Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Jakim dzieckiem był Adolf Hitler?

Mały Adolfek, wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał co z niego wyrośnie (źródło: domena publiczna; koloryzacja: Rafał Kuzak).

Mały Adolfek. Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał co z niego wyrośnie (źródło: domena publiczna; koloryzacja: Rafał Kuzak).

Okrutny ojciec, nadopiekuńcza matka i mały socjopata, wymuszający na kolegach posłuszeństwo. To nie mogło skończyć się dobrze. Ale chyba nikt nie przypuszczał, że trudne dzieciństwo małego Adolfka z Braunau będzie miało aż tak tragiczne konsekwencje dla świata…

Ojciec Adolfa Hitlera zmarł, gdy syn nie miał nawet czternastu lat. Chłopiec podobno wybuchnął szlochem, ale w jakimś sensie musiał też odetchnąć z ulgą.

Po wielu latach autorka poczytnych książek o psychologii dziecięcej określiła rodzinny dom małego Adolfa jako prototyp ustroju totalitarnego.  Choć z naukowego punktu widzenia to wniosek tyleż ryzykowny, co swobodny, jedno jest pewne – był to skomplikowany rodzinny układ.

Czy ojciec Hitlera stworzył Führera?

Alois Hitler – drobny urzędnik celny austro-węgierskiego imperium – był już po pięćdziesiątce, gdy ożenił się z Klarą, przyszłą matką Adolfa, która z kolei nie miała jeszcze trzydziestki. Zamieszkały z nimi dzieci Aloisa z jednego z dwóch poprzednich jego małżeństw. Adolf, urodzony w 1889 roku, był czwartym dzieckiem Klary – ale pierwszym, które nie umarło w dzieciństwie. Nic dziwnego, że matka na chłopca chuchała i dmuchała.

Rodzice Hitlera, Klara i Alois. Matka ubóstwiała syna, ojciec za to nim pomiatał (źródło: domena publiczna).

Rodzice Hitlera, Klara i Alois. Matka ubóstwiała syna, ojciec za to nim pomiatał (źródło: domena publiczna).

O tym, co się działo pod dachem Hitlerów w miasteczku Braunau – i w każdym z kolejnych domów, bo często się przeprowadzali – w istocie decydował charakter głowy rodziny. Alois był oschłym, zapalczywym despotą. Od bliskich oczekiwał przede wszystkim posłuszeństwa. Znęcał się już nad starszym przyrodnim bratem Adolfa, a w końcu nawet go wydziedziczył. Po wielu latach wódz III Rzeszy miał przyznać się sekretarce: Ojca nie kochałem, raczej się go bałem.

Alois wymagał od syna przede wszystkim uległości. Nie tylko krzyczał na niego, ale też upokarzał – na przykład wzywał go gwizdnięciem (według innych źródeł: pstrykał w palce) i Adolf przybiegał jak na komendę.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

  Miejsce akcji:

  Czy wiesz, że ...

  ...polski podróżnik Stefan Szolc-Rogoziński omal nie pokrzyżował imperialnych planów kanclerza Bismarcka? W trakcie swojej wyprawy do Afryki wyprzedził  on Niemców i w porozumieniu z lokalnymi wodzami, przekazał górzyste tereny Kamerunu pod angielskie władanie. Ostatecznie jednak w wyniku międzynarodowej konferencji przypadły one II Rzeszy.

  ...Zofia Glavani była bohaterką najbardziej spektakularnego awansu społecznego w historii Polski? Od kochanki polskiego posła w Stambule przez ślub z komendantem Józefem Wittem aż po związek z arcybogatym arystokratą i targowiczaninem Stanisławem Szczęsnym Potockim.

  Komentarze (17)

  1. Anonim Odpowiedz

   Drogi autorze z drugiego małżeństwa ojca AH wiem tylko o synu Aloisie i córce Angeli. Czy pan tworzy nowa biografie?

  2. Takijeden Odpowiedz

   W dzisiejszych czasach psychologowie mają proste testy aby zbadać egomanię. Ludzie z największą punktacja na tym teście to tzw. psychopaci. Czasami uważam że testy te powinny być robione za młodu wszystkim byłby to niezły sposób na kontrolę tego zaburzenia (niederozwój mózgu w którym jest brak komórek lustrzanymi odpowiedzialnych za empatii.
   Zważywszy na to że psychopaths jest raptem około 2% ale są odpowiedzialni za 50% przestępstw, nie było by zbyt brutalne żeby takim osobników tatuować na czole ostrzegawczą czerwoną kropkę.

