Ciekawostki Historyczne

Najciekawsza książka tygodnia. Pizza, pasta i niezwykłe kobiety

Włochy kojarzą nam się przede wszystkim ze spaghetti, parmezanem, weneckimi gondolami i Koloseum. Tymczasem, zdaniem Macieja A. Brzozowskiego, to przede wszystkim niezwykłe kobiety, które potrafiły podporządkować sobie świat są najmocniejszą stroną europejskiego buta na obcasie.

Wśród nich panie, które miały wpływ na to, jak wyglądał współczesny im świat, jak choćby Katarzyna Medycejska, Sonia Gandhi, czy Carla Bruni. „Boskie Włoszki” zabierają nas do swojego szalonego, a czasem niebezpiecznego świata.

Oprócz historii pań z południa, poznamy jedną z najtragiczniejszych kart polskiej historii tuż po wojnie i poznamy bliżej losy naszego wieszcza narodowego.

Boskie. Włoszki, które uwiodły świat, Maciej A. Brzozowski (Znak Horyzont)

oskieKażda z bohaterek, które na kartach swojej książki przywołuje Maciej A. Brzozowski, mogłaby z powodzeniem zostać bohaterką niezwykłego filmu.

Mogłaby to być opowieść romantyczna, o miłości polityka i pięknej modelki, która została pierwszą damą. Historia o niedoszłej zakonnicy, która jako dorosła kobieta i dwukrotna wdowa trzęsła państwem kościelnym i miała papieża na krótkim postronku.

Albo bajka o księżniczce faszystów, która była oczkiem w głowie swojego ojca, dyktatora. Sukces murowany!

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Bóg liczy łzy kobiet, Małgorzata Okrafka-Nędza (Fronda)

Jeszcze niedawno mówiło się o tym po cichutku, półgębkiem, bo wstyd, bo „Niech żyje Armia Czerwona”. Czas przestać szeptać, a nawet zacząć krzyczeć jak najgłośniej się da.

„Wyzwalanie” Polski stało się piekłem tysięcy kobiet, które gwałcone przez radzieckich żołnierzy musiały sobie radzić z ogromną traumą.

Adam Mickiewicz. Tajemnice wiary, miłości i śmierci, Bohdan Urbankowski (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

mickiewiczŻycie Adama Mickiewicza można czytać z jego wierszy i dokładnie to robi w swojej pracy Urbankowski.

Opowiadając biografię najważniejszego polskiego poety sięga do jego twórczości, by na koniec prześledzić ostatnie chwile niemal minutę po minucie.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Czym by tu zabić?

Wszystko zaczęło się prawdopodobnie od kamienia. Jeden praprzodek walnął solidnie drugiego praprzodka i tak powstała broń. A teraz żarty na bok i bierzemy się na...

29 października 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Gdy jedni mordowali, inni ryzykowali życie by pomagać

Dyskusja o rzezi wołyńskiej wywołuje w Polakach skrajne emocje. Wielu jest takich, którzy do tej pory z pogardą wypowiadają się o wszystkich Ukraińcach. Nie można...

8 października 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Sojusz krzyża i swastyki?

Zdjęcia "hajlujących" księży z czasów drugiej wojny światowej co jakiś czas trafiają na łamy gazet. Piusa XII nazywa się papieżem Hitlera i punktuje obojętność wobec...

10 września 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Aliancki superagent, sowiecki kret i groźne pociski

O drugiej wojnie światowej nie zawsze musimy czytać poważne książki. Czasami warto sięgnąć po nieco szaloną powieść szpiegowską i zobaczyć, jak wyglądała tajna wojna wywiadów widziana oczyma...

27 sierpnia 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Wstąpić dumnie w jaśniepańskie progi

A gdyby tak znaleźć zupełnym przypadkiem wehikuł czasu i przenieść się w dawno minione lata? Krystyna Wasilkowska-Frelichowska potrafi zabrać czytelnika w taką podróż. Dzięki jej opowieści niemal czuć...

23 lipca 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czy to komuna, czy zwyczajny kabaret?

Do niewielu rozdziałów polskiej historii podchodzimy z równym dystansem co do okresu PRL. Dlatego nie dziwi tytuł najnowszej książki opisujące w całej rozciągłości koloryt tamtej...

9 lipca 2016 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.