bulwersujące historie "artystów" oskarżanych o najgorsze nadużycia seksualne. I całkowicie bezkarnych.

8 czerwca 2017 | Autorzy: Małgorzata Brzezińska

Zimna wojna

Ile prawdy jest w „Ojcu chrzestnym”?

Zarówno bestsellerowa powieść Mario Puzo „Ojciec chrzestny”, jak i nakręcony na jej podstawie film w reżyserii Francisa Forda Coppoli zyskały kultowy status. To one wykreowały...

18 marca 2017 | Autorzy: Małgorzata Brzezińska

Zimna wojna

Najbardziej bezczelni przestępcy Polski Ludowej

Ci kryminaliści stali się w czasach PRL-u prawdziwymi celebrytami. Ich poczynaniami, nagłaśnianymi przez media, żyła cała Polska. Z zapartym tchem śledzono ich niezwykłe przygody i...

18 lutego 2017 | Autorzy: Jakub Kuza

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.