   • Dexter Odpowiedz

    Tylko wielokrotnie zaburzenia psychopatyczne kształcą się z wiekiem wraz z konkretnymi zdarzeniami w życiu.Nie jesteś w stanie ocenić czy 8-latek, któremu zrobisz taki test, nie będzie miał zaburzeń i problemów emocjonalnych w wieku 12 lat.

   • fakty Odpowiedz

    Co za piramidalna bzdura. Psychopaci odpowiedzialni za 50% przestępstw, no chyba na głowę upadłeś. Psychopaci to jednostki dość specyficzne, często funkcjonują jako osoby bardzo inteligentne (ale to dlatego, że potrafią podejmować decyzje wyłącznie w oparciu o chłodną kalkulacje, przez co emocje nie zaśmiecają im osądu). Robią różne rzeczy, ale ich sytuacja życiowa jest często dość dobra, przez co nie mają interesu w popełnianiu przestępstw. Większość przestępstw (80%-90%) popełnia mało wykształcona patologia, która po pierwsze została tak wychowana (dorastała w otoczeniu patologi), a po drugie, na ogół ma niewiele do stracenia (bezrobotni, bez żadnych umiejętności i perspektyw na przyszłość).

  3. Marvin Odpowiedz

   „Zamieszkały z nimi dzieci Aloisa z jednego z dwóch poprzednich jego małżeństw. ”

   Wkradł się błąd.

  4. Anonim Odpowiedz

   Biedny… tak myślałam, że coś w domu musiało być nie tak. Ile mamy takich patologicznych rodzin dziś i ilu ‚małych Hitlerów’ te domy wypuszczają… brakuje im tylko parcia na władzę absolutną. Takich ojców jak Aloizy powinni na drzewach wieszać, a otoczenie powinno reagować kiedy ich sąsiedzi znęcają się nad własnymi dziećmi.

  5. Anonim Odpowiedz

   A czy matka Hitlera nie była siostrzenicą swojego męża czyli ojca Hitlera? Na pewno czytałam o tym w „Małej zagładzie” Anny Janko. I podobno babka Hitlera, nie wiem od której strony, mieszkała po prostu w chlewiku. Niestety nie znam żródeł tych informacji.

   • Nasz publicysta | Agnieszka Wolnicka Odpowiedz

    Według oficjalnej genealogii rodziny matka Adolfa była córką kuzynki swego męża. Ponieważ jednak ojciec Adolfa, Alois, był dzieckiem nieślubnym, to pokrewieństwo jest niepewne.

  6. Ania Odpowiedz

   Był ślicznym maluchem – pierwsze zdjęcie po prostu przesłodkie…niestety patologiczny ojciec dołożył swoją cegiełkę do tego, aby zdeformować mu psychikę i zniszczyć dzieciństwo. Inna sprawa – jak widać – Adolf nie należał do ludzi pracowitych. Był po prostu śmierdzącym leniem, szukającym łatwego sposobu na życie. A że miał „gadane”, to w polityce bardzo się sprawdził. I to potwierdza tezę, że porządni i pracowici ludzie do polityki się nie pchają, tylko wybierają szanowane zawody i żyją z pracy własnych rąk i intelektu. Zaś, co ma robić chłop, któremu się nie chce robić??? Wiadomo;) Wciskać ludziom populistyczne kity tak, aby wynieśli go na stołek, na którym specjalnie męczyć się nie trzeba. Jedynym obowiązkiem jest „pilnowanie” owego stołka. Oczywiście czasem można też realizować swoje wizje, jak to robił A.H., ale to już nie każdemu się chce i nie każdy taką potrzebę odczuwa. I dlatego banalne powiedzenie „polityka to dno” jest całkowicie prawdziwe. Szkoda tylko uczciwych ludzi, którzy wierzą takim bajerantom.

  7. Anonim Odpowiedz

   Co wy chcecie od Hitlera jest problem ze go już niema tacy ludzie powinny być do dziś a my powinniśmy my go po stopach calowac

  8. zuzia Odpowiedz

   Szkoda,że małemu hitlerkowi tatuś nie ukręcił łba ! Miliony ludzi uniknęłoby strasznych tragedii do śmierci włącznie! Dzieckiem był brzydkim jak jego „wyblyszczona” mamusia!

  Dodaj komentarz

  Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

  Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